• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Wasz telefon się nie ładuje? Spokojnie, nie ma powodów do paniki. Podpowiadamy co możecie zrobić, aby naprawić ten problem.

Telefon się nie ładuje – co dalej?

telefon się nie ładuje

No dobrze, bierzecie do ręki swój telefon, podłączacie go do ładowarki i… nic. Z jakiegoś dziwnego powodu nie chce się zacząć ładować. Czy trzeba go już wyrzucić? Na szczęście – absolutnie nie. Na samym początku musimy jednak ustalić przyczynę naszego problemu.

Zacznijmy więc od rzeczy najbardziej oczywistej – zmieńcie ładowarkę na taka, co do której macie 100% pewności, że działa. Być może to wcale nie w telefonie leżał wasz problem. Dodatkowo, podłączcie ją też do innego gniazdka. Kto wie, może popsuł się przedłużacz albo wystrzeliło jakiś korek?

Przy okazji, upewnijcie się, czy używana przez was ładowarka ma prawidłowe parametry. Rzadko kiedy jest to problemem, ale być może jest to właśnie ta rzadka i dość egzotyczna sytuacja. Użyjcie po prostu ładowarki od producenta telefonu albo alternatywy o tych samych parametrach.

Jeśli problem zniknął, to nie musicie już czytać nawet reszty artykułu. Kupcie po prostu nową ładowarkę albo skontaktujcie się z elektrykiem, jeśli problem leżał w gniazdku. Załóżmy jednak, że to telefon okazał się wadliwy.

Jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie?

Telefon się nie ładuje? Prawdopodobnie coś stało się zatem z gniazdem ładowania. To najczęstszy i najbardziej prawdopodobny problem. Być może jest ono lekko nadłamane i któryś ze styków przestał działać. Znacznie prawdopodobniej jest po prostu brudne. Nie musicie się tutaj na mnie oburzać – nawet dbając bardzo dobrze o swój telefon banalnie prosto jest zabrudzić gniazdo ładowania. W końcu to niewielki otwór, w który często wpadają paprochy z kieszeni, piasek czy pył. Kablem ubijamy je za to coraz głębiej stale powiększając problem. W pewnym momencie kabel po prostu nie sięgnie wystarczająco głęboko. Musimy zabrać się zatem za czyszczenie.

Z góry zaznaczamy – wyczyszczenie gniazda ładowania wymaga pewnej precyzji – nie chcemy zniszczyć przy tym naszego telefonu. Bądźcie więc uważni, zadbajcie o dobre warunki i świetną widoczność. Kolejno, po prostu go wyłączmy.

Sprawdź: Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu?

Popularnym błędem jest sięganie po patyczek do uszu albo igłę. To pierwsze jest o wiele za grube, aby być w ogóle w stanie wyczyścić gniazdo ładowania. Igła z kolei może uszkodzić nasz telefon. Najlepiej wykorzystać tutaj wykałaczkę albo cienki plastikowy patyczek, jeśli ta okaże się również za gruba. Pamiętajmy, że podczas czyszczenia chcemy wyciągnąć brud na zewnątrz, a nie dopchnąć go mocniej.

W obowiązku czuję się tutaj dodać, że jeśli wiecie co robicie i czujecie się wystarczająco pewnie, to igła również nie będzie aż takim złym pomysłem. Nie polecamy jednak tej metody początkującym użytkownikom.

W internecie możemy natknąć się również na takie sposoby jak sprężone powietrze czy alkohol izopropylowy. W teorii sprężone powietrze ma sens, ale w praktyce już niezbyt. Zanieczyszczenia są już za mocno zbite, aby ruszyć je w ten sposób. Sprawdzi się ono jednak doskonale do regularnego i częstego czyszczenia telefonu. Alkohol izopropylowy? Brzmi profesjonalnie, ale tak naprawdę to po co? To nie ten rodzaj zabrudzeń aby był on pomocny. No, chyba, że upuściliście telefon do beczki ze smarem.

Zepsute gniazdo ładowania w telefonie – czy można je naprawić?

Co jednak, jeśli czyszczenie nie pomogło? Albo widzicie co gorsza, że gniazdo ładowania jest dziwnie przekrzywione? Niestety, tracimy wtedy większość możliwości. Gniazda ładowania w nowoczesnych telefonach wlutowane są w płytę główną. Z pewnością nie wymienicie go zatem samodzielnie w domu. No, chyba, że macie sporo profesjonalnego sprzętu, ale w takim wypadku nie czytalibyście tego artykułu.

Niestety mamy więc tylko jedną opcje i jest nią wizyta w serwisie. Prawdopodobnie zapłacimy około 200 złotych, jeśli telefon nie jest na gwarancji. Próby samodzielnej naprawy są z góry skazane w tym wypadku na wielką porażkę i całkowite zniszczenie naszego telefonu.

A może problem leży gdzieś indziej?

Telefon się nie ładuje

Uszkodzone gniazdo ładowania to nie jedyna rzecz, która może sprawić, że telefon się nie ładuje. Być może uszkodzeniu uległ cały akumulator. Diagnostyka jest jednak skomplikowana i nie ma tutaj jasnych reguł. Oczywistą poszlaką i warunkiem koniecznym do stwierdzenia tego problemu jest to, że telefon nie chce się włączyć. Warto podłączyć go również kablem do komputera – jeśli nawiążemy połączenie, ale wciąż nie będzie się ładował, to gniazdo jest raczej w porządku.

Tak czy inaczej, efekt jest dla nas dokładnie ten sam. Jeśli nie pomogło nam dokładne wyczyszczenie gniazda ładowania, zmiana ładowarki, kabla i gniazdka to zostaje tam już tylko i wyłącznie serwis. Nowoczesne telefony nie mają nawet wymienialnej baterii (z punktu widzenia zwykłego użytkownika oczywiście). Jakiekolwiek próby ingerencji czy samodzielnego sprawdzenia co konkretnie nie działa nie mają sensu. Tym razem naprawdę lepiej zaufać profesjonalistom i oddać wszystko do serwisu.

Zobacz też:
Telefon się grzeje – co zrobić gdy smartfon się przegrzewa?
Szkło hartowane czy folia? Jak ochronić swój telefon przed zarysowaniami?

5/5 - (2 votes)