• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Czytnik e-booków to niezwykle poręczne i wygodne urządzenie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Czy warto kupić czytnik e-booków?

Zacznijmy od podstaw – czy warto w ogóle kupić czytnik e-booków? Czy lepszym wyborem nie będzie zwykła książka? Cóż, to zależy. Niewątpliwie książka ma jedną, bardzo zasadniczą zaletę – nie mamy potrzeby jej ładować. To atut i ciężko temu zaprzeczyć. Przy okazji, jest trochę odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne. Ale to tyle.

W przeciwieństwie jednak do stosu papierowych książek, które mogą zajmować dużo miejsca, czytnik e-booków mieści setki, a nawet tysiące tytułów w jednym poręcznym urządzeniu. Dzięki temu czytanie staje się bardziej mobilne i dostępne, a czytelnik może mieć swoją całą bibliotekę zawsze pod ręką, bez obawy o miejsce w bagażu czy na półce. To olbrzymi atut.

Ponadto, czytniki e-booków często oferują dodatkowe funkcje, które zwiększają wartość czytania elektronicznego. Wiele z nich ma wbudowany słownik, co umożliwia sprawdzenie znaczenia nieznanych słów bez konieczności sięgania po zewnętrzne źródła. Możliwość dodawania zakładek, robienia notatek czy wyodrębniania fragmentów tekstu ułatwiają organizację i przetwarzanie informacji podczas czytania.

Naprawdę, nie ma już innego powodu, żeby nie korzystać z czytników e-booków niż fakt, że zwyczajnie lubi się papierowe książki.

Na co zwrócić uwagę kupując czytnik e-booków?

czytnik e-bookow

Przy wyborze czytnika e-booków istnieje kilka istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, aby dopasować urządzenie do własnych preferencji i potrzeb czytelniczych. Jednym z kluczowych elementów jest rozmiar i rodzaj ekranu. W przypadku tego drugiego należy być w pełni bezwzględnym – interesują nas tylko i wyłącznie modele e-ink. Wszystko inne to tablet przebrany za czytnik e-booków. Rozmiar to jednak inna sprawa.

Jaki rozmiar czytnika e-booków wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru czytnika e-booków jest kluczowy dla komfortowego użytkowania. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy tym wyborze. Po pierwsze, istotne jest, co zamierzamy czytać na czytniku. Jeśli głównie interesują nas zwykłe książki tekstowe, standardowy rozmiar czytnika (ok 7 cali) będzie odpowiedni. Jednak, jeśli planujemy czytać również komiksy, czasopisma, artykuły publicystyczne lub książki z dużej ilości grafik, warto rozważyć większy rozmiar ekranu, co ułatwi przeglądanie i wygodne czytanie.

Jeśli planujemy używać czytnika głównie w domu, rozmiar ekranu może być mniej istotny i możemy pozwolić sobie na duży model, ponieważ nie będziemy zmuszeni do przenoszenia go ze sobą. Natomiast jeśli często wychodzimy z czytnikiem i chcemy mieć go zawsze przy sobie, wybór mniejszego i bardziej poręcznego modelu może być bardziej praktyczny.

Ostatnie co należy wziąć pod uwagę to wiek i zdrowie. Osoby starsze, które mają problemy ze wzrokiem, mogą preferować większe ekrany z możliwością regulacji czcionki. Dla nich czytniki z większymi ekranami mogą być bardziej przyjazne i komfortowe w użytkowaniu.

Pozostałe parametry, które musimy wziąć pod uwagę

czytnik e-booków

Innym istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest ergonomia i wygoda użytkowania. Wielu czytelników preferuje lekkie i poręczne urządzenia, które łatwo się trzyma i obsługuje jedną ręką. Dlatego warto przetestować różne modele, aby znaleźć taki, który najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb i preferencji. Niestety, tutaj warto wziąć po prostu urządzenie do ręki, ciężko sprawdzić to w pełni online.

Ważnym aspektem przy wyborze czytnika e-booków jest również pamięć wewnętrzna oraz możliwość rozszerzenia jej za pomocą kart pamięci. Im większa pamięć, tym więcej książek możemy przechowywać na urządzeniu. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy czytnik obsługuje formaty plików e-booków, które chcemy czytać, takie jak EPUB, MOBI czy PDF, aby mieć pewność kompatybilności z naszą biblioteką cyfrową. Na szczęście, w przypadku nowszych modeli jest to raczej standard.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na dostępne funkcje dodatkowe, takie jak podświetlenie ekranu, regulacja jasności czy wodoodporność. Fajnie czasem przecież poczytać książkę w wannie, a czytnik e-booków powinien nam to łatwo umożliwić. Inaczej nie zastąpi papierowej książki.

Sprawdź: InkBOOK Lumos – mały czytnik, dużo możliwości

Co z obsługą aplikacji?

Niezmiernie ważne jest również dobranie czytnika pod używane przez nas najczęściej aplikacje. Warto zwrócić tutaj uwagę na dwie z nich, które możemy uznać na najpopularniejsze w naszym kraju – EmpikGo i Legimi.

Pod tym względem najlepiej wydają modele PocketBook, które przyjdą do nas z domyślnie wgranymi aplikacjami obu firm, co gwarantuje pełną kompatybilność. Należy jednak zauważyć, że te aplikacje nie umożliwiają odtwarzania audiobooków, ograniczając się jedynie do dostępu do e-książek. Audiobooka trzeba wgrać osobno.

Czytniki Onyx Book oferują możliwość pobrania obu aplikacji poprzez sklep Google Play. Warto jednak mieć na uwadze, że są to aplikacje dedykowane głównie tabletom. Teoretycznie może to powodować problemy z kompatybilnością, ale to raczej teoria. W praktyce to świetne modele.

Czytniki Kindle najgorzej wspierają te dwie aplikacje, ale są za to niezastąpione, jeśli chcemy korzystać czasami z zagranicznych źródeł. Niemniej, użytkowanie Legimi i EmpikGo wciąż będzie możliwe, a jedynie nieco mniej wygodne.

Zobacz też:
Czytnik e-booków do 500 zł
Ranking czytników e-book – TOP 10 najlepszych modeli

Oceń ten post