Jak podłączyć wideorejestrator samochodowy? W tym artykule wytłumaczymy wam wszystko co musicie wiedzieć.
Spis treści
Dlaczego warto kupić wideorejestrator samochodowy?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czy wideorejestrator samochodowy jest nam w ogóle potrzebny? Czy nagrywanie filmów z naszej jazdy ma jakikolwiek sens? Cóż, naszym zdaniem jest to produkt, bez którego kierowca nie powinien wyjechać nawet na ulicę. Powód jest bardzo prosty – zwiększa on znacząco nasze bezpieczeństwo.
Przede wszystkim, wideo nie kłamie. W przypadku jakiejkolwiek kolizji wina będzie bardzo jasno udokumentowana i udowodniona. Bez kamerki samochodowej jesteśmy zdani albo na uczciwość drugiego kierowcy albo na opinię policjantów. A tak jak wiadomo, nie zawsze jest w 100% zgodna ze stanem rzeczywistym. W końcu nie widzieli oni wypadku na oczy i opierają się na zeznaniach obu kierowców.
Dodatkowo, wideorejestrator samochody może być użyty w celu zakwestionowania niesłusznie przyznanego nam mandatu. Co prawda nie można liczyć na to w kwestii przekroczenia prędkości, ale wykroczenia takie jak przejazd na czerwonym świetle czy po linii ciągłej będą przecież bardzo wyraźnie widoczne. Dobra kamerka samochodowa zwróci się nam w pełni już po pierwszej takiej sytuacji.
Gdzie umieścić kamerkę samochodową?
Wiecie już, że kamerka jest niezwykle przydanym narzędziem. Jak jednak podłączyć wideorejestrator samochodowy? Na samym początku skupmy się na tym, gdzie go umieścić. W dalszej części artykułu przejdziemy do konkretnych metod podłączenia okablowania.
Zależnie od modelu możemy spotkać różne sposoby na przymocowanie wideorejestratora samochodowego. Najpopularniejszym z nich będzie oczywiście przyssawka. Aby przymocować kamerę do szyby podgrzejcie gumową przyssawkę suszarką przez około minuty a następnie przyłóżcie ją do szyby. Różnica temperatur sprawi, że materiał się skurczy tworząc bardzo mocny chwyt. W innym wypadku kamerka mogłaby spaść na wybojach.
Pamiętajcie jednak, aby nie umieszczać jej na środku szyby. Zaburzy ona wtedy widoczność na drodze i może spowodować bardzo poważne konsekwencje. Najlepszym wyborem będzie środkowo-górna część, którą normalnie i tak zasłania nam lusterko. Kuszącym wyborem mogłaby być również dolna część szyby, ale w takim przypadku nagrywany obraz nie będzie dobrej jakości – znaczną część zajmie maska samochodu.
Jeśli wasza kamera nie ma przyssawki ani innego sposobu mocowania (co warto nadmienić, zdarza się niezwykle rzadko) to można przymocować ją bezpośrednio do lusterka. W tym celu warto użyć mocnej, dwustronnej taśmy montażowej. Jest to jednak naprawdę bardzo rzadki przypadek.
Jak podłączyć wideorejestrator samochodowy?
Wiecie już, gdzie umieścić wideorejestrator samochodowy, czas przejść do ważniejszej rzeczy, czyli do tego jak go podłączyć. Jak każde urządzenie elektroniczne musi mieć on przecież zasilanie. Na szczęście, nasz samochód ma go całkiem sporo!
Oczywiście, najprostszym sposobem jest użycie gniazda 12 V (znanego szerzej jako gniazdko zapalniczki) lub po prostu portu USB. Kabel należy wtedy poprowadzić i spiąć w taki sposób, aby nie przeszkadzał nam w codziennym użytkowaniu. Przydać mogą się do tego złączki do kabli, które pomogą utrzymać je we właściwym miejscu.
Sprawdź: Wideorejestrator samochodowy – najlepsze modele
Rozwiązanie to jest zdecydowanie najprostsze i najwygodniejsze. Ma ono niestety jeden spory minus – kamerka będzie miała zasilanie jedynie wtedy, kiedy silnik jest uruchomiony. Nie będziemy mogli skorzystać zatem z trybu parkingowego. Alternatywą jest więc skorzystanie z gniazda bezpieczników.
Jak podłączyć kamerę samochodową do gniazda bezpieczników?
Krokiem pierwszym jest oczywiście zlokalizowanie gniazda bezpieczników. Najczęściej znajdziemy je pod kierownicą, na samym dole kokpitu. Warto jednak po prostu wyszukać tę informację w internecie – lokalizacja różni się, zależnie od konkretnego modelu samochodu.
Kolejnym krokiem będzie identyfikacja, z jakich bezpieczników korzysta nasze auto. Wyróżniamy tutaj cztery modele – ATC, ATS, MINI i MICRO2. Następnie, musimy zaopatrzyć się we właściwą przejściówkę. Jeśli wszystko jest już za nami, to czas na sam montaż.
Każda przejściówka będzie miała dwa gniazda na bezpiecznik. Do pierwszego z nich wpinamy bezpiecznik, który otrzymaliśmy w zestawie razem z przejściówką. Będzie on zabezpieczał nasz wideorejestrator. Do drugiego gniazda wpinamy natomiast bezpiecznik wyjęty z samochodu. Na jego miejsce wpinamy za to przejściówkę. Następnie poprowadźmy po prosty kabel w taki sposób, aby nie przeszkadzał nam w jeździe i wepnijmy go w wideorejestrator.
Czy wideorejestrator samochodowy może rozładować akumulator?
Wpięcie kamery samochodowej w gniazdo USB czy gniazdo zapalniczki w żaden sposób nie rozładuje naszego akumulatora. Energia jest w nich dostępna tylko i wyłącznie wtedy, kiedy kluczyki są w stacyjce. Nieco inaczej wygląda jednak sprawa z wpięciem się bezpośrednio w gniazdo bezpieczników. Wszystko zależy od tego, w który bezpiecznik się wpięliśmy.
Nie każdy bezpiecznik ma stale dostęp do prądu. Aby sprawdzić w które gniazdo należy się podpiąć koniecznie musimy zaopatrzyć się w niezbyt drogi próbnik napięcia samochodowego. Wystarczy, że podczas gdy samochód ma zgaszony silnik przyłożymy jego koniec po kolei do każdego bezpiecznika. Zapalenie się światła to sygnał, że mamy tam prąd.
Jeśli podłączyliśmy wideorejestrator do takiego bezpiecznika to istnieje szansa, że rozładuje on nasz akumulator. Warto jednak pamiętać, że jest ona bardzo mała. Przede wszystkim, kamera samochodowa zużywa bardzo mało energii. Musielibyśmy nie uruchamiać samochodu przed ponad tydzień, aby faktycznie pojawiło się ryzyko rozładowania akumulatora.
Być może was to jednak nie uspokaja. W takim wypadku warto wyposażyć się w przejściówkę za adapterem ACC. Podłączamy ją dokładnie tak samo jak tradycyjne modele, ale w przypadku wykrycia spadku napięcia odłączy on zasilanie kamery i uratuje akumulator przed całkowitym rozładowaniem.
Zobacz też:
Najlepsze aplikacje na Android Auto – co warto zainstalować?
Samochody które będą klasykami – jakie auto na youngtimera?