• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Dobra parownica do ubrań, zwana również steamerem, to urządzenie, które coraz częściej zastępuje klasyczne żelazko czy też stację pary. Doskonale sprawdzi się w każdym domu, zajmując jednocześnie mało miejsca.

Jedyną, ale tak naprawdę najważniejszą funkcją parownicy jest to, że potrafi ona w szybki i łatwy sposób wyprasować praktycznie każdy materiał. Tak więc, zaczynając od bawełny z różnorodnymi aplikacjami czy marszczeniami, a kończąc na jedwabiu – dobra parownica poradzi sobie ze wszystkim.

W tym miejscu pojawia się jednak zasadnicze pytanie, a mianowicie: co to znaczy dobra parownica do ubrań? W dalszej części artykułu postaramy się na nie odpowiedzieć. Zanim przejdziemy do konkretów należy wspomnieć, że urządzenia te dzielą się na dwie główne kategorie.

Czytaj także: Najlepsze żelazka parowe – ranking 2022 [TOP 13]

Na obrazku znajduje się Parownica do ubrań PHILIPS GC299/40 w kolorze biało - różowym.

Ręczna parownica do ubrań Philips GC299/40

Ręczna parownica do ubrań

Steamery ręczne cechują się niewielkimi rozmiarami, charakterystyczną rączką, która zawiera zbiornik na wodę oraz główką zakończoną małymi otworami, przez które wydostaje się para.

Są to urządzenia, których czas nagrzewania się jest niezwykle krótki. Przeważnie nie przekracza on bowiem 60 sekund. Dobre parownice do ubrań posiadają również wskaźnik, który powiadamia użytkownika o gotowości do pracy. Doskonale sprawdzają się w przypadku porannego pośpiechu, czy też wieczornego rozkojarzenia.

Jeśli chodzi o moc parownic ręcznych – wynosi ona przeważnie od 1000 W do 1500 W. Najlepsze parownice do ubrań to te o najwyższej mocy. Świadczy ona bowiem o skuteczności prasowania, co jest kwestią kluczową.

Ważnym elementem jest również wyżej wspomniany zbiornik na wodę. Ze steamerów dostępnych na rynku należy wybierać te, w których pojemność danego zbiornika wynosi, na przykład, 280 ml. Mniejsze pojemności przyczyniają się do konieczności ciągłego dolewania wody, co po pewnym czasie może stać się uciążliwe.

Ręczna parownica do ubrań świetnie sprawdza się w przypadku tkanin delikatnych, których prasowanie często jest niewskazane lub wręcz niewykonalne. Wpływ na to mogą mieć różnorodne aplikacje, ale również falbanki czy zakładki.

Takiego urządzenia można używać zarówno w pionie (wieszając część garderoby na wieszaku), jak i w poziomie (kładąc ją na dowolnej powierzchni). Warto dodać, że para generowana przez steamer zabija około 90% bakterii znajdujących się na ubraniach. Będzie to więc optymalne rozwiązanie, między innymi, w przypadku odzieży dziecięcej.

Co więcej, najlepsze parownice do ubrań oferują specjalne nakładki, umożliwiające dbanie nie tylko o części garderoby, ale również o tapicerki. Pozwalają one także na usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz sierści.

Urządzenia te bez problemu można zabrać ze sobą w każdą podróż. Nie zajmują one bowiem dużo miejsca i są stosunkowo lekkie.

Na obrazku znajduje się model SteaMaster J-01.

Stojąca parownica SteaMaster J-01

Stojąca parownica do ubrań

Steamery stojące są urządzeniami, które wymagają już więcej miejsca, niż modele ręczne. Składają się one bowiem ze zbiornika stojącego na ziemi, do którego podłączony jest wąż przewodzący generowaną parę oraz wieszaka na części garderoby.

Produkty te dają znacznie więcej możliwości, ponieważ pozwalają na prasowanie ubrań z niezwykle delikatnych materiałów, nawet takich jak welur. Co więcej, gwarantują także precyzyjne odświeżanie i wygładzanie garniturów, co może okazać się bardzo przydatne.

Moc parownic stojących również jest większa – sięga bowiem nawet 2200 W. Jeśli natomiast chodzi o zbiorniki na wodę, ich pojemność waha się w granicach od 1200 do 2000 ml. Jest to więc gwarancja wydłużonego czasu pracy bez konieczności ponownego napełniania zbiornika wodą.

Urządzenia te przeważnie oferują kilka trybów pracy, które można dostosować do danego materiału. Wraz z samym produktem, w zestawie często znajdują się różnego rodzaju szczotki i nasadki, które umożliwiają usuwanie niepożądanych zabrudzeń czy też odświeżanie ubrań.

Stojące parownice, podobnie jak ręczne, dobre parownice do ubrań niezwykle skutecznie pomagają w walce z bakteriami i roztoczami. Sprawdzą się więc u osób zmagających się z alergiami.

Czytaj także: Najlepsze szczoteczki do zębów – Ranking [TOP 17]

Ranking parownic do ubrań [TOP 5]

Nazwa Moc Pojemność zbiornika Cena Cena
Esperanza EHI008 1400 W 0,22 l 79,90 zł
Camry CR5033 1800 W 0,35 l 152,90 zł
Philips Steam&Go GC299/40 1000 W 0,07 l 142,90 zł
Tefal DT7000 1100 W 0,15 l 225,00 zł
Philips Steam&Go GC362/80 1200 W 0,07 l 370,00 zł

Najlepsze parownice do ubrań – opinie, porównanie

Na obrazku znajduje się ręczna parownica do ubrań Esperanza w kolorze biało zielonym.

Ręczna parownica do ubrań Esperanza

To wygodny i poręczny model o mocy 1400 W. Jego obsługa nie powinna sprawiać problemów, ponieważ odbywa się za pomocą zaledwie jednego przycisku. Tak więc, po podłączeniu parownicy do zasilania oraz uzupełnieniu zbiornika, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk uruchamiający wytwarzanie pary.

Sprzęt jest gotowy do pracy w zaledwie 30 sekund, dlatego też cały proces przebiega szybko i sprawnie. Produkt generuje parę pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu wszelkie zagniecenia są usuwane zarówno w pionie, jak i poziomie.

Co więcej, w zestawie znajduje się również klips do zaprasowywania kantów oraz plis. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 0,22 l. Przewód zasilający o długości 1,6 m daje możliwość swobodnego manewrowania.

Jak przystało na dobrą parownicę do ubrań, model ten sprawdzi się do wszystkich rodzajów tkanin, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń.

Na zdjęciu znajduje się Parownica ręczna CAMRY CR5033 w kolorze czarno - szarym.

Parownica ręczna Camry CR5033

Camry CR5033 to w dalszym ciągu jeden z tańszych modelu w tym rankingu parownic do ubrań. Mimo to jest w pełni godny polecenia. Moc tego modelu to 1800 W, a pojemność zbiornika na wodę wynosi 0,35 l. Takie parametry czynią go optymalnym i komfortowym w użytkowaniu urządzeniem.

Sprzęt jest łatwy i wygodny w obsłudze – gwarantuje to solidny uchwyt oraz intuicyjne rozmieszczenie przycisków. W zestawie znajduje się również nakładka w postaci szczotki, która otwiera splot tkanin, powodując dostawanie się pary do każdego skrawka odzieży.

Producent gwarantuje pełne bezpieczeństwo dla dowolnych tkanin. Pomimo tego, każdy materiał warto sprawdzić – wystarczy uruchomić parownicę i przetestować ją na małym, niewidocznym skrawku. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wszelkich niepożądanych uszkodzeń, które może spowodować para pod wysokim ciśnieniem.

Urządzenie wyposażono także w diodę LED, która wskazuje moment pełnej gotowości do pracy. Prasowanie w tym przypadku możliwe jest zarówno w poziomie, jak i pionie. Niewielkie rozmiary tego modelu gwarantują łatwość jego przechowywania w dowolnym miejscu.

Na obrazku znajduje się Parownica do ubrań PHILIPS GC299/40 w kolorze biało - różowym.

Philips Steam&Go GC299/40

Philips Steam&Go GC299/40 to niewielki i bardzo poręczny model, który sprawdzi się przede wszystkim w podróży – nie zajmuje bowiem dużo miejsca.

Niestety, ze względu na to, że zbiorniczek na wodę umieszczony został w rączce, jego pojemność wynosi jedynie 0,07 l. Konieczne będzie więc częste uzupełnianie, co przy użytkowaniu domowym może być kwestią problematyczną.

W zestawie znajduje się nakładana szczotka, umożliwiająca lepsze wnikanie pary nawet w trudne do prasowania miejsca, wygładzając tym samym wszelkie zagniecenia. Sprawdzi się ona również w przypadku pyłków, sierści czy zmechaceń, skutecznie je usuwając.

Ponadto, producent gwarantuje, że produkt ten sprawdzi się w przypadku dowolnej tkaniny, nie powodując ryzyka przypalenia. Czas nagrzewania wynosi zaledwie minutę, co zdecydowanie przyspieszy cały proces.

Warto wspomnieć, że długość przewodu zasilającego to 2 m. W związku z tym, użytkownik ma niemal nieograniczony zakres ruchów, który zdecydowanie ułatwia pracę ze sprzętem.

Jeżeli szukasz najlepszej parownicy do ubrań, którą łatwo zabierzesz w podróż,  Philips Steam&Go GC299/40 może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Na obrazku znajduje się ręczna parownica do ubrań TEFAL DT7000.

Ręczna parownica do ubrań Tefal DT7000

Jest to produkt o budowie charakterystycznej dla najlepszych parownic do ubrań. Moc wynosi 1100 W, a zbiornik jest w stanie pomieścić maksymalnie 0,15 l wody. Przewód zasilający o długości 2 m jest gwarancją dużej swobody ruchów.

Czas potrzebny na nagrzanie wynosi niespełna minutę, co w dużym stopniu przyspiesza cały proces. Ponadto, o gotowości do pracy poinformuje lampka kontrolna.

Według producenta, urządzenie to sprawdzi się do dowolnego rodzaju tkaniny, gwarantując precyzyjne i skuteczne usuwanie zagnieceń zarówno w pionie, jak i poziomie. Warto dodać, że parownica ta skutecznie niweluje niepożądane zapachy, znajdujące się na poszczególnych częściach garderoby. Dzięki temu możliwe jest ich szybkie odświeżenie.

W zestawie znajduje się również nakładana szczotka, której zadaniem jest między innymi ściąganie z ubrań sierści, włosów czy też pyłków i innego rodzaju zabrudzeń.

Philips Steam&Go GC362/80

Choć Philips Steam&Go GC362/80 zdecydowanie nie jest najtańszym produktem w tym rankingu parownic do ubrań, jest wart swojej ceny. Generuje ciągły strumień pary, dzięki któremu usuwanie zagnieceń jest niezwykle łatwe, szybkie i precyzyjne.

W zestawie znajduje się szczotka przeznaczona do grubszych tkanin. Doskonale sprawdzi się w przypadku płaszczy, kurtek czy jeansów. Moc urządzenia wynosi 1200 W, ale pojemność zbiorniczka na wodę to zaledwie 0,07 l.

Małe wymiary i poręczna konstrukcja sprawia, że sprzęt ten będzie idealny dla osób spędzających swój czas w podróżach. Prasowanie możliwe jest zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dużym atutem jest również przewód zasilający o długości 2,5 m, który zdecydowanie zwiększa zakres ruchów użytkownika.

Warto dodać, że parownica wyposażona została w innowacyjną technologię SmartFlow, dzięki której płyta parowa podgrzewana jest do optymalnej dla każdej tkaniny temperatury.

Dobra parownica do ubrań – najważniejsze parametry

Jak zawsze w przypadku urządzeń elektrycznych, istnieje kilka niezwykle istotnych kwestii, które będą świadczyć o zadowoleniu z zakupu wybranego modelu. Chcąc wybrać dobrą parownicę do ubrań uwzględnij poniższe parametry:

  • Siła wyrzutu pary wodnej – jest ona określana w gramach na minutę i przyczynia się do skutecznego usuwania wszelkich niepożądanych zagnieceń. Efektywność steamerów, których siła wytwarzania pary będzie niższa niż 20 g/min, nie zadowoli żadnego użytkownika. Warto więc brać pod uwagę jedynie modele, w których ten parametr jest wyższy.
  • Moc – w zależności od rodzaju parownicy jest ona mocno zróżnicowana. Przeglądając produkty z tej kategorii należy więc wybrać ten, którego moc będzie jak największa.
  • Czas nagrzewania – jest to parametr, który w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia komfortu pracy w przypadku braku czasu. Jeśli szukasz dobrej parownicy do ubrań do ekspresowych poprawek przed porannym wyjściem – należy spojrzeć, czy dany model posiada funkcję szybkiego nagrzewania.
  • Pojemność zbiornika – jest ona uzależniona głównie od pożądanej częstotliwości użytkowania. W przypadku, kiedy dany steamer ma służyć do codziennych poprawek i prasowania, warto postawić na większą pojemność zbiornika na wodę. Jeśli jednak ma to być głównie urządzenie do użytku sporadycznego, czy też przeznaczone na wyjazdy – mniejsza pojemność może okazać się znacznie bardziej funkcjonalna i wygodna.
  • Bezpieczeństwo użytkowania – dobra parownica do ubrań powinna posiadać wszelkie niezbędne zabezpieczenia przed przegrzaniem. Istotną może okazać się również funkcja automatycznego wyłączania po upływie określonego czasu.
  • Wymienne szczotki/nasadki – duża część producentów do zestawów dołącza różnego rodzaju szczotki, które usprawniają pracę z parownicą. Najlepsze parownice do ubrań mają nasadki do usuwania kurzu, sierści oraz włosów z powierzchni tkanin.

Sprawdź również: Najlepsze golarki do ubrań – ranking 2022 [TOP 10]

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)