• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Wybierasz się na wakacje? Obojętnie czy to 2-tygodniowy urlop czy krótki wypad na weekend, dowiedz się jak bezpiecznie korzystać z internetu w hotelach i kawiarniach.

Jeśli pracujesz na laptopie w kawiarni, hotelu, albo w dowolnym miejscu, które oferuje bezpłatne Wi-Fi, narażasz się na cyber ataki i cyfrowe „podsłuchiwanie”. Darmowy internet to świetna sprawa, ale właściciele hoteli czy restauracji często nie wprowadzają odpowiednich zabezpieczeń. A jeśli już mają jakieś hasła zabezpieczające, zwykle jest to nazwa hotelu, nazwa miasta, albo popularne „12345”. Robią to częściowo z braku wiedzy IT, częściowo dla wygody klientów – aby ci nie musieli zapamiętywać czy zapisywać trudnych haseł.

Co jednak w sytuacji, gdy natrafisz na hakera, który przejmie twoje urządzenie przez niezabezpieczony, publiczny internet? No właśnie. Z tego powodu przygotowaliśmy poradnik o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu – podstawy

Jak bezpiecznie korzystać z internetu – podstawy

Podstawowe porady możemy sprowadzić do trzech kroków. Wszystkie są równie ważne. To odpowiednio wykorzystywanie weryfikacji dwuetapowej, szyfrowanie połączenia, a także sieci VPN.

1. Logowanie z weryfikacją dwuetapową

Kiedy robisz przelew, często musisz potwierdzić transakcję poprzez podanie kodu, który otrzymasz SMS-em. Albo zrobić to w aplikacji mobilnej. To tzw. weryfikacja dwuetapowa, z której warto korzystać nie tylko przy bankowości online, ale także wtedy, gdy logujemy się do usług zawierających nasze poufne dane.

Jeśli korzystasz z weryfikacji dwuetapowej, każdy samozwańczy haker, który chciałby się włamać na twój komputer, musiałby znać nie tylko login i hasło, ale też mieć dostęp do twojego telefonu lub innego, dodatkowego zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem może być np. odcisk palca albo specjalny klucz USB. Tak czy inaczej, szanse na to, że ktoś przejmie kontrolę nad twoim sprzętem, są o wiele, wiele niższe, gdy używasz weryfikacji dwuetapowej.

Sprawdź: Przeglądarka na Androida

Kiedy używasz usługi, która oferuje weryfikację dwuetapową (np. Google Gmail), nie ignoruj tej funkcji – zwłaszcza gdy używasz publicznie dostępnej, darmowej sieci WiFi. Konfiguracja usługi nie jest trudna, a późniejsze logowanie jest tylko nieco bardziej czasochłonne, ponieważ trzeba dodatkowo podać kod otrzymany SMS-em. Bezpieczeństwo jest za to o wiele wyższe. Pamiętaj: dostawcy usług online oferują dwuetapowe uwierzytelnianie nie bez powodu. Zacznij korzystać z tych rozwiązań, bo cyfrowe zagrożenia są realne, a ofiar ataków stale przybywa.

2. Połączenie szyfrowane

Jak bezpiecznie korzystać z internetu – podstawy

Szyfrowana wersja protokołu http, czyli https, to kolejny element zwiększania bezpieczeństwa. Zainstaluj rozszerzenie HTTPS Everywhere do swojej przeglądarki. Jest to wtyczka, która działa automatycznie, gdy tylko ponownie uruchomisz swojego Chrome’a czy Firefoksa. A jak to działa?

Wtyczka HTTPS Everywhere szyfruje komunikację z wieloma stronami www, dzięki czemu twoje przeglądanie internetu jest o wiele bezpieczniejsze. Jest dostępna na różne przeglądarki – Chrome, Firefox, Opera i Edge. Dodatkowo jeśli używasz przeglądarki Tor lub Brave, masz tę wtyczkę już domyślnie zintegrowaną.

Ranking: Telefon 5G

Pamiętaj jednak, że szyfrowanie HTTPS Everywhere jest aktywowane tylko wtedy, gdy dana strona faktycznie je obsługuje. Zdarza się natomiast, że ciągle istnieją strony nieposiadające takich możliwości. Co wtedy? Wtedy rozszerzenie niestety nie zadziała, ale na takie witryny i tak nie powinieneś zaglądać. Jeśli natomiast rzeczywiście zależy ci na tym, aby przeglądać treści na jakiejś stronie http, a nie https, nie rób tego na darmowym internecie w hotelu. Poczekaj aż wrócisz do dom, gdy będziesz mógł podłączyć się do bezpiecznej sieci Wi-Fi.

Sprawdź: HTTPS Everywhere

3. Serwery VPN

vpn

VPN (Virtual Private Network – Wirtualna Sieć Prywatna) to kolejne z rozwiązań, które podnosi bezpieczeństwo. Ze strony securitykiss.com możesz pobrać program SecurityKISS Tunnel, który oferuje wolny od reklam dostęp do sieci VPN z limitem danych 300 MB/dzień. To akurat wystarczająco dużo, aby skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi i np. wysłać kilkadziesiąt e-maili.

Po instalacji programu nie musisz go konfigurować – wystarczy że go włączysz i wybierzesz przycisk „Connect”, by nawiązać połączenie. SecurityKISS połączy się wtedy z jedną z dostępnych lokalizacji. Aby wybrać lokalizację, wybierz przycisk „Change server”. Dostępne są różne, często odległe lokalizacje. Najbliżej są najczęściej Niemcy – można je wybrać i połączenie powinno być nadal w pełni sprawne (zakładając, że przebywasz w Polsce).

Sprawdź: SecurityKiss.com

VPN możesz też stosować na smartfonie. Odpowiednie funkcje znajdziesz w ustawieniach systemu mobilnego. Dla przykładu, dla iOS są one w miejscu:

1. Ustawienia -> Ogólne. Następnie przejdź do VPN.
2. Wybierz funkcję Dodaj konfigurację VPN…, aby wprowadzić ustawienia sieci VPN.
3. Pobierz bezpłatną aplikację Private Tunnel VPN, którą znajdziesz w sklepie App Store.
4. Stwórz konto w aplikacji, wybierając Sign up. Wpisz adres e-mail oraz hasło. Kolejno wybierz przycisk Create Account, aby stworzyć konto.
5. Private Tunnel wyśle wiadomość z linkiem aktywującym konto. Otwórz pocztę i kliknij łącze znajdujące się w wiadomości.
6. Aktywujesz bezpłatne konto z limitem transferu 500 MB. Zaloguj się do Private Tunnel – zobaczysz komunikat, że aplikacja stworzy połączenie VPN.
7. Na górnym pasku systemu iOS zobaczysz teraz ikonę VPN obok połączenia. To znak, że jesteś połączony z siecią VPN.

Ranking: Ładowarka bezprzewodowa

opera

Alternatywnym, łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przeglądarki internetowej Opera, która ma darmowego, wbudowanego VPN-a. Wprawdzie trzeba wtedy przeglądać internet na Operze, jednak samo aktywowanie VPN-a jest bardzo proste. Po instalacji przeglądarki udajemy się do jej ustawień (Settings), a następnie włączamy VPN poprzez zaznaczenie przycisku Enable VPN.

Po włączeniu VPN w przeglądarce pojawi się ikona VPN, która symbolizuje, że korzystamy obecnie w VPN-u.

Jak bezpiecznie korzystać z darmowego internetu – nie udostępniaj plików

Upewnij się, że podczas korzystania z bezpłatnej sieci nie udostępniasz przypadkiem drukarki czy plików innym komputerom. Lepiej nie kusić losu i nie oferować użytkownikom dostępu do plików, nawet jeśli z pozoru są to mało istotne dokumenty.

W systemie Windows przejdź do Panelu sterowania, a następnie wybierz ustawienia sieci i internetu w Centrum sieci i udostępniania. Tam przejdź do Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania i zaznacz pole Wyłącz udostępnianie plików i drukarek oraz Wyłącz odnajdowanie sieci. Wybranie tych funkcji sprawi, że komputer nie będzie widoczny dla innych urządzeń korzystających z tej samej sieci.

Dodatkowo upewnij się, że zapora sieciowa jest aktywna. W Panelu sterowania, w sekcji System i zabezpieczenia uruchom „Zapora systemu Windows”.

Stosując tych kilka zabezpieczeń znacznie zwiększysz bezpieczeństwo swoich urządzeń i dostępu do przechowywanych danych. Korzystaj z polecanych narzędzi szczególnie wtedy, gdy lubisz pracować w kawiarniach, hotelach i innych miejscach z darmowym Wi-Fi. Wtedy bowiem uda ci się bezpiecznie używać darmowego Wi-Fi.

Oceń ten post