Aromaterapia może okazać się nieocenioną pomocą w łagodzeniu objawów różnego rodzaju schorzeń dróg oddechowych. Co więcej, może sprawdzać się również u osób zmagających się z częstymi bólami głowy, sennością, przewlekłym uczuciem zmęczenia oraz brakiem energii.
Niektóre z olejków eterycznych wspomagają relaksację, oferując działanie wyciszające. Mogą okazać się idealnym wsparciem dla osób, które zmagają się z intensywnym stresem. Innymi słowy, dobry dyfuzor zapachowy może pomagać łagodzić niekorzystne czynniki i wspierać pozytywne samopoczucie. To także świetny sposób na stworzenie przytulnej, jesiennej lub zimowej atmosfery.
Żeby jednak cieszyć się pełnią możliwości tego typu urządzenia w sposób bezpieczny dla zdrowia, należy zaopatrzyć się w odpowiedni dyfuzor zapachowy. Na chwilę obecną, oferta urządzeń w tej kategorii jest niezwykle zróżnicowana. Dlatego też, w celu ułatwienia wyboru odpowiedniego modelu, zdecydowaliśmy się na stworzenie rankingu dyfuzorów zapachowych.
Z dzisiejszego materiału dowiesz się czym charakteryzują się najlepsze dyfuzory zapachowe i jak wybrać model dopasowany do potrzeb wszystkich domowników.
Czytaj więcej: Najlepsze olejki eteryczne do dyfuzora zapachowego – jakie wybrać?
Spis treści
Rodzaje dyfuzorów zapachowych
Każdy olejek eteryczny cechuje się innym stopniem wrażliwości na utlenianie oraz ciepło. W związku z tym, podgrzewanie w urządzeniach takich jak kominek, może powodować niszczenie korzystnych dla człowieka związków lotnych. Często dzieje się tak w przypadku olejków cytrusowych, będących niezwykle delikatnymi. Podgrzanie ich w temperaturze wyższej niż 35°C sprawia, że zarówno właściwości lecznicze, jak i aromat, po prostu znikają. Właśnie dlatego prawidłowe rozpylenie jest kwestią tak istotną.
Istnieją cztery główne rodzaje dyfuzorów zapachowych, różniących się między sobą metodą emisji olejków eterycznych. Dzięki temu możliwe jest dobranie urządzenia, które będzie spełniało wszystkie postawione mu wymagania.
Dyfuzor nebolizujący
To urządzenie, które rozbija olejek eteryczny na drobne cząsteczki za pomocą strumienia powietrza, wydobywającego się pod wysokim ciśnieniem. Istotną rolę w całym procesie uwalniania olejku w postaci mgiełki, pełni dysza rozpylająca. Sprzęty tego typu do swojej pracy nie wykorzystują ciepła ani wody, a rozpraszana substancja nie zmienia swojego składu chemicznego, tym samym zachowując wszystkie właściwości.
Aromat rozpylanych olejków jest niezwykle intensywny, ponieważ nie są one rozcieńczane w wodzie. Niestety, dyfuzory nebolizujące posiadają także swoje wady. Zdecydowanie należy zaliczyć do nich stosunkowo wysoką cenę, a także głośną pracę. Przeważnie są to produkty szklane, przez co istnieje spore ryzyko ich uszkodzenia. Najważniejszym jest jednak fakt, że olejki nie są uwalniane stopniowo, przez co zużywają się znacznie szybciej.
Mimo wszystko to jedno z najbardziej skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia rozwiązań, które dodatkowo nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Dlatego nasz poniższy ranking dyfuzorów zapachowych składa się w głównej mierze właśnie z dyfuzorów nebolizujących, czyli nebulizatorów.
Dyfuzor ultradźwiękowy
Dyfuzory ultradźwiękowe, zwane także ultrasonicznymi, to zdecydowanie najpopularniejsze urządzenia, a jednocześnie najbardziej niebezpieczne dla zdrowia w przypadku niepoprawnego użycia. Do pracy wykorzystują wodę oraz częstotliwości elektroniczne, dzięki czemu wytwarzają delikatną mgiełkę już z niewielkiej ilości olejku eterycznego. Urządzenia tego typu mogą być wykorzystywane także jako biurkowe nawilżacze powietrza, a ich praca przeważnie jest bardzo cicha. Dzięki temu mogą być włączone zarówno w dzień, jak i w nocy.
Użytkowanie dyfuzora ultradźwiękowego jest niezwykle proste, ponieważ polega jedynie na uzupełnieniu zbiorniczka wodą oraz olejkiem, a następnie ustawienie czasu działania. Koniecznością jest w tym przypadku okresowe czyszczenie wnętrza produktu, którego czystość – jak zaraz wytłumaczymy – jest niezwykle istotna.
Wśród kluczowych kwestii, które trzeba wiedzieć przed zakupem dyfuzora ultradźwiękowego należy wymienić duże ryzyko szkodliwości dla zdrowia domowników i naszych czworonożnych pupili. Producenci niestety nie kwapią się informować, że dyfuzory ultradźwiękowe zmieniają wszystko to, co znajduje się w wodzie w mgiełkę, która może być niekorzystna dla naszych płuc.
Wszelkie bakterie, chemikalia, minerały, pleśń, metale ciężkie, a nawet skażenia środowiskowe w normalnej sytuacji nie są dla nas szkodliwe. Nasz organizm zazwyczaj bez większych problemów potrafi poradzić sobie z przefiltrowaniem niekorzystnych związków, o ile te zachowują swoje naturalne rozmiary. Warto jednak zauważyć, że dyfuzory ultrasoniczne rozbijają zanieczyszczenia na mikrocząstki, które później wdychamy i przed którymi nasze płuca nie potrafią nas naturalnie ochronić.
Uwalnianiu zanieczyszczeń można zapobiegać stosując naturalne środki do czyszczenia wnętrza dyfuzora i używając wody destylowanej, która jest pozbawiona wszelkich dodatkowych, niepożądanych w tym przypadku, składników. Czy takie rozwiązanie jest wystarczające? Jako że mówimy o mikrocząsteczkach – nie potrafimy dać stuprocentowej gwarancji. Możemy jednak zapewnić, że w przypadku stosowania wody z kranu, dyfuzor będzie uwalniał zakamienioną mgiełkę, która stopniowo będzie osadzała się na wszystkich meblach i podłogach.
Istotnym faktem dla wszystkich posiadaczy zwierząt domowych jest także to, że dyfuzory ultradźwiękowa mogą okazać się bardzo uciążliwe dla naszych pupili. Zarówno koty, jak i psy są w stanie słyszeć znacznie szerszy zakres dźwięków niż my. Dlatego, jeśli zależy Ci na dobrostanie ukochanego zwierzaka, powinieneś wybrać inny model urządzenia.
Dyfuzor cieplny
Urządzenia tego typu do pracy wykorzystują elementy grzewcze, które pomagają w stopniowym odparowywaniu olejku eterycznego do powietrza. Niektóre modele wymagają rozcieńczenia olejku w wodzie. Niestety, wytwarzane ciepło może zmieniać właściwości danych substancji, co sprawia, że potencjalne zalety terapeutyczne oraz aromatyczne, mogą ulec znacznemu zmniejszeniu lub całkowitemu zanikowi. Nie będzie to więc dobra opcja dla osób początkujących, które nie znają jeszcze dokładnie rodzajów olejków eterycznych oraz ich wymagań.
Dyfuzor parowy
Dyfuzory parowe, do rozprzestrzeniania olejków eterycznych, wykorzystują przepływ powietrza. Cały proces polega na tym, że wentylator przepuszcza powietrze przez odpowiedni filtr, na którym znajduje się zakroplony olejek. Zdecydowanie jest to cichy i bardzo szybki sposób na rozprowadzenie zapachu po całym pomieszczeniu, jednak właściwości terapeutyczne są w tym przypadku znacznie osłabione. Nie tylko ze względu na rozcieńczenie wodą, ale również dlatego, że składniki zawarte w olejkach nie są dyfuzowane w tym samym momencie, a po kolei (od lżejszych do cięższych).
Na co zwrócić uwagę przy zakupie dyfuzora zapachowego?
Przy dokonywaniu wyboru dotyczącego konkretnego rodzaju dyfuzora, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przyczyniają się one bowiem do komfortowego użytkowania, a także prawidłowej pracy. Zalicza się do nich:
- Sposób zasilania – na rynku dostępne są modele zasilane sieciowo, a także akumulatorowo. Pierwsze nie wymagają wymiany baterii, czy też ich ładowania. Drugie natomiast będą o wiele bardziej mobilne, przez co ustawienie ich w dowolnym miejscu nie będzie problemem.
- Pojemność zbiorniczka (na wodę/olejek eteryczny) – im będzie większa, tym rzadziej konieczne będzie uzupełnianie. Warto zerknąć również na sposób otwierania i zamykania zbiornika, a także procedurę napełniania. Powinna być możliwie najbardziej wygodna – najlepiej żeby nie wymagała rozmontowywania całego sprzętu na części.
- Wydajność – innymi słowy jest to ilość mgiełki, jaką dane urządzenie jest w stanie wyemitować w ciągu godziny pracy. Wydajność, w parametrach producenta, może także nawiązywać do powierzchni, jaką dyfuzor jest w stanie pokryć swoim działaniem. Parametr ten będzie wyrażany w metrach kwadratowych lub sześciennych.
- Funkcje dodatkowe – można zaliczyć do nich na przykład podświetlenie, przez co dyfuzor będzie pełnił funkcję lampki nocnej lub też dodatkowe opcje programowania, takie jak zaplanowany czas pracy czy konkretne godziny działania. Kluczowym może okazać się również system automatycznego wyłączania, chroniący urządzenie przed uszkodzeniem.
- Rozmiar– dyfuzory o dużych rozmiarach przeważnie charakteryzują się znacznie większą wydajnością, przez co idealnie sprawdzą się w sporych pomieszczeniach. Nie sprawdzą się natomiast w małych mieszkaniach lub zamkniętych pokojach, ponieważ emitowany zapach prawdopodobnie będzie zbyt intensywny. Wówczas może powodować bóle głowy, a także nudności. Z drugiej strony – mała intensywność przyczynia się do niezbyt satysfakcjonujących efektów. Warto więc dobrać dyfuzor tak, aby był on proporcjonalny do przestrzeni, w której będzie użytkowany.
- Wygląd – mogłoby się wydawać, że przecież dyfuzor ma spełniać swoje zadanie, a nie ładnie wyglądać. Z jednej strony jest to prawda – z drugiej natomiast, dyfuzor, w znacznej większości przypadków, jest umieszczany „na widoku”. Warto więc postawić na sprzęt, który wpasuje się w otaczającą go przestrzeń i będzie cieszył także oczy.
Sprawdź: Jonizacja – rzeczywiście działa czy szkodzi zdrowiu? Najnowsze badania
Ranking dyfuzorów zapachowych [TOP 10]
Nebulizator Mohani
Mohani to polska marka, skoncentrowana na poszukiwaniu naturalnych rozwiązań pielęgnacyjnych z różnych zakątków świata. Nebulizator aromaterapeutyczny, który znalazł się w naszym rankingu dyfuzorów zapachowych, działa na zasadzie zimnej dyfuzji, dzięki czemu nie wymaga wody, ani innych rozpuszczalników. Do szklanej komory wystarczy wlać kilkanaście (10-25) kropli olejku eterycznego, po czym należy ustawić pożądany tryb intensywności rozpylania olejku.
Produkt spod szyldu Mohani to jeden z najlepszych dyfuzorów zapachowych ze względu na łatwość obsługi i konserwacji oraz bezpieczeństwo stosowania. W przeciwieństwie do dyfuzorów ultradźwiękowych, nebulizatory nie powodują obaw zdrowotnych, ani nie zakłócają spokojnego funkcjonowania zwierząt domowych. Producent zaleca przecierać urządzenie średnio raz w tygodniu alkoholem izopropylowym celem utrzymania higieny pracy. Należy też pamiętać, by po zakończonej pracy dyfuzor został odłączony od prądu.
Nebulizator Biolovit
Bardzo podobne rozwiązanie jest dostępne pod marką Biolovit. Dodatkowo producent oferuje wymienne szkło do nebulizatora, na wypadek gdyby oryginalne zniszczyło się w wyniku nieprzewidzianego wypadku. Urządzenie można kupić także w zestawie z najpopularniejszymi olejkami eterycznymi.
Naszym zdaniem olejki warto jednak wybierać samodzielnie, bo choć wszystkie mają unikalne właściwości, zapachy takie jak drzewo herbaciane, geranium czy cynamon, mogą być ryzykowne jak na pierwszy raz.
Nebulizator Biolovit to jeden z najlepszych dyfuzorów zapachowych, który urzeka nie tylko wyglądem, ale i jakością wykonania.
Czytaj więcej: Recenzja dyfuzora nebulizującego Biolovit
Wschód Sydney
Model Sydney spod szyldu Wschód to dowód na to, że dobre dyfuzory zapachowe są potrzebne na tyle, że tworzy je coraz więcej producentów. I bardzo dobrze, bo to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy dla wszystkich domowników sposób na korzystanie z dobrodziejstw olejków eterycznych.
Podobnie jak pozostałe modele z naszego rankingu dyfuzorów zapachowych, Wschód Sydney jest wyjątkowo estetyczny i funkcjonalny. Będzie stanowił ozdobę gdziekolwiek stanie, a jednocześnie będzie długo i skutecznie pełnił swoją funkcję.
Regulowany tryb pracy pozwala kontrolować intensywność rozpylania olejków. Miłym dodatkiem do urządzenia jest też zakraplacz, który pozwala precyzyjnie umieszczać wybrane olejki w komorze.
Compagnie Des Sens Bao
Compagnie Des Sens Bao to już nieco droższy, ale bardzo dobry dyfuzor zapachowy. Wykonana z drewna podstawa komponuje się wyjątkowo elegancko z rzemieślniczym szkłem. W urządzeniu zainstalowane jest także oświetlenie LED, które włącza się po uruchomieniu dyfuzora.
Podobnie jak Zen Arome, ten model także sprawdzi się na powierzchniach do 100 m². Posiada wbudowany timer, regulator mocy i jest bardzo prosty w obsłudze.
Compagnie Des Sens Nebulo
Pośród najlepszych dyfuzorów zapachowych Compagnie Des Sens Nebulo wyróżnia się łatwą regulacją dyfuzji. Wbudowane w podstawę pokrętło pozwala ustawić jeden z dwóch trybów pracy – delikatny lub intensywny.
W trybie delikatnym urządzenie pracuje przez ciągłe 2 minuty, po czym przechodzi w 1-minutowy tryb czuwania. Z kolei w trybie intensywnej dyfuzji nebulizator pracuje naprzemiennie: 15 minut dyfuzji i 30 minut przerwy.
Olejki eteryczne są skutecznie rozpylane w pomieszczeniach o powierzchni od 40 do 100 m². Dołączony do zestawu kabel USB i zasilacz sieciowy pozwalają łatwo i sprawnie podładować urządzenie.
Compagnie Des Sens Daolia
Compagnie Des Sens ma w ofercie jeszcze jeden ciekawy dyfuzor. Daolia mogłaby być najlepszym dyfuzorem zapachowym gdyby nie cena. Nie jest to urządzenie najtańsze, ale decydując się na nie można liczyć na najwyższą jakość.
Daolia, podobnie jak model Bao, ma wbudowany timer i regulator mocy. Będzie odpowiednia do pomieszczeń o powierzchni od 40 do 100 m2, a dzięki drewnianej podstawie i eleganckiej szklanej komorze bez problemu wkomponuje się w każde wnętrze.
Model uruchamia się naciskając przycisk „On/Off” na pilocie w przewodzie, a wybrany tryb pracy sygnalizuje lampka kontrolna. Dzięki łatwemu ustawianiu czasu transmisji i intensywności dyfuzji, Daolia jest bardzo łatwa i przyjemna w codziennym użytkowaniu.
Compagnie Des Sens Litsea
Ostatnim spośród nebulizatorów Compagnie Des Sens, które chcieliśmy przedstawić Wam w tym rankingu dyfuzorów zapachowych, jest model Litsea. To wyjątkowe urządzenie, bo choć nie ma szklanej komory, jest równie wydajne, a przy tym trwalsze. Proces nebulizacji zachodzi tu w dyszy polimerowej.
Litsea, która swoją nazwą nawiązuje do pięknego olejku z Litsea Cubeba (Werbena egzotyczna), pozwala konfigurować czas pracy i rytm. Dzięki temu możesz łatwo zsynchronizować pracę urządzenia do swoich upodobań i przyzwyczajeń.
Maksymalny zasięg wynosi do 100 m², 3 przyciski pozwalają łatwo zarządzać procesem aromaterapii, jest także (30, 60 lub 120 minut). To wszystko sprawia, że model Litsea to bardzo dobry dyfuzor zapachowy, jak najbardziej godny polecenia.
Przenośny nebulizator Mohani
Wspomniany wyżej producent Mohani dysponuje także wersją przenośną nebulizatora. Konstrukcja tego modelu jest nie tylko kompaktowa, ale i znacznie bezpieczniejsza w transporcie niż wszystkie inne, szklane wersje tego typu dyfuzorów. Dzięki temu z łatwością zabierzesz go na wszelkie wycieczki lub skorzystasz z jego właściwości podczas jazdy samochodem. Tym bardziej, że mieści się w miejscu na kubek i można ładować go nie tylko z gniazdka ściennego, ale i portu USB.
Cząsteczki mikropary wiążą się równomiernie z powietrzem, dzięki czemu nebulizator Mohani zapewnia optymalną intensywność zapachu olejków eterycznych. Producent zadbał także o to, by każdy z użytkowników mógł indywidualnie ustawić tryb pracy urządzenia. Możliwy jest wybór jednego z trzech trybów przerywanych 3-minutowych: 15 s wł. – 165 s wył., 30 s wł. – 150 s wył., 60 s wł. – 120 s wył. Co wyjątkowo wygodne, dyfuzor wyłącza się samodzielnie po 2 godzinach.
Choć ten model może nie należy do najpiękniejszych w całym naszym rankingu dyfuzorów zapachowych, zdecydowanie jest urządzeniem funkcjonalnym, które może spodobać się pragmatykom.
Zen Arome Movisia
Przyzwoity nebulizator przenośny to także Zen Arome Movisia. Jest dostępny w podobnej cenie, co opisany wyżej model od marki Mohani. Jego bateria umożliwia bezprzewodową dyfuzję olejków przez kilka godzin.
Co najciekawsze, nie trzeba dozować olejku eterycznego. Butelkę olejków eterycznych o pojemności 10 ml przykręca się bezpośrednio do dyfuzora. Chcąc zmienić olejek, wystarczy przykręcić inną butelkę.
Na dotykowym panelu sterowania użytkownik ma możliwość wybrać jedną z trzech mocy dyfuzji. Producent deklaruje, że dyfuzja może obejmować powierzchnie sięgające 80 m².
Stadler Form Oskar Little
Stadler Form Oskar Little to właściwie nie dyfuzor, a nawilżacz ewaporacyjny z funkcją aromaterapii. I to nie byle jaki, bo znajdujący się w TOP 5 naszego rankingu najlepszych nawilżaczy powietrza.
Nawilżacze ewaporacyjne to kolejne w pełni bezpieczne w użytkowaniu urządzenia, które mogą służyć także do rozpylania zapachów. Działają pobierając powietrze, oczyszczając je za pomocą filtra, który dodatkowo nawilża powietrze i uwalniają powietrze z powrotem dzięki wentylatorowi. Alternatywną metodą rozpraszania wody w nawilżaczach ewaporacyjnych mogą być dyski, które wprawiają cząsteczki wody w ruch dzięki temu, że szybko się obracają. Obie metody są bardzo skuteczne.
Stadler Form Oskar Little jako nawilżacz ewaporacyjny z funkcją aromaterapii jest jednocześnie najlepszym dyfuzorem zapachowym, jaki można wybrać pod względem bezpieczeństwa użytkowania. Powietrze, które się z niego wydostaje jest przefiltrowane i zwiera cząstki wody, które zapewniają optymalną wilgotność w pomieszczeniu. To funkcjonalne urządzenie 2w1, które sprawdzi się we wszelkich pomieszczeniach o powierzchni do 30 m2.
Warto jednak wiedzieć, że choć Stadler Form Oskar Little zdecydowanie wyróżnia się funkcjonalnością wśród najlepszych dyfuzorów zapachowych, jest też najtrudniejszy w utrzymaniu. Producent zaleca, by co 2 tygodnie myć wnętrze urządzenia i wymieniać kasety filtracyjne co 2 miesiące. Filtry można myć pod bieżącą wodą, ale warto co roku wymienić kostkę jonizującą. Intensywność zapachu może być także znacznie mniejsza w porównaniu do pozostałych polecanych dyfuzorów zapachowych, bo do urządzenia wlewamy zaledwie 2-3 krople olejku.
Co trzeba wiedzieć przed zakupem dyfuzora zapachowego? Podsumowanie
Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, które mają za zadanie rozpylać przyjemne zapachy w pomieszczeniu. Aromaterapeutyczne właściwości posiadają jednak tylko olejki eteryczne. Dlatego decydując się na zakup któregoś z polecanych dyfuzorów zapachowych warto pamiętać, by dokupić do nich właśnie olejki eteryczne, a nie sztuczne mieszanki zapachowe.
Jeśli zależy Ci na tym, by kupić najlepszy dyfuzor zapachowy, który będzie bezpieczny dla wszystkich domowników, wybierz model nebulizujący. Drugim najlepszym w kolejności rozwiązaniem będą dyfuzory parowe, ale w tej kategorii należy zwrócić szczególną uwagę na technologię rozpraszania olejków. Jeśli okaże się, że wybrany model działa w oparciu nie o parę wodną, a ultradźwięki – nie polecamy tego rozwiązania z przyczyn opisanych kilka akapitów wyżej. Jako rozwiązanie alternatywne proponujemy nawilżacze ewaporacyjne z funkcją aromaterapii.
Prócz tego, że dyfuzory ultradźwiękowe mogą zaburzać funkcjonowanie naszych zwierzaków, warto mieć na uwadze także fakt, że zwierzęta mogą nie tolerować zbyt dobrze olejków eterycznych. Warto sprawdzić które są bezpieczne i obserwować swoich pupili podczas pierwszych prób rozpylania nowych zapachów.
Decydując się na aromaterapię za pomocą któregoś z polecanych dyfuzorów zapachowych, trzeba także uwzględnić, że olejki eteryczne, a właściwie zawarte w nich lotne związki organiczne, mogą źle wpływać na astmatyków, pogarszając ich stan zdrowia.
Jak czyścić dyfuzor zapachowy?
Na koniec warta uwagi porada – jak właściwie czyścić dyfuzor zapachowy, żeby nie uwalniać sobie do powietrza zanieczyszczeń ani chemikaliów? Najlepiej opróżnić wnętrze z olejków eterycznych, po czym wlać łyżkę octu z 2 łyżkami wody i uruchomić urządzenie na 3-5 minut. Można to zrobić również na balkonie czy przy oknie.
W dalszej kolejności dyfuzor płuczemy pod bieżącą wodą i jest gotowy do ponownego użycia. Jak często wypada czyścić dyfuzor? Raz albo dwa razy w miesiącu, zależnie od intensywności użytkowania. Jeśli nie używamy go przez dłuższy okres, warto zabezpieczyć go przed kurzem i przypadkowym uszkodzeniem.
Nebulizator warto czyścić nawet częściej – raz w tygodniu i można to robić także za pomocą alkoholu medycznego.
Zobacz również: Najlepsze ewaporacyjne nawilżacze powietrza
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.