• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

Elektrostymulacja stanowi przede wszystkim formę leczenia oraz rehabilitacji, choć z powodzeniem jest ona również wykorzystywana przez sportowców, którzy poszukują uzupełnienia swoich treningów.

Na czym jednak dokładnie polega elektrostymulacja? Jakie są jej rodzaje? Czym jest elektrostymulator i jakie są jego najważniejsze cechy? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Najlepsze masażery wibracyjne – ranking [TOP 10]

Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja to zabieg, który opiera się na generowaniu impulsów elektrycznych o różnej częstotliwości oraz amplitudzie. Ich zadaniem okazuje się stymulowanie mięśni oraz nerwów, choć dokładne działanie jest uzależnione od zastosowanego prądu. I choć z elektrostymulacji można korzystać chociażby w gabinetach fizjoterapeutycznych lub rehabilitacyjnych, tak na chwilę obecną zabieg ten jest również możliwy do bezproblemowego wykonania w domowym zaciszu. W tym celu należy jednak wyposażyć się w odpowiednio dopasowany elektrostymulator.

Rodzaje elektrostymulacji

Rodzaje elektrostymulacji

Warianty elektroterapii zostały rozróżnione ze względu na to, jaki rodzaj prądu jest wykorzystywany w ich trakcie. Wyróżnia się więc przede wszystkim elektrostymulację:

  • Mięśniową (EMS) – to zabieg polegający na bezpośrednim pobudzaniu mięśni i oddziaływaniu na nerwy motoryczne przy użyciu prądu elektrycznego. Z założenia ma on na celu wzmacnianie mięśni, poprawę krążenia krwi, a także zmniejszenie odczuwanego bólu i przyspieszenie rehabilitacji. W praktyce elektrostymulacja EMS wykorzystywana jest głównie w celach terapeutycznych (np. przy osłabieniu lub zaniku mięśni), choć można stosować ją również jako uzupełnienie treningów sportowych.
  • Interferencyjną (IFS/INF) – czyli jedna z najczęściej stosowanych form profesjonalnej elektrostymulacji, która okazuje się jednocześnie wyjątkowo wszechstronna w swoich skutkach. Prądy interferencyjne są bowiem w stanie skutecznie łagodzić ból, obrzęk i stan zapalny nawet w obrębie tkanek, które znajdują się głęboko pod skórą. Tego typu zabiegi wykonywane są więc chociażby u osób odczuwających ostry i przewlekły ból, a także wszystkich tych, którzy zmagają się z rozmaitymi stanami zapalnymi lub urazami. Elektrostymulacja IFS posiada również właściwości przeciwobrzękowe, a przy tym również skutecznie wzmacnia mięśnie.
  • Nerwową (TENS) – to rodzaj elektrostymulacji wykorzystywany przede wszystkim w celu łagodzenia bólu. Odbywa się to poprzez stymulację nerwów, które to jednak nie mogą znajdować się głęboko pod skórą, gdyż prąd elektryczny nie będzie wówczas w stanie do nich dotrzeć. Elektrostymulację TENS stosuje się więc chociażby w bólach mięśni, pooperacyjnych, czy też w bólu neuropatycznym.

Elektrostymulacja – zastosowanie

Elektrostymulacja – zastosowanie

Elektrostymulacja, jako powszechnie wykorzystywana metoda, cechuje się potwierdzoną skutecznością w wielu rozmaitych dolegliwościach oraz sytuacjach. Z powodzeniem stosuje się ją chociażby w celach leczniczych, ale i w fizjoterapii sportowej, czy nawet w kosmetologii. W obrębie zastosowań tego typu zabiegów należy więc wyróżnić:

  • Leczenie stanów zapalnych;
  • Łagodzenie odczuwanego bólu oraz skurczów;
  • Polepszanie funkcjonowania osłabionych lub zanikających mięśni;
  • Wspomaganie gojenia się ran i/lub urazów;
  • Wspomaganie regeneracji mięśni i zapobieganie zakwasom u sportowców;
  • Zwiększanie siły i wzmacnianie mięśni.

Co więcej, zabiegi elektrostymulacyjne mogą również ujędrniać, a zarazem wyszczuplać ciało, czy też zmniejszać widoczność cellulitu. Z łatwością można więc zauważyć, że jest to wyjątkowo wszechstronna opcja, której zalety dotyczą wielu rozmaitych aspektów.

Czym jest elektrostymulator?

Elektrostymulator to stosunkowo niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest wytwarzanie impulsów elektrycznych, a następnie przesyłanie ich do ludzkiego ciała przy użyciu specjalnych elektrod.

Tego typu sprzęty cechują się przeważnie kompaktowymi rozmiarami, przez co z powodzeniem sprawdzają się w domowym użytku. Ponadto są one również łatwe w obsłudze, gdyż w praktyce jedynym zadaniem użytkowników okazuje się odpowiednie ulokowanie elektrod, a następnie wybranie pożądanego programu pracy sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektrostymulatora? Najważniejsze cechy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektrostymulatora? Najważniejsze cechy

 

Decydując się na zakup elektrostymulatora należy zapoznać się z kluczowymi parametrami tych urządzeń. Wywierają one bowiem bezpośredni wpływ zarówno na pracę danego sprzętu, jak i zadowolenie użytkowników z jej efektów.

Przeznaczenie

Modele przeznaczone do użytku domowego przeważnie są znacznie mniejsze, a przy tym również lżejsze i bardziej poręczne. Sprzęty do gabinetów mogą natomiast cechować się nieco większym rozmiarem i mocą, kilkoma dodatkowymi funkcjami, a także większą ilością elektrod – za czym idzie oczywiście również wyższa cena. I choć zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, aby profesjonalne elektrostymulatory były wykorzystywane w warunkach domowych, tak przed zakupem wybranego urządzenia z pewnością warto rozważyć, czy rzeczywiście będzie to najlepsza możliwa opcja. W wielu przypadkach w pełni wystarczającym okazuje się bowiem niewielki, przenośny elektrostymulator, który to dodatkowo cechuje się przystępną ceną.

Rodzaj terapii

Przed zakupem danego sprzętu należy określić własne potrzeby, a także oczekiwania wobec elektrostymulatora. Rodzaj generowanego przez urządzenie prądu wywiera bowiem bezpośredni wpływ na efekty jego pracy.

Regulacja intensywności pracy

Jakościowe elektrostymulatory oferują użytkownikom możliwość swobodnej regulacji intensywności pracy, dzięki czemu wykonywane zabiegi są w pełni komfortowe, a zarazem bezpieczne. Z pewnością jest to więc cecha, której warto doszukiwać się przy zakupie konkretnego sprzętu.

Częstotliwość

To parametr, który okazuje się wyjątkowo istotny przede wszystkim w terapii IFS oraz TENS. Wówczas generowane prądy są bowiem o wiele bardziej skuteczne przy wyższej częstotliwości. Nie dotyczy to jednak urządzeń EMS, gdyż w ich przypadku nawet prąd o niskiej częstotliwości zapewni pożądane efekty.

Zasilanie

W obrębie elektrostymulatorów wyróżnia się zarówno całkowicie bezprzewodowe sprzęty zasilane bateryjnie lub akumulatorowo, jak i modele stacjonarne zasilane sieciowo. W pierwszym przypadku użytkownicy zyskują możliwość zabrania ze sobą urządzenia w niemal każde miejsce, co z pewnością okazuje się wygodne. Niestety, bezprzewodowe elektrostymulatory są nieco słabsze, przez co mogą one nie gwarantować w pełni zadowalających efektów. Modele stacjonarne oferują natomiast większą moc, choć ich użytkowanie jest możliwe jedynie wtedy, gdy są podłączone do gniazdka elektrycznego.

Wygoda użytkowania i dodatkowe funkcje

Elektrostymulatory „z wyższej półki” mogą oferować dostęp do wielu udogodnień, wśród których wyróżnia się chociażby różne tryby pracy, funkcje pamięciowe, czy też nowoczesne wyświetlacze. W praktyce jednak nawet najbardziej podstawowe modele okazują się w pełni funkcjonalne. Warto jednak zwrócić uwagę na takie kwestie, jak intuicyjny interfejs, czy też ergonomiczny design. Elektrostymulator powinien być bowiem wygodny, a zarazem łatwy w użytkowaniu.

Czy elektrostymulacja jest bezpieczna? Przeciwwskazania

Czy elektrostymulacja jest bezpieczna? Przeciwwskazania

Elektrostymulacja to powszechnie stosowany, a zarazem w pełni bezpieczny zabieg, który niesie za sobą szereg korzyści. Wyróżnia się jednak poszczególne przeciwwskazania, które obejmują chociażby:

  • Choroby serca;
  • Posiadanie rozrusznika;
  • Dolegliwości układu nerwowego;
  • Zmiany nowotworowe;
  • Gorączkę i stany zapalne;
  • Ciążę;
  • Nadciśnienie;
  • Epilepsję.

I choć specjaliści zgodnie twierdzą, że elektrostymulacja jest bezpieczna, przed jej wykonaniem należy skonsultować się z zaufanym lekarzem, który oceni, czy bieżący stan zdrowia pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie zabiegu.

Sprawdź także: Masażer karku – jak wybrać dobry kołnierz masujący?

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post