Lampy pierścieniowe to rozwiązania wykorzystywane w wielu rozmaitych dziedzinach. Cieszą się one przy tym nie tylko dużą popularnością, ale i funkcjonalnością, przez co są również łatwo dostępne. Co więcej, tego typu sprzęty posiadają szereg zalet, dlatego też mogą okazać się wyjątkowo przydatne w różnego rodzaju sytuacjach.
Do czego może więc posłużyć lampa pierścieniowa? Co charakteryzuje te urządzenia i jak wybrać możliwie najlepsze? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Oświetlenie zewnętrzne domu i tarasu – jakie wybrać?
Spis treści
Lampa pierścieniowa – co to jest i do czego służy?
Lampa pierścieniowa to rodzaj oświetlenia, który zbudowany jest z okrągłej lampy lub szeregu LED-owych diod ułożonych w kształt charakterystycznego pierścienia. Tego typu sprzęty sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędne okazuje się równomierne oświetlenie danego obiektu. Lampy pierścieniowe z powodzeniem odnajdują się więc wśród fotografów i twórców wideo, ale i makijażystów, fryzjerów, czy też nawet ortodontów. Ponadto są one również wykorzystywane w makrofotografii, gdzie stosuje się je w celu oświetlania małych obiektów z bliska, aby wyeliminować różnego rodzaju cienie i wydobyć detale.
Rodzaje lamp pierścieniowych – podział i kryteria
Lampy pierścieniowe można podzielić na kilka odrębnych rodzajów w zależności od poszczególnych cech, a także zastosowań tych sprzętów. Do głównych czynników rozróżniających lampy pierścieniowe zalicza się:
- Źródło światła – w tym kontekście mówi się o lampach LED oraz tych, które posiadają żarówki fluorescencyjne. Te pierwsze gwarantują użytkownikom doskonałe oświetlenie, energooszczędność, a także długą żywotność. Ponadto emitują one również mniej ciepła, a przy tym często dają możliwość regulacji intensywności oraz temperatury barwowej. Lampy pierścieniowe z żarówkami fluorescencyjnymi to natomiast rozwiązania, które do swojej pracy wykorzystują okrągłe świetlówki emitujące jednolite, a zarazem miękkie światło. Mogą one przy tym mieć jednak dłuższy czas rozgrzewania się, a jednocześnie często emitują ciepło, które nieraz okazuje się uciążliwe lub niepożądane.
- Zasilanie – w tej kategorii można wyróżnić modele zasilane sieciowo, które dedykowane są przede wszystkim do użytku stacjonarnego, ale i sprzęty zasilane bateryjnie lub akumulatorowo, czyli lampy doskonale sprawdzające się w niemal każdych warunkach.
- Rozmiar – w tym podziale mamy do czynienia z trzema odrębnymi kategoriami, do których zalicza się lampy małe (do 10 cali), średnie (10-18 cali), a także duże (powyżej 18 cali). Pierwsze z nich dedykuje się przede wszystkim do bliskich ujęć, a jednocześnie okazują się łatwe do przenoszenia i użytkowania. Lampy średniej wielkości to natomiast sprzęty sprawdzające się chociażby przy okazji fotografii portretowej, czy też w trakcie nagrywania filmów. Dają one bowiem wystarczająco dużo światła, aby ująć nim małe sceny lub konkretne osoby. Duże lampy pierścieniowe to natomiast rozwiązania przeznaczone głównie do użytku profesjonalnego, gdyż są one stosunkowo ciężkie, a ich transport oraz przenoszenie mogą okazać się nieco problematyczne.
Lampa pierścieniowa – jak wybrać najlepszą? Kluczowe parametry
Choć mogłoby się wydawać, że zakup lampy pierścieniowej nie powinien stanowić wyzwania, tak w praktyce przed podjęciem ostatecznej decyzji zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, a także najważniejszych parametrów i funkcji tego typu sprzętów.
Rozmiar
Aby dopasować możliwie najlepszą lampę pierścieniową na wstępie warto określić, do jakich zadań ma ona służyć. Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany do makijażu, robienia selfie, czy też fotografowania drobnych obiektów, w pełni wystarczający może okazać się mały rozmiar (do 10 cali). W momencie, gdy lampa ma służyć do nagrywania vlogów i filmików, czy też do fotografii portretowej, warto postawić na model w średnim rozmiarze (10-18 cali). Gdy sprzęt ma jednak pełnić profesjonalne funkcje i będzie wykorzystywany przy rozmaitych sesjach lub specjalnych nagraniach, dobrym wyborem może okazać się duża lampa (powyżej 18 cali).
Rodzaj światła
Lampy fluorescencyjne sprawdzą się w momencie, gdy wymagane jest równomierne oświetlenie danego obiektu, jednak mogą one wymagać czasu na pełne rozgrzanie się, a przy tym emitować ciepło. Modele LED-owe są natomiast gwarancją energooszczędności, dłuższej żywotności, a także zmniejszonego wydzielania ciepła. Ponadto oferują one również natychmiastową jasność i nie wymagają czasu na rozgrzanie.
Jakość wykonania
W tym kontekście warto zwracać uwagę przede wszystkim na materiały, z których wykonano daną lampę, a także sposoby jej wykończenia. Solidne sprzęty okazują się bowiem niezawodne i długowieczne, natomiast te o niższej jakości często sprawiają pewne problemy.
Zasilanie i mobilność
Lampy zasilane sieciowo doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju studiach, a przy tym okazują się wyjątkowo wytrzymałe. Modele przenośne, które zasilane są bateriami lub akumulatorem, to natomiast gwarancja pełnej mobilności. Takie lampy można bowiem zabrać ze sobą w każde miejsce, a użytkownicy nie są wówczas ograniczani przez jakiekolwiek przewody.
Dodatkowe funkcje
Zalicza się do nich chociażby możliwość regulacji intensywności światła do danych warunków, a także dostosowywania temperatury barwowej, co pozwala na lepsze dopasowanie do konkretnych wymagań lub preferencji użytkowników.
Dostępność akcesoriów
Wiele spotykanych obecnie lamp pierścieniowych zawiera w zestawie poszczególne akcesoria, takie jak statywy, uchwyty na smartfony, czy też lusterka. Nieraz producenci gwarantują również możliwość dokupienia poszczególnych elementów, dlatego też przed wyborem konkretnej lampy warto uwzględnić własne potrzeby, a także sprawdzić, czy dana marka posiada w swojej ofercie kompatybilne akcesoria.
Lampa pierścieniowa – kiedy warto ją kupić?
Lampy pierścieniowe posiadają szereg zastosowań, jednak zakup konkretnego sprzętu nie zawsze musi stanowić konieczność. Tego typu produkty sprawdzają się przede wszystkim przy:
- Fotografii portretowej;
- Nagrywaniu wideo;
- Makijażu;
- Fotografii produktowej i makrofotografii;
- Częstym prezentowaniu lub wystąpieniach online;
- Stylizacji włosów i usługach kosmetycznych;
- Sztuce i rzemiośle.
Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy i kiedy warto kupić lampę pierścieniową, powinna zostać podjęta w zgodzie z własnymi potrzebami, wymaganiami oraz oczekiwaniami. Wówczas możliwe staje się bowiem uniknięcie sytuacji, w której zakupiony sprzęt okazuje się jedynie zbieraczem kurzu.
Sprawdź również: Okulary blokujące niebieskie światło – Ranking
#materiałreklamowy