Wraz z nadejściem wiosny i zauważalnymi zmianami w odczuwanej temperaturze, wiele osób decyduje się na zmianę trybu życia na zdecydowanie bardziej aktywny. Taka reakcja nie jest sytuacją niezwykłą – promienie słońca pozytywnie wpływają bowiem na motywację i chęć opuszczenia swoich czterech ścian.
Jedną z form aktywnego spędzania wolnego czasu jest uprawianie różnego rodzaju sportów, do których zalicza się między innymi skakanie na skakance. Jest to jedno z najbardziej banalnych akcesoriów, które dla niektórych może okazać się niewartym uwagi. Należy jednak wspomnieć, że trening z użyciem skakanki niesie za sobą wiele korzyści dla kondycji fizycznej oraz samopoczucia.
Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych skakanek, które różnią się między sobą rodzajem, przeznaczeniem, ale i długością, czy też jakością wykonania. Podpowiadamy więc, jak odpowiednio dopasować skakankę, a także na które modele warto zwrócić szczególną uwagę.
Zobacz również: Stepper – jaki wybrać? Ranking [TOP 3]
Spis treści
Zalety ćwiczeń na skakance
Skakanie na skakance niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejsze z nich znajdują się poniżej.
- Skakanka to zdecydowany sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami i pragnieniem zrzucenia wagi. Powszechnie przyjęło się uznawać, że pół godziny intensywnego skakania jest w stanie spalić około 400 kcal.
- Efekty owego treningu są widoczne stosunkowo szybko. Co więcej, można je osiągnąć przy minimalnym nakładzie czasu – nie trzeba bowiem skakać godzinami. Ważna jest natomiast regularność. Już kilkanaście minut dziennie poświęcone na ćwiczenia ze skakanką w zupełności wystarcza.
- Skakanie na skakance w dużym stopniu poprawia kondycję fizyczną, wygląd sylwetki oraz koordynację ruchową. W aktywność tą angażowany jest bowiem szereg mięśni znajdujących się w ciele – zwłaszcza pleców, nóg oraz rąk. Skakanka wzmacnia przede wszystkim mięsień dwugłowy uda, pośladkowy wielki i trójgłowy łydki, a także bicepsy i przedramiona.
- Trening ze skakanką jest doskonałą alternatywą dla biegania na bieżni. Może być również urozmaiceniem treningów interwałowych oraz cardio.
- Podczas ćwiczeń znacznie zwiększa się elastyczność i gibkość ciała, co może być dużym plusem w przypadku osób uprawiających gimnastykę – zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie.
- Przydatną kwestią może okazać się także fakt, że skakanki są powszechnie dostępnie i przede wszystkim – niedrogie. Każdy znajdzie więc model idealny dla siebie, przy minimalnym wkładzie finansowym.
Przeciwwskazania do skakania na skakance
Podobnie jak w przypadku wielu różnorodnych sportów – skakanie na skakance niestety nie jest dla wszystkich.
Z tego rodzaju aktywności fizycznej nie powinny korzystać osoby zmagające się ze znaczną nadwagą oraz mające problemy ze stawami i łamliwością kości. Co więcej, nie jest to dyscyplina dla tych, którzy posiadają schorzenia układu oddechowego lub krążenia (np. ostra niewydolność serca, arytmia, astma).
Wszelkie objawy, które mogą wystąpić po intensywnym treningu ze skakanką, należy bezzwłocznie konsultować ze specjalistą.
Rodzaje skakanek – jaki wybrać?
W obrębie skakanek wyróżnia się modele:
- PCV – najlepiej sprawdzi się u osób rozpoczynających swoją przygodę ze skakanką. Modele PCV są lekkie, a ich cena jest niska.
- Sznurkowe lub nylonowe – jest to opcja dla tych, którzy skakanie traktują jako rozrywkę lub czynność wykonywaną od czasu do czasu. Są to bowiem produkty niedrogie i łatwo dostępne.
- Z rzemienia – modele z tego rodzaju są znacznie cięższe i przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych osób. Nieumiejętne użytkowanie może bowiem skutkować zadrapaniami, otarciami i siniakami.
- Z obciążeniem – służy głównie do celowego utrudniania treningu. Sprawdzi się więc u bardziej doświadczonych użytkowników, których celem jest spalenie większych ilości kalorii lub wzmożony rozwój mięśni.
- Z linki – jest to rodzaj przeznaczony głównie do użytku profesjonalnego.
- Z łożyskami – łożyska są elementami, które odróżniają model profesjonalny od klasycznego.
- Stalowe – skakanki wyposażone w stalowe linki używane są przede wszystkim w crossficie. Cechuje je większa wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia.
- Metalowe – tego rodzaju skakanki posiadają większe obciążenie. Sprawdzą się w przypadku bardziej profesjonalnego użytkowania, ponieważ są doskonałe do kształtowania sylwetki i zwiększania kondycji.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie skakanki?
Pierwszą istotną kwestią jest oczywiście pożądany rodzaj danej skakanki. Oczywistym jest fakt, że na początku przygody ze skakaniem warto rozważyć model lekki i przede wszystkim wygodny. Do pozostałych kwestii związanych z wyborem idealnego produktu należą:
- Długość – powinna ona być dopasowana do wzrostu użytkownika. System mierzenia odpowiedniej długości jest niezwykle prosty. Stopami należy stanąć w centralnej części danej skakanki, a uchwyty unieść do góry. Dobrze dopasowana skakanka powinna kończyć się na wysokości pach. W przypadku braku możliwości zmierzenia skakanki w sklepie – można zrobić to za pomocą dowolnej miarki, która akurat znajduje się pod ręką.
- Uchwyty – przede wszystkim powinny one być wygodne. Warto postawić więc na dobry, antypoślizgowy materiał. Drewniane lub metalowe rączki mogą bowiem powodować dyskomfort związany z różnego rodzaju otarciami.
- Dodatkowe funkcje – jest to wybór opcjonalny. Dobra skakanka nie musi posiadać żadnych udogodnień. Niektóre z nich wyposażone są jednak w narzędzia takie ja stoper lub licznik obrotów, co dla wielu osób może okazać się bardzo przydatne.
Jaką skakankę wybrać? Ranking [TOP 7]
4Fizjo Skakanka z łożyskami
Skakanka marki 4Fizjo została wyposażona w stalową linkę o średnicy 2,5 mm, a także ergonomiczne aluminiowe uchwyty z łożyskami i antypoślizgowymi elementami. Produkt wyróżnia się wysoką jakością wykonania, ale i klasycznym wyglądem.
Sprzęt gwarantuje możliwość regulacji, przy czym maksymalna długość linki wynosi aż 300 cm. Dzięki temu skakanka sprawdzi się zarówno u wyższych, jak i niższych użytkowników. Ponadto może być ona wykorzystywana nie tylko w warunkach domowych, ale również na siłowni. Odnajdzie się więc w niemal każdym przypadku, jednocześnie gwarantując satysfakcję z wykonanego treningu.
Warto jednak zaznaczyć, że uderzenie stalową linką może okazać się niezwykle bolesne. Dlatego też produkt ten nie będzie dobrym rozwiązaniem dla dzieci oraz osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z ćwiczeniami na skakance.
Adidas Skakanka Adrp-11011
Model Adrp-11011 to skakanka z łożyskami marki Adidas, która cechuje się jakościowym i solidnym wykonaniem, a także wytrzymałością. Linkę wykonano bowiem z tworzywa sztucznego, podobnie jak uchwyty. Te z kolei wyróżnia ergonomiczny kształt, a także antypoślizgowe wstawki.
Produkt gwarantuje możliwość regulacji długości linki, przy czym maksymalnie wynosi ona 300 cm. Sprawdzi się więc w wielu rozmaitych przypadkach, niezależnie od wzrostu użytkownika, czy też stopnia jego zaawansowania.
HMS Skakanka Sk38
Skakanka Sk38 marki HMS to budżetowa, a przy tym niezwykle jakościowa opcja dla każdego. Wyróżniają go ergonomiczne i wygodne rączki o długości 15 cm, dzięki którym wykonywany trening przebiega bez najmniejszych komplikacji. Linkę stworzono natomiast z wytrzymałej gumy, a jej długość wynosi 275 cm.
Niestety użytkownicy nie zyskują w tym przypadku możliwości regulacji, dlatego też przed zakupem skakanki zdecydowanie warto dokonać odpowiednich pomiarów w celu sprawdzenia, czy jej rozmiar będzie dopasowany do wysokości użytkowników.
Everlast Evergrip
Skakanka Evergrip od Everlast to propozycja wyposażona w wymienne obciążniki, których zadaniem jest zwiększanie intensywności wykonywanego treningu, a także jakościowe łożyska.
Linka stworzona została z gumy, a użytkownicy zyskują możliwość regulacji jej długości. Maksymalnie może ona wynieść około 275 cm. Uchwyty posiadają natomiast specjalnie zaprojektowaną piankową powierzchnię, dzięki której skakanka nie wyślizguje się z rąk w trakcie ćwiczeń, jednocześnie gwarantując duży komfort.
HMS Premium SK60
Model Premium SK60 marki HMS to kolejna w rankingu skakanka ze stalową linką o średnicy 2,5 mm. Uchwyty wykonano natomiast z połączenia aluminium i PCV, dzięki czemu są one trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Co więcej, wyposażono je również w obrotowe głowice, które skutecznie zapobiegają skręcaniu się linki w trakcie ćwiczeń.
Każdy użytkownik zyskuje możliwość samodzielnej regulacji długości skakanki (maksymalnie 278 cm), dzięki czemu produkt sprawdzi się w niemal każdym przypadku.
Spokey Skakanka Crossfit Tweet II
Skakanka marki Spokey cechuje się wysoką jakością wykonania, a także dużą funkcjonalnością. Linkę wykonano z wytrzymałej i odpornej na uszkodzenia stali pokrytej tworzywem sztucznym. Dodatkowym atutem są jednocześnie antypoślizgowe wstawki na uchwytach, dzięki którym użytkownicy zyskują zwiększony komfort podczas wykonywania ćwiczeń.
Produkt daje możliwość regulacji długości linki w łatwy i bezproblemowy sposób. Ze względu na fakt, iż maksymalna jej długość wynosi aż 300 cm, skakanka sprawdzi się u praktycznie każdego użytkownika.
Springos Skakanka Skórzana
Skakanka marki Springos to budżetowa, a zarazem wytrzymała propozycja do nieco bardziej profesjonalnego użytku. Linka wykonana została bowiem ze skóry, a uderzenie nią o ciało może sprawiać stosunkowo duży ból. Nie będzie to więc dobry wybór w przypadku całkowicie niedoświadczonych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze skakaniem na skakance.
Model ten posiada wygodne uchwyty o długości 13 cm, które pokryto miękką i pianką. Dzięki temu w trakcie ćwiczeń skakanka nie wyślizguje się z rąk. Ponadto w uchwytach znajdują się łożyska, których zadaniem jest zapobieganie skręcaniu się linki.
Długość sznurka wynosi 260 cm, przy czym użytkownicy nie mają możliwości regulacji.
Jak poprawnie skakać na skakance?
Podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń, skakanie na skakance powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami. Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń może nieść za sobą niepożądane skutki, czego trzeba mieć świadomość.
Trening z wykorzystaniem skakanki wymaga dużej koordynacji ręka-noga. Początki owych ćwiczeń mogą przysparzać trudności, które będą demotywować. Nie warto się nimi jednak przejmować – wszystko wymaga odrobiny wprawy.
Osobom początkującym zaleca się skakanie obunóż. Podczas podskoków kolana i łokcie powinny być lekko ugięte (ale nie sztywne). Plecy należy wyprostować, a brzuch delikatnie wciągnąć. Jeśli natomiast chodzi o ręce – ramiona muszą być ugięte i znajdować się blisko tułowia.
Po opanowaniu podstawowych funkcji i możliwości skakanki, warto wprowadzić do codziennych treningów odrobinę różnorodności. Do bardziej zaawansowanych technik zalicza się między innymi skoki na jednej nodze, naprzemienne, z wysokim unoszeniem kolan czy ze skrzyżowanymi nogami.
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy