Wasz komputer działa za wolno i macie dość przycinających się gier? Podpowiadamy, jak zwiększyć FPS w grach komputerowych!
Spis treści
Co to są FPS?
Na samym początku zacznijmy od tego, czym w ogóle są wspomniane FPS. Oczywiście, rozwinięcie tego skrótu to frames per second, czyli klatki na sekundę. Możemy rozumieć to jako prędkość, z jaką odtwarzane jest dane medium takie jak gra czy film.
Ruchomy obraz wyświetlany przez nasz komputer to po prostu seria statycznych zdjęć wyświetlanych tuż po sobie, aby symulować wrażenie ruchu. To jak wiele zdjęć uda mu się wyświetlić podczas jednej sekundy oznacza się właśnie terminem FPS.
Oczywiście, komputer musi być odpowiednio wydajny, aby być w stanie wyświetlać obrazy z dużą liczbą klatek na sekundę. Im mocniejsze podzespoły, tym lepszy wynik uzyskamy. Na szczęście, możemy skorzystać też z kilku ciekawych sztuczek, aby zwiększyć FPS w grach komputerowych!
Ile klatek na sekundę widzi ludzkie oko?
Warto pamiętać jeszcze o jednej rzeczy – ile klatek na sekundę jest tak naprawdę w stanie zobaczyć człowiek? Nasze oko nie jest w stanie przetwarzać obrazów idealnie szybko. Czasami, więcej FPSów wcale nie da nam pożądanego efektu.
Za granicę płynności przyjmuje się od dawna 16 FPS. Wszystkie wyniki poniżej tego będą przypominały nam raczej bardzo szybki pokaz slajdów niż płynny obraz. Jest to równocześnie granica grywalności w gry komputerowe, ale daleko jej do optimum. Dla porównania, film w kinie wyświetlany jest za to z prędkością 24 FPS.
Film to jednak nie gra komputerowa, w której liczy się nasz czas reakcji. Za rozsądne minimum należy przyjąć więc 30 FPS – od tej wartości, ruch naszej postaci będzie doskonale płynny i nie zobaczymy raczej efektu zmieniających się klatek.
Jakie są natomiast maksymalne wartości, jakie może zobaczyć człowiek? Zdania ekspertów są tutaj bardzo podzielone. Niektórzy twierdzą, że przeciętny gracz nie zobaczy różnicy pomiędzy 60 a 120 FPSami. Ludzkie oko dość dobrze radzi sobie jednak z takimi wartościami – udowodniono, że pewien pilot myśliwca dostrzegał aż 240 klatek na sekundę!
Jak możemy to rozumieć? Doświadczony gracz zobaczy różnice pomiędzy 60 a 120 FPSami, ale raczej nie dostrzeże jej pomiędzy 120 a 160. 100-120 FPS to tak naprawdę maksymalne rejestrowane przez większość z nas wyniki.
Zobacz: Klawiatura mechaniczna czy membranowa? Co warto wybrać?
Jak zwiększyć FPS w grach w pięciu prostych krokach?
Skoro wiecie już doskonale czym są FPSy, to przejdźmy do znacznie ważniejszej rzeczy. Jak zwiększyć FPS w grach komputerowych? Jest na to kilka dobrych sposobów! Zaczniemy oczywiście od najłatwiejszych z nich.
Zmień ustawienia graficzne
Pierwszy krok jest zdecydowanie najprostszy. Jak zwiększyć FPS w grach? Po prostu musimy obniżyć nieco detale samego obrazu. Nasz komputer potrzebuje dużo zasobów, aby generować szybko obraz w wysokiej jakości. Jeśli brakuje nam klatek na sekundę, to powinniśmy rozważyć po prostu zmianę ustawień na nieco niższe.
Zastanówcie się też, czy potrzebujecie cieni najwyższej jakości czy innych zbędnych elementów gier. Każdy z nich to dodatkowe obciążenie, które wpływa niekorzystnie na liczbę FPS. Gra nie będzie wtedy może aż tak ładna, ale zyska za to sporo na płynności.
Oczywiście, można też rozważyć zmianę rozdzielczości – im mniejsza, tym więcej klatek na sekundę będziemy w stanie uzyskać. To nic dziwnego, że wasz komputer przycina się lekko przy 4K!
Wyłącz aplikacje działające w tle
Następny krok również jest dosyć prosty. Jeśli zależy nam na maksymalnej wydajności w danej grze komputerowej, to powinniśmy koniecznie wyłączyć pozostałe aplikacje. Działająca w tle przeglądarka czy komunikator niepotrzebnie obciążają nasz komputer.
Wejdźcie też koniecznie w menedżer zadań i zobaczcie jakie procesy działają w tle. Być może niektóre z nich nie są wam zupełnie potrzebne? To przy okazji bardzo dobry moment, aby pozbyć się niechcianych i nieużywanych od dawna aplikacji.
Podkręć podzespoły
Jak zwiększyć FPS w grach komputerowych? Możemy spróbować podkręcić nieco nasze podzespoły. Miejcie jednak na uwadze, że jest to proces bezpieczny, ale nie jest całkowicie pozbawiony ryzyka. Musicie bardzo dokładnie wiedzieć co robicie i przeczytać lub obejrzeć poradniki dotyczące konkretnych procesorów i kart graficznych, które macie w swoim komputerze.
Jak możemy jednak w ogóle podkręcić nasze podzespoły? Potrzebujemy do tego specjalnego oprogramowania. Doskonałym wyborem będzie darmowy MSI Afterburner, kompatybilny z większością urządzeń dostępnych na rynku. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna i nie powinna sprawić wam najmniejszego problemu.
Jakie parametry powinniśmy jednak podkręcić? Zacznijmy od częstotliwości taktowania GPU i pamięci. Nie bądźmy jednak zbyt zachłanni, spróbujcie podnieść je najpierw o maksymalnie 5-10% bazowej wartości i zobaczcie, czy wasz komputer dobrze sobie z tym poradził. FPS powinny podnieść się już przy takich wartościach.
Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?
Zaktualizuj i skonfiguruj system
Liczba FPS w grach komputerowych nie zależy tylko i wyłącznie od samych fizycznych podzespołów. Równie ważne jest również ich oprogramowanie! Najważniejszy krok, to regularna aktualizacja sterowników graficznych. Zarówno Nvidia jak i AMD dbają o to, żeby naprawiać dobre błędy w każdej kolejnej wersji. Każdy taki błąd, może zaburzać liczbę FPSów w niektórych grach.
Konfigurując system pamiętajmy też koniecznie o przeskanowaniu go pod katem wirusów. Być może jakiś złośliwy proces obciąża nasz komputer i nawet o tym nie wiemy? Skorzystajcie z jednego z darmowych antywirusów, które opisaliśmy pod tym linkiem.
Microsoft oferuje nam również specjalny tryb gry, który powinien poprawić ich płynność. Warto go włączyć i sprawdzić, czy przypadkiem nie rozwiąże to naszego problemu. Znajdziecie go poprzez wpisanie w wyszukiwarkę hasła „Tryb gry”.
Wymień podzespoły
Jeśli wszystkie powyższe kroki wam nie pomogły, albo pomogły w sposób niedostateczny, to niestety czas sięgnąć po najcięższe środki – wymianę podzespołów. Oczywiście, będzie to dość kosztowny proces. Kiedyś trzeba jednak nieco ulepszyć komputer, nawet najlepsza technologia stanie się z biegiem lat przestarzała.
Trzy główne podzespoły, które wpływają na liczbę FPSów to procesor, pamięć RAM i karta graficzna. Zwykle, najtańszym sposobem będzie więc dołożenie kolejnej lub ulepszenie obecnej kości RAM. Powinniśmy zmieścić się w 300 złotych!
Niestety, być może to czas na wymianę procesora, z czym może wiązać się też wymiana płyty głównej. Karty graficzne są obecnie z kolei bardzo drogie, ale lepszy model bezpośrednio usprawni naszą rozgrywkę.
Jak zwiększyć FPS w grach komputerowych? – podsumowanie
Im więcej FPSów tym płynniejsza nasza gra. Pamiętajcie jednak, że nie ma co w tej kwestii zbytnio przesadzać. Nie ma zbyt dużego znaczenia, czy gry takie jak chociażby CS:GO czy League of Legends odpalimy w 120 czy w 220 klatkach na sekundę. Lepsze bywa czasami wrogiem dobrego – musimy wybrać rozsądny złoty środek.
Niestety, czasami opisane przez nas sztuczki mogą nam nie pomóc. Ograniczenia sprzętowe bywają nie do przejścia i prawdopodobnie będziemy wtedy musieli zmienić niektóre podzespoły w naszym komputerze. Stosując się jednak do pierwszych 4 kroków tego poradnika, będziecie w stanie zwiększyć swoje osiągi o przynajmniej 10-20 FPS. A to bardzo dobry wynik!
Zobacz też:
Jaki laptop kupić w 2022 roku? Najważniejsze parametry na które trzeba zwrócić uwagę
Ile pamięci RAM do laptopa? Do gier? Poradnik 2022