• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Smart home to hasło, które słyszał już niemal każdy. Automatyka domowa może bardzo ułatwić nam życie i pozwolić zaoszczędzić całkiem dużo pieniędzy. Tylko co to tak naprawdę jest inteligentny dom?

Producenci systemów smart home prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, na kolejne elementy inteligentnych domów. Nie wszystkie z nich okazują się jednak przydatne. W tym artykule przedstawimy zatem ogólne zasady, na temat tego co powinno znaleźć się w naszych zautomatyzowanych domach.

Co to jest smart home?

Wszystkie elementy smart home można według niektórych ekspertów sklasyfikować do pięciu głównych kategorii. Pozwala to na bardzo dobre zrozumienie, co musi robić inteligentny dom, żeby naprawdę można o nim z czystym sumieniem powiedzieć, że jest „smart”. Są to kolejno:

  • Energooszczędność
  • Bezpieczeństwo
  • Wygoda
  • Komfort
  • Rozrywka

Ich kolejność nie jest wcale przypadkowa. Dokładnie w niej powinniśmy rozpatrywać czy dana część systemu smart home będzie dla nas niezbędna. Opiszemy teraz pokrótce każdą z nich.

Zobacz: Stacja pogodowa WiFi – jak wybrać?

Smart home musi być energooszczędny

Tak naprawdę, idea inteligentnych domów powstała właśnie po to, żeby zużywały mniej energii od tradycyjnych budynków. Oczywiście, dzisiaj mają już znacznie więcej zastosowań, ale energooszczędność dalej pozostaje najważniejszym z nich.

Energię możemy zaoszczędzić w dwóch głównych kategoriach – ciepło i prąd.

Inteligentne gniazdka i oświetlenie

Inteligentna żarówka Xiaomi

Częścią niemal każdego systemu smart home są zawsze inteligentne systemy oświetlenia. Podstawowe z nich, powinny pozwolić na pełną kontrolę lamp sufitowych w całym domu za pomocą pilota lub telefonu. Umożliwi nam to nie tylko dość wygodne włączanie światła, ale również możliwość wyłączenia go w dowolnym momencie, nawet jeśli wyszliśmy już z domu.

Bardziej zaawansowany system smart home powinien pozwalać na tworzenie planów i automatycznych skryptów, które samodzielnie włączają i wyłączają oświetlenie w danych pomieszczeniach w określonych godzinach.

Ostatnim, najwyższym poziomem kontroli oświetlenia będzie jednak zintegrowanie go z czujnikami ruchu. Dzięki temu, światło będzie się świeciło tylko wtedy, kiedy naprawdę ktoś jest w pomieszczeniu.

Na niemal identycznej zasadzie działają też inteligentne gniazdka. Podobnie jak w przypadku oświetlenia znajdziemy trzy poziomy ich zaawansowania. Pozwalają one na odłączanie nieużywanych sprzętów elektronicznych, co w efekcie zaoszczędza duże ilości prądu.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Podobnie ważną kwestią jak oszczędność prądu jest również oszczędność ciepła. Tutaj z pomocą przychodzą nam inteligentne termostaty. Dzięki stałemu monitorowaniu otoczenia, dopasowują one moc grzania, tak aby temperatura w domu zawsze była stała.

Oczywiście, system dobrej jakości powinien mierzyć temperaturę z wielu punktów w naszym mieszkaniu. Umieszczenie ich jedynie w pobliżu kaloryfera nie da nam miarodajnych wyników. System zawsze będzie wtedy uważał, że w naszym domu jest cieplej niż w rzeczywistości.

Smart home wysokiej jakości, powinien również integrować ogrzewanie razem z sensorami wykrywającymi ruch. Pozwoli to na obniżanie temperatury mieszkania, kiedy nikogo nie ma w domu. Mało kto pamięta przecież żeby za każdym razem wychodząc przykręcić wszystkie kaloryfery. Inteligentny dom powinien robić to za nas.

Prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w tej kategorii jest jednak integracja systemów kontroli temperatury z zewnętrzną stacją pogodową. Pozwala to inteligentnemu domu otwierać i zamykać okna jako podstawowy system regulacji temperatury. Dopiero kiedy będzie to niemożliwe, sięgnie po środki zużywające energię, jak ogrzewanie czy klimatyzacja.

Ranking: najlepsze routery

Systemy bezpieczeństwa smart home

Czujnik otwierania drzwi w smart home

Dobry system smart home powinien też dbać ciągle o nasze bezpieczeństwo. Podstawową rzeczą, o której tutaj mówimy są oczywiście systemy antywłamaniowe. Ich możliwości wykraczają jednak znacznie ponad zwykłe kamery bezpieczeństwa.

Nie wszyscy domownicy lubią być ciągle nagrywani, to zrozumiałe. Dodatkowo, w dobie wszechobecnych ataków hakerskich nie zawsze jest to rozsądne rozwiązanie. Zamiast tego warto postawić na czujniki ruchu i otwierania drzwi.

Smart home może wysłać nam alarm na nasz telefon, za każdym razem, kiedy wykryje dziwny ruch w naszym domu, kiedy w nim nas nie ma. Wystarczy przecież, że nasz telefon nie będzie podłączony do sieci Wi-Fi albo żadnego urządzenia Bluetooth. Dla systemu to doskonały wyznacznik, że jesteśmy nieobecni w lokalu.

Dodatkowo, jeśli chcemy naprawdę zadbać o nasze bezpieczeństwo, powinniśmy zainteresować się systemami zapobiegania katastrofom. W szczególności ważne będą tutaj czujniki zalania umieszczone w okolicy rur oraz czujniki dymu i gazu. Warto również pokusić się o dobry sensor dymu, ten ostatni jest jednak bardzo złym pomysłem, jeśli mamy zły nawyk palenia papierosów w mieszkaniu.

Wszystkie te czujniki są zwykle trochę zaniedbywane. Uwierzcie jednak, zwrócą się z nawiązką, jeśli zadziałają nawet jeden raz. Nie istnieje praktycznie model inteligentnego domu, w którym nie opłaca się ich zamontować.

Smart Home musi być wygodny dla jego mieszkańców

Google Home i Amazon Alexa

Inteligentne domy powinny sprawiać, że wykonywanie codziennych zadań będzie prostsze i wygodniejsze. Prawdopodobnie najważniejszym systemem w tej kategorii będzie po prostu asystent głosowy. Amazon Alexa czy Google Echo to tylko jedne z wielu dostępnych opcji.

Możliwość kontroli swojego mieszkania jedynie za pomocą głosu to nieoceniona pomoc w wielu sytuacjach. Mamy zajęte ręce a musimy zapalić światło? Nastawienie zdalnie wody w czajniku? To tylko niektóre z możliwych zastosowań.

Ważne jest również to, żebyśmy byli w stanie w każdej chwili odczytać wynik z dowolnego sensora w naszym domu za pomocą telefonu. Kluczowym jest tutaj, żeby każdy z nich był zintegrowany z jedną aplikacją. Osobny system alarmowy, osobny system ogrzewania i osobny system rozrywkowy zaprzecza idei smart home.

Sprawdź: Lodówka do kosmetyków, czy warto?

Zadbajmy też o nasz komfort

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Systemy odpowiadające za nasz komfort w dużej mierze pokrywają się z tymi odpowiadającymi za energooszczędność. Inteligentny dom powinien być w stanie automatycznie dopasowywać poziom temperatury i oświetlenia do profilu domowników.

Dodatkowo, za systemy podnoszące komfort uważa się też wszystkie „dodatkowe” opcje. Doskonałym przykładem będzie podgrzewana podłoga uruchamiająca się na 15 minut przed naszym budzikiem. 10 minut po nim może natomiast włączyć się ekspres do kawy. Wszystkie te opcje możemy osiągnąć jedynie przy pomocy inteligentnych gniazdek.

Popularnym systemem smart home z tej kategorii są też automatyczne rolety. Dzięki nich jesteśmy w stanie cieszyć się niemal idealną ciemnością podczas snu, ale razem z alarmem budzi nas już światło słoneczne.

Warto tutaj również wspomnieć o nawilżaczach i oczyszczaczach powietrza. Zintegrowanie ich z czujnikami wewnątrz mieszkania pozwala nam cieszyć się niemal idealnymi warunkami. Dodatkowo, będzie bardzo przydatne przy licznych domowych roślinach.

Smart TV? Systemy smart audio? Zapewnij sobie rozrywkę

Smart TV Samsung

Rozrywka to jednocześnie najszersza i przy tym jedyna opcjonalna część smart home. Jednak nie oszukujmy się, bez niej byłoby bardzo nudno. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki, nie musimy instalować tych systemów od razu. Bardzo łatwo można dokupywać poszczególne elementy i integrować je z naszym domem.

Najważniejszym punktem w tej kategorii będzie bez wątpienia smart TV. Pozwala on nie tylko na sterowanie nim za pomocą pilota, ale również telefonu czy nawet głosu. Dodatkowe, może wyświetlać nam też na bieżąco powiadomienia z innych urządzeń smart home.

Jeśli zależy nam na rozrywce, powinniśmy zastanowić się również nad systemem audio. Tutaj na szczęście najczęściej wystarczy nam po prostu inteligentny głośnik. Doskonałym i najpopularniejszym wyborem będzie Google Home lub Amazon Alexa podłączone do nieco większych głośników.

Możliwości smart home pod względem rozrywki są niemal nieograniczone. Pamiętajmy jednak za każdym razem, że dobry system to zintegrowany system. Jeśli mamy już w domu urządzenia danej marki, starajmy się dobierać nowy sprzęt, który będzie z nią kompatybilny.

Inteligentny dom to zestaw wspaniałych narzędzi, które ułatwią i umilą nam nasze codzienne życie. Musimy jednak uważać i poważnie przemyśleć jakie systemy chcemy w nim zawrzeć. Bardzo łatwo pogubić się w ilości dostępnych opcji. A wtedy łatwo o niepotrzebne koszty i stres.

Sprawdź też nasze inne rankingi:
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – ranking 2020
Projektor 4K HDR – jaki kupić? TOP 5 modeli do domu

Grafika: Lenovo

 

5/5 - (2 votes)