• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Android to system dostępny tylko na urządzeniach mobilnych. Czasami chcielibyśmy skorzystać jednak z jego możliwości na komputerze. Z pomocą może przyjść nam wtedy emulator Androida!

Co to jest emulator Androida?

Emulator i emulacja to dość rzadko używane słowa. Pomimo tego, że może kojarzyć się nieco z symulacją to są to dwa odmienne terminy. Symulacja to modelowanie i naśladowanie celu, a jej efektem końcowym będzie model symulacyjny naśladujący cel. Emulacja to proces nieco odmienny, jej celem jest ścisłe stworzenie identycznego celu i kopiowanie systemu. Nieco bardziej po ludzku? Symulacja wygląda podobnie, ale emulacja naśladuje swój cel 1:1, zachowując wszystkie reguły oraz ograniczenia.

Najczęściej mówi się o emulatorach starych konsol. Nic zresztą dziwnego, to produkty trudne do kupienia, a gry retro są zawsze w modzie. Emulator pozwala naszemu komputerowy (lub telefonowi) dokładnie naśladować zasady działania starych konsol, dzięki czemu uruchomimy na nim kompatybilne z nimi programy.

Android to system nowszy i łatwo dostępny. Emulator Androida to jednak wciąż pożądane narzędzie, z wielu powodów, ale o tym później. Co to jest? W jednym zdaniu – emulator Androida to narzędzie, które pozwala użytkownikom uruchamiać aplikacje stworzone na platformę Android na swoich komputerach. Proste, prawda?

Po co używać emulatora Androida?

emulator androida

No dobrze, mamy telefony, mamy komputery, po co coś mieszać. Dlaczego ktoś chciałby uruchamiać aplikacje z Androida na komputerze? Cóż, emulator Androida ma mnóstwo zastosowań. Przede wszystkim, jest on nieocenione dla deweloperów. Pozwala im na tworzenie, testowanie i debugowanie aplikacji na różnych wersjach systemu Android oraz urządzeniach, bez konieczności posiadania wielu fizycznych smartfonów czy tabletów.

Dodatkowo korzystają z niego gracze, emulator Androida pozwala na grę w mobilne gry na dużym ekranie komputera, co może być wygodne i bardziej satysfakcjonujące niż na małym ekranie smartfona. Czasami może się też zdarzyć, że chcemy korzystać z aplikacji dostępnych tylko na Androidzie, ale nie mamy dostępnego smartfona albo po prostu korzystamy z iOS. Emulator pozwala na uruchomienie tych aplikacji na komputerze praktycznie zerowym kosztem.

Emulator Androida to również sposób na korzystanie z nieoficjalnych aplikacji, modyfikowanych „apek” czy innych podejrzewanych rzeczy, których nie chcemy instalować na swoim smartfonie. To bezpieczna alternatywa!

Zobacz: Jak dbać o baterię w telefonie?

Jak działa emulator Androida?

emulator androida

Emulator Androida działa na zasadzie wirtualizacji systemu Android. Oprogramowanie na komputerze udaje, że jest fizycznym urządzeniem z systemem Android. Emulator pozwala na uruchamianie plików APK, czyli instalowanie i uruchamianie aplikacji na tym wirtualnym urządzeniu.

Emulatory Androida nie tylko odtwarzają system Android, ale również emulują sprzętowe cechy urządzenia. To oznacza, że mogą one udawać różne modele smartfonów. Oczywiście pamiętajcie o tym, że pewne rzeczy nie są możliwe do emulacji, jeśli nie mamy fizycznych sensorów. Możemy jednak zmyślać ich dane, a to czasami spory atut, szczególnie w aplikacjach z geolokalizacją!

Czy to bezpieczne? Oczywiście, że tak. Tak długo jak korzystacie ze sprawdzonego programu, tak długo nie ma żadnych powodów do obaw. Jeśli instalujecie jednak jakąś aplikację, to upewnijcie się z jakiego źródła pochodzi, zanim zalogujecie się na nią swoimi danymi. Zachowujcie po prostu identyczne środki ostrożności jak w przypadku zwykłego urządzenia z Androidem.

Sprawdź: Czy telefon promieniuje?

Popularne emulatory Androida i jak je zainstalować?

Blue Stacks

Istnieje wiele emulatorów Androida dostępnych na rynku. Niektóre z nich są darmowe, podczas gdy inne oferują zaawansowane funkcje płatne. Jak je zainstalować? Cóż, to po prostu zwykłe programy komputerowe. Instalacja nie sprawi wam żadnego problemu. Być może będziecie musieli pobrać kilka dodatkowych bibliotek, ale instalator zrobi to wszystko za was.

Poniżej znajdziecie kilka popularnych emulatorów Androida. Jeśli nie wiecie jednak, który z nich wybrać, to postawcie z góry na BlueStacks. To doskonały produkt dla początkujących. Jego zmianę można rozważyć w momencie, w którym odkryjecie, że brakuje wam jakiejś opcji.

Android Studio Emulator: Jest to oficjalny emulator Androida dostarczany wraz z Android Studio, narzędziem deweloperskim Google do tworzenia aplikacji na platformę Android. Jest wysoce konfigurowalny i jest często używany przez profesjonalnych deweloperów. Nie jest to jednak narzędzie dla przeciętnego użytkownika.

BlueStacks: To emulator Androida stworzony przede wszystkim z myślą o graczach. Pozwala na uruchamianie gier mobilnych na komputerze z wysoką wydajnością. Jeśli miałbym wskazać najlepszy wybór to będzie to właśnie BlueStacks!

NoxPlayer: Kolejny emulator skierowany głównie do miłośników gier. Oferuje zaawansowane opcje konfiguracyjne oraz obsługę klawiatury i myszy.

Genymotion: Emulator Androida, który jest często używany w celach testowania i debugowania aplikacji. Jest znany z szybkości i wydajności.

Zobacz też:
Smartfon do selfie – najlepsze telefony z dobrym przednim aparatem
Nagrody EISA 2023 – znamy już najlepszy smartfon, smartwatch i słuchawki tego roku

Oceń ten post