• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Ekran w telefonie to coś co zdecydowanie warto chronić. Co sprawdzi się lepiej – szkło hartowane czy folia ochronna? A może to zbędne dodatki?

Czy każdy telefon potrzebuje dodatkowej ochrony?

Jak najczęściej psuje się standardowy smartfon? Oczywiście psuje się jego ekran. Dzieje się tak w wyniku upadku, czy też zarysowania. Niestety, wymiana tego komponentu jest zwykle bardzo droga i sprawia, że lepiej po prostu kupić nowy telefon. Rozsądnie jest zatem zadbać o dodatkową ochronę ekranu. Czy to jednak, aby na pewno konieczne?

Wiele współczesnych smartfonów posiada wytrzymałe ekrany wykonane z hartowanego szkła, takiego jak Gorilla Glass. Te ekrany są odporne na zarysowania i pęknięcia, co sprawia, że dodatkowa ochrona może nie być konieczna a tak naprawdę staje się po prostu zbędna. Naklejenie folii czy dodatkowego szkła na Gorilla Glass nie ma najmniejszego sensu.

Gorilla Glass to produkty bardzo wysokiej jakości i naprawdę ciężko je zarysować. Oczywiście, kwestia upadku to jednak inna sprawa. Ale właśnie, czy można ochronić się przed pęknięciem ekranu w wyniku upadku?

Czy szkło hartowane chroni przed upadkiem?

czy szkło hartowane chroni przed upadkiem?

Zacznijmy od najważniejszego – folia ochronna chroni przed zarysowaniem, ale nie przed upadkiem. Kropka i ciężko w tym temacie cokolwiek dodać. Nieco inaczej wygląda jednak sprawa ze szkłem hartowanym. Faktycznie, jest ono w stanie ocalić nasz ekran przed upadkiem przyjmując na siebie większą część uderzenia.

Pamiętacie jednak – cudów nie ma, a prawa fizyki są święte. Szkło hartowane nawet najlepszej jakości jest tylko szkłem i absolutnie nie pomoże, jeśli wysokość upadku była odpowiednio duża. Duże znaczenie ma również kąt, pod którym upada telefon.

Zobacz: Smartfon do selfie – najlepsze telefony z dobrym przednim aparatem

Szkło hartowane czy folia ochronna? Co warto wybrać?

Szkło hartowane wydaje się zwykle pierwszy wyborem – oferuje ono wysoką przejrzystość, zachowując przy tym jakość wyświetlanego obrazu. Szkło hartowane jest również łatwe do zamontowania i usuwania, a większość modeli dobrej jakości nie zaburzy poprawnego działania dotyku. Jest to idealna opcja dla osób, które często podróżują i obawiają się o bezpieczeństwo swojego telefonu w trudnych warunkach.

Z drugiej strony, folia ochronna jest bardziej elastyczna i tańsza niż szkło hartowane. Chociaż nie jest tak skuteczna w ochronie przed uderzeniami, chroni ekran przed zarysowaniami i kurzem, a to główne zagrożenia, o które nam chodzi. Dodatkowo, folia w mniejszym stopniu zaburza próbkowanie dotykowe.

Ostateczny wybór między szkłem hartowanym a folią ochronną zależy od naszych preferencji i stylu życia. Jeśli często korzystamy z telefonu w trudnych warunkach lub mamy tendencję do upuszczania go, warto rozważyć inwestycję w szkło hartowane, które zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak nasze główne obawy dotyczą zarysowań i odcisków palców, a jednocześnie chcemy oszczędzić trochę pieniędzy, folia ochronna może być odpowiednim wyborem.

Przy okazji, pamiętajcie również, że najlepszym zabezpieczeniem przed upadkiem jest mimo wszystko etui, które powinno stanowić uzupełnienie zarówno folii jak i szkła hartowanego.

Jak założyć folię lub szkło hartowane?

szkło hartowane

Chociaż może to brzmieć oczywiście, to na samym początku wybierzmy odpowiednie warunki. Postawmy czyste i suche miejsce. Unikaj wilgotnych lub pylistych pomieszczeń, środek galerii handlowej czy ławka w parku to fatalny wybór.

Następnie, oczyśćmy ekran. Za pomocą chusteczki nasączonej alkoholem izopropylowym (lub też po prostu za pomocą zwykłej jednorazowej chusteczki do okularów) starannie usuńmy kurz, tłuszcz lub inne zanieczyszczenia. Upewnijmy się, że ekran jest suchy i bez smug. Wcześniej oczywiście pozbądźmy się poprzedniej folii, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Kolejno uważnie umieśćmy folię lub szkło hartowane na ekranie telefonu, zaczynając od góry. Upewnijmy się, że odpowiednio dopasowaliśmy otwory na głośnik, aparat i przyciski. Pamiętajmy też, że niektóre modele folii lub szkła mają specjalne instrukcje dotyczące aplikacji, takie jak metoda mokra lub suchej aplikacji. Zawsze postępujmy zgodnie z instrukcjami producenta, to podstawa używania jakiegokolwiek sprzętu i szkło hartowane nie jest żadnym wyjątkiem. Potem delikatnie przesuńmy palcem lub płaskim przedmiotem od środka do zewnątrz, aby usunąć ewentualne bąbelki powietrza. Jeśli używasz szkła hartowanego, może być dostarczone z narzędziem do usuwania bąbelków, to najlepszy scenariusz. Gotowe! Założyliśmy ochronę ekranu.

Sprawdź: Jak dbać o baterię w telefonie?

Jak wybrać dobre szkło na telefon?

Oczywiście, nie każde szkło hartowane jest sobie równe i modele różnią się dość mocno od siebie. Zarówno pod względem ceny jak i jakości.

Pierwszym istotnym parametrem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jest twardość szkła hartowanego. Mierzy się ją w skali twardości Mohsa, gdzie wartość 10 uważana jest za najwyższą. Tylko jedna rzecz na świecie może ją osiągnąć i jest to oczywiście diament. Niemniej, dobrej jakości szkło hartowane osiągnie 8 lub 9 w skali Mohsa. Warto wybrać egzemplarz o jak najwyższej wartości twardości, aby uniknąć uszkodzeń ekranu telefonu.

Kolejnym ważnym aspektem jest grubość szkła hartowanego. Zbyt grube szkło może powodować trudności w użytkowaniu telefonu, zwłaszcza w przypadku wyposażenia w czytnik linii papilarnych. Z kolei zbyt cienkie szkło może nie zapewniać odpowiedniej ochrony przed stłuczeniem. Zalecana grubość szkła hartowanego to około 0,3 mm, ale może się różnić w zależności od modelu telefonu. Ciężko znaleźć tutaj niestety złoty środek i warto poczytać trochę na forach tematycznych.

Dodatkowo, warto sprawdzić, czy szkło hartowane posiada odpowiednie wycięcia na głośnik, aparat fotograficzny i inne elementy znajdujące się na przednim panelu telefonu. Niedopasowane wycięcia mogą uniemożliwić korzystanie z niektórych funkcji telefonu lub spowodować zniekształcenia dźwięku czy obrazu. Nie powinno stanowić to jednak żadnego problemu, jeśli kupicie po prostu szkło dedykowane do konkretnego telefonu.

Zobacz też:
Czy telefon promieniuje? Czy można spać ze smartfonem?
Jaki mały smartfon wybrać? Najlepsze telefony z małym ekranem

Oceń ten post