• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Pliki tymczasowe mogą zaśmiecać nam dysk! Co to jest? Czy można je bezpiecznie usunąć? Jak to zrobić? Już tłumaczymy!

Co to są pliki tymczasowe?

Pliki tymczasowe, czyli temp files (od temporary) to rodzaj plików, tworzonych przez system operacyjny Windows oraz różne aplikacje na komputerze w celu przechowywania danych tymczasowych. Są one zazwyczaj tworzone podczas instalacji programów, przeglądania internetu, edycji dokumentów oraz wykonywania innych zadań, które wymagają tymczasowego zapisu danych. Zwracam tutaj uwagę na słowo tymczasowe – bo to klucz. Bardzo często szybko stają się całkowicie bezużyteczne.

Pliki tymczasowe pełnią wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim umożliwiają aplikacjom efektywne działanie poprzez tymczasowe przechowywanie danych, które są potrzebne tylko przez krótką chwilę. Zresztą, to akurat jest czytelnie zapisane w ich nazwie. A jak to działa? Przykładów można podać setki. Dajmy na to instalacje programów – pliki tymczasowe mogą przechowywać dane potrzebne do ukończenia procesu instalacji, ale zbędne po samej instalacji. Edytory tekstu mogą za to używać ich do zapisywania kopii zapasowych dokumentów w trakcie pracy na wypadek awarii.

W największym skrócie – to zestaw plików, które kiedyś były potrzebne, ale już raczej nie są. Nie zrobiliśmy ich w 100% świadomie, system sam je stworzył, ale sam ich nie usuwa.

Czy pliki tymczasowe można usunąć?

Zacznijmy od ważnej informacji. Właściwie nawet tej najważniejszej – pliki tymczasowe można bezpiecznie usuwać. W dodatku jest to nawet zalecane! Choć te pliki są niezbędne do płynnego działania wielu procesów, po ich zakończeniu stają się niepotrzebne i mogą zajmować cenne miejsce na dysku. To taki najważniejszy powód – z punktu widzenia użytkownika są to tak naprawdę tylko śmieci.

Z czasem gromadzące się pliki tymczasowe mogą zajmować dużo miejsca na dysku twardym, co może prowadzić do spowolnienia działania systemu. Usunięcie tych plików pozwala na zwolnienie miejsca na dysku, co może przyspieszyć działanie komputera i zwiększyć efektywność systemu. Bo przecież musimy mieć trochę wolnego miejsca na dysku, aby ten działał poprawnie – nigdy nie warto zapychać go w 100%.

Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo danych. Pliki tymczasowe mogą zawierać informacje, które są poufne lub prywatne, takie jak fragmenty dokumentów, dane logowania czy historie przeglądania internetu. Teoretycznie ciężko znaleźć tam coś co realnie mogłoby nam zaszkodzić, gdyby wpadło w niepowołane ręce, ale lepiej dmuchać na zimne, prawda?

W rzadkich przypadkach zbyt duża ilość plików tymczasowych może też prowadzić do różnych problemów, takich jak błędy aplikacji czy problemy z instalacją i aktualizacją oprogramowania. Ale uczciwie przyznam, że to już naprawdę rzadkie przypadki.

Sprawdź: 15 najlepszych darmowych antywirusów

Jak usunąć pliki tymczasowe?

Pliki tymczasowe

W systemie Windows 10, rozpocznijmy od otwarcia ustawień systemu. Kliknijmy przycisk Start i wybierzmy Ustawienia. Następnie przejdźmy do sekcji System. W oknie System wybierzmy Pamięć z menu po lewej stronie. Po otwarciu sekcji Pamięć, kliknijmy na dysk z Windowsem. Kolejno, kliknijmy na Pliki tymczasowe i zaznaczmy wszystkie kategorie plików, które chcemy usunąć, takie jak Pliki tymczasowe, Kosz, Pobrane pliki programów i Miniatury. Na koniec, kliknijmy przycisk Usuń pliki i gotowe. Proste, prawda?

W systemie Windows 11 proces jest bardzo podobny. Rozpocznijmy od otwarcia ustawień systemu, klikając przycisk Start i wybierając Ustawienia (ikonka zębatki). Przejdźmy do sekcji System i wybierzmy Pamięć z menu po lewej stronie. Kliknijmy na Pamięć i wybierzmy opcję Pliki tymczasowe. Zaznaczmy kategorie plików i kliknijmy następnie „Usuń”. To tyle, gotowe.

Alternatywnie możemy użyć darmowego i niezwykle wygodnego programu CCleaner. Oferuje on dodatkowo zaawansowane funkcje, takie jak czyszczenie rejestru systemowego z błędnych i przestarzałych wpisów, zarządzanie programami uruchamianymi przy starcie systemu oraz bezpieczne usuwanie plików. A to zawsze plus i coś co można zrobić przy okazji porządków na dysku.

A kiedy nie wolno usuwać?

Chociaż usuwanie plików tymczasowych jest zazwyczaj korzystne, istnieją sytuacje, w których nie jest to zalecane lub może powodować problemy. Przede wszystkim, niektóre aplikacje i procesy systemowe mogą potrzebować plików tymczasowych do prawidłowego działania w danym momencie. Najpierw zapisujemy wszystkie dane, potem wyłączamy wszystkie programy a dopiero potem usuwamy pliki tymczasowe. To na wstępie.

Kolejną sytuacją, w której usuwanie plików tymczasowych nie jest wskazane, jest proces instalacji oprogramowania lub aktualizacji systemu. Więc dodatkowo upewnijmy się, że nic nie aktualizuje bądź instaluje się w tle.

Uważajcie też z profesjonalnymi aplikacjami. Niektóre z nich przechowują te pliki jako część swojej normalnej pracy, a nie jako rzeczywiste pliki tymczasowe. Przykładem mogą być niektóre aplikacje graficzne lub edytory wideo. Upewnijcie się zatem czy wasze programy tak działają, jeśli macie jakieś rozgrzebane projekty.

Zobacz też:
Najlepszy program do blokowania reklam – jaki “adblock” wybrać?
Program do odzyskiwania danych – jaki warto wybrać?

Oceń ten post