• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Bezpośrednią przyczyną nadmiernego wysuszenia powietrza na obszarze domu lub mieszkania jest nic innego, jak ogrzewanie. Z łatwością można więc zauważyć, że problem ten będzie nasilał się podczas późnej jesieni oraz zimy, czyli w sezonie grzewczym. Kluczowym okazuje się przy tym fakt, iż zbyt suche powietrze wywiera negatywny wpływ zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie człowieka.

Poniższy artykuł stanowi odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące nadmiernej suchości powietrza, ale również zawiera informacje o tym, jak sobie z nią poradzić.

Sprawdź także: Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem – Ranking 2022

Objawy i efekty zbyt suchego powietrza

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż optymalna dla człowieka wilgotność powietrza powinna mieścić się w granicach 40-60%. Niestety, utrzymanie takiego poziomu wilgotność może okazać się problematyczne, tym samym wymagając stosunkowo dużego zaangażowania ze strony domowników. W konsekwencji mogą oni doświadczać nieprzyjemnych, a także szkodliwych skutków przesuszonego powietrza, choć nieraz objawy te są ignorowane lub błędnie przypisywane innym dolegliwościom i stanom. Jak więc rozpoznać, że wilgotność powietrza nie jest utrzymywana na prawidłowym poziomie?

Problemy układu oddechowego

Nawilżacz powietrza

Osoby, które na co dzień przebywają w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza, bardzo często skarżą się na poszczególne problemy dotyczące układu oddechowego. Wśród nich wyróżnia się między innymi objawy górnych dróg oddechowych, w tym jamy nosowej, zatok, gardła i krtani. Wówczas towarzyszyć może uciążliwy katar, częste kichanie, suchość i drapanie w gardle, kaszel, a nieraz również gorączki. Tego typu symptomy bardzo często myli się z przeziębieniem lub grypą, choć ich przyczyny mogą leżeć w suchym powietrzu. Warto przy tym zaznaczyć, że niska wilgotność stanowi bardzo dobre środowisko dla rozwoju wirusów, co w połączeniu z obniżoną odpornością może skutkować częstymi chorobami.

Dolegliwości skórne

W obrębie symptomów skórnych wyróżnia się przede wszystkim suchość, podrażnienie i zaczerwienienie, którym mogą towarzyszyć bolesne pęknięcia i drobne rany. Przyczyną takich stanów okazuje się fakt, iż zbyt suche powietrze zaburza naturalną barierę ochronną skóry, tym samym czyniąc ją podatną nie tylko na uszkodzenia, ale również wszelkie kosmetyki, alergeny oraz chemikalia wywołujące mikrouszkodzenia.

Przeważnie tego typu objawy przypisuje się alergii, niewłaściwej pielęgnacji lub zwyczajnym skłonnościom do nadmiernej wrażliwości skóry. Jeśli jednak pojawiają się one wyłącznie w sezonie grzewczym, kluczowym może okazać się monitorowanie wilgotności powietrza, a także podjęcie odpowiednich kroków w celu jej zoptymalizowania.

Pozostałe symptomy

Wśród pozostałych symptomów, które mogą świadczyć o nieprawidłowej wilgotności powietrza, zaznacza się między innymi:

  • Dyskomfort i łzawienie oczu,
  • Częste bóle głowy,
  • Obniżone samopoczucie,
  • Problemy ze snem,
  • Częste zmęczenie.

Dlaczego nawilżanie powietrza jest tak ważne?

Nawilżacz powietrza - Dlaczego nawilżanie powietrza jest tak ważne?

O ile konsekwencje zbyt dużej wilgotności w domu lub mieszkaniu są powszechnie znane, a także widoczne na pierwszy rzut oka, tak problem zbyt małej wilgotności zdaje się być bagatelizowany i odsuwany na dalszy plan. Pomimo tego, że suche powietrze nie powoduje odkładania się pleśni na ścianach, jego skutki są widoczne w samopoczuciu oraz zdrowiu domowników. Szkodliwy wpływ odczuwają w szczególności osoby, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami lub astmą, gdyż mogą wówczas doświadczać nawet problemów z prawidłowym oddychaniem. Nie oznacza to jednak, że będąc zdrowym należy całkowicie zignorować to zjawisko, gdyż opisane powyżej objawy mogą występować u każdego człowieka.

Co więcej, suche powietrze przyczynia się również do niszczenia drewnianych mebli, podłóg, a także poszczególnych tkanin oraz materiałów. Wówczas naturalna wilgoć zdaje się stopniowo zanikać, tym samym powodując nagłe pęknięcia oraz charakterystyczne trzeszczenie.

Problem zbyt małej wilgotności będzie również widoczny w przypadku kwiatów i roślin domowych, jednocześnie wywołując ich obumieranie. Do oznak tego zjawiska zalicza się chociażby przesuszone i opadające liście, a także zahamowanie wzrostu, co może okazać się bolesne dla hodowców, szczególnie w przypadku drogocennych okazów.

Sposoby na suche powietrze – jak nawilżyć dom?

Nawilżacz powietrza - Sposoby na suche powietrze

Wśród sposobów na skuteczne nawilżenie powietrza wyróżnia się zarówno podstawowe metody, jak i nieco bardziej zaawansowane. Do pierwszej grupy warto zaliczyć:

  • Położenie mokrych ręczników lub miseczek z wodą na grzejnikach – pod wpływem ciepła woda zacznie odparowywać, tym samym zwiększając wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.
  • Wietrzenie – choć takie rozwiązanie skutkuje również obniżeniem temperatury na powierzchni domu lub mieszkania, jest ono proste i całkowicie bezwysiłkowe. Największa skuteczność w nawilżaniu ma miejsce podczas opadów deszczu lub śniegu.
  • Zakup roślin doniczkowych – poszczególne gatunki roślin (np. aloes, fikus, dracena wonna i bluszcz pospolity) oddają do otoczenia większość wody pobranej z ziemi, co przyczynia się do zwiększenia wilgotności. Ponadto wiele roślin oferuje również właściwości oczyszczające, tym samym polepszając jakość powietrza na obszarze domu lub mieszkania.

Powyższe metody w większości stanowią jedynie doraźne rozwiązanie, tym samym wymagając od mieszkańców systematyczności w podejmowanych działaniach. Na chwilę obecną spotykane są jednak również nieco wygodniejsze rozwiązania, do których zalicza się urządzenia, jakimi są nawilżacze powietrza.

Sprzęty z tej kategorii różnią się między sobą mechanizmem pracy, dlatego też wyróżnia się nawilżacze parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Urządzenia parowe, jak sama nazwa mówi, działają na zasadzie wytwarzania pary, która jednak może osadzać się na meblach i ścianach, przyczyniając się do ich niszczenia. Nawilżacze ultradźwiękowe, pomimo zniwelowania problemu skraplania się pary, są z kolei uciążliwe dla zwierząt domowych i mogą przyczyniać się do wywołania ich dyskomfortu. Zdecydowanie najlepiej wypadają więc modele ewaporacyjne, jak chociażby Smartmi Humidifier oraz jego unowocześniona wersja, czyli Smartmi Humidifier 2.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Smartmi Humidifier i Smartmi Humidifier 2

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Smartmi Humidifier

Model Smartmi Humidifier to wysokiej jakości nawilżacz ewaporacyjny marki XIAOMI, dedykowany pomieszczeniom do 40 m2. Sprzęt cechuje się solidną i trwałą konstrukcją, a także klasycznym wyglądem, dzięki któremu wpasuje się w niemal każdą przestrzeń, niezależnie od jej wystroju.

Mechanizm pracy urządzenia stworzono w oparciu o specjalne dyski obracające się w wodzie. Wówczas płyn znajdujący się w zbiorniku odparowuje, tym samym nawilżając dane pomieszczenie. Dzięki temu nawilżacz okazuje się niezwykle wydajny, a koszty jego eksploatacji są niskie.

Wśród istotnych parametrów warto wyróżnić między innymi pojemność zbiornika na wodę, która wynosi aż 4 litry, a także wydajność nawilżania sięgającą 240 ml/h. Udogodnieniem jest przy tym stosunkowo cicha praca, gdyż nie przekracza ona granic około 47 dB.

Nawilżacz Smartmi Humidifier wyposażono w specjalnie zaprojektowany wskaźnik oraz czujnik poziomu wody, przez co użytkownicy nie muszą martwić się o przypadkowe uszkodzenie sprzętu. Model ten cechuje się także inteligentnymi czujnikami temperatury oraz wilgotności, przez co w momencie, gdy stopień nawilżenia pomieszczenia wyniesie 70%, urządzenie automatycznie się wyłączy.

Obsługa nawilżacza okazuje się całkowicie nieskomplikowana, gdyż został on wyposażony w dotykowy panel sterujący. Co więcej, praca urządzenia może być kontrolowana również przy użyciu aplikacji mobilnej Xiaomi Mi. Wówczas użytkownik jest w stanie dopasować takie parametry, jak chociażby pożądana wilgotność, szybkość działania oraz jego czas.

Smartmi Humidifier 2

W ofercie producenta dostępny jest również nowszy model klasycznego nawilżacza, czyli Smartmi Humidifier 2. Sprzęt ten cechuje się nieco większą wydajnością nawilżania (260 ml/h), nowoczesnym wyświetlaczem, a także cichą pracą na poziomie zaledwie 34,7 dB.

Każdy z oferowanych nawilżaczy marki Xiaomi doskonale spełnia swoją rolę, tym samym stając naprzeciw wymaganiom i wszelkim oczekiwaniom użytkowników. Jeśli więc problem zbyt suchego powietrza skutkuje uciążliwymi objawami, czy też ciągłymi zmartwieniami – Smartmi Humidifier może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Oceń ten post