Twój telefon się grzeje i nie masz pojęcia jak temu zaradzić? Sprawdź koniecznie nasz prosty poradnik – wyjaśniamy co należy zrobić w takiej sytuacji.
Spis treści
Dlaczego telefon się grzeje?
No dobrze, zacznijmy jednak od tego, dlaczego nasz telefon w ogóle się nagrzewa. Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście bardzo prosta – wymaga on energii do pracy. Moc z akumulator musi być przekazywana do jego poszczególnych podzespołów, takich jak ekran, procesor czy inne układy. Niestety, taki proces nigdy nie może odbyć się bez strat.
Oznacza to, że nie cała wysyłana energia zostanie zużyta. Pewna jej część będzie musiała „rozpłynąć się” w inny sposób. Jak zapewne już doskonale wiecie, przemieni się po prostu w ciepło. To właśnie ono nagrzewa nasz telefon.
Cały ten proces jest nieunikniony – nie istnieje technologia, która pozwoliłaby nam na zużycie całej dostarczanej energii. W dodatku, uczciwie uprzedzamy – bardzo wątpliwe, żeby kiedykolwiek powstała. Prawa fizyki nie są tutaj po naszej stronie.
Telefon się grzeje, ale czy na pewno się przegrzewa?
No dobrze, wiemy już, że nie jesteśmy w stanie uniknąć nagrzewania się telefonu. Ale kiedy możemy mówić o jego nadmiernym przegrzaniu? Wbrew pozorom, nie ma tutaj wcale zbyt mocnej granicy, a wysokie temperatury nie są aż tak szkodliwe, jak często sądzimy.
Najlepiej przyjąć więc bardzo prostą zasadę – pod standardowym obciążeniem, nasz smartfon powinien mieć temperaturę pokojową, a nieaktywny będzie wręcz delikatnie chłodny. Nie powinniśmy więc odczuwać nadmiernego ciepła podczas przeglądania internetu czy oglądania filmów.
Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa, jeśli nasz smartfon znajduje się pod sporym obciążeniem. Jeśli gramy w wymagającą grę mobilną, to nagrzewanie się będzie naturalnym procesem. Temperatura może osiągnąć wtedy nawet 45 stopni i nie jest ona absolutnie żadnym powodem do obaw.
Kiedy więc mamy się zacząć obawiać o nasz telefon? Zdecydowaną granicą jest tutaj moment, w którym zacznie on delikatnie parzyć naszą dłoń. Jeśli czujemy jakikolwiek dyskomfort spowodowany zbyt dużą temperaturą, to znaczy, że telefon się przegrzewa.
Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele
Twój smartfon się przegrzewa – co robić?
Jeśli wasz telefon stał się za gorący, aby trzymać go w dłoni, to musicie reagować bardzo szybko. Na samym początku natychmiast odłączcie go od zasilania i wyłączcie. Zdejmijcie etui i postawcie go na twardym i płaskim podłożu w nienasłonecznionym miejscu. Doskonały będzie tutaj zacieniony parapet, czy nawet drewniany stół. Nie próbujcie jednak absolutnie wkładać go do lodówki czy chłodzić czymś zimnym – możecie narobić w ten sposób znacznie więcej szkód.
Takie sytuacje są jednak bardzo rzadkie – znacznie częściej nasz smartfon będzie po prostu nagrzewał się do akceptowalnej, ale delikatnie niepokojącej temperatury. Jest kilka sposobów, aby temu zapobiegać.
Zoptymalizuj system
Krok pierwszy to bardzo dokładna aktualizacja systemu. Być może, jakieś aplikacje zaburzają poprawną pracę waszego telefonu, który przez to nadmiernie się nagrzewa. Zacznijcie ten krok od pobrania najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego – to zawsze dobry pomysł.
Następnie, oczyśćcie go ze zbędnych aplikacji. Być może instalowaliście coś z nieznanego źródła? Ewentualnie, może macie po prostu zbyt dużo różnych aplikacji działających w tle. Wszystkie śmieszne widgety, ciekawe zegarki czy animowane tapety są zbędnym balastem.
Na sam koniec możecie pobrać specjalną aplikacje do usuwania niepotrzebnych plików. Doskonałym wyborem będzie tutaj CCleaner!
Zobacz: Ładowarka bezprzewodowa – najlepsze modele
Być może etui jest problemem?
Smartfony zaprojektowane są w taki sposób, aby dość dobrze odprowadzać zbędne ciepło całą swoją powierzchnią. Niestety, czasami nieodpowiednie etui może w tym bardzo przeszkadzać. Duży kawałek gumy czy plastiku zadziała przecież jako izolator.
Jeśli nasz telefon nagminnie się nagrzewa, to powinniśmy zrobić mały eksperyment. Jeśli problem nie pojawi się po zdjęciu etui, (albo pojawi się w znacznie mniejszym stopniu) to zdecydowanie tutaj leży problem.
Zadbaj o poprawne ładowanie
Nasz telefon najczęściej przegrzewa się nie podczas samej pracy, a podczas ładowania. Najgorsza kombinacja jaką możemy mu zapewnić, to praca przy dużym obciążeniu i ładowaniu jednocześnie. Zdecydowanie powinniśmy po prostu unikać takich sytuacji! Nie cała dostarczona przez ładowarkę energia trafia prosto do akumulatora. Część z niej przemieni się ciepło, podobnie jak podczas samej pracy.
Najważniejszy krok to korzystanie z odpowiedniej ładowarki. Nie musicie na szczęście stawiać zawsze na oryginalne akcesoria. Zamienniki dobrej jakości są w 100% akceptowalne, o ile mają dokładnie takie same parametry.
Jeśli telefon się grzeje podczas samego ładowania, to doskonałym pomysłem będzie wyłączenie też możliwości szybszego ładowania w ustawieniach. To bardzo wygodny, ale niestety dość szkodliwy dla urządzenia proces. Najlepiej, używać go tylko w ostateczności.
Sprawdź: Smartfon do 1500 zł – najlepsze modele
Nic nie pomogło? Może czas dokupić chłodzenie?
Ten punkt jest raczej ostatecznością i powinni skorzystać z niego tylko zapaleni gracze mobilni. Jeśli wasz telefon przegrzewa się podczas grania, to warto dokupić do niego po prostu zewnętrzne chłodzenie, które pomoże zadbać o lepszą optymalizację termiczną.
Od razu odpuście sobie jednak wiatraczki na USB czy inny dziwny sprzęt nieznanego pochodzenia. Może on wyrządzić wręcz więcej szkody niż pożytku. Specjalne chłodzące etui również nie będą tutaj najlepszym wyborem.
Zdecydowanie warto postawić na sprzęt typowo gamingowy. Dobrej jakości systemy chłodzenia do smartfonów ma w swojej ofercie firma-córka Xiaomi, czyli BlackShark. Dość skuteczny wentylator ma w swojej ofercie również Razer. To jednak wciąż ciekawostki na rynku i nie działają w 100% idealnie.
Sprawdź: Telefon dla seniora – najlepsze modele
Telefon się grzeje – podsumowanie
Nagrzewanie się telefonu podczas jego użytkowania to zjawisko w pełni normalne i nie powinno nas zbytnio niepokoić. Im trudniejsze zadanie stoi przed naszym sprzętem, tym wyższą temperaturę będzie on osiągał. Jak jednak już doskonale wiecie, czasami może być ona po prostu zbyt duża.
Na szczęście nie ma zbytnio powodów do paniki. Opisane przez nas sposoby powinny pomóc wam w zdecydowanej większości przypadków!
Zobacz też:
Jak dbać o baterię w telefonie? 7 niezbędnych kroków
Jak odblokować iPhone? Wszystkie rozwiązania – krok po kroku
Rootowanie telefonu – co to jest i kiedy należy to zrobić?