• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Folia ochronna czy szkło hartowane to ważna ochrona naszego ekranu. Co jednak zrobić, jeśli jest już zbyt zarysowana? Podpowiadamy, jak zdjąć szkło hartowane z telefonu!

Czy aby na pewno potrzebujesz dodatkowego szkła w telefonie?

Ekrany w naszych telefonach są kruche i łatwo je zarysować. Niestety bardzo mocno zaburza nam to codzienne korzystanie z telefonu. Wielu z nas decyduje się zatem na dodatkową warstwę folii ochronnej, albo nawet na szkło hartowane. Dla osób aktywnych, które często podróżują, pracują w terenie lub mają skłonność do upuszczania telefonu może być to nieocenioną ochroną.

Problem w tym, że nie zawsze tego potrzebujemy. Wiele nowoczesnych smartfonów jest już wyposażonych w wytrzymałe ekrany, w większości mowa tutaj o szkle Gorilla Glass. Jego twardość przekracza 8 w skali Mohsa, co sprawia, że stosowanie dodatkowej folii czy nawet szkła hartowanego nie ma sensu. Możecie przejechać po niezabezpieczonym ekranie kluczykami czy nawet kamieniem a i tak go nie zarysujemy.

Zanim nałożycie więc szkło hartowane na telefon upewnijcie się, czy ma to w ogóle jakikolwiek sens. A tymczasem, podpowiemy wam jak zdjąć szkło hartowane z telefonu.

Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu?

Aby szkło hartowane skutecznie chroniło nasz telefon musi być naprawdę mocno przytwierdzone. Niestety, sprawia to, że usunięcie starego egzemplarza przysparza nam sporo problemów. Dodatkowo, chcielibyśmy to zrobić nie niszcząc przy tym wyświetlacza, prawda? Na szczęście jest na to kilka prostych sposobów.

Nóż do tapet twoim najlepszym przyjacielem

jak zdjąć szkło hartowane z telefonu?

Najpopularniejszym sposobem i narzędziem, które możemy wykorzystać jest nóż do tapet. Wszystko dlatego, że jest on nie tylko niezwykle ostry, ale równocześnie bardzo cienki i o jednakowej grubości na całej powierzchni. Zaznaczamy jednak: próba odklejenia szkła hartowanego z telefonu przy pomocy noża do tapet może być niebezpieczna i skutkować uszkodzeniem telefonu lub urazami dla użytkownika. W końcu to ostry nóż.

Jak odkleić szkło hartowane z telefonu przy pomocy noża do tapet? Po prostu powoli wsuńmy go pomiędzy szkło a ekran telefonu i stopniowo przesuwajmy w głąb i w górę. Bardzo szybko napięcie zmniejszy się i będziemy mogli po prostu zdjąć panel ręką. Tak jak wspominaliśmy – nie jest to jednak do końca polecana i bezpieczna metoda. Są lepsze sposoby!

Zobacz: Tani telefon z dobrym aparatem – jaki kupić?

Karta kredytowa? Biblioteczna? Dowód osobisty? Wybór należy do was

Nóż do tapet ma wiele zalet, ale również zasadniczą wadę – jest ostry. Znacznie lepiej sięgnąć zatem po zwykłą kartę kredytową. Nie jest ona może aż tak cienka i poręczna, ale nie uszkodzi za to ani ekranu ani waszych palców. A to naprawdę olbrzymi plus!

Zasada działania jest dokładnie taka sama. Wybierzmy jeden z rogów ekranu i spróbujmy wsunąć kartę kredytową pomiędzy szkło hartowane a sam ekran. Jeśli nam się to uda, to wepchnijmy ją nieco głębiej i pociągnijmy w górę. Szkło powinno błyskawicznie się odkleić bez najmniejszego problemu, nawet jeśli jest trochę połamane.

Oczywiście w tej roli świetnie sprawdzi się również jakakolwiek inna plastikowa karta. W ostateczności może być to nawet sztywniejsza karta do gry! Szukacie czegokolwiek cienkiego i względnie sztywnego. Proste, prawda?

A może taśma klejąca?

Każdy klej traci z wiekiem na sile. Być może, wasze szkło hartowane nie trzyma się już tak mocno jak jeszcze parę lat temu. W takim wypadku możecie spróbować odkleić je zwykłą taśmą klejącą. Wykorzystajcie do tego jednak taką z dość mocnym klejem, najlepiej sprawdzi się klasyczny duct tape, czyli srebrna taśma.

Oderwijcie kawałek mniej więcej czterokrotnej długości co wasz ekran. Sam środek przyklejcie do szkła hartowanego a pozostałą część zwińcie w coś w rodzaju rączki. Następnie po prostu mocno pociągnijcie. Taśma wywrze równomierny nacisk, który pozwoli oderwać szkło od ekranu. Nie jest to jednak najlepszy sposób i nie zawsze osiągniemy za jego pomocą oczekiwane rezultaty. Niemniej, warto spróbować – jest zdecydowanie najszybszy!

Sprawdź: Jaki smartfon do 2000 zł?

Jak NIE odklejać szkła hartowanego z telefonu?

Wiecie już jak odkleić szkło hartowane z telefonu. Są jednak sposoby, na które możecie natknąć się w internecie, z których absolutnie nie powinniście korzystać. Najpopularniejszym z nich jest użycie suszarki. Zasada działania miałaby być naprawdę prosta – gorące powietrze roztopi nieco klej, który przestanie mocno trzymać się ekranu. Co więcej, w większości przypadków dokładnie tak też się stanie.

Niestety, to bardzo zły pomysł. Gorące powietrze może i roztapia klej, ale wpływa przy okazji niesamowicie źle na elektronikę. W ten sposób możemy po prostu nieodwracalnie uszkodzić swój telefon. Nadmierna ekspozycja na ciepło może spowodować przegrzanie wrażliwych komponentów, takich jak bateria, procesor czy ekran. W szczególności narażony jest tutaj oczywiście akumulator, który bardzo źle znosi ciepło.

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujecie się na suszarkę, co bardzo, ale to bardzo stanowczo odradzamy, to zachowajcie przynajmniej jeden standard bezpieczeństwa – wyłączcie wcześniej telefon. Polecamy też zgrać z niego wszystkie dane, bo możecie ich potem już nie odzyskać.

Zobacz też:
Szkło hartowane czy folia? Jak ochronić swój telefon przed zarysowaniami?
Jak dbać o baterię w telefonie – 10 prostych kroków do zrobienia

5/5 - (1 vote)