• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Generator pary to specjalny, bardziej zaawansowany rodzaj żelazka, który w swoim działaniu wykorzystuje parę wodną generowaną pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu wnika ona w głąb tkanin, zapewniając znacznie lepsze efekty.

Do niedawna urządzenia te były stosowane tylko i wyłącznie przez nieliczne branże, na przykład – modową. Obecnie jednak coraz więcej modeli gości w domach konsumentów, znacznie ułatwiając obowiązek prasowania ubrań.

Zobacz również: Najlepsze żelazka parowe – ranking 2021

Stacja parowa – działanie

Sprzęt ten składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów, jakimi są stacja dokująca i żelazko. W stacji znajduje się bojler, którego zadaniem jest wytwarzanie pary wodnej. Następnie wyrzucana jest ona pod ciśnieniem, sięgającym nawet 6,5 Ba. To właśnie ona stanowi główny element prasujący, jednocześnie gwarantując zwiększoną żywotność tkanin.

Pomimo stosunkowo dużych rozmiarów i niemałej wagi generatora pary (może on ważyć nawet 5 kg), jest to urządzenie niezwykle poręczne. Z racji tego, że systemem prasującym nie jest ciężar żelazka, w większości przypadków waży ono bardzo mało, przez co jego użytkowanie staje się znacznie wygodniejsze.

Należy również wspomnieć, że stacja parowa umożliwia prasowanie elementów garderoby, które nie nadają się do prasowania klasycznym żelazkiem. Są to na przykład garnitury czy różnego rodzaju płaszcze. W związku z tym, generator pary sprawdzi się w dosłownie każdej sytuacji.

Generator pary – zalety

Na zdjęciu znajduje się Generator pary BOSCH TDS 4050.

Generator pary BOSCH TDS 4050

dlatego też warto wymienić wszystkie zalety idące za tym zakupem. Należą do nich:

  • Oszczędność czasu – prasowanie przy użyciu generatora pary jest niezwykle wydajne, przez co z łatwością można sobie poradzić nawet z mocno wygniecioną pościelą czy też ręcznikami.
  • Bezpieczeństwo dla tkanin – stacja parowa nie powoduje ryzyka wyblaknięcia, przebarwienia czy uszkodzenia danego materiału, ze względu na swoje właściwości. Jest ona bezpieczna nawet w przypadku niezwykle delikatnych tkanin. Sprawdzi się również przy ubraniach wyposażonych w różnego rodzaju aplikacje, takie jak cekiny. Co więcej, prasowanie może odbywać się z pewnej odległości i wciąż będzie ono skuteczne.
  • Komfort pracy – generator pary nie wymaga precyzyjnej kontroli wszelkich parametrów i zmiany ich w przypadku różnych materiałów. Dlatego też prasowanie przy użyciu tego sprzętu jest naprawdę łatwe i przyjemne.
  • Higiena – para wodna generowana przez stację to nie tylko gwarancja odświeżenia i wygładzenia części garderoby. Kluczowym jest również fakt, że zabija ona niepożądane bakterie. Urządzenia te często wybierane są przez rodziców młodszych dzieci czy też niemowlaków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie generatora pary?

Na obrazku znajduje się Generator pary BOSCH TDS 6030 w kolorze biało - fioletowym.

Generator pary BOSCH TDS 6030

Najważniejszą kwestią w przypadku stacji parowej jest oczywiście wytwarzana para. Należy więc szczególną uwagę poświęcić właśnie temu zagadnieniu, ponieważ będzie ono świadczyć o skuteczności działania generatora i jego funkcjonalności. Dane są trzy szczególnie istotne parametry, do których należą:

  • Ciśnienie – w większości przypadków zasada będzie bardzo prosta – im większa wartość ciśnienia, tym skuteczniejsza praca urządzenia. Nieraz pojawiają się jednak pewne komplikacje, związane w głównej mierze z jakością wykonania danego sprzętu i jego dodatkowych funkcji.
  • Współczynnik wytwarzania pary – wartość ta jest podawana w g/min. Określa ona rzeczywistą ilość pary generowanej w ciągu minuty.
  • Funkcja dodatkowego uderzenia pary – jak sama nazwa mówi, pozwala ona na osiągnięcie krótkotrwałego, ale niezwykle silnego wyrzutu, który może okazać się bardzo przydatny w kwestii trudnych do wyprasowania zagnieceń.

Kolejnymi istotnymi parametrami, których nie należy ignorować, są:

  • Moc – powinna ona wynosić ponad 2000 W. Będzie to gwarancją przede wszystkim krótkiego czasu oczekiwania na pełną gotowość do pracy. Moc świadczy także o ogólnej skuteczności prasowania.
  • Pojemność zbiornika – minimum to w tym przypadku 1,5 l. Tak naprawdę, im większy będzie zbiornik, tym lepiej, ponieważ ciągłe dolewanie wody i oczekiwanie na przygotowanie jej przez bojler, może okazać się bardzo uciążliwe. Większy zbiornik świadczy również o większych rozmiarach i masie urządzenia. Dlatego też jeżeli nie dysponuje się dostateczną ilością miejsca, warto rozważyć model z mniejszą pojemnością.
  • Stopa żelazka – najczęściej spotykanymi wariantami na obecnym rynku są stopy ceramiczne oraz stalowe. Wersje ceramiczne spotyka się przeważnie w wersjach tańszych. Gwarantują one stosunkowo dobry poślizg, ale przeważnie nie posiadają dodatkowych usprawnień. Stopy stalowe natomiast oferują już znacznie więcej możliwości. Na ten moment, są one gwarancją lepszego poślizgu, szybkiego nagrzewania i dużej odporności na uszkodzenia. Za większą ilością funkcji, idzie jednak wyższa cena.

Co więcej?

Do istotnych kwestii zalicza się również długość przewodu zasilającego, która w znacznym stopniu zwiększa zakres ruchów oraz możliwości podłączenia stacji w dowolnym miejscu.

Uwagę warto także zwrócić na funkcję, jaką jest system odkamieniania. Będzie ona szczególnie przydatna w momencie, w którym do prasowania używana będzie woda kranowa.

Generator pary – wady

Na obrazku znajduje się kobieta prasująca ubrania za pomocą stacji parowej Philips GC9650/80 Perfect Care Elite.

Philips GC9650/80 Perfect Care Elite

Pomimo licznych zalet i udogodnień, jakie niesie za sobą posiadanie stacji parowej, warto wspomnieć również o jej wadach.

Po pierwsze, zakup generatora pary wiąże się ze sporą sumą pieniędzy. Dobrej klasy sprzęt to wydatek sięgający ponad 1000 zł. Nie warto kupować urządzenia, które po pewnym czasie przestanie spełniać swoje najważniejsze funkcje, lub zwyczajnie się zepsuje. Dodatkowym kosztem okazuje się również specjalna deska do prasowania, która w przypadku stacji parowych jest konieczna. Dlatego też należy zastanowić się, czy dana kwota nie będzie zbyt obciążająca.

Kolejną kwestią jest wspomniany już rozmiar generatorów pary. Najzwyczajniej są to urządzenia duże, które wymagają określonej ilości miejsca. W przypadku jego braku, zarówno użytkowanie, jak i przechowywanie sprzętu będzie sprawą uciążliwą. Istotna jest również waga stacji, która przeważnie wynosi około 5 kg. Tak więc osoby, które szukają bardziej kompaktowych rozwiązań, powinny postawić na klasyczne żelazko.

Ostatnią już sprawą, która w wielu przypadkach odgrywa znaczą rolę, jest głośność pracy. Należy powiedzieć, że generatory pary nie należą do najcichszych urządzeń. Wytwarzają one bowiem charakterystyczne „syczenie”, które dla wielu osób może okazać się po prostu denerwujące. Warto pomyśleć o tym również w przypadku, kiedy w domu znajdują się małe dzieci. Pracowanie za pomocą stacji może okazać się wówczas sporą przeszkodą.

Sprawdź również: Najlepsze ręczne parownice do ubrań – ranking steamerów

#materiałreklamowy

5/5 - (3 votes)