• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Masz słaby sygnał Wi-Fi w domu? Podpowiadamy jak skutecznie wzmocnić sygnał Wi-Fi, darmowymi bądź bardziej profesjonalnymi sposobami.

Co zakłóca sygnał Wi-Fi?

Macie świetny zasięg w salonie, kiepski w sypialni i całkowity brak Wi-Fi w łazience? To całkiem normalne. Komunikacja za pośrednictwem tej sieci odbywa się z wykorzystaniem fal radiowych, które są odbierane i modulowane przez router. Siłą rzeczy i zgodnie z prawami fizyki, fale nie docierają wszędzie i nie są zapewnić wszędzie optymalnej komunikacji. Jednym z najczęstszych problemów jest interferencja sygnału przez ściany, meble i inne przeszkody budowlane. Sygnał WiFi osłabia się, przechodząc przez cegły, beton czy metal, co może znacząco ograniczać jego zasięg w pomieszczeniach.

Kolejnym problemem może być inna elektronika. Urządzenia emitujące sygnały elektromagnetyczne, takie jak routery Bluetooth, telewizory, sprzęt audio czy sprzęt medyczny, mogą zakłócać sygnał WiFi. Inna elektronika to również router sąsiada – w miejscach, gdzie jest duża liczba sąsiednich sieci WiFi (głównie w blokach mieszkalnych), mogą występować zakłócenia między kanałami spowodowane interferencją.

5 GHz czy 2,4 GHz?

Jak wzmocnić sygnał wi-fi

Nowoczesne routery mają dwa dostępne pasma – 5 GHz i 2,4 GHz (a najnowocześniejsze jeszcze 6 GHz.). Które z nich będzie lepszym wyborem, jeśli zależy nam na zwiększeniu zasięgu? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak oczywista. Pierwsza niespodzianka jest prosta – fal 2,4 GHz lepiej przechodzą przez przeszkody i generalnie mają większy zasięg. Szok i niedowierzanie – po co w takim razie wprowadzono 5 GHz?

Przede wszystkim, pasmo 2,4 GHz jest kompatybilne z większością starszych urządzeń i jest szeroko używana w domowych sieciach WiFi i urządzeniach iOT. Sprawia to, że jest dość mocno zatłoczone a na sygnał nakłada się wiele innych. Niestety, sprawia to, że 2,4 GHz ma czasami niższy zasięg niż 5 GHz.

Dodatkowo, częstotliwość 5 GHz ma jedną gigantyczną zaletę – jest szybsze. Wi-Fi 5 GHz ma też więcej kanałów (19 zamiast 13), co sprawia, że łatwiej znaleźć dla siebie ten nico mniej zagłuszany.

Surowa zasada jest jednak jasna – wybierając 2,4 GHz obniżamy prędkość, ale możemy zyskać lepszy zasięg. W teorii. Praktyka bywa nieco inna.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi?

jak wzmocnić sygnał wifi

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi? Poniżej przedstawimy wam parę porad, których kolejność nie jest przypadkowa. Powinniście wykonywać je dokładnie w niej i sięgać po kolejne rozwiązanie dopiero, jeśli poprzednie nie pomogły.

Zmień położenie routera i zaktualizuj jego oprogramowanie

Pierwszym krokiem do wzmocnienia sygnału WiFi jest umieszczenie routera w odpowiednim miejscu. Upewnij się, że router zajmuje centralne miejsce w domu i nie jest schowany w jakiejkolwiek szafce, a już na pewno nie metalowej.

Idealnie byłoby, aby router znajdował się na środku pomieszczenia, ale wiadomo, że to czasami niewykonalne. Ważne jest jednak to, aby sygnał miał równy dostęp do wszystkich pomieszczeń. Unikaj umieszczania go w pobliżu metalowych lub dużych betonowych obiektów, które mogą zakłócać sygnał.

Przy okazji, być może problem leży w starym oprogramowaniu. Upewnijmy się zatem się, że oprogramowanie naszego routera jest zaktualizowane do najnowszej wersji. Aktualizacje oprogramowania często zawierają poprawki i optymalizacje, które mogą poprawić wydajność sieci WiFi. Nie ma co liczyć oczywiście na cuda, ale ziarnko do ziarnka.

Zobacz: WiFi mesh – co to jest?

Ustaw prawidłowo anteny

Masz router ma anteny? Należy je prawidłowo ustawić. Zależy to głównie od tego, czy wasze mieszkanie jest jedno czy wielopoziomowe. W przypadku jednego piętra poprawne ustawienie jest pionowe. Sygnał będzie rozchodził się wtedy w pożądanych przez nas kierunkach. Jeśli macie dom, lub dwupiętrowe mieszkanie, to lepszym wyborem będzie ustawienie poziome.

Zmień kanał transmisji

Jeśli mieszkacie w domu, a do najbliższego sąsiada macie więcej niż 50 metrów to omińcie ten punkt. To coś na co cierpieć będą tylko mieszkańcy bloków. Kanał Wi-Fi to określony fragment pasma radiowego, na którym działa nasza sieć bezprzewodowa. Ich liczba nie jest nieograniczona a im więcej osób na danym kanale tym gorszy nasz sygnał. Co prawda nasz router powinien wybrać ten najodpowiedniejsze, ale czasami funkcja może nie działać idealnie poprawnie.

Sprawdź: Smartfon i laptop z WiFi 6 – najlepsze modele

Dokup wzmacniacz sygnału

Wzmacniacze sygnału Wi-Fi, znane również jako repeatery, to urządzenia stworzone specjalnie po to, by zwiększyć zasięg i wydajność twojej sieci bezprzewodowej. W skrócie, wzmacniacze sieci działają jak mosty między naszym głównym routerem a urządzeniami, które znajdują się zbyt daleko, by osiągnąć mocny sygnał. Dzięki nim możesz wyeliminować martwe strefy i cieszyć się wydajnym połączeniem w każdym zakątku swojego domu.

Oczywistym minusem jest to, że jest to rozwiązanie płatne. Plusem jest za to fakt, że nie aż tak dużo. Dobrej klasy repeater możemy dostać już za 200 zł. Czasami cudów po prostu nie ma i będzie to niezbędny wydatek.

Zmień router

Ostatni krok to zmiana routera WiFi na lepszy model o znacznie lepszych parametrach i większej mocy sygnału. Są to jednak kosztowne urządzenia. Prawdę mówiąc, to ostateczność – zdecydowanie lepszym wyborem będzie po prostu wzmacniacz sygnału.

Zobacz też:
Test routera – zobacz jak sprawdzić swoje urządzenie
Stacja pogodowa WiFi – jak wybrać? Ranking 2022

5/5 - (2 votes)