• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Irygator do zębów to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które twierdzą, że ich obecna higiena jamy ustnej jest niewystarczająca. Sprawi on bowiem, że wszelkie pozostałości płytki nazębnej oraz zanieczyszczenia, zostaną w precyzyjny sposób usunięte nawet z trudno dostępnych miejsc.

Kwestia najważniejszych cech oraz parametrów irygatorów stomatologicznych została już omówiona w poprzednim artykule dotyczącym tych urządzeń.

Jak działa irygator stomatologiczny?

Irygatory to urządzenia wyposażone w pompkę sprężające wodę, umieszczaną w przeznaczonym do tego zbiorniku. W zależności od rodzaju urządzenia, zbiornik może być osobną stacją lub też znajdować się w uchwycie. Woda pod ciśnieniem jest następnie transportowana do dyszy, która z kolei przenosi ją bezpośrednio w miejsca wymagające dokładnego czyszczenia.

Niektóre irygatory mieszają wodę z powietrzem, stwarzając tym samym mnóstwo mikro bąbelków, transportowanych wraz ze strumieniem. Takie rozwiązanie okazuje się o wiele bardziej efektywne, czyszcząc jamę ustną jeszcze dokładniej.

Najlepsze irygatory dają możliwość regulacji strumienia, ilości pulsacji, a także mocy ciśnienia. Część z nich posiada różne tryby pracy, na przykład przeznaczone do aparatów ortodontycznych czy też różnego rodzaju protez.

Jaki irygator do zębów będzie więc najlepszy? Odpowiedzią na to pytanie jest nasz ranking zawierający produkty, które warto wziąć pod uwagę planując zakup w 2022 roku!

Poniższy ranking irygatorów do zębów podzielony został na dwie odrębne części. Pierwsza z nich zawiera modele stacjonarne, które doskonale sprawdzą się w przypadku większej ilości domowników. Druga natomiast prezentuje urządzenia przenośne, cechujące się znacznie mniejszymi rozmiarami. Będą one odpowiednie do indywidualnego użytku oraz w sytuacji częstych podróży.

Najlepszy stacjonarny irygator do zębów

W tej kategorii wyłoniliśmy aż siedem urządzeń, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wszystkie przedstawione poniżej produkty cechują się bardzo dobrymi parametrami, a także różnorodnymi funkcjami i udogodnieniami.

Irygator do zębów Waterpik WP-861 E2

Waterpik WP-861 E2

Jest to zestaw, w którego skład wchodzi irygator oraz szczoteczka soniczna. Takie połączenie jest gwarancją precyzyjnej i kompleksowej higieny jamy ustnej, która powinna być zadowalająca dla każdego użytkownika.

Szczoteczka oferuje 3 tryby pracy (Clean, White oraz Massage). Wyposażona została również w Timer, który znacząco podnosi komfort pracy. W pełni naładowany sprzęt daje możliwość wykonania 20 pełnych cykli bezprzewodowego szczotkowania.

Zadaniem irygatora natomiast jest usuwanie zanieczyszczeń i towarzyszących im bakterii znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Ponadto masuje on dziąsła, pobudzając krążenie oraz zapobiegając krwawieniom czy też zapaleniom.

Urządzenie posiada 10-stopniową regulację ciśnienia, dlatego też dostosowanie odpowiedniego trybu do danych potrzeb nie powinno być problemem. Co więcej, wytwarza ono ciągły strumień irygacji bez pulsacji i napowietrzenia.

Zbiornik jest w stanie pomieścić maksymalnie 650 ml wody, a jego uzupełnianie jest łatwe i szybkie.

W zestawie znajduje się 5 wymiennych końcówek, w tym:

– 2 standardowe

– do irygacji poddziąsłowej

– końcówka do czyszczenia wokół aparatów ortodontycznych

do czyszczenia wokół implantów, mostów i koron

Do dyspozycji użytkownika dostępne są również dwie wymienne końcówki do szczoteczki sonicznej.

Irygator do zębów Waterpik WP-112 E2 Ultra

Irygator do zębów Waterpik WP-112 E2 Ultra

Zadaniem produktu jest usuwanie bakterii umieszczonych między zębami i poniżej dziąseł, czyli w miejscach, do których klasyczna szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć.

Precyzja urządzenia sprawia, że jest ono doskonałym dopełnieniem codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

W zestawie znajduje się aż 7 wymiennych końcówek, takich jak:

Classic Jet Tip – do użytku ogólnego (2 sztuki)

Plaque Seeker Tip – przeznaczona do czyszczenia implantów, koron, mostów, licówek

Orthodontic Tip – dla osób noszących aparaty ortodontyczne

Pik Pocket Tip – przeznaczona do irygacji otwartych kieszonek i ogólnej irygacji poddziąsłowej

Toothbrush Tip – szczoteczka do użytku ogólnego

Tongue Cleaner – do czyszczenie języka

Co więcej, pod górną klapą znajduje się pojemnik na końcówki, gwarantujący ich wygodne przechowywanie oraz chroniący przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Możliwa jest 10-stopniowa regulacja ciśnienia, która znacznie zwiększa komfort pracy.

Zbiornik jest w stanie pomieścić maksymalnie 600 ml wody. Ponadto jego uzupełnianie jest łatwe i bezproblemowe.

Dodatkowym atutem jest nowoczesny i elegancki wygląd urządzenia, dzięki któremu sprawdzi się ono w każdej łazience.

Waterpik WP-160EU Ultra Plus

Waterpik WP-160EU Ultra Plus

Produkt kompleksowo czyści zęby, jednocześnie usuwając bakterie gromadzące się w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej. Pobudza on również krążenie krwi w dziąsłach, gwarantując tym samym poprawę ich kondycji oraz zdrowy wygląd.

Dysza irygatora generuje niezwykle precyzyjny strumień czyszczący, który dociera dokładnie tam, gdzie chce użytkownik. Świetnie sprawdzi się także w przypadku osób ze stałym aparatem ortodontycznym.

Do dyspozycji dostępnych jest aż 10 stopni mocy strumienia, przy czym regulacja odbywa się bardzo płynnie. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie intensywności czyszczenia do potrzeb i wymagań użytkownika, a także stanu zdrowia jego jamy ustnej.

Maksymalne ciśnienie wynosi 6,2 Bara, co w połączeniu z dokładnością strumienia, pozwala na efektywną irygację.

Dodatkowym atutem jest funkcja włączania i wyłączania strumienia wody w dowolnym momencie. Wszystko to odbywa się za pomocą przesuwnego przycisku umieszczonego w rączce urządzenia.

W zestawie znajdują się także wymienne dysze czyszczące, w których skład wchodzą:

  • Dwie dysze klasyczne,
  • Końcówki poddzziąsłowe (również do mostów, koron i implantów).

Produkt jest zasilany sieciowo, dzięki czemu ciśnienie nie ulega zmianie przez cały czas użytkowania.

Co więcej, producent dopuszcza dolewanie do zbiornika o pojemności 600 ml różnego rodzaju płynów do płukania jamy ustnej.

Nowoczesny wygląd i klasyczna kolorystyka sprzętu czyni go niezwykle uniwersalnym. Plusem okazuje się także pojemnik do przechowywania dyszy, który chroni je przed wszelkimi zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniami.

Jeśli natomiast chodzi o wady – najważniejszymi z nich mogą okazać się stosunkowo wysoka cena, a także duży rozmiar irygatora.

Irygator do zębów Waterpik Wp 660e2 Ultra Professional

Irygator do zębów Waterpik Wp 660e2 Ultra Professional

Jest to urządzenie, które świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu implantów, koron, mostów, przestrzeni między zębami oraz masażu dziąseł.

Do wyboru użytkownika dostępnych jest 10 stopni regulacji ciśnienia oraz 2 tryby pracy:

Floss – do codziennej pielęgnacji

Massage – stymulujący ukrwienie dziąseł i poprawiający ich kondycję

Zbiornik jest w stanie pomieścić maksymalnie 600 ml wody. Co więcej, jest on wyjmowany, dlatego też jego czyszczenie oraz uzupełnianie nie sprawia problemów.

Dodatkowym atutem jest Timer, który zaprogramowano tak, aby precyzyjnie odliczał czas potrzebny na wykonanie pełnego zabiegu.

W zestawie znajduje się 7 wymiennych końcówek, w których skład wchodzą:

– 3 końcówki standardowe do usuwania płytki nazębnej

do czyszczenia aparatów ortodontycznych

– końcówka poddziąsłowa do czyszczenia kieszonek przyzębnych

do koron, mostów oraz implantów

do czyszczenia generalnego

Ponadto wbudowana skrytka na końcówki gwarantuje utrzymanie ich w czystości, a klasyczny wygląd urządzenia sprawia, że będzie ono dobrze wyglądało na każdej powierzchni.

WATERPIK WP-100E ULTRA

WATERPIK WP-100E ULTRA

Można pokusić się o stwierdzenie, że model WP-100 to pewnego rodzaju klasyk marki Waterpik. To właśnie na jego podstawie tworzono późniejsze, bardziej zaawansowane modele. Niemniej jednak, pomimo szerokiej gamy urządzeń tego producenta, powyższy model wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego, ze cechuje się on niezwykłą wytrzymałością i niezawodnością, a także w miarę przystępną ceną.

Klasyczna dysza irygatora zapewnia precyzyjny strumień czyszczący, idealny do ciasnych przestrzeni międzyzębowych oraz miejsc trudno dostępnych dla nici dentystycznych.

Użytkownik może swobodnie manewrować mocą strumienia, ponieważ do wyboru jest 10 różnych stopni intensywności. Dzięki temu każdy jest w stanie dopasować moc tak, aby jak najbardziej mu odpowiadała.

Maksymalne ciśnienie sięga w tym przypadku wartości 6,2 Bara, co w połączeniu z precyzyjnym strumieniem dokładnie wypłukuje z jamy ustnej wszystko to, czego chcemy się pozbyć.

1200 pulsów na minutę to przede wszystkim efektywne czyszczenie i delikatny masaż dziąseł, który pobudza krążenie krwi czyniąc je zdrowszymi.

To, co wyróżnia model WP-100 na tle rywali, to zdecydowanie ogromna różnorodność w kwestii wymiennych końcówek. W zestawie znajduje się ich aż 7, w tym: dysze klasyczne, poddziąsłowe, a także do mostów, koron i implantów. Co więcej, ich higieniczne przechowywanie nie będzie problemem – schowek umieszczony został bowiem w pokrywie zbiornika.

Jeśli natomiast chodzi o sam zbiornik – jego pojemność wynosi 600 ml, dlatego też cały proces czyszczenia odbywa się bez konieczności uciążliwego uzupełniania go. Ponadto, do wody w zbiorniku możliwe jest dolanie różnego rodzaju płynów stomatologicznych, które zwiększają skuteczność czyszczenia.

Panasonic EW 1611

Panasonic EW 1611

Powyższy produkt posiada 10-stopniową regulację mocy strumienia, dzięki czemu użytkownik ma możliwość zmiany intensywności czyszczenia. Co więcej, ultradźwiękowa technologia w budowie dyszy sprawia, że woda mieszana jest z powietrzem, przez co generowany strumień jest łagodny. Funkcja ta czyni urządzenie odpowiednim dla dzieci, osób z delikatnymi dziąsłami oraz parodontozą.

Sprzęt gwarantuje aż 1900 pulsacji na minutę, co w rezultacie skutkuje wysoką jakością czyszczenia w bardzo krótkim czasie.

Model jest zasilany sieciowo, dlatego też ciśnienie podczas całego procesu jest stałe i nie ulega niepożądanym zmianom.

Zbiornik na wodę o pojemności 600 ml sprawia, że jednorazowe jego uzupełnienie spokojnie wystarczy na wykonanie niezwykle precyzyjnych zabiegów czyszczących. Co więcej, zbiornik jest łatwy do zdemontowania, a nawet daje możliwość umycia go w zmywarce.

Plusem może okazać się także klasyczny design, który nie rzuca się w oczy. Dzięki temu powyższy irygator doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń.

Jeśli natomiast chodzi o wady, zdecydowanie należy zaliczyć do nich stosunkowo wysoką cenę produktu, jego duże rozmiary, a także brak możliwości używania różnego rodzaju płukanek dentystycznych. Producent wyraźnie zaznacza, że w jego urządzeniach może być stosowana jedynie woda, a preparaty takie jak płyny do płukania jamy ustnej, mogą uszkodzić sprzęt.

Irygator do zębów Oral-B OxyJet Health Center

Irygator stomatologiczny Oral-B OxyJet Health Center

Jest to produkt, który cieszy się dużą popularnością, jednocześnie cechując się zadowalającymi parametrami oraz ciekawymi funkcjami w stosunkowo niskiej cenie.

5-stopniowa regulacja mocy strumienia pozwala na dopasowanie intensywności pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika, a także stanu jamy ustnej. Co więcej, urządzenie posiada dwa rodzaje strumienia – punktowy oraz spiralny. Strumień punktowy gwarantuje niezwykle precyzyjne czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Spiralny natomiast służy do masażu dziąseł, sprawdzającego się szczególnie podczas leczenia paradontozy.

Plusem może okazać się także możliwość umieszczenia produktu na ścianie, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w okolicach umywalki.

Maksymalne ciśnienie wynosi w tym przypadku 3,8 Bara, co dla niektórych użytkowników okazuje się jednak niewystarczającą opcją. Specjaliści mówią jednak, że jest to możliwie najbardziej optymalna wartość do codziennego stosowania.

Pojemnik na wodę o pojemności 630 ml jest gwarancją swobody użytkowania, bez obaw o konieczność przerwania pracy w celu uzupełnienia go. Co więcej, producent gwarantuje możliwość dolewania do zbiornika różnego rodzaju płynów do płukania jamy ustnej, które mają na celu zwiększenie uczucia świeżości.

Przydatnym jest również schowek na dysze, których w zestawie jest aż 4. Zapobiega on wszelkim zanieczyszczeniom, a także uszkodzeniom, przez co wymienne końcówki mogą swobodnie czekać na swoją kolej. Ponadto koszt zakupu 4 dodatkowych końcówek nie obciąża zbytnio kieszeni – wynosi bowiem około 40 zł.

Do minusów należy zaliczyć wygląd urządzenia, który nie każdemu będzie odpowiadał. Niebieskie elementy rzucają się w oczy, przez co nieraz zaburzona zostaje ogólna estetyka łazienki. Wadą jest także brak możliwości samodzielnej wymiany rączki z wężykiem, w przypadku jej uszkodzenia. Wiąże się to więc z dodatkowymi kosztami naprawy, które mogą sięgać nawet 150 zł. Warto dodać, że jest to element zużywający się poprzez standardowe użytkowanie, dlatego też jego wymiana jest dość częsta.

Przed zakupem irygatora stacjonarnego należy wziąć pod uwagę fakt, że musi on zostać umieszczony w bliskiej odległości od umywalki. Ponadto urządzenia te zajmują stosunkowo dużo miejsca. Jest to jednak idealnie rozwiązanie dla osób, którym zależy na wysokiej jakości higieny jamy ustnej.

Najlepszy bezprzewodowy irygator do zębów

Przyszedł czas na przedstawienie modeli kompaktowych, które cechują się niewielkim rozmiarem oraz łatwością przenoszenia i transportowania. Jest to opcja przeznaczona do indywidualnego użytku w dowolnym miejscu.

W tej kategorii wyłoniliśmy 3 modele, których zakup warto rozważyć.

Bezprzewodowy irygator do zębów Panasonic EW1211

Bezprzewodowy irygator do zębów Panasonic EW1211

Na wstępie należy zaznaczyć, że model EW1211 to najczęściej kupowany irygator bezprzewodowy. Posiada 3 programy czyszczące, które cechują się różną mocą strumienia. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie intensywności czyszczenia do indywidualnych potrzeb, czyniąc je o wiele bardziej komfortowym.

Maksymalne ciśnienie wynosi 5,9 Bara, dlatego też cały proces jest niezwykle intensywny, a jednocześnie precyzyjny i skuteczny. Dodatkowym udogodnieniem jest wykonywanie aż 1400 pulsacji na minutę, które zwiększają efektywność.

Plusem okazuje się także atrakcyjna cena, idąca w parze z naprawdę dobrymi parametrami.

W zestawie znajduje się ładowarka indukcyjna, która dodatkowo posiada miejsce do przechowywania wymiennych końcówek. Fakt, że urządzenie działa bezprzewodowo, czyni je niezwykle wygodnym. Umożliwia również zabranie irygatora na dowolny wyjazd.

Produkt sygnalizuje konieczność podłączenia go do zasilania za pomocą lampki kontrolnej, znajdującej się u podstawy.

Jeśli natomiast chodzi o wady, zdecydowanie należy wspomnieć o możliwości wystąpienia komplikacji ze względu na bezprzewodowość sprzętu. W przypadku częstego użytkowania będzie to bowiem uciążliwe, ponieważ zmianie ulega moc akumulatora, która natomiast przekłada się na intensywność czyszczenia. W związku z tym, po upływie pewnego czasu, różnica w pracy urządzenia będzie bardzo zauważalna.

Minusem jest także niewielka pojemność zbiornika na wodę oraz fakt, że nie można wlać do niego płynu do płukania jamy ustnej.

Pomimo zapewnień producenta dotyczących tego, że sprzęt jest doskonały do podróży, w zestawie nie znajduje się żadne etui czy chociażby pokrowiec. Nie trzeba chyba wspominać, że przenoszenie irygatora bez żadnego zabezpieczenia nie jest higieniczne.

Panasonic EW1511

Panasonic EW1511

Model EW1511 bez problemu można nazwać najbardziej zaawansowanym bezprzewodowym irygatorem do zębów. Posiada on bowiem bardzo dobre parametry, które wpływają na jego funkcjonalność.

Użytkownik może wybierać spośród 5 programów czyszczących, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i osoby z różnorodnymi dolegliwościami jamy ustnej, są w stanie dopasować intensywność pracy do własnych potrzeb.

Maksymalne ciśnienie sięga wartości 6,47 Bara, przez co nawet miejsca niezwykle trudno dostępne, nie są straszne reprezentantowi marki Panasonic.

Bardzo dużym udogodnieniem jest technologia ultradźwiękowa, w którą wyposażono urządzenie. Powoduje ona napowietrzanie strumienia wody, tym samym zwiększając skuteczność czyszczenia.

Plusem jest także funkcja szybkiego ładowania, która gwarantuje gotowość do pracy w przeciągu zaledwie godziny. Co więcej, wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, powiadamia użytkownika o konieczności podłączenia irygatora do zasilania lub jego odłączenia.

Panel sterowania jest wygodny i intuicyjny, dlatego też obsługa sprzętu nie powinna sprawiać najmniejszych problemów.

Dodatkowym atutem jest nowoczesny i stylowy design, który wpasuje się w każdą przestrzeń.

Jeśli natomiast chodzi o wady, jedną z nich może okazać się stosunkowo wysoka cena, w której możliwy jest zakup dobrej jakości irygatora stacjonarnego. Kolejnym minusem jest brak etui w zestawie, który miał również miejsce w wyżej omawianym modelu tej samej marki. Na dłuższą metę uciążliwa staje się także kwestia bezprzewodowości, ponieważ częste stosowanie urządzenia znacznie obniża wytrzymałość akumulatora.

SEYSSO Oxygen Travel

Irygator podróżny SEYSSO Oxygen Travel

Ostatnim już produktem w naszym rankingu jest model marki Seysso, który cechuje się niezwykle długim czasem pracy na zaledwie jednym ładowaniu. Przy założeniu, że irygacja odbywa się dwukrotnie w ciągu dnia – sprzęt jest w stanie działać nawet 14 dni bez konieczności podłączenia do zasilania.

Maksymalne ciśnienie wynosi 6,2 Bara, co jest naprawdę dobrym wynikiem jeśli chodzi o irygatory bezprzewodowe.

Do dyspozycji użytkownika dostępne są 3 różne programy pracy, pozwalające na dostosowanie ich względem własnych potrzeb i preferencji.

W zestawie znajdują się trzy rodzaje specjalistycznych końcówek wymiennych, w których skład wchodzą: dysza czyszcząca, poddziąsłowa oraz ortodontyczna.

Ładowarka indukcyjna gwarantuje szybką gotowość do pracy, a wskaźnik poziomu naładowania informuje użytkownika o konieczności podłączenia sprzętu do zasilania.

Należy wspomnieć o szczególnej jakości wykonania zapewnianej przez producenta. Irygator stworzono z wytrzymałych materiałów, które przyczyniają się do jego trwałości i niezawodności.

Do wad zdecydowanie należy zaliczyć wysoką cenę, ponieważ w tej kwocie dostępne są także modele stacjonarne, będące w wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem. Ponadto niestety i w tym przypadku kupujący nie otrzymują w zestawie etui ochronnego, a także uchwytu na wymienne dysze. Co więcej, tak jak w kwestii każdego irygatora bezprzewodowego, należy liczyć się z faktem zużywania akumulatora, co bezpośrednio przekłada się na intensywność pracy.

Czy warto kupić irygator dentystyczny?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw zwrócić uwagę na fakt, że samo szczotkowanie zębów jest po prostu niewystarczające. Nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze wszędzie tam, gdzie powinna. W związku z tym, przestrzenie między-zębowe niejednokrotnie pozostają zabrudzone. Nie wszyscy mają również czas oraz chęci na dokładne nitkowanie jamy ustnej.

Irygator, tak jak nić dentystyczna, mają na celu usunąć płytkę nazębną oraz bakterie gromadzące się w przestrzeni między zębami. Regularne wykonywanie tej czynności w dużym stopniu zmniejsza ryzyko próchnicy. Przewagą irygatorów jest możliwość oczyszczania miejsc, do których nić dentystyczna nie ma szansy dotrzeć, takich jak obszary poniżej linii dziąseł. W związku z tym, odpowiednio dobrany irygator, nie tylko chroni przed chorobami zębów, ale również dziąseł. Ponadto ogromną zaletą irygatorów jest wygoda, a także łatwość ich użytkowania.

Najlepszy irygator do zębów – podsumowanie

Wybór urządzenia, które idealnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, zdecydowanie nie jest zadaniem łatwym. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które oferują bardzo zbliżone do siebie funkcje.

Najważniejszą kwestią jest jednak zdecydowanie, jaki rodzaj irygatora lepiej spełni postawione mu oczekiwania.

Jeśli więc zależy Ci na produkcie, które zabierzesz ze sobą w każde miejsce – model bezprzewodowy będzie tym, czego potrzebujesz.

Jednak w sytuacji, w której z irygatora korzystać będzie zdecydowanie więcej domowników, lepszym rozwiązaniem okazuje się urządzenie stacjonarne. Daje ono również o wiele więcej możliwości dostosowania odpowiedniego ciśnienia strumienia wody.

 

Jeśli przy zakupie irygatora zastanawiasz się również nad zmianą szczoteczki do zębów – sprawdź nasz ranking najlepszych urządzeń z tej kategorii.

 

Oceń ten post