• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Okulary blokujące niebieskie światło zmniejszą zmęczenie oczu. Zapobiegają wysychaniu gałki ocznej, które jest spowodowane długotrwałym wpatrywaniem się w ekran, a także zapewniają lepszy sen. Co kupić?

Okulary blokujące niebieskie światło są polecane przez wielu ekspertów w celu ochrony i poprawy jakości wzroku. Jest to mało doceniany sprzęt, w który zdecydowanie warto zainwestować. Ich zakup powinien być dla ciebie tak samo ważny, jak zakup dobrej karty graficznej czy szybkiego procesora.

Okulary odnoszą się do krótko- i długoterminowych skutków ubocznych cyfrowego zmęczenia oczu. Mowa o bóle głowy, suche oczy, niewyraźne widzenie, odblaski, negatywne skutki sztucznego niebieskiego światła, zmęczenie oczu i ogólne zmęczenie.

W obecnych czasach, jak podaje The Vision Council of America, aż 70% dorosłych w Stanach Zjednoczonych odczuwa zmęczenie oczu w wyniku coraz częstszego korzystania z urządzeń cyfrowych. Podobne dane dotyczą innych krajów. Urządzenia cyfrowe emitują szkodliwe sztuczne niebieskie światło, które zakłóca produkcję melatoniny i rytm dobowy, naturalny cykl snu organizmu.

Ranking: Notatnik online

Jeśli chcesz mieć lepszy sen, a także odczuwać mniejsze zmęczenie wywołane wpatrywaniem się w ekran, zainwestuj w okulary blokujące niebieskie światło. Odcień szkieł i powłok oraz ich kształt ograniczają problemy, takie jak zmęczenie lub suchość, co pomaga odpocząć twoim oczom po długich sesjach grania czy długotrwałej pracy. Chronią przed barierami środowiskowymi, które mogą powodować problemy ze wzrokiem podczas pracy przy ekranach komputerowych.

Okulary blokujące niebieskie światło do komputera i konsoli

Noszenie okularów tego typu pomaga zminimalizować wiele problemów, tworząc lepsze warunki dla twoich oczu. Co kupić?

1. Spektrum Prospek Arctic

pektrum Prospek Arctic

Okulary blokujące niebieskie światło tej marki cieszą się dużą popularnością na świecie. Ten konkretny model to świetna opcja dla wielu osób – i to z kilku powodów. Po pierwsze, jest niedrogi, a po drugie – bez problemu zamówimy również model na receptę (jeśli już nosimy okulary). Wystarczy wejść na stronę producenta i w tym miejscu złożymy odpowiednie zamówienie.

Same okulary, jak wiele innych modeli, dodają lekki żółty odcień, który filtruje niebieskie światło. Nie odbarwia jednak całkowicie ekranu, co sprawia, że okulary dobrze nadają się nie tylko do pracy, ale także do oglądania filmów.

Domyślny styl okularów odzwierciedla uniseksową, nowoczesną estetykę. Firma oferuje jednak wiele bardziej konwencjonalnych oprawek, jeśli tylko zapłacimy ekstra.

Cena: ok. 190 zł

2. TIJN Square Nerd Blue Light Blocking Glasses

TIJN Square Nerd Blue Light Blocking Glasses

Okulary dla osób, które nie do końca są przekonane do samej idei blokowania niebieskiego światła. Są bardzo tanie, jak na tego typu sprzęt, więc możesz je kupić i przekonać się na własnej skórze, że znacznie poprawiają one komfort pracy.

Model “Nerd” może niektórym wydać się mało sympatyczny z nazwy, bo to słowo ma różne znaczenia. W tym wypadku firmie zależy na określeniu “kujon”, w nawiązaniu do osób, które dużo czytają.

Ten konkretny model jest też bestsellerem na Amazonie, głównie ze względu na super niską cenę. Warto przejrzeć oferty sklepów, bo występuje w wielu różnych wersjach kolorystycznych, choć kształt jest tylko jeden.

Co istotne, firma nie oferuje tutaj opcji zakupu z soczewkami korekcyjnymi. To więc sprzęt dla osób, które mają dobry wzrok i nie chcą go pogarszać. Albo takich, które noszą soczewki kontaktowe.

Cena: ok. 65 zł

3. Felix Gray Roebling

Felix Gray Roebling

Okulary, do których możemy dodać soczewki korekcyjne na receptę, a potem nosić na co dzień. Choć trzeba przyznać, że mają dość nietypowy design i dla wielu osób mogą wydać się nieco zbyt toporne.

Tak czy inaczej, to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą wybierać pomiędzy soczewkami korekcyjnymi a ochroną przed niebieskim światłem.

Felix Gray Roebling występują w kilku wersjach i wszystkie dostosujemy do własnych potrzeb (dodanie soczewek korekcyjnych). Są też dostępne bez recepty, dla osób o dobrym wzroku. Wówczas jednak ich cena wydaje się relatywnie wysoka, jak na oferowane możliwości.

Cena: ok. 360 zł

4. ElementsActive Over Glasses Anti Blue Blocker

ElementsActive Over Glasses Anti Blue Blocker

Te okulary są na tyle duże, że możemy je założyć na okulary korekcyjne. Dzięki temu nie musimy wymieniać dotychczasowych okularów – po prostu zakładamy na nie parę ElementsActive.

Tego typu rozwiązanie sprawdza się w domu czy w biurze, kiedy chcemy jedynie na dany czas zyskać opcję blokowania niebieskiego światła.

Dodatkowo firma oferuje zatrzaskowe elementy blokujące niebieskie światło, które mocuje się do oprawek. Wadą tych okularów jest jednak to, że są dość toporne – nie każdemu przypadną do gustu.

Cena: ok. 80 zł

5. Gunnar Intercept

Gunnar

A oto nasz faworyt w zestawieniu. Dlaczego? Okulary Gunnar wyglądają atrakcyjnie, ale ich główną zaletą jest to, że są to opatentowane (tak!) okulary do gier. Są idealne dla tych, którzy spędzają wiele godzin grając na komputerze czy na konsoli podłączonej do telewizora.

Okulary Gunnar świetnie spisują się zwłaszcza wtedy, gdy masz duży, 55-calowy (lub większy) telewizor 4K i grasz na konsoli. Po włączeniu efektów HDR i innych dodatków gry wyglądają wspaniale, ale wzrok szybko się męczy – zwłaszcza gdy siedzisz stosunkowo blisko ekranu. To sprawia, że następnego dnia może cię np. boleć głowa, a dodatkowo będzie ci się kiepsko spało (jeśli grałeś wieczorem).

Ranking: Procesor do 1000 zł

Okulary, jak przekonuje producent, dodatkowo zwiększają optyczną rozdzielczość obrazu i ułatwiają wychwytywanie detali. Obraz będzie bardziej ostry, czysty, a refleksy zminimalizowane. Okulary zdecydowanie poprawiają komfort korzystania z urządzeń wyposażonych w wyświetlacze – możemy to powiedzieć z doświadczenia, bo sami używamy Gunnarów w redakcji.

Firma oferuje różne wersje okularów, zarówno jeśli chodzi o oprawki, jak i filtry redukujące niebieskie światło.

Okulary blokujące niebieskie światło – TOP 5

Rodzaje szkieł, które występują w okularach Gunnar:

  • Clear BLPF 35 – dla dyskretnej ochrony oczu bez bursztynowego odcieniu szkieł
  • Amber BLPF 65 – dla optymalnej ochrony i wydajności (lekko żółte szkła)
  • Sun BLPF 90 – do ochrony przed ekranami cyfrowymi w nasłonecznionym otoczeniu
  • Amber Max BLPF 98 – maksymalna ochrona dzięki bursztynowym szkłom, dużo mniej zmęczone oczy podczas nocnego korzystania z ekranu
  • Clear-Transitions BLPF 35/90 – zmienne soczewki od ochrony wewnątrz i na zewnątrz (zmieniają odcień przy w zależności od nasłonecznienia)
  • Amber-Transitions BLPF 65/90 – przejście od bursztynu odcienia do przeciwsłonecznych szkieł – dla ochrony wewnątrz i na zewnątrz (zmieniają odcień przy w zależności od nasłonecznienia)

Polecany przez nas model ma szkła Amber BLPF 65. Lekko zmieniają kolory, ale za to znacząco poprawiają komfort pracy i gry – zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem lub konsolą.

Cena: ok. 260 zł

1.3/5 - (6 votes)