• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Klawiatura to narzędzie, z którego każdy z nas korzysta na co dzień. Mało kto wie jednak, że możemy kupić ją w dwóch wariantach. Podpowiadamy więc co będzie dla nas lepszym wyborem: klawiatura mechaniczna czy membranowa.

Wielu użytkowników bardzo często zadaje sobie przy wyborze klawiatury pytanie, czy odpowiedniejsza do ich pracy będzie klawiatura mechaniczna czy membranowa. W szczególności, jeśli porównamy ich ceny – modele mechaniczne są zdecydowanie droższe. Aby jednak zrozumieć czego właściwie potrzebujemy, koniecznie musimy wiedzieć czym się od siebie różnią.

Jak działa klawiatura membranowa?

Klawiatura membranowa

Klawiatura membranowa to sprzęt, który najprawdopodobniej macie już w swoim komputerze. Jest to ogólny branżowy standard i „domyślna” klawiatura we wszystkich sklepach. Nic zresztą dziwnego, jej działanie jest po prostu genialne w swojej prostocie.

Pod wszystkimi klawiszami klawiatury membranowej znajduje się po prostu warstwa folii. Po dociśnięciu jej w wyznaczonym miejscu przyciskiem, zamykamy obwód elektryczny. Na tej podstawie, urządzenie bardzo łatwo identyfikuje który klawisz został wciśnięty i wysyła sygnał do komputera. Jeśli macie taką możliwość i możecie zrobić to w sposób bezpieczny, zdejmijcie po prostu jeden przycisk z waszej klawiatury, bardzo szybko zobaczycie w praktyce jak działa jej mechanizm.

Sprawdź: Mini PC – 5 najlepszych zestawów

Wady i zalety klawiatury membranowej

Aby móc dokładnie wybrać, czy lepsza będzie dla nas klawiatura mechaniczna czy membranowa musimy oczywiście wiedzieć, jakie zalety mają poszczególne modele. Mogłoby się wydawać, że skoro klawiatura membranowa to nieporównywalnie bardziej powszechne urządzenie, to z pewnością jest znacznie lepsze. Cóż, niestety nie do końca.

Główna zaleta klawiatur membranowych to po prostu ich cena. Ich produkcja jest niesamowicie łatwa, a części kosztują bardzo niewiele. Dzięki temu, najtańsze urządzenia możemy kupić już za 20 czy nawet 10 złotych w ekstremalnych przypadkach.

Na szczęście, cena to nie jedyny atut, którym te urządzenia mogą przekonać do siebie użytkowników. W porównaniu do modeli mechanicznych, są znacznie cichsze i lżejsze. Jeśli zależy nam na małym, eleganckim i przenośnym urządzeniu to jest to dla nas jedyny i słuszny wybór.

Niestety, w porównaniu do modeli mechanicznych, klawiatury membranowe mają kilka dość sporych wad. Prawdopodobnie największą z nich jest po prostu ich niższa żywotność i wyższa awaryjność. W dodatku, jeśli przestanie działać nam jeden klawisz, nie możemy go wymienić – oznacza to przecież, że popsuta jest cała membrana.

Jak działa klawiatura mechaniczna?

klawiatura mechaniczna

Skoro wiemy już jak działają modele membranowe to przyjrzyjmy się działaniu klawiatury mechanicznej. Dzięki temu, będziemy doskonale wiedzieli, czy odpowiedniejsza jest dla nas klawiatura mechaniczna czy membranowa.

Urządzenia mechaniczne nie mają już żadnej membrany – każdy przycisk działa w nich zupełnie indywidualnie. Każdy pojedynczy klawisz, ma swój własny przełącznik ze stalową sprężyną. Dzięki temu, wymagają one bardzo niewielkiego nacisku i momentalnie wracają do pozycji wyjściowej.

Klawiatura mechaniczna – wady i zalety

Jeśli mówimy o zaletach klawiatury mechanicznej nie sposób nie wspomnieć najpierw o najważniejszej z nich – to bardzo żywotne urządzenia. Każdy przełącznik powinien wystarczyć na około 35 do 50 milionów kliknięć. To naprawdę bardzo, bardzo dużo, nawet jeśli korzystamy z niej intensywnie każdego dnia.

Oprócz tego, klawiatura mechaniczna jest po prostu niesamowicie wygodna. Przyciski chodzą w nich wyjątkowo płynnie i szybko. To szczególnie ważna funkcja dla wszystkich graczy – zapewnia nam błyskawiczny czas reakcji.

Niestety, klawiatury mechaniczne mają też kilka sporych wad. Największa z nich to oczywiście cena – średnio zapłacimy za nią nieco ponad 200 zł. Ale zdarzają się też modele za niemal czterokrotność tej sumy.

Pomijając jednak samą cenę, wybierając czy odpowiedniejsza będzie dla nas klawiatura mechaniczna czy membranowa musimy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. To bardzo głośne urządzenia. Naprawdę, przełączniki po prostu hałasują przy klikaniu. Nawet jeśli nam samym nie do końca przeszkadza zbyt głośny dźwięk, to pamiętajmy o otoczeniu. Ciągłe klikanie może być niesamowicie irytujące dla współlokatorów.

Zobacz: Tani monitor gamingowy – najlepsze modele

Klawiatura mechaniczna czy membranowa – wybór nie jest wcale taki oczywisty.

Przełączniki klawiatury mechanicznej

Co ciekawe, sam wybór klawiatury mechanicznej to nie wszystko. Występuję one dodatkowo w 3, a nawet 4 rodzajach. Każdy z nich różni się odrobinę funkcjonalnością, a rozróżnimy je po kolorze przełączników.

Najpopularniejsze z nich, są przełączniki czerwone. Wymagają one najmniejszej siły nacisku i są stosunkowo najcichsze. Jeśli zależy nam głównie na zastosowaniu gamingowym, to jest to bez wątpienia najlepszy wybór.

Bardzo podobną odmianą są przełączniki czarne. Stawiają one jednak odrobinę większy opór. To lepszy wybór do gier, jeśli mamy dość ciężką rękę i lubimy mocniej uderzyć w klawisze.

Jeśli planujemy kupić klawiaturę mechaniczną głównie do pisania, powinniśmy zainteresować się jednak przełącznikami niebieskimi. Stawiają one opór już w połowie skoku, dzięki czemu uczucie jest podobne jak w maszynach do pisania. Uwaga – to najgłośniejszy ze wszystkich modeli!

Dalej nie umiecie się zdecydować i chcielibyście coś pomiędzy? Wybierzcie więc przełączniki brązowe. Mają one odrobinę większy opór od czarnych, ale jednak nie tak silny jak przełączniki niebieskie. W dodatku są zdecydowanie cichsze. Sprawdzą się doskonale w grach komputerowych jak i do pisania.

Zobacz też:
Mysz gamingowa – Razer, Logitech, SteelSeries, ranking
Jaki monitor gamingowy? Ranking najlepszych modeli

Oceń ten post