• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Bez wątpienia, Messenger to jeden z najczęściej wykorzystywanych komunikatorów na całym świecie. Ma on tylko jedną dość zasadniczą wadę – wymaga konta na serwisie społecznościowym. Czy Messenger bez Facebooka jest jeszcze możliwy? Sprawdzamy!

Messenger – co to jest?

Messenger

Jeśli jeszcze tego nie wiecie, pod nazwą Messenger kryje się po prostu komunikator stworzony przez Facebooka. Za jego pomocą możemy napisać do niemal dowolnej osoby na świecie, tak długo jak zaakceptuje nasze zaproszenie.

Oprócz tego, Messenger może pochwalić się również dość bogatą ofertą multimedialną. Możemy bardzo łatwo przesłać komuś przez niego zdjęcia, filmy czy nawet pliki. Warto jednak wziąć pod uwagę, że podczas kompresji, tragicznie obniża jakość obrazów! Niemniej, jeśli nie zależy nam na tym aż tak, to jest doskonałym i często najszybszym wyborem.

Bardzo ważną funkcją Messengera jest również możliwość dzwonienia, zarówno w formie audio jak i wideo. Dla wielu osób, niemal całkowicie zastąpił już tradycyjne połączenia telefoniczne. Nic zresztą dziwnego, mamy w znajomych na Facebooku znacznie więcej osób niż w osobistej książce telefonicznej.

W dużym skrócie – to po prostu bardzo rozbudowany i wygodny komunikator, bez którego wiele osób nie wyobraża już sobie życia.

Zobacz: Jak bezpiecznie korzystać z Internetu na wakacjach

Messenger bez Facebooka – czy można z niego korzystać?

Messenger bez Facebooka

Niestety, ma on jednak jedną i to dość dużą wadę. Wymaga przecież założenia konta na Facebooku, na co z różnych powodów nie chcą decydować się niektórzy Internauci. Ciężko ich zresztą nie rozumieć – mało która platforma zbiera o nas aż tyle danych.

Facebook również zdawał sobie z tego sprawę. W 2011 roku w pełni oddzielili Messengera of swojej głównej platformy. Dodatkowo, przeszedł wtedy rebranding i zyskał formę, którą znamy do dziś. Niestety, Messenger bez Facebooka był dalej nieosiągalny – proces logowania wymagał podania konta do serwisu społecznościowego.

Prawdziwa zmiana nadeszła dopiero w 2019, kiedy wprowadzono możliwość rejestracji i logowania jedynie za pomocą numeru telefonu. Niemal wszyscy użytkownicy bardzo ciepło ją przyjęli, a komunikator przeżył prawdziwy boom – zniknęło przecież największe ograniczenie z nim związane.

Facebook najwidoczniej nie był jednak zachwycony swoim pomysłem, kilka miesięcy później wycofali tę opcję. Obecnie, nie istnieje możliwość korzystania z komunikatora Messenger bez Facebooka. Jest jednak pewien drobny wyjątek!

Wszyscy użytkownicy, którzy założyli swoje konta we wspomnianym 2019, dalej mogą korzystać z aplikacji bez konieczności zakładania konta na portalu społecznościowym. Niestety, to jedyny wyjątek od tej reguły. Jeśli chcielibyście zrobić to teraz, to nie istnieje na to żaden sposób. Uważajcie więc na wszystkie nieoficjalne wersje Messengera – najczęściej jest to po prostu malware.

Dlaczego Messenger bez konta na Facebooku nie jest już dostępny?

Pozostaje zatem pytanie, dlaczego Messenger bez Facebooka nie jest już dostępny. Co takiego spowodowało, że Facebook wycofał się ze swojego pomysłu? Myślę, że doskonale znacie odpowiedź na to pytanie.

Oczywiście, była to stale rosnąca konkurencja ze strony innych serwisów. Facebookowi zaczęła grozić realna utrata użytkowników. Zdecydowali się więc na ujednolicenie wszystkich swoich usług. Rozdzielenie Messengera od platformy-matki przełożyło się na wzrost jego popularności, niestety, spadła jednocześnie liczba nowych kont zakładanych w serwisie. Z biznesowego punktu widzenia było to coś nieakceptowalnego.

Niestety, konto na Facebooku należy potraktować trochę jako opłatę za korzystanie z Messengera. I nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w przyszłości zmienić.

Zobacz: Darknet – jak wejść do ciemnej strony Internetu?

Jak uruchomić Messenger w przeglądarce poza FB?

Jak wybrać wersję na komputer

Wiemy już doskonale, że Messenger bez Facebooka jest na ten moment czymś zupełnie nieosiągalnym. Wielu użytkowników pyta za to o jeszcze inną możliwość. Mianowicie o to, czy da się korzystać z niego w przeglądarce, bez wchodzenia na Facebooka lub instalowania aplikacji. Tutaj mamy już znacznie lepszą wiadomość.

W przypadku komputerów, sprawa jest banalnie wręcz prosta. Wystarczy, że wejdziemy na stronę messenger.com. I to właściwie tyle, wystarczy się zalogować i już możemy korzystać ze wszystkich funkcji.

W przypadku telefonów, sprawa jest tylko odrobinę bardziej skomplikowana. Korzystanie z Messengera bez żadnej aplikacji jest dalej możliwe! Chociaż trzeba przyznać, że niezbyt wygodne.

Pierwszy krok jest dokładnie taki sam, musimy wejść na stronę messenger.com. Szybko jednak zorientujemy się, że nie ma tam żadnej możliwości zalogowania, a jedynie link do pobrania aplikacji. Niech to was jednak nie zmyli – wybierzcie w opcjach swojej przeglądarki „Wersja na komputer”. Dzięki temu, będziecie mogli się już normalnie zalogować.

Zobacz też:
Klawiatura mechaniczna czy membranowa? Podpowiadamy, co warto wybrać
Jak zdiagnozować komputer – dysk twardy, pamięć RAM i bateria laptopa

Oceń ten post