• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Chcecie cieszyć się komfortem oglądając telewizję? Podpowiadamy na jakiej wysokości zawiesić telewizor.

Dlaczego to w ogóle istotne?

Wysokość, na której zawieszamy telewizor, ma istotne znaczenie dla komfortu oglądania oraz zdrowia naszego kręgosłupa i oczu. Im więcej oglądamy telewizji, tym efekty będzie dla nas bardziej widoczne. Ból pleców to coś z czym nikt nie ma ochoty się zmagać, a fizjoterapeuci są drodzy. Znacznie lepiej po prostu dobrze zawiesić telewizor.

Po drugie, wysokość montażu telewizora ma wpływ na nasz wzrok. Patrzenie na ekran telewizora z nieprawidłowej wysokości może prowadzić do nadmiernego zmęczenia oczu, bólu głowy oraz wzmożonego wysiłku wzrokowego. Będziemy musieli mrużyć oczy, patrzeć „spode łba” czy nadmiernie ruszać oczami.  Optymalna pozycja ekranu telewizora pozwala na wygodne i ergonomiczne oglądanie, co redukuje ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych ze wzrokiem czy kręgosłupem.

Dodatkowo, wysokość montażu telewizora ma znaczenie dla jakości obrazu. To mniej istotne niż nasze zdrowie, ale wciąż bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika. Patrzenie na ekran z nieprawidłowej perspektywy może prowadzić do zniekształcenia obrazu oraz utraty szczegółów w przypadku telewizorów o wysokiej rozdzielczości. Optymalna wysokość montażu pozwala na zachowanie najlepszej jakości obrazu oraz komfortowej perspektywy oglądania, co poprawia ogólne doświadczenie związane z korzystaniem z telewizora. A to zawsze coś miłego, prawda?

Na jakiej wysokości zawiesić telewizor?

Prezent na dzień dziecka Samsung 55

 

W przypadku montażu telewizora na ścianie, zaleca się umieszczenie ekranu na wysokości oczu. To ogólna zasada, od której należy wyjść i zacząć rozważać ewentualne wyjątki, ale o tym później. Zacznijmy od wysokości oczu. Oczywiście, możemy zrobić to na oko (żart niezamierzony, przysięgam) ale możemy spróbować też to policzyć. Wystarczy nam zwykła miarka i matematyka na poziomie podstawówki.

Weźmy najpierw poziom wzroku. To ustalić najłatwiej – usiądźmy na kanapie i poprowadźmy miarkę na poziom naszych oczu. Nic trudnego. Potem wyznaczmy środek telewizora. Możemy zrobić po prostu mierząc jego wysokość i dzieląc na dwa i ten sposób zalecam. Ale znając przekątną możemy też skorzystać z wzoru matematycznego, pytanie tylko po co.

Mając środek telewizora i poziom wzroku wystarczą odjąć to pierwsze od drugiego i wiemy już na jakiej wysokości powinniśmy montować telewizor Proste, prawda? Oczywiście są wyjątki.

Zobacz: Najlepsze telewizory 43 cale – jaki wybrać?

Lepiej zawiesić telewizor za nisko czy za wysoko?

TCL C93 na jakiej wysokości zawiesić telewizor

Zawieszenie telewizora to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy w domu mieszkają osoby o zróżnicowanym wzroście. Znalezienie idealnej wysokości, która zadowoli wszystkich domowników, może być wyzwaniem. Osoby wyższe mogą preferować wyższe umiejscowienie telewizora, podczas gdy osoby niższego wzrostu mogą mieć problem z oglądaniem przy zbyt wysokim położeniu. No i co zrobić w takiej sytuacji? Jak znaleźć rozsądny kompromis?

Gdy pojawiają się wątpliwości co do wysokości zawieszenia telewizora, zazwyczaj bezpieczniej jest umieścić go nieco niżej niż zbyt wysoko. Chociaż zbyt nisko zawieszony telewizor może wydawać się niewygodny dla niektórych domowników, niższe położenie zazwyczaj powoduje mniejszy dyskomfort niż zbyt wysokie zawieszenie. Porównajcie to z siedzeniem w kinie – wolicie ostatni czy pierwszy rząd? Oba nie są idealne, ale pierwszy to absolutny koszmar i gwarantowany ból szyi.

Gdy telewizor jest zawieszony nieco niżej, kąt widzenia staje się łatwiejszy do utrzymania, co zapewnia wygodniejszą i bardziej naturalną pozycję ciała. Chociaż nie jest to wybór idealny, to w przypadku konfliktu powinniśmy pójść na rękę niższej osobie.

Sprawdź: Ranking telewizorów 50 cali

Kiedy nie obowiązują zasady?

telewizor na mundial

Są jednak momenty, w których zasady nie obowiązują. Telewizor nie zawsze wieszamy na wysokości oczu. Zacznijmy od klasycznego przypadku. Telewizor w sypialni nie powinien być zawieszony na wysokości oczu, ze względu na kilka istotnych czynników. Najważniejszym z nich jest fakt, że oglądamy go na leżąco, a nasza głowa jest pod kątem, bo przecież mamy poduszkę pod głową.

Telewizor w sypialni warto zawiesić zatem znacznie wyżej. Usiądźmy na łóżku, wymierzmy wysokość wzroku i dodajmy do tego przynajmniej 30 centymetrów. Nie musimy być jednak chirurgicznie precyzyjnie – możemy przecież łatwo manipulować ustawieniem poduszki, aby znaleźć idealną pozycję.

Kolejno, duże telewizory, najlepiej zawieszać trochę niżej niż na wysokości wzroku. Jest to uzasadnione ergonomicznie, ponieważ oglądanie telewizji na ekranie umieszczonym zbyt wysoko może powodować bóle karku i kręgosłupa. A w przypadku tych największych modeli dokładnie tak się to skończy. Oczywiście mówimy tutaj o telewizorach naprawdę dużych. Tak powyżej 80 cali włącznie dajmy na to, ewentualnie 70 w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Jaka odległość od telewizora będzie najlepsza?

Sama wysokość to jedno. Musimy pamiętać jeszcze o odległości od telewizora. Dla telewizorów o standardowej rozdzielczości Full HD przyjmuje się, że każdy cal przekątnej ekranu powinien odpowiadać około 4 centymetrom odległości. Na przykład, telewizor o przekątnej 43 cali powinien znajdować się w odległości około 1,7 metra od kanapy, podczas gdy większy, 65-calowy model, powinien być umieszczony w odległości około 2,6 metra.

Jednakże, w przypadku telewizorów 4K, na których wyświetlany jest znacznie większy obraz, zalecana odległość może być nieco mniejsza. Dla telewizorów 4K przyjmuje się, że na każdy cal przekątnej ekranu przypada około 2,1 centymetra odległości. Na przykład, telewizor 4K o przekątnej 55 cali powinien znajdować się nieco ponad metr od kanapy, natomiast dużo większy, 85-calowy model, powinien być umieszczony w odległości około 1,8 metra od widzów. Dzieje się tak dlatego, że w 4K wyświetlanych jest więcej szczegółów.

Zobacz też:
Jak zamontować telewizor na ścianie? Poradnik krok po kroku
Najlepsze telewizory 55 cali – Ranking

Oceń ten post