• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Czy telefon promieniuje? Czy nasze smartfony są szkodliwe dla zdrowia? W tym artykule rozwiejemy popularne mity i przesądy!

Jak działa telefon? Czyli absolutne podstawy

No dobrze, zacznijmy zatem od absolutnych podstaw, czyli tego jak w ogóle działa telefon. W olbrzymim skrócie: telefony komórkowe korzystają z fal elektromagnetycznych do przesyłania sygnałów. Kiedy wykonujemy połączenie lub wysyłamy wiadomość tekstową, nasz telefon nawiązuje kontakt ze stacją bazową w swoim zasięgu. Komunikacja między telefonem a stacją bazową odbywa się poprzez falę elektromagnetyczną. Nasz telefon wysyła sygnał do stacji bazowej, a ta odbiera go i przekazuje go dalej przez sieć telekomunikacyjną.

Czemu jednak stacja bazowa? Anteny telefonów są niewielkie, a pobór prądu zminimalizowany. Dzięki temu mieszczą się one w naszych kieszeniach i wytrzymują chociaż kilkanaście godzin na jednym ładowaniu. Przez to jednak nadawany przez nie sygnał jest słaby – dotrze jedynie do stacji bazowej, które następnie przekaże go dalej.

Czy telefon promieniuje?

czy telefon promieniuje?

No dobrze, mamy zatem fale elektromagnetyczne, ale czy telefon promieniuje? Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście jasne i zdecydowane tak! Telefon promieniuje. Promieniuje też lodówka, monitor, telewizor czy zmywarka. Promieniuje też banan, który jest pełen potasu, papier, blat kuchenny, ceramika, chodnik czy ziemia. Tak naprawdę, z formalnego punktu widzenia niezwykle ciężko byłoby znaleźć coś co nie promieniuje.

Przywykliśmy do tego, że kiedy słyszymy o promieniowaniu mamy przed oczyma Czarnobyl, raka skóry, smażące nas mikrofale czy inne wyjątkowo paskudne rzeczy. Tymczasem, nie jest to absolutnie prawda. Zdecydowana większość promieniowania nie jest dla nas w żaden sposób szkodliwa. Ubiegając nieco resztę artykułu: promieniowanie z telefonu należy właśnie do tej grupy.

Zobacz: Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł – ranking

Czy każde promieniowanie jest szkodliwe dla człowieka?

czy telefon promieniuje?

Promieniowanie elektromagnetyczne jest obecne w naszym codziennym życiu i obejmuje szeroką gamę fal, w tym fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma. Każda z tych fal ma różne właściwości i zastosowania.

Na przykład, promieniowanie słoneczne jest naturalnym źródłem promieniowania elektromagnetycznego, które jest niezbędne do życia na Ziemi. Słońce dostarcza energii, umożliwiającej rozwój roślin, reguluje nasze zegary biologiczne i zapewnia niezbędną witaminę D. Z drugiej strony, promieniowanie jonizujące, takie jak promieniowanie rentgenowskie czy promieniowanie gamma, może być szkodliwe dla zdrowia. Ma ono wystarczającą energię, aby uszkodzić komórki i materiał genetyczny w organizmach żywych.

W przypadku telefonów komórkowych, korzystamy głównie z fal radiowych, które są formą promieniowania elektromagnetycznego o niskiej mocy. Badania naukowe przeprowadzone na przestrzeni lat nie dostarczyły jednoznacznych dowodów na to, że korzystanie z telefonów komórkowych w typowych warunkach użytkowania jest szkodliwe dla zdrowia.

To może chociaż 5G jest szkodliwe?

Oczywiście, temat tego, czy telefon promieniuje pojawia się wciąż na nowo w kontekście nowych technologii. Tym razem padło na łączność 5G. Słyszeliście na pewno historie o martwych ptakach jak i ludziach, którzy demolowali maszty. Czy mieli się czym przejmować? Cóż, jedyne w czym mogły szkodzić takowe maszty to ewentualne szpecenie krajobrazu.

Promieniowanie możemy mierzyć w hercach, czyli po częstotliwości z jaką oscylują fale. Radio AM wykorzystuje częstotliwości około 2 MHz, FM od 150 do 900 MHz. Szkodliwe dla nas promieniowanie rentgenowskie (które i tak nie jest szkodliwe przy krótkiej ekspozycji) ma z kolei częstotliwość od 30 petaherców do 30 eksaherców, czyli o 9 rzędów wielkości więcej!

Gdzie w tym wszystkim telefony? Zwykła sieć GSM to pasma pomiędzy 900 a 1900 MHz, 4G to 1-2 GHz a 5G to 18-24 GHz. Sporo? Nie do końca, nieszkodliwe dla nas światło czerwone ma częstotliwość 480000 GHz. Mówienie o zabójczym 5G nie ma więc absolutnie żadnego sensu. Tak niskie częstotliwości nie są w stanie przechodzić przez skórę i zmieniać struktury DNA. Nie ma tutaj pola do żadnej debaty – fizyki oszukać się nie da.

Sprawdź: Jaki mały smartfon wybrać?

Jak daleko trzymać telefon od głowy? Czy można spać z telefonem?

Przejdźmy zatem do rzeczy najważniejszej i najbardziej interesującej zwykłego użytkownika. Czy można trzymać telefon przy głowie? Czy to bezpieczne spać z telefonem przy poduszce? W internecie można natknąć się na wiele odpowiedzi na ten temat. Przejdźmy więc przez nie po kolei.

Trzymanie telefonu przy uchu podczas rozmowy nie spowoduje niczego groźnego. Tutaj dyskusji tak naprawdę nie ma. Co jednak ze spaniem z telefonem przy poduszce? W końcu to znacznie dłuższe wystawienie się na promieniowanie.

Lekarze zalecają, aby trzymać telefon minimum 1,5 metra od naszej głowy. Absolutnie nie chcę w tym momencie twierdzić, że nie wiedzą co mówią. Warto jednak zaznaczyć, że z punktu widzenia fizyki, 1,5 metra czy 30 centymetrów nie robi żadnej różnicy. Promieniowanie jak nie było tak nie jest dla nas szkodliwe. Zalecenia lekarzy pochodzą raczej z ostrożności, za co zdecydowane należy ich pochwalić. Telefony komórkowe to nowa technologia a jej wpływ nie jest jeszcze do końca zbadany. Lepiej dmuchać zatem na zimne.

Warto jednak zwrócić uwagę na inną rzecz. Telefon komórkowy pod poduszką czy przy samej głowie to faktycznie bardzo zły pomysł. Wibracje i powiadomienia będą zaburzały nasz sen. Nie do końca zdrowe jest dla nas też obudzenie się i natychmiastowe sięgnięcie po telefon – powoduje to wyuczenie się szkodliwych wzorców i może wpływać na wydzielanie się serotoniny i dopaminy. Znacznie zdrowiej jest nacieszyć się przynajmniej przez 15 minut naturalnym światłem słonecznym a dopiero potem korzystać ze sztucznego światła ekranu. Dodatkowo, telefon komórkowy jest cieplejszy od naszej skóry – lepiej służy nas sen w chłodniejszych miejscach. W bardzo rzadkich przypadkach może też dojść do zapalenia się baterii – w takim momencie nie chcemy mieć telefonu pod poduszką, prawda?

Podsumowując – czy telefon komórkowy promieniuje? Tak! Czy jest to promieniowanie szkodliwe? Nie. Czy warto trzymać telefon przy samej głowie czy pod poduszką? Niezbyt – nie ma po prostu po co tego robić. Niemniej, jeśli bardzo się upieracie, to promieniowanie wam nie zaszkodzi.

Zobacz też:
Jak dbać o baterię w telefonie – 10 prostych kroków do zrobienia

3/5 - (6 votes)