• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Smartfony towarzyszą nam niemal na każdym kroku, w tym również podczas wykonywania rozmaitych aktywności fizycznych, jak jazda na rowerze. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wykorzystywać je w pożyteczny sposób, który obejmuje chociażby śledzenie i monitorowanie swoich wyników, czy nawet rywalizowanie z innymi i polepszanie własnych osiągnięć. W tym celu konieczne jest jednak skorzystanie z odpowiednio dopasowanej aplikacji mobilnej, która to może sprawdzić się zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i w wielu innych przypadkach.

Jak więc wybrać możliwie najlepszą aplikację mobilną do uprawiania sportu? Czym powinna się ona cechować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Uchwyt na telefon do roweru – jaki wybrać? Ranking

Aplikacje na rower – jak wybrać? Najważniejsze kryteria

Aplikacje na rower - jak wybrać? Najważniejsze kryteria

Przed przystąpieniem do omówienia najbardziej popularnych, a zarazem najczęściej wybieranych aplikacji do jazdy na rowerze, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad najważniejszymi cechami, które powinna posiadać dobra aplikacja. Do istotnych kryteriów zdecydowanie warto zaliczyć:

  • Dostępność – czy z aplikacji mogą korzystać zarówno użytkownicy systemu operacyjnego iOS, jak i Android? Czy za dostęp do aplikacji należy zapłacić, a jeśli tak – ile kosztuje?
  • Funkcje – co dokładnie oferuje aplikacja? Czy dostęp do danych funkcji jest możliwy bez połączenia z Internetem?
  • Dodatkowe udogodnienia – czy dana aplikacja posiada jakiekolwiek dodatkowe funkcje, które przyczyniają się do wygodniejszego (lub ciekawszego) korzystania z niej?

Jednocześnie warto przy tym wspomnieć, że poszukując możliwie najlepszej aplikacji na rower należy określić własne potrzeby, a także najważniejsze wymagania. Bez tego znalezienie idealnego rozwiązania okaże się bowiem znacznie utrudnione. Sporządzenie listy kluczowych funkcji lub pożądanych cech aplikacji sprawi natomiast, że jej dopasowanie przebiegnie bez większych komplikacji.

Zobacz także: Bezprzewodowy licznik rowerowy – jak wybrać najlepszy? Ranking

Najlepsze aplikacje na rower [TOP 5]

Ilość sportowych aplikacji mobilnych dostępnych na smartfony stale się powiększa, a producenci dokładają wszelkich starań, aby zatrzymać przy sobie zarejestrowanych już użytkowników, jednocześnie pozyskując nowych. I choć wybór idealnej aplikacji na rower może zdawać się stosunkowo trudnym zadaniem, tak w rzeczywistości wyróżnia się kilka propozycji, które od lat cieszą się zarówno dużym zainteresowaniem, jak i uznaniem ze strony użytkowników na całym świecie. Najchętniej wykorzystywanej z nich zostały omówione w poniższych akapitach.

Strava

Strava

Każdy, kto kiedykolwiek szukał aplikacji mobilnej do rejestrowania przebiegu swojej aktywności, z pewnością choć raz natknął się na Stravę. Jest to bowiem jedna z najpopularniejszych aplikacji z tej kategorii, a obecnie korzysta z niej nawet około 70 milionów osób. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż apka jest dostępna dla użytkowników systemów iOS oraz Android, a przy tym kryje w sobie szereg praktycznych funkcji. Do najważniejszych z nich zalicza się możliwość śledzenia, zapisywania, a także planowania tras za pomocą GPS, analizowania własnych wyników (np. z uwzględnieniem odległości i przewyższenia), czy też uczestniczenie w rozmaitych wyzwaniach.

Co więcej, Strava gwarantuje również opcję rywalizacji z innymi użytkownikami, ale i śledzenia wyników swoich znajomych lub nawet profesjonalnych sportowców. Powszechnie przyjęło się więc uznawać, że Strava jest pewnego rodzaju „portalem społecznościowym dla sportowców”.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że niektóre udogodnienia aplikacji dostępne są wyłącznie dla użytkowników korzystających z płatnej wersji aplikacji. I choć osoby, które preferują darmową wersję, również mogą skorzystać z podstawowych funkcji, tak Strava Premium odblokowuje dostęp do wielu wyjątkowych rozwiązań. Użytkownicy mogą przy tym skorzystać z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Apliakcje na rower – Bikemap

Apliakcje na rower - Bikemap

Bikemap to aplikacja dostępna zarówno dla systemu Android, jak i iOS. Użytkownicy oceniają ją jako przejrzystą, a także wyjątkowo łatwą w obsłudze. Ponadto aplikacja Bikemap oferuje jednocześnie dostęp do wielu przydatnych funkcji, takich jak chociażby możliwość planowania tras rowerowych, czy też korzystanie z propozycji pozostałych użytkowników. Co więcej, ogromnym atutem okazuje się opcja pobierania map, dzięki której zyskuje się do nich nieograniczony dostęp – nawet wtedy, gdy połączenie z Internetem zostanie przerwane. Niestety, funkcja ta jest przeznaczona wyłącznie dla użytkowników Premium. W bezpłatne wersji możliwe jest bowiem korzystanie wyłącznie z podstawowych funkcji aplikacji.

Komoot

Komoot

Aplikacja Komoot nieraz opisywana jest jako alternatywa dla Stravy, gdyż również zawiera w sobie elementy „portalu społecznościowego” dla fanów sportu. W odróżnieniu od Stravy nie znajdziemy tu jednak wątku rywalizacji z innymi użytkownikami, a raczej możliwość dzielenia się z nimi swoimi trasami, wskazówkami, czy też ciekawostkami, na które można natknąć się po drodze.

Tym, co z pewnością zasługuje na duży plus, okazuje się fakt, iż wszystkie najważniejsze funkcje aplikacji są darmowe. Ponadto użytkownicy mogą wybierać spośród wielu aktywności, takich jak kolarstwo, bieganie, spacerowanie, czy też wspinaczka. Dodatkowym atutem jest również to, że w trybie jazdy na rowerze możliwe jest dopasowanie typu uprawianego kolarstwa spośród jazdy rekreacyjnej, górskiej, przełajowej, czy też szosowej.

Aplikacje na rower – Trailforks

Aplikacje na rower - Trailforks

Trailforks to aplikacja, którą uznaje się za największy zbiór tras rowerowych. Na chwilę obecną do dyspozycji użytkowników jest bowiem niemal 300 tysięcy rozmaitych tras rowerowych ze 123 krajów. Co więcej, w aplikacji znajdują się również aktualne zdjęcia i filmy z konkretnych dróg, a także rozmaite opinie i komentarze innych użytkowników, które dotyczą chociażby stopnia trudności danej trasy. Jednocześnie warto wspomnieć, że z aplikacji będą również zadowoleni miłośnicy pieszych wędrówek.

Niestety, od pewnego czasu użytkownicy podkreślają, że bezpłatna wersja Trailforks posiada znacznie ograniczone możliwości. Z tego też względu, aby móc skorzystać z wszystkich dostępnych funkcji aplikacji, konieczne jest wykupienie subskrypcji Premium.

Bike Repair

Bike Repair

W odróżnieniu od omawianych wcześniej aplikacji, Bike Repair nie zapewnia dostępu do rozmaitych tras rowerowych, nawigacji, czy też opcji śledzenia swoich wyników. Apka gwarantuje jednak coś innego, a mianowicie – dostęp do bazy wiedzy dotyczącej napraw, wymiany części, a także działań, które należy podjąć w sytuacjach awaryjnych, czyli chociażby wtedy, gdy rower nagle zepsuje się w połowie zaplanowanej trasy. Bike Repair podpowie krok po kroku, jak skutecznie naprawić jednoślad lub sprawić, żeby dotrwał on chociaż do powrotu do domu. Ponadto aplikacja wskazuje również, jak odpowiednio ubrać się przed wyruszeniem w daną trasę, a także – co poradzić na kontuzje lub ból odczuwany w konkretnych częściach ciała. I choć aplikacja jest płatna, na chwilę obecną (w App Store) kosztuje ona zaledwie 19,99 zł. Wadą może przy tym okazać się fakt, iż nie posiada ona polskiego tłumaczenia.

Sprawdź także: Nawigacja rowerowa – czy warto ją kupić? Jaki model wybrać?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)