• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

W dobie wszechobecnej cyfryzacji wciąż spotykani są zagorzali miłośnicy fotografii analogowej, a także samodzielnego wywoływania zdjęć z tradycyjnej kliszy. Niezaprzeczalnie tego typu fotografie cechują się wyjątkowym klimatem, a sam proces ich wywoływania często okazuje się wyjątkowo fascynujący. Z pewnością jest to więc niecodzienne hobby, które ponadto wymaga odpowiedniego wyposażenia, wiedzy oraz doświadczenia. Od czegoś zawsze trzeba jednak zacząć, dlatego też poniższy artykuł może stanowić wskazówkę przy rozpoczynaniu przygody z fotografią analogową.

Zobacz również: Aparat natychmiastowy – jak wybrać odpowiedni?

Fotografia analogowa – co to znaczy?

Fotografia analogowa – co to znaczy?

Istotą fotografii analogowej jest zapisywanie obrazów na światłoczułych kliszach, z których następnie uzyskuje się unikatowe odbitki. Cała magia tkwi w tym, że przy tego typu fotografiach konieczne jest wychwytywanie pojedynczych, niepowtarzalnych momentów, gdyż zasadniczo aparaty analogowe są w stanie pomieścić bardzo niewielkie ilości zdjęć. Co więcej, ich usunięcie lub zwyczajne podejrzenie jest wówczas całkowicie niemożliwe, a użytkownicy są w stanie zobaczyć swoje fotografie dopiero po ich wywołaniu.

Wszystko to sprawia, że zdjęcia zrobione analogowymi aparatami cechują się wyjątkowym, a także całkowicie niepowtarzalnym charakterem, co doceniają nie tylko doświadczeni fotografowie, ale i początkujący miłośnicy tego rozwiązania.

Jednocześnie należy dokonać rozróżnienia pomiędzy aparatami analogowymi a natychmiastowymi – te drugie są obecnie znacznie bardziej popularne, choć to właśnie wersje analogowe niejako przyczyniły się do ich powstania. W tym przypadku użytkownicy nie otrzymują jednak fizycznego zdjęcia zaraz po jego zrobieniu, a zamiast tego muszą udać się do zakładu fotograficznego lub samodzielnie wywołać stworzone dzieła.

Aparat analogowy – rodzaje i typy

Aparat analogowy - rodzaje i typy

Przed wyborem wymarzonego aparatu analogowego zdecydowanie warto przyjrzeć się ich rodzajom, wśród których wyróżnia się warianty:

  • Małoobrazkowe – to prawdopodobnie najbardziej popularne aparaty, które w swojej pracy wykorzystują powszechnie dostępne filmy o wymiarach 24×36 mm. W rolce zawarte jest wówczas 36 klatek, a same urządzenia cechują się przeważnie kompaktowymi rozmiarami i wygodną budową, przez co doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.
  • Średnioformatowe – czyli nieco rzadziej spotykane rozwiązania, w których stosowane są filmy w formatach: 6×4,5 cm, 6×6 cm, 6×7 cm i 6×9 cm. Aparaty średnioformatowe umożliwiają stworzenie wysokiej jakości fotografii, jednak w ograniczonej ilości. W rolce przeważnie zawarte jest bowiem od 8 do 15 klatek.
  • Wielkoformatowe – to zdecydowanie najrzadziej stosowane aparaty, których użytkowanie okazuje się skomplikowane oraz znacznie utrudnione, przez co korzystają z nich przede wszystkim profesjonaliści lub wieloletni pasjonaci.

W obrębie aparatów analogowych dokonywany jest również podział na poszczególne typy sprzętów, w tym chociażby lustrzanki jednoobiektywowe (SLR), modele kompaktowe, aparaty typu rangefinder lub aparaty typu TLR (lustrzanki dwuobiektywowe).

Dla początkujących najbardziej polecane są aparaty małoobrazkowe, wśród których znajdą się zarówno modele kompaktowe, jak i poszczególne lustrzanki. Tego typu sprzęty są stosunkowo łatwe w obsłudze, a wykonywanie zdjęć przebiega niemal całkowicie bezproblemowo. Wersje kompaktowe przeważnie nie oferują możliwości manualnej zmiany ustawień, co natomiast spotykane jest często w lustrzankach. Z założenia są one jednak w stanie tworzyć wyraźne, jasne i zadowalające jakościowo fotografie, przez co niejednokrotnie okazują się pierwszymi aparatami analogowymi w kolekcjach. Jeśli natomiast chodzi o lustrzanki – często są one droższe, ale dzięki temu gwarantują chociażby wymienne obiektywy.

Na co zwrócić uwagę kupując aparat analogowy?

Na co zwrócić uwagę kupując aparat analogowy?

Każdy aparat analogowy cechuje się nieco odmiennymi parametrami, przez co niektóre z nich dedykowane są raczej profesjonalistom, a inne doskonale odnajdują się wśród całkowicie początkujących użytkowników. Warto jednak mieć świadomość, na co należy zwracać szczególną uwagę przy zakupie danego sprzętu, gdyż poszczególne cechy tych urządzeń są w stanie wywierać ogromny wpływ zarówno na same fotografie, jak i proces ich tworzenia.

Do kwestii, które warto mieć na uwadze, zalicza się:

  • Obiektywy – kupując aparat z wymiennymi obiektywami należy sprawdzić, jak wygląda ich dostępność. Bardzo często tego typu akcesoria nabywane są z drugiej ręki, gdyż najzwyczajniej ich produkcja jest wstrzymana lub całkowicie zaprzestana. Jednocześnie wymienne obiektywy gwarantują niejako wszechstronność aparatu, gdyż dzięki nim możliwe jest fotografowanie przeróżnych scenerii. Z pewnością jest to więc cecha, na którą warto postawić.
  • Funkcje i tryby – aparaty do użytku amatorskiego bardzo często nie oferują możliwości manualnej zmiany wszelkich ustawień, co jednak momentami bywa uciążliwe. Nieraz warto więc dopłacić określoną sumę, aby zyskać dodatkowe funkcje i tryby, wśród których zaznacza się chociażby podwójną ekspozycję, czy też pomiar światła.
  • Ceny filmów – aparat analogowy niejednokrotnie stanowi spory wydatek sam w sobie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż poszczególne filmy również mogą kosztować całkiem dużo. Zaleca się więc, aby wybrać urządzenie, do którego możliwe jest dopasowanie przystępnych cenowo filmów, gdyż nie będą one wówczas nadmiernym obciążeniem dla budżetu użytkownika.
  • Stan techniczny – decydując się na zakup używanego aparatu analogowego nie należy zapominać o dokładnym sprawdzeniu jego stanu technicznego. Wskazanym będzie więc przyjrzenie się, czy migawka działa prawidłowo, obiektyw nie posiada jakichkolwiek zadrapań, a sprzęt nie ma żadnych wad mechanicznych.

Jak wybrać film do aparatu analogowego?

Jak wybrać film do aparatu analogowego?

Po wyborze samego urządzenia, czas przejść do kwestii filmów fotograficznych. Ponownie należy dokonać pewnych podziałów, a pierwszym z nich jest rozróżnienie negatywów i slajdów, zwanych również diapozytywami. Te drugie charakteryzują się zdecydowanie lepszą ostrością, a także większym nasyceniem barw, choć wymagają dokładniejszego naświetlania. Negatywy natomiast są odrobinę bardziej popularne, w przy tym często tańsze. Jakość stworzonych na nich zdjęć również określana jest jako zadowalająca, szczególnie jeśli chodzi o amatorski użytek.

Będąc w temacie filmów zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ISO, czyli jeden z podstawowych parametrów oddziałujących na efekt końcowy fotografii. Filmy fotograficzne różnią się między sobą wartościami ISO, a powszechna zasada mówi o tym, że im jest ono większe, tym lepiej aparat poradzi sobie ze zdjęciami w warunkach mniejszej dostępności światła. Filmy należy więc dobierać zgodnie z ich przeznaczeniem, przy czym jedne o wiele lepiej odnajdą się w fotografii portretowej, a inne przy tworzeniu zdjęć krajobrazów

Jak wywołać zdjęcia z filmu fotograficznego?

Samodzielne wywoływanie filmów niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo skomplikowane. Dlatego też początkującym użytkownikom zaleca wówczas się skorzystanie z usług profesjonalisty, który zadba o wszystkie kluczowe etapy całego procesu. I choć mogłoby się wydawać, że tego typu studia i zakłady fotograficzne już nie istnieją, w rzeczywistości wciąż spotyka się wyjątkowych pasjonatów, którzy z powodzeniem wywołują filmy z aparatów analogowych.

Przy samodzielnym wywoływaniu filmów należy zaopatrzyć się w szereg niezbędnych akcesoriów, a sam proces jest często długotrwały, czasochłonny i wymagający. Rozpoczynając swoją przygodę z analogową fotografią zdecydowanie lepszą opcją jest więc zaufanie profesjonalistom.

Sprawdź również: Najlepsze drukarki do zdjęć z telefonu – ranking

#materiałreklamowy

Oceń ten post