• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Nadchodzi jesień, a wraz z nią krótsze dni. Mimo tego, że na zewnątrz szybciej robi się ciemno, temperatury w dalszym ciągu zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. To dobry moment, by wyposażyć się w oświetlenie ogrodowe LED lub solarne i przedłużyć wieczory na tarasie, balkonie czy w ogrodzie.

Instalacja oświetlenia zewnętrznego domu niesie za sobą wiele korzyści. Zmienia zwykłe miejsca w piękne aranżacje i pozwala dłużej cieszyć się ładnym widokiem w ciągu dnia. Bo choć ciężko sprawić, by ogród z oświetleniem był piękniejszy niż za dnia, na pewno będzie prezentował się lepiej niż pogrążony w ciemności. Dzięki oświetleniu Twój widok za oknem może być urzekający także w nocy, a brak światła nie będzie już ograniczał wieczornych i nocnych aktywności.

Sprawdź także: Najlepsze lampy ogrodowe ogrzewające – Ranking 2021

Lampa solarna Greenblue GB121

Oświetlenie ogrodowe – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

Wśród propozycji dostępnych na rynku najbardziej racjonalny wybór stanowi oświetlenie ogrodowe LED i solarne. Te dwa rozwiązania przynoszą zdecydowanie najwięcej korzyści ponieważ są najbardziej energooszczędne. Kombinacja obu technologii to maksymalizacja oszczędności energetycznych, a jednocześnie najlepsze rozwiązanie dla środowiska.

Wybierając oświetlenie ogrodowe warto zwrócić uwagę na specyfikacje. Umiejętność rozszyfrowania kilku parametrów może okazać się kluczowe, by móc wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Jedną z takich kluczowych wartości jest wskaźnik IP, który informuje o stopniu szczelności oświetlenia. Lampa która będzie miała współczynnik IP20 będzie przeznaczona do instalacji pod zadaszeniem. Ale już oświetlenie z IP44 będzie nadawało się do montażu na zewnątrz.

Jeśli zależy Ci na ciepłej lub chłodnej barwie światła – zwróć uwagę na temperaturę koloru, którą określa się w Kelwinach (K). Wartość do 3000 K określa ciepłe barwy, podczas gdy chłodne są najczęściej dostępne w przedziale 4000 – 5000 K. Dobierając droższe oświetlenie zawsze warto sprawdzić także jakie atesty posiada producent i czy spełnienia normy ISO.

Oświetlenie ogrodowe LED

Oświetlenie LED sprawdzi się przede wszystkim w ogrodach, które nie gromadzą dużej ilości słońca w ciągu dnia. Będzie też świetnym rozwiązaniem pod zadaszenie, gdzie nie dociera światło słoneczne. To dobry pomysł na doświetlanie tarasu lub balkonu.

Wśród zalet oświetlenia zewnętrznego LED wymienić trzeba przede wszystkim energooszczędność. Utrzymanie oświetlenia ogrodu nie kosztuje wiele, a potrafi podnieść bezpieczeństwo posesji i urozmaicić wieczorny krajobraz. Jeśli raz zdecydujesz się na lampy ogrodowe ozdobne, długo nie będą wymagały od Ciebie najmniejszej ingerencji. Żywotność diod LED wynosi bowiem nawet do 100 000 godzin.

Oświetlenie zewnętrzne LED, które nie jest zasilane energią słoneczną (nie posiada akumulatora), może być zasilane na baterie lub na prąd. Poniżej znajdziesz przykłady obu rozwiązań.

Sprawdź także: Lampy do doświetlania roślin

Najlepsze oświetlenie zewnętrzne led

Activejet AJE-PORTO

Activejet AJE-PORTO to lampa na baterie. Sprawdzi się nie tylko na tarasie lub w ogrodzie, ale także na polu namiotowym i biwaku. Dzięki małym rozmiarom (16 cm średnicy) jest poręczna i łatwa do instalacji w dowolnym miejscu. Generuje białe światło (4000-5000 K) i posiada opcję przyciemniania. Należy instalować ją pod zadaszeniem (IP20).

Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe

New Garden Cuby 20

New Garden Cuby to oryginalna propozycja hiszpańskiego producenta. Sześciokątne bryły mogą służyć zarówno jako stoliki, jak i oświetlenie zewnętrzne LED. Tworzywo, czyli biały polietylen, łatwo współgra z otoczeniem dodając mu subtelności i tworząc ciepłą atmosferę. Współczynnik szczelności IP 65 zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania na zewnątrz. Lampa jest wyposażona w oprawkę E27. Możliwy jest montaż żarówki LED o mocy do 25W. Cuby 20 nie jest zasilana bateriami, wymaga podpięcia do sieci.

Najładniejsze lampy ogrodowe ozdobne

Kobi Garden Ball

Garden Ball (S) to jeden z czterech dostępnych rozmiarów kamiennych kul ogrodowych marki Kobi. Wybrany przez nas rozmiar (S) mierzy 25 cm i będzie optymalnym rozwiązaniem dla każdego tarasu oraz balkonu. Większe lampy, te w rozmiarze M (28 cm), rozmiarze L (38 cm) oraz rozmiarze XL (45 cm), będą nadawały się także do ogrodów. Marmurowa kula Kobi została wyposażona w gniazdo z gwintem E27. Najlepiej zastosować do niego energooszczędne żarówki LED.

Solarne oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie ogrodowe solarne w ciągu dnia jest ładowane energią słoneczną, a po zmroku automatycznie włącza się dzięki czujnikowi zmroku. Dekoracyjne lampy solarne nie wymagają podpięcia do prądu, dzięki czemu można łatwo skorzystać z ich uroków w każdej aranżacji ogrodu czy tarasu.

To możliwie najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie ze wszystkich dostępnych obecnie technologii oświetlenia. Jeśli masz możliwość montażu lamp solarnych w swoim ogrodzie, koszty związane z utrzymaniem i obsługą oświetlenia w praktyce w ogóle nie będą Cię dotyczyły.

Obecne na rynku oświetlenie ogrodowe solarne oferuje wiele stylów i form, co pozwala na dopasowanie lamp do praktycznie każdej koncepcji wyposażenia przestrzeni zewnętrznej. Jedynym ograniczeniem tego rozwiązania jest konieczność instalacji lampy w miejscu, gdzie dostęp do światła słonecznego nie jest ograniczony innymi budynkami, drzewami, ani żadnymi innymi przeszkodami.

Greenblue GB121

Greenblue GB121

Greenblue GB121 to jeden z przykładów klasycznych lamp ogrodowych ozdobnych. Wolnostojąca kula posiada stopień ochrony IP44, generuje białe światło i może działać przez 6-8 godzin. Podobnie jak inne lampy solarne, po zmroku zapala się automatycznie, ale posiada także przycisk włączania i wyłączania.

Ten sam producent oferuje również kulę w wersji multikolor (RGB). Jeśli interesuje Cię funkcja zmiany kolorów, sprawdź lampę solarną Greenblue GB124.

Activejet AJE-TINY

Activejet AJE-TINY to oświetlenie zewnętrzne LED w połączeniu z technologią solarną. Utrzymana w stylistyce retro lampa może stanowić praktyczny element dekoracyjny. Metal, stylizowany na antyczny, a także ciepła barwa światła (2700 K) sprawiają, że otoczenie staje się bardziej nastrojowe. Model AJE-TINY sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na patio – wszędzie tam, gdzie będzie do niego docierało światło. Stopień szczelności (IK44) pozwala na instalację bez zadaszenia.

Polux Kula GLS232S

Lampa Polux to idealny przykład na to, że oświetlenie zewnętrzne domu nie musi być drogie. Wisząca kula Polux daje możliwość wyboru spośród wielu kolorów światła dzięki zastosowaniu diody DIP LED RGB o wysokiej efektywności. Osobny przełącznik umożliwia włączanie i wyłącznie funkcji RGB oraz włączanie i wyłączanie automatycznego zapalania lampy po zmroku. Wysoki stopień ochrony przed wnikaniem (IP44) zapewnia możliwość montażu bez zadaszenia.

Czytaj także: Najtrwalsze meble wypoczynkowe

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe solarne do osadzenia

Oświetlenie zewnętrzne domu coraz częściej ma postać drobnych lampek rozsianych w strategicznych miejscach ogrodu lub tarasu. To rozwiązanie praktycznie zawsze dodaje uroku, niezależnie od tego czy mówimy o przestrzeni wokół domu czy małym balkonie w bloku. Jeśli jednak zależy Ci na czymś bardziej klasycznym, prawdopodobnie spodobają Ci się lampy solarne wbijane w ziemię. Oświetlenie ogrodowe solarne, które osadza się w ziemi, potrafi stworzyć efektowne alejki ogrodu i stanowi funkcjonalną ozdobę patio.

Czy jest coś, co można zarzucić temu rozwiązaniu? Oświetlenie ogrodowe solarne może być nieregularne. To znaczy, że możesz nie zgromadzić wystarczająco dużo energii w ciągu dnia, by lampy mogły świecić całą noc. A jeśli nie naładują się skutecznie, nie możesz zrobić zupełnie nic, aż nie naładują się ponownie kolejnego dnia. W porównaniu do oświetlenia zewnętrznego LED, lampy solarne mogą też być słabsze i dostarczać nieco mniej światła.

Wziąwszy jednak pod uwagę, że kupuje się je raczej jednorazowo, a koszty wcale nie muszą być wysokie (co udowadnia nasze poniższe zestawienie), zawsze można dobrać taką ilość lamp, która dostarcza satysfakcjonującą ilość światła.

Sprawdź także: Najładniejsze lampiony solarne na balkon

Activejet AJE-ILEX

Activejet AJE-ILEX

Activejet AJE-ILEX to przykład możliwie najbardziej klasycznego oświetlenia zewnętrznego domu. Ten model, podobnie zresztą jak model AJE-ROSA ten samej marki, to rozwiązani uniwersalne, bardzo praktyczne, a przede wszystkim – tanie. Łatwość instalacji i niska cena zachęcają do tworzenia różnorodnych konfiguracji oświetlenia ogrodowego solarnego.

Globo SOLAR 36614

Globo SOLAR 36614

Lampy ogrodowe ozdobne to temat rzeka. Różne gusta i wizje ogrodów sprawiły, że oświetlenie ogrodowe solarne szybko zaczęło pełnić także funkcję dekoracyjną. Globo SOLAR 36614 to przykład wyjścia naprzeciw potrzebom estetycznym klientów.

Metalowa, ażurowa obudowa zapewnia wytrzymałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych.

Activejet AJE-PINUS

Activejet AJE-PINUS

Activejet AJE-PINUS to oświetlenie zewnętrzne LED łączące niską cenę, funkcjonalność i estetykę. Lampa solarna jest utrzymana w stylistyce dalekowschodniej i posiada wyraźne ażurowe zdobienie. Ciepła barwa światła i migoczące diody LED SMD dają wrażenie palącego się płomienia.

Dlaczego warto kupić oświetlenie zewnętrzne domu?

Oświetlenie ogrodowe LED lub solarne pozwala dłużej cieszyć się możliwościami, jakie oferuje balkon, taras czy ogród. Może sprawić, że widok za oknem będzie piękny nie tylko w dzień, ale także w nocy. Daje także możliwość robienia tego, na co masz ochotę, niezależnie od pory dnia. Siedzenie na ciemnym tarasie i oglądanie gwiazd ma swój urok. Czasem jednak chciałoby się wykonać dodatkowe prace w ogrodzie późnym wieczorem, poczytać na hamaku lub urządzić nocne grillowanie.

Warto także wspomnieć, że oświetlenie zewnętrzne domu korzystnie wpływa na jego wartość w oczach potencjalnego nabywcy lub wynajmującego. Zniechęca złodziei, bo znacznie ułatwia ich wykrycie i identyfikację. Ułatwia Ci poruszanie się po tarasie lub ogrodzie, a także szukanie pozostawionych tam przedmiotów. Zalet jest wiele, a instalacja oświetlenia wcale nie musi wymagać kosztownej ekipy fachowców. Wystarczy wybrać łatwe w montażu oświetlenie zasilane bateriami lub lampy solarne.

Zobacz: Najładniejsze lampiony solarne na balkon [TOP 7]

#materiałreklamowy

5/5 - (3 votes)