Zima zbliża się ku końcowi. Podpowiadamy więc jak zadbać o trawnik na wiosnę w kilku bardzo prostych krokach.
Kiedy rozpocząć prace w ogródku?
Wiosna zbliża się już wielkimi krokami. Każdy właściciel ogródka myśli już więc powoli jak zadbać o trawnik, aby móc cieszyć się idealną zielenią przez najbliższe miesiące. Prac do wykonania jest sporo, ale koniecznie musimy dobrze zgrać je w czasie. Jeśli podejmiemy się ich zbyt szybko, to zima zniweczy nasze działania.
Naszym zdaniem idealny moment na prace w ogródku to druga połowa marca. Oczywiście spójrzcie na prognozę pogody, nawet wtedy wciąż mogą zdarzyć się przymrozki. Zdecydowanie warto jednak zdecydować się na to przed Wielkanocą.
Jak zadbać o trawnik na wiosnę – niezbędne kroki
Poniżej wytłumaczymy wam wszystkie kroki, które musicie podjąć, aby prawidłowo zadbać o trawnik na wiosnę. Jest to niestety sporo pracy, ale zdecydowanie nie warto pomijać żadnego z nich. Efekty w pełni nam to wynagrodzą!
Pierwsze koszenie
Zacznijmy od najważniejszego, czyli pierwszego koszenia. Krok ten jest niezbędny w szczególności, jeśli nie zrobiliście tego jesienią. Wysokość docelowa powinna wynosić około 4 centymetrów. Dzięki temu trawa dość dobrze się wzmocni i będzie rosła regularnie.
Najlepiej, skoście trawnik po raz pierwszy w momencie, w którym trawnik jest suchym, czyli minimum 2 dni po ostatnim deszczu. Warto pamiętać też o tym, aby nie przysporzyć trawie zbyt dużego szoku. Jeśli jej długość przekracza 10 centymetrów to rozdzielcie koszenie na dwa etapy – do 7 i do 4 centymetrów.
Usuń zniszczoną trawę
Kolejny krok to oczywiście porządki. Jak poprawnie zadbać o trawnik na wiosnę? Przede wszystkim, usuńcie całą zniszczoną trawę. Jej warstwy ograniczają bardzo mocno wchłanianie wody przez glebę. Dodatkowo, ograniczają też nową trawę przed wyrastaniem. Do tego wszystkiego, martwa trawa może zacząć gnić, co znacząco przeszkodzi nam w wypoczynku w ogródku.
W pierwszej kolejności musimy usunąć więc wszystkie śmieci. Najprościej będzie użyć tutaj po prostu grabi. Dokładnie zagrabcie więc cały teren. Nie przejmujcie się zbytnio, jeśli przy okazji usuniecie trochę żywej trawy. Na jej miejsce wyrośnie przecież już wkrótce nowa. Znacznie ważniejszym jest to, aby dać odpowiednie warunki nowym źdźbłom.
Napowietrz glebę
Jak zadbać o trawnik na wiosnę? Przede wszystkim, musimy zadbać o napowietrzenie gleby. Jest to bardzo ważny zabieg, dzięki któremu będzie ona lepiej przyswajała wodę oraz składniki odżywcze. Dodatkowo, sprawia to, że do korzeni trawy dociera więcej powietrza, wody i nawozów, czyli absolutnie niezbędnych rzeczy do rozwoju roślin.
Jak napowietrzyć glebę? To bardzo proste – musicie zrobić w niej po prostu sporo głębokich na 4-7 centymetrów otworów. Najwygodniej będzie zrobić to za pomocą wideł. Niektórzy stosują też specjalne buty z kolcami. Prawidłowo wykonane napowietrzenie gleby oznacza około 120 otworów na 1 metr kwadratowy. Uzbrójcie się więc w sporo cierpliwości.
Ułatwiajcie sobie życie – zaopatrzcie się w wertykulator
Ręczne grabienie całego ogródka trawnika nieco was przeraża? Na samą myśl bolą was już plecy? Nie wyobrażacie sobie jak macie zrobić 120 dziur na 1 metr kwadratowy? Spokojnie, nie jesteście jedyni. Dla większości ogrodników nie do pomyślenia jest robić to wszystko ręcznie. Dwa pierwsze kroki zrobi za nas wertykulator.
Wertykulator swoim wyglądem przypomina nieco kosiarkę. Jego działanie jest jednak zupełnie odmienne. Zamiast ostrzy pracujących tuż nad powierzchnią gleby, wchodzą one w nią na pewną głębokość pod kątem prostym. Dzięki temu nie tylko napowietrzymy glebę, ale usuniemy przy okazji całą zalegającą martwą trawę.
Doskonałym wyborem będzie tutaj o prostu wertykulator Makita UV3200 przeznaczony do przydomowych trawników. To doskonałe urządzenie, które spełni wymagania mniej lub bardziej wymagających użytkowników. Mamy tutaj 5-stopniową regulację głębokości pracy oraz spory kosz, który pozwoli nam przejechać przez cały trawnik bez konieczności opróżniania go. Oczywiście, urządzenie zasilane jest elektrycznie, niezbędny będzie więc dostęp do prądu.
Pozbądź się chwastów
Skoro trawa jest już skoszona i napowietrzona to bardzo łatwo możecie wypatrzeć teraz wszystkie chwasty, których zdecydowanie nie chcecie w swoim ogródku. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest po prostu wyrwanie ich razem z korzeniami. Wymaga to nieco pracy, ale efekt z pewnością będzie tego warty.
Jeśli macie jednak bardzo duży ogródek to warto skorzystać z pomocy środków chemicznych. Doskonałym wyborem będzie Chwastox czy Bofix.
Posadź nową trawę tam, gdzie to konieczne
Skoro czyszczenie trawnika i napowietrzenie gleby już za nami, to najwyższy czas na kolejny krok. Tym razem mamy dla was dobrą wiadomość. Nie jest on już aż tak czasochłonny i nie potrzebujecie do tego żadnego specjalnego sprzętu. Tym razem musimy posiać nową trawę w miejscach, gdzie zwyczajnie się przerzedziła. Chociażby w wyniku usuwania zwiędłych roślin.
Poszukajcie więc na trawniku wszystkich „placków” ziemi, czyli miejsc, gdzie trawy jest wyraźnie za mało. Spulchnijcie glebę za pomocą wideł czy też łopatki i zasiejcie wybrane przez was nasiona. To również doskonały moment na położenie nawozu na całym trawniku. Chcecie przecież zapewnić trawie idealne warunki do rozwoju.
Zobacz też:
Ranking kosiarek elektrycznych 2023 – jaka będzie najlepsza? TOP 12 modeli
Ranking czujników jakości powietrza do domu [TOP 3 detektory cząstek PM]