• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Jeszcze nie tak dawno temu za deskorolkę uważano zwyczajny drewniany blat, metalowe traki, a także niewyróżniające się kółka. Dziś pod tym pojęciem kryje się natomiast o wiele więcej – chociażby ze względu na fakt, iż wyróżnia się co najmniej kilka odmiennych rodzajów deskorolek, które cechują się zarówno odmienną budową i wyglądem, jak i przeznaczeniem.

Jednocześnie warto wspomnieć, że jazda na deskorolce – niezależnie od jej rodzaju – bardzo często stanowi wyjątkową formę spędzania wolnego czasu, a także pasjonujące hobby, z którego radość mogą czerpać zarówno dzieci, jak i młodzież lub nawet dorośli. Aby jednak rozpocząć swoją przygodę z tego typu aktywnością, należy wyposażyć się w całkowicie niezbędną rzecz, czyli odpowiednią deskorolkę.

Jak więc wybrać idealnie dopasowaną deskorolkę? Który rodzaj sprawdzi się najlepiej w danym przypadku? Na jakie cechy należy zwracać szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Jak wybrać pierwsze rolki? Przydatne wskazówki

Longboard, cruiser, czy klasyk? Rodzaje deskorolek

Longboard, cruiser, czy klasyk? Rodzaje deskorolek

Na chwilę obecną w obrębie deskorolek wymienia się poszczególne rodzaje, które różnią się od siebie zastosowaniem i przeznaczeniem, a także budową i wyglądem. Klasyczne deskorolki będą więc inne od longboardów cechujących się całkowicie prostym blatem. Longboardy różnią się natomiast od cruiserów. Aby więc wybrać możliwie najlepiej dopasowany wariant, należy zapoznać się ze specyfiką każdego z dostępnych na rynku rodzajów deskorolek.

Parametr Klasyczna deskorolka Longboard Cruiser
Przeznaczenie Wykonywanie trików i jazda w obrębie skateparków Pokonywanie długich tras, szybka jazda z górki Niedługie przejażdżki (np. rekreacyjne lub dojazdy do szkoły/pracy)
Długość blatu 31-33″ 35-42″ 22-38″
Szerokość blatu 7,5-8,75″ 8,5-10,25″ 8,0-9,5″
Rozmiar kół 48-58 mm 65-80 mm 60-65 mm
Szerokość osiek/traków 129-159 mm 149-215 mm 139-169 mm

Klasyczna deskorolka

Klasyczna deskorolka

Pomimo tego, że klasyczną deskorolką bez większego problemu można przemieszczać się po drogach lub ścieżkach, tego typu warianty dedykowane są przede wszystkim do wykonywania rozmaitych trików – w tym również w obrębie skateparków lub z wykorzystaniem miejskiej infrastruktury (np. murków, krawężników czy ławek). Warto więc mieć na uwadze fakt, iż dłuższe trasy mogą być niezbyt komfortowe, gdyż klasyczna deskorolka najzwyczajniej nie jest przystosowana do ich pokonywania. Tego typu modele cechują się bowiem małymi i twardymi kołami, a także charakterystycznym kształtem, który obejmuje tzw. nos i kicktail, czyli specjalne wyprofilowania zakrzywiające się ku górze. To właśnie dzięki nim możliwe jest wykonywanie rozmaitych akrobacji, takich jak podskoki, czy też przewracanie deski w powietrzu.

Klasyczną deskorolkę warto wybrać przede wszystkim wtedy, gdy założeniem jest nauka poszczególnych trików, czy też jazda w obrębie skateparków. I choć przy użyciu takiego wariantu niewygodnym może być pokonywanie poszczególnych tras, tak nabycie umiejętności poruszania się na klasycznej deskorolce sprawi, że poradzimy sobie również z każdym innym wariantem. Tego typu rozwiązanie nieraz dostarcza także znacznie większych emocji i adrenaliny, przez co z założenia jazda na klasycznej deskorolce jest wyjątkowo pasjonująca.

Longboard

Longboard

Longboardy to zdecydowanie najdłuższe deskorolki, które to jednak mogą występować w rozmaitych kształtach, a przy tym służą one do nieco innych celów.

Tego typu deski świetnie sprawdzają się przy pokonywaniu długich dystansów, gdyż zapewniają płynną, a zarazem komfortową i wygodną jazdę nawet w przypadku nierówności. Służą one również do poszczególnych dyscyplin, takich jak chociażby downhill, czyli wyścigi zjazdowe polegające na możliwie najszybszym pokonywaniu danych tras. Longboardy wykorzystuje się także do carvingu, czyli stylu jazdy polegającego na wykonywaniu ostrych skrętów od jednej do drugiej strony drogi.

Na longboard warto postawić przede wszystkim wówczas, gdy w okolicy (lub mieście) znajdują się długie trasy – w tym chociażby widokowe. Tego typu deskorolka umożliwi bowiem wygodne, a zarazem łatwe i przyjemne poruszanie się, nawet gdy wybrana droga należy do odrobinę wyboistych.

Deskorolka typu cruiser

Deskorolka typu cruiser

Cruisery to stosunkowo lekkie i poręczne deskorolki, które doskonale sprawdzają się przy okazji rozmaitych dojazdów (np. do szkoły lub pracy), ale i w trakcie całkowicie rekreacyjnej jazdy polegającej na swobodnym i niespiesznym „toczeniu się” po danej trasie. Z założenia tego typu deskorolki cechują się płaską powierzchnią, choć niektóre warianty z tej kategorii posiadają uniesiony ogon lub odpowiednio wyprofilowany blat. Przykładem tego okazują się chociażby fiszki, czy też deski penny lub mini-cruisery.

Crusiery umożliwiają szybkie przyspieszanie, a jednocześnie gwarantują one komfortową jazdę. W przeciwieństwie do longboardów, nie sprawdzają się one jednak przy zjazdach i carvingu, czyli ciągłym wykonywaniu skrętów.

Jednocześnie warto wspomnieć, że tego typu deskorolki mogą przyjmować różnorodne rozmiary, a także kształty. Producenci oferują także szereg rozmaitych designów, przez co zasadniczo każdy jest w stanie znaleźć wariant wpasowujący się w konkretne gusta.

Deskorolka typu cruiser to doskonałe rozwiązanie, gdy na porządku dziennym (lub po prostu regularnie) pokonywane są stosunkowo krótkie dystanse. Takie deskorolki doskonale sprawdzają się chociażby w zatłoczonych miastach, gdzie zarówno podróż samochodem, jak i komunikacją miejską, jest długa, niekomfortowa i uciążliwa. Wówczas można bowiem wskoczyć na deskorolkę, a następnie pokonać daną trasę znacznie szybciej, jednocześnie ciesząc się możliwością spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie deskorolki?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie deskorolki?

Wybór odpowiednio dopasowanego rodzaju deskorolki stanowi pierwszy krok na drodze do sukcesu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż przy zakupie konieczne okazuje się również zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów i najważniejszych cech, które wywierają bezpośredni wpływ zarówno na jakość wybranego wariantu, jak i komfort jego użytkowania. Wśród nich zaznacza się chociażby:

  • Materiał wykonania – przy produkcji deskorolek bardzo często wykorzystuje się drewno klonu, które cechuje się dużą wytrzymałością, a także podatnością na modelowanie. Deskorolki wykonane ze słabszego jakościowo drewna mogą natomiast okazać się bardziej podatne na rozmaite deformacje i uszkodzenia, a także całkowite złamanie. Dodatkowo ważną rolę odgrywa także ilość warstw, z których wykonano daną deskorolkę. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykorzystanie 7 warstw.
  • Wymiary deskorolki – w przypadku deskorolek wszelkie wymiary podawane są przeważnie w calach, przy czym 1 cal to 2,54 cm. Jednocześnie zaznacza się, że rozmiar deskorolki powinien być odpowiednio dopasowany do rozmiaru obuwia.
  • Rozmiar i twardość kółek – kółka w deskorolkach przeważnie są wykonywane z poliuretanu. Użytkownicy mogą jednak przebierać zarówno w ich rozmiarach, jak i stopniu twardości. Z założenia duże kółka będą zapewniały możliwość osiągania większych prędkości. Jeśli natomiast chodzi o twardość – im będzie ona większa, tym szybsze i wytrzymalsze okazują się kółka, choć jednocześnie znacząco tracą one na przyczepności i gorzej amortyzują wszelkie nierówności.
  • Traki – to element, którego zadaniem jest łączenie kółek z blatem deskorolki. Przyjmują one charakterystyczny kształt litery „T”, a jednocześnie wpływają na możliwości deskorolki w zakresie wykonywania poszczególnych manewrów i jej zwrotności. W tym kontekście należy zwracać uwagę przede wszystkim na szerokość traków, która powinna być taka sama, jak szerokość blatu. W przeciwnym razie deskorolka będzie o wiele mniej stabilna. Jednocześnie warto postawić na solidne i wytrzymałe traki, które są przy tym odpowiednio zwrotne.

Zobacz również: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy

Oceń ten post