• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Aplikacja To Do to niezbędne narzędzie dla wielu profesjonalistów i fanów produktywności. Wybór jest duży. Dla ciebie zawęziliśmy go do 5 najlepszych opcji.

Nie ma nic złego w zarządzaniu zadaniami i swoją pracą przy pomocy długopisu i notatnika. Przesiadka na cyfrowy styl ma jednak swoje zalety. Papier jest świetny, jeśli lubisz odręczne pisanie, czy też późniejsze odhaczanie wykonanych zadań. Aplikacje To Do zapewniają jednak dostęp do wielu przydatnych opcji, filtrów, wyszukiwarek, przypomnień i innych rozwiązań. Pozwalają na dołączanie notatek, linków, plików i dodatkowych treści do zadań, a nawet udostępnianie zadań dla innych. Krótko mówiąc, pozwalają na więcej.

Aplikacja To Do – co wybrać?

Wybór jest duży, a na pierwszy rzut oka wiele narzędzi jest do siebie bardzo zbliżonych. Kilka z nich wyróżnia się jednak znacznie lepszymi funkcjami. Po pierwsze, przy wyborze zwróć uwagę, czy dana aplikacja działa na wszystkich platformach, które wykorzystujesz. Jeśli jesteś np. wyłącznie użytkownikiem systemów Apple’a, możesz wybrać aplikację stworzoną tylko dla iPhone’a i MacBooka. Ale jeśli masz np. iPhone’a, a na co dzień pracujesz na komputerze z Windows, wtedy powinieneś już poszukać narzędzia działającego na wielu platformach.

Sprawdź: Test szybkiego pisania

Po drugie, upewnij się, że dana aplikacja działa na komputerach i na urządzeniach mobilnych. Niektóre bowiem mogą nie oferować aplikacji mobilnych i działają na wielu platformach, ale… tylko w przeglądarce. To często znacznie ogranicza funkcjonalność.

Kolejna rzecz to opcja współpracy. Czy twoja lista zadań jest dostępna wyłącznie dla ciebie? Potrzebujesz narzędzia tylko dla jednej osoby? Czy też będziesz udostępniał i dzielił się zadaniami, a także docenisz funkcje do współpracy online? Jeśli stawiasz na pracę zespołową, wybierz takie narzędzie, które ją umożliwia. Niektóre bowiem skupiają się wyłącznie na pojedynczym użytkowniu.

Ponadto niektóre aplikacje wiedzą, że fani produktywności często wykorzystują metodę Getthing Things Done (GTD). I celowo oferują funkcje i udogodnienia dla takich osób.

Polecane aplikacje To Do

Co zatem polecamy? Wybraliśmy 5 świetnych narzędzi do różnych potrzeb. Zachęcamy do testowania – wszystkie oferują darmowe wersje próbne lub całkowicie darmowe warianty.

Todoist

Jeśli szukasz najlepszej aplikacji z listą rzeczy do zrobienia, która działa na wszystkich twoich urządzeniach, śledzi twoją produktywność i pozwala zajmować się porządkowaniem i analizowaniem twojego życia – wybierz Todoist.

Todoist działa na wszystkich popularnych platformach i jest niezwykle łatwa w użyciu. Dostępna jest też darmowa wersja, która jest bardzo dobra, chociaż poziom Premium zdecydowanie docenią fani produktywności.

Todoist radzi sobie również z organizowaniem zadań samodzielnie i we współpracy z innymi. Bardzo dobra aplikacja dla zapracowanych, którzy chcą zachować porządek “w cyfrowych papierach”. Dodatkowa zaleta: działa także offline.

Sprawdź: todoist.com/pl

Asana

Asana łączy w sobie listę zadań do zrobienia z narzędziem do organizacji pracy i współpracy. To przemyślane i dość rozbudowane rozwiązanie do współpracy, które pomaga zespołom śledzić pracę, od zadań po przepływy pracy w projektach. Możemy tu nawet tworzyć i zarządzać projektami pewnego typu.

Ranking: Notatnik online

Asanę polecamy przede wszystkim osobom, które stale współpracują z innymi, tymi samymi współpracownikami. Możemy wtedy dobrze zorganizować pracę i jej przepływ.

Asana jest zdecydowanie nieco bardziej rozbudowana, niż typowe narzędzie do listy To-Do. Z drugiej nie ma tutaj wielu funkcji z zakresu zarządzania projektami, dlatego też trudno określić to narzędzie jako platformę do projektów. Ot, ma trochę tego, i trochę tego. Twórcy aplikacji zapewniają też niezłą wersję darmową.

Sprawdź: asana.com/pl

OmniFocus 3

OmniFocus 3 to rozwiązanie dla fanów Apple’a, bo działa na systemie macOS oraz iOS i watchOS. Do tego mamy wersję działającą online, w przeglądarce.

Aplikacja została zaprojektowana dla fanów książki Getting Things Done Davida Allena (to światowy bestseller w dziedzinie produktywności i zarządzania sobą). Sam Allen zna to narzędzie i je rekomenduje, a to już o czymś świadczy!

OmniFocus 3 zapewnia dostęp do wielu przydatnych funkcji i stworzysz tutaj zadania z dużą ilością szczegółów. Nie ma natomiast opcji do współpracy z innymi, a cena wydaje się relatywnie wysoka – ok. 10 dol. miesięcznie lub 100 dol. jednorazowo. Z drugiej strony, liczba funkcji jest ogromna i zdecydowanie jest to narzędzie dla profesjonalistów.

Jeśli chcesz się skupić na właściwych zadaniach, we właściwym czasie, OmniFocus 3 na pewno ci w tym pomoże.

Sprawdź: omnigroup.com/omnifocus

Remember the Milk

Jeśli ktoś choć raz szukał aplikacji do zarządzania zadaniami, na pewno natknął się na Remember the Milk (RTM). To kultowa aplikacja, choć nie jest najlepsza.

Jej mocne strony to dobry zestaw funkcji, w tym niektóre unikalne, oraz tryb offline. Do tego ma kilka opcji do współpracy w wersji darmowej i działa na wielu platformach. Minusy? Wymaga więcej ręcznego wprowadzania danych niż inne aplikacje, a wersja pro jest dość droga. Nie ma też przypomnień opartych na lokalizacji.

Wśród aplikacji do zarządzania listami To-Do RTM jest na pewno jedną z lepszych, ale jest też niezbyt zgrabna w zakresie interfejsu. Widać, że niektóre narzędzia ją prześcignęły pod kątem nowoczesności i trendów. Jeśli już jej używasz, możesz kontynuować przygodę z RTM. Jeśli nie, wypróbuj Todoist.

Sprawdź: rememberthemilk.com

TickTick

Kolejna mniej znana, za to bardzo dobra aplikacja To-Do dla fanów metody GTD. Wyświetla odpowiednie przypomnienia, ma elastyczny kalendarz, a także opcję współpracy z innymi. Do tego synchronizuje dane na wielu popularnych platformach.

Wersja premium ma zdecydowanie więcej i lepsze funkcje, więc jeśli spodoba ci się wariant darmowy, rozważ przesiadkę na pro. Znajdziesz tam pełnoprawny kalendarz, niestandardowe filtry, a także opcję tworzenia bardziej złożonych zadań i projektów. Pojawi się też opcja śledzenia postępów. Koszt to 2,4 dol. miesięcznie, albo 27,99 dol. na rok.

Sprawdź: ticktick.com

Podoba mi się więcej niż jedna aplikacja To Do. Co wybrać?

Jeśli przetestowałeś kilka i doceniasz możliwości więcej niż jednej, pojawia się problem. Nie ma bowiem sensu, aby używać kilku aplikacji To Do – wprowadza to zamieszanie. Co zatem wybrać?

Postaraj się podejść do tego zadania w taki sposób:

  • Oceń interfejs – która aplikacja jest bardziej intuicyjna? Która, mówiąc wprost, bardziej ci się podoba?
  • Organizowanie pracy – czy wszystkie aplikacje mają rzeczywiście te same funkcje? Oceń, która z nich ma jednak nieco więcej narzędzi i udogodnień, z których faktycznie korzystasz
  • Opcja współpracy – jeśli zamierzasz współpracować z innymi, zapytaj swoich współpracowników, z jakich aplikacji korzystają i co doceniają. Dokonajcie wspólnego wyboru

Darmowa aplikacja do planowania zadań

Na koniec zostaje kwestia ceny. Niektórzy użytkownicy chcą darmowej aplikacji i nie dopuszczają żadnych opłat. Co w takiej sytuacji?

Nasze ulubione darmowe narzędzia to Asana i Todoist. Obie aplikacje mają świetne funkcje nawet w darmowym wariancie i powinny wystarczyć mniej wymagającym użytkownikom. Kolejną bardzo dobrą darmową aplikacją jest Remember the Milk. Właśnie te trzy narzędzia bralibyśmy pod uwagę, gdyby trzeba było odrzucić wszystkie płatne warianty.

Oceń ten post