Kuchnia to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń, szczególnie w kwestii sprzątania. Dzieje się tak, ponieważ znajduje się w niej duża ilość sprzętów, które ulegają łatwemu zabrudzeniu przy wykonywaniu praktycznie każdej potrawy. Zalicza się do nich płyty indukcyjne i gazowe, różnego rodzaju blaty, tostery, opiekacze, kuchenki mikrofalowe i piekarniki.
Obecnie coraz częściej rezygnuje się z detergentów, które niejednokrotnie pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach oraz mogą modyfikować smak żywności. W dużej mierze są one zastępowane ekologicznymi rozwiązaniami, które jednak są nieco droższe i często mniej skuteczne.
Okazuje się natomiast, że istnieją domowe sposoby czyszczenia sprzętów kuchennych, bez konieczności wydawania najmniejszej kwoty pieniędzy! W tym celu potrzebne nam będą produkty, które przeważnie znajdują się w każdej kuchni – takie jak ocet czy soda oczyszczona.
Zobacz również: Piekarnik parowy do zabudowy – ranking
Spis treści
Dlaczego warto regularnie czyścić piekarnik?
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – czysty piekarnik to gwarancja doskonałego smaku potraw bez nieprzyjemnego zapachu spalenizny. Ponadto regularne jego mycie gwarantuje prawidłową pracę, jednocześnie zmniejszając ryzyko zepsucia.
Co więcej, dobra widoczność, którą zapewnia czysta szyba, pozwala na bardziej precyzyjne kontrolowanie stanu dopieczenia danej potrawy. Otwieranie drzwiczek podczas pracy urządzenia powoduje obniżenie temperatury jego wnętrza, przez co niektóre dania (np. ciasta) mogą nie być zadowolone.
Niezwykle istotnym jest również fakt, że resztki jedzenia oraz przypalony tłuszcz osadzający się na ściankach, mogą wydzielać niekorzystne dla zdrowia substancje. Warto więc zadbać o to, aby sprzęty, w których przygotowywane jest jedzenie, były stale utrzymywane w czystości.
W celu uniknięcia powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń, warto przemywać piekarnik po każdym jego użyciu.
Co ciekawe, na obecnym rynku coraz częściej dostępne są piekarniki z funkcją samoczyszczenia. Zdecydowanie będzie to więc rozwiązanie dla wszystkich osób, które najzwyczajniej nie mają czasu lub chęci na każdorazowe przemywanie urządzenia po przygotowaniu posiłku. Technologia samodzielnego usuwania zabrudzeń posiada dwie główne cechy. Pierwszą z nich jest emaliowa powłoka, znajdująca się we wnętrzu piekarnika. Druga natomiast to funkcja pyrolizy, umożliwiająca niezwykle szybkie nagrzanie się urządzenia do często bardzo dużych temperatur. W związku z tym, wszelkie zabrudzenia czy też resztki przyrządzanych produktów, zamieniają się w pewnego rodzaju popiół, czy też pył.
Sprawdź: Najlepszy mini piekarnik wolnostojący do 500 zł
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika
Oczywistym jest fakt, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup samoczyszczącego się urządzenia. Poza tym, piekarnik nie jest jedynym sprzętem kuchennym, który wymaga pielęgnacji. Dlatego też przedstawiamy sposoby, które sprawdzą się w przypadku zarówno piekarników, jak i kuchenek mikrofalowych czy też płyt indukcyjnych oraz gazowych.
- Czyszczenie przy użyciu octu – jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów. Ponadto metoda ta jest skuteczna, ekologiczna oraz w pełni bezpieczna dla człowieka. Sprawdzi się zarówno w codziennym przemywaniu, jak i usuwaniu nieco cięższych zabrudzeń osadzających się we wnętrzu urządzenia. W celu umycia wybranego urządzenia przy użyciu octu, należy stworzyć mieszankę z wodą, w proporcjach 1:1, a następnie spryskać nią wnętrze sprzętu i pozostawić na kilka minut. Po upływie tego czasu, całość należy przetrzeć mokrą ściereczką lub gąbką – i gotowe! Jak można zauważyć, jest to sposób niezwykle łatwy i stosunkowo bezwysiłkowy. Niestety, nie sprawdzi się on a przypadku zalegających przez długi czas zabrudzeń czy przypaleń.
- Mycie z sodą oczyszczoną – sposób ten sprawdzi się w przypadku drobnych przypaleń i zaschniętych resztek, osadzających się we wnętrzu urządzenia. Jeśli chodzi o samą procedurę, do wyboru są dwie opcje. Pierwsza z nich polega na tym, że wnętrze sprzętu obficie posypuje się sodą, a następnie zwilża wodą. Roztwór ten należy pozostawić na około dwie godziny, po czym przemyć urządzenie ściereczką namoczoną w mieszance wody i octu. Drugą opcją jest stworzenie mieszanki składającej się z wody oraz sody oczyszczonej, której konsystencja powinna przypominać pewnego rodzaju pastę. Przygotowany roztwór należy następnie rozprowadzić po zabrudzonej powierzchni i pozostawić na kilka do kilkunastu minut, po czym zetrzeć papierowym ręcznikiem lub mokrą ściereczką.
- Czyszczenie z solą – jest to pewnego rodzaju alternatywa do wspomnianego wyżej sposobu przy użyciu sody oczyszczonej. Cała procedura polega na tym, że wnętrze sprzętu należy posypać solą, a następnie rozgrzać go do temperatury, która spowoduje jej zbrązowienie. W momencie, w którym piekarnik czy też mikrofalówka wystygną, pozostałości soli można zetrzeć przy pomocy wilgotnej ściereczki.
Jak usunąć trudne zabrudzenia?
W przypadku, gdy dane urządzenie wymaga gruntownego czyszczenia z zalegających w nim resztek, zabrudzeń czy przypalonego tłuszczu, powyższe metody mogą okazać się niewystarczające. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje domowe rozwiązanie tego problemu!
Sposób ten będzie wymagał zdecydowanie więcej wkładu ze strony użytkownika danego sprzętu. Konieczne jest bowiem przygotowanie miękkiej pasty, w której skład wchodzi soda oczyszczona, sól, ocet spirytusowy oraz woda. Po rozmieszaniu wszystkich składników, należy nanieść je na całą powierzchnię sprzętu przy użyciu gąbki, szczoteczki czy też ściereczki. Rozprowadzoną substancję powinno się pozostawić na czas około 15 minut. Po jego upływie, wnętrze urządzenia należy zmoczyć wodą lub octem, po czym delikatnie rozcierać roztwór po wnętrzu. W pewnym momencie zauważalna będzie zmiana, ponieważ nagromadzony brud zacznie ustępować. Wówczas konieczne jest zmycie wszelkich pozostałości rozprowadzonej wcześniej pasty, za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki.
Sprawdź: Frytkownica beztłuszczowa – jak to działa?
Środki ostrożności
Istnieje kilka zasad bezpieczeństwa, których zdecydowanie należy przestrzegać przy czyszczeniu wszelkich sprzętów kuchennych.
Pierwsza z nich mówi o tym, że cały proces powinien odbywać się na zimnym urządzeniu. Środki przeznaczone do czyszczenia mogą zmieniać swoje właściwości pod wpływem ciepła, przez co wydzielane są opary, niekoniecznie dobre dla zdrowia. Ponadto praca z niedokładnie wystudzonym piekarnikiem czy kuchenką mikrofalową, może skutkować ryzykiem poparzenia.
Kluczową jest również kwestia zabezpieczenia dłoni i rąk. Niezależnie od tego, czy pracujemy ze sklepowymi detergentami, czy też domowymi środkami czyszczącymi – bezpieczeństwo to podstawa. W tym celu warto założyć nawet zwykłe gumowe rękawice, służące do zmywania naczyń.
Należy także zadbać o zabezpieczenie powierzchni okalających dane urządzenia. Niezależnie od tego, czy są to kafelki, czy drewniane szafki lub panele. Środki czyszczące często przeznaczone są do danych powierzchni, co nie oznacza, że nie będą one szkodliwe dla innych. Jeśli więc chcemy uniknąć powstawania nieestetycznych zabrudzeń czy odbarwień – koniecznie warto zwrócić na to uwagę.