• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Niechciane oprogramowanie może być bardzo dokuczliwe. Podpowiadamy więc jak usunąć bloatware z Windowsa.

Co to jest bloatware?

bloatware

Nie każde niechciane oprogramowanie w naszym komputerze musi być wirusem komputerowym. Niektóre programy są zupełnie nieszkodliwe, ale mimo to całkowicie zbędne. To właśnie tego rodzaju aplikacje nazywamy bloatware lub też crapware. Co jednak robią one w naszym komputerze oraz jaki jest w ogóle ich sens?

Bloatware instalowany jest najczęściej domyślnie – robi to za nas producent sprzętu. W większości przypadków chodzi tutaj po prostu o umowę partnerską. Dana firma płaci producentowi za to, aby ich oprogramowanie znalazło się na każdym sprzedawanym przez niego komputerze. Może chodzić tutaj o grę komputerową (tak, Candy Crush, patrzymy na ciebie), launcher czy nawet prosty program telemetryczny.

Czy bloatware jest szkodliwy dla naszego komputera? W zdecydowanej większości przypadków nie. W końcu to oprogramowanie znanych i renomowanych firm, nie mogliby pozwolić sobie na instalację wirusa. Zrujnowałoby to przecież na dobre ich reputacje. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju oprogramowanie jest dla nas zupełnie neutralne.

Bloatware może zbierać nasze dane, analizować nasz komputer i wysyłać nasze prywatne informacje na serwery producenta. W dodatku, najczęściej jest on bardzo źle zoptymalizowany. Wpływa więc to bardzo negatywnie na pracę naszego komputera oraz nadmiernie i zupełnie niepotrzebnie go obciąża. Niezbyt skomplikowana gra tego typu może wymagać wręcz tyle zasobów co tytuł klasy AAA!

Sprawdź: 10 najlepszych darmowych programów do odinstalowania aplikacji

Czy warto usuwać bloatware?

Jak usunąć bloatware z windowsa?

Wiecie już dokładnie czym jest bloatware? Czy warto go jednak usunąć, jeśli nie odczuwamy wcale jego negatywnych skutków? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie wręcz prosta. Zdecydowanie tak!

Najważniejszym argument powinno być tutaj po prostu to, że bloatware nie jest nam do niczego potrzebny. A po co trzymać całkowicie zbędne rzeczy i marnować na nie zasoby, prawda? Dodatkowo, zwiększymy w ten sposób swoją prywatność i zadbamy nieco lepiej o bezpieczeństwo danych.

Warto pamiętać również o tym, że bloatware może być przepustką do ataków hakerskich. Twórcy zwykle dość rzadko aktualizują swoje oprogramowanie. Nie zachodzi przecież żadna konieczność motywowania użytkowników do jego instalacji. W dalszym ciągu tego rodzaju programy zbierają jednak dużo naszych danych. Czy mamy pewność, że są przechowywane bezpiecznie? Cóż, niestety nie.

Wiecie już zatem doskonale czym jest bloatware oraz dlaczego warto się go pozbyć. Jak jednak usunąć bloatware z Windowsa? Już tłumaczymy!

Jak usunąć bloatware z Windowsa?

Jak usunąć bloatware z Windowsa? Na szczęście do dosyć proste i istnieje na to kilka sprawdzonych sposób. Zacznijmy zatem od najprostszego z nich.

Manualna deinstalacja

jak usunąć bloatware z windowsa?

Krok pierwszy jest z pewnością najbardziej precyzyjny, jednak przy okazji również najbardziej nużący. Jak usunąć bloatware z Windowsa? Po prostu musimy odinstalować go ręcznie. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach nie zrobimy tego domyślnym narzędziem wbudowanym w system Windows. Po prostu nam on na to nie pozwoli. Przecież programy znalazły się tam z jakiegoś powodu a nie po to, żebyśmy mogli je od tak usunąć.

Najczęściej, są to znacznie dokładniejsze programy, które usuną bloatware razem ze wszystkimi jego pozostałościami. Jaki program warto więc wybrać? Doskonale z pewnością sprawdzi się tutaj Absolute Uninstaller. To bardzo lekki program do odinstalowywania aplikacji z przyjaznym interfejsem użytkownika. W dodatku jest znacznie szybszy niż narzędzie Microsoftu.

Absolute Uninstaller

Równie dobrym wyborem będzie Geek Uninstaler – jego największy atut to bardzo przejrzysty interfejs również w języku Polskim.

Sam proces usuwania bloatware’u jest już potem banalnie prosty. Jeśli na liście programów znajdziecie aplikację nieznanej wam firmy, albo po prostu taką, której nie znacie to zaznaczcie ją i kliknijcie „Odinstaluj”. Proste, prawda?

Sprawdź: Laptop dla programisty – najlepsze modele

Programy do usuwania bloatware’u

PC Decrapifier

Manualne odinstalowywanie bloatware’u może zająć jednak zdecydowanie zbyt wiele czasu. W dodatku, niektóre programy są bardzo sprytnie schowane, co znacząco utrudni nam ich poprawną identyfikację. Znacznie lepiej zastosować więc oprogramowanie stworzone specjalnie w tym celu.

Doskonałym wyborem na pewno będzie tutaj PC Decrapifier. To bardzo lekki i niewymagający nawet instalacji program. Po jego uruchomieniu przeskanuje on wasz komputer i wskaże, które pliki są jego zdaniem zbędne. Oczywiście, przed podjęciem jakichkolwiek akcji możecie dokładnie przejrzeć i manualnie edytować całą listę.

Jeśli ustalicie już, że program faktycznie wybrał tylko i wyłącznie bloatware to możemy przejść do działania. Jak usunąć bloatware z Windowsa? Za pomocą PC Decrapifier zrobimy to po prostu jednym kliknięciem. Program usunie za nas seryjnie całe niechciane oprogramowanie.

Równie dobrym sposobem na pozbycie się bloatware’u jest wykorzystanie kilku skryptów PowerShell. Cały proces może być jednak skomplikowany, szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników. Na szczęście, istnieje program, który przeprowadzi nas przez ten proces za pomocą przyjaznego interfejsu. Mowa tutaj oczywiście o narzędziu Windows10Debloater.

To zdecydowanie najmocniejszy program na rynku do usuwania bloatware’u. Nie ma on litości nawet dla najdrobniejszych skryptów. Polecamy jednak sięgnąć do niego tylko w ramach ostateczności. Na potrzeby zwykłego użytkownika wystarczy w pełni PC Decrapifier. Gdybyście jednak tego potrzebowali, to Windows10Debloater jest w 100% darmowy i oparty na otwartym oprogramowaniu źródłowym. To dobry i bezpieczny wybór.

Zobacz: Jak zwiększyć FPS w grach? Poradnik krok po kroku

Jak usunąć bloatware z Windowsa? Podsumowanie

Wiecie już bardzo dokładnie czym jest bloatware oraz jak go usunąć. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby zrobić to już teraz. Zachęcamy jednak podejście do tematu z dużą rozwagą. Zastanówcie się dwa razy zanim usuniecie jakąś nieznaną wam aplikację od Microsoftu za pomocą zewnętrznego programu.

Jeśli nie jesteście pewni czy dany program to bloatware to koniecznie sprawdźcie to za pomocą wyszukiwarki internetowej. Nie chcemy przecież usunąć przez przypadek czegoś niezbędnego do poprawnej pracy naszego komputera, prawda?

Zobacz też:
Temperatura karty graficznej – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?
Komputer do produkcji muzyki – jakie podzespoły wybrać?
Co robić, jeśli komputer się przegrzewa? Wszystko co musisz wiedzieć

5/5 - (1 vote)