• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Dobra klawiatura wcale nie musi być absurdalnie droga, nawet jeśli mówimy tutaj o modelach mechanicznych. W tym rankingu podpowiemy wam, jaka tania klawiatura mechaniczna będzie najodpowiedniejsza dla waszych potrzeb.

Na samym początku, musimy jednak ustalić jedną rzecz: tania klawiatura mechaniczna to dla niektórych osób wręcz oksymoron. Nic dziwnego, tego rodzaju sprzęt jest wielokrotnie droższy od tradycyjnych klawiatur membranowych. Jeśli nie wiecie jeszcze czemu, ani nawet czym różnią się od siebie wspomniane urządzenia zapraszamy was do przeczytania naszego poradnika w tej kwestii.

Czym jest więc dla nas tania klawiatura mechaniczna? Cóż, z pewnością nie możemy mówić tutaj o modelach za 30 czy 40 zł. Powód jest banalnie prosty – takowe nie istnieją. Całkiem rozsądna granicą jest jednak 250zł. W takiej kwocie, możemy dostać już naprawdę ciekawy i przyzwoity sprzęt.

Oczywiście, tania klawiatura mechaniczna nie będzie miała raczej ogromu dodatkowych funkcji. Nie spodziewajmy się więc zbyt wielu specjalnych klawiszy funkcyjnych, wymyślnego oprogramowania czy niesamowicie imponującego designu. Niemniej – dalej będzie to w pełni działające, świetne urządzenie deklasujących w niektórych kwestiach każdą klawiaturę membranową.

Skoro mamy już niezbędne podstawy teoretyczne, to przejdźmy do samego rankingu.

Tania klawiatura mechaniczna 60%: Redragon Draconic

Tania klawiatura mechaniczna: Redragon Draconic

Klawiatura mechaniczna Redragon Draconic to sprzęt stworzony z myślą o minimalistach. Cały design już od samego początku sugeruje nam, że miało być prosto, mobilnie i sprawnie – dokładnie ten efekt osiągnięto.

Redragon Draconic to tania klawiatura mechaniczna w układzie 60%. Bardzo jasno segmentuje to ten sprzęt – to produkt typowo dla graczy, nie sprawdzi się zupełnie, jeśli musimy na niej dużo pisać. Dzięki ograniczeniu liczby klawiszy, udało się jednak zyskać naprawdę niesamowitą mobilność – ma tylko niecałe 30 cm długości.

Klawiaturę możemy podłączyć do naszego komputera za pomocą kabla USB-C. Jest do dość nietypowe, ale z pewnością przyszłościowe rozwiązanie. Oprócz tego, otrzymamy też możliwość podpięcia jej bezprzewodowo, za pomocą standardu Bluetooth 5.0. Teoretycznie, możemy wykorzystać ją nawet do pracy z telefonem!

W środku, znajdziemy doskonale znane przełączniki Outemu Brown. To klasyczna pozycja dla graczy, którzy doceniają bardzo miękki skok klawiszy. Sporym plusem Redragona Draconic jest też to, że to względnie cichy, jak na klawiaturę mechaniczną oczywiście, sprzęt.

Cena: 230 zł

Zobacz: Czy warto kupić gotowy komputer do gier? Sprawdzamy!

SPC Gear GK540

SPK Gear GK 540

Producent klawiatury mechanicznej SPC Gear GK540 reklamuje się hasłem „Geniusz tkwi w prostocie”. Właściwie, wystarczy to w pełni do opisania z jakim sprzętem mamy do czynienia. To niezwykle prosty model, pozbawiony niemal wszystkich dodatkowych funkcji.

SPC Gear GK540 to tania klawiatura mechaniczna, która po prostu doskonale spełnia swoją funkcję. Dodatkowo, to świetny wybór dla wszystkich, których odstrasza krzykliwy gamingowy design. Niemniej, nie zabrakło oczywiście możliwości podświetlenia klawiszy programowalnymi światłami LED.

Oprócz tego, klawiatura wyposażona jest w funkcję N-Key Rollover, czyli pełny anti-ghosting. Teoretycznie możemy więc wcisnąć na raz absolutnie wszystkie przyciski i każdy powinien być zarejestrowany. Możemy też zapisywać za jej pomocą własne makra.

SP Gear GK540 ma wbudowane czerwone przełączniki Kailh Red. To zdecydowanie lepszy wybór dla graczy niż dla pisarzy. Przyciski wymagają bardzo małej siły nacisku do aktywacji. Spory plus to również to, że są zdecydowanie cichsze.

Cena: 230 zł

MODECOM Volcano Lanparty 2 RGB

Modecom Lanparty

Marki Modecom nie trzeba chyba zbytnio przedstawiać. Od dawna produkują akcesoria komputerowe bardzo wysokiej klasy. Nie inaczej jest też z klawiaturą mechaniczną Volcano Lanparty 2.

Podobnie jak poprzedni model, jest to klawiatura w układzie 60%. Absolutnie nie jest więc to sprzęt polecany do pisania czy pracy biurowej. Chociaż warto dodać, że wąska grupa użytkowników ceni sobie mimo wszystko sześćdziesiątki przy pisaniu, niemniej nie jest to raczej oczywisty wybór.

Sam model stworzony jest wręcz po to, aby zapewnić nam maksymalną mobilność. To dobry wybór dla graczy, którzy nie zawsze grają na swoim komputerze. Możemy podłączyć ją do naszego komputera przy pomocy kabla USB-C, lub zwykłego USB.

Pomimo tego, że jest to model 60%, producentowi udało zmieścić się w nim pokrętło do regulacji głośności. To bez wątpienia bardzo przydatna funkcja. Oprócz tego, nie znajdziemy tutaj raczej dodatkowych atrakcji. Ma być prosto i mobilnie.

Miłą odmianą jest to, że Volcano Lanparty 2 RGB wykorzystuje brązowe przełączniki Gateron. To bardzo ceniony producent, mogący pochwalić się świetną żywotnością i jakością wykonania sprzętu.

Cena: 240 zł

Zobacz: Monitor gamingowy do 1500 zł – najlepsze modele

Tania klawiatura mechaniczna: KRUX Meteor RGB

Tania klawiatura mechaniczna: Krux

W kategorii tania klawiatura mechaniczna nie sposób nie wspomnieć o KRUX Meteor RGB. To niezwykle estetyczne i naprawdę wygodne urządzenie. W dodatku, naprawdę solidnie wykonane – to sprzęt na długie lata użytkowania.

Klawiatura mechaniczna KRUX Meteor RGB to bardzo klasyczny model. Dostajemy tutaj standardowy układ klawiszy w rozmiarówce 100% – nic nie zostało więc ucięte lub ograniczone, to pełnoprawna klawiatura.

Sam sprzęt jest przy tym jednak dość niewielki i mobilny, to bez wątpienia spory plus. KRUX Meteor RGB ma 43 centymetry szerokości i 20 cm długości. Waży przy tym 1,16 kilograma – nic nie odstaje więc tutaj od normy.

Największy plus to bez wątpienia to, że możemy kupić ją w dwóch wersjach – z brązowymi i niebieskimi przełącznikami Outemu. Pierwsza wersja, będzie idealna dla wszystkich graczy, druga z kolei znacznie lepiej sprawdzi się dla wszystkich, którzy dużo piszą. Każdy przełącznik, powinien teoretycznie wytrzymać aż 50 milionów kliknięć – to świetny wynik.

Bardzo dobre wrażenie robi też podświetlenie LED – KRUX Meteor zupełnie nie sugeruje swoim designem, że to budżetowy sprzęt. Niestety coś za coś – wielu użytkowników skarży się na jej stosunkowo wysoką awaryjność. Producent zapewnia na szczęście aż 2 lata gwarancji.

Cena: 160 zł

Dobra klawiatura mechaniczna za mniej niż 200zł?! I-BOX AURORA K-3

I box aurora

I-Box Aurora K-3 to tania klawiatura mechaniczna, która naprawdę szokuje swoim stosunkiem jakości do ceny. Wszystko działa tutaj tak dobrze, że aż chce się zapytać, gdzie jest jakiś haczyk.

Aurora K-3 to pełnowymiarowa klawiatura w tradycyjnym układzie. Doskonale sprawdzi się zarówno do pracy jak i podczas grania. Dodatkowo, zwraca na siebie uwagę bardzo interesującym designem – będzie świetnym dopełnieniem stanowiska gamingowego, ale również nie wzbudzi uśmiechów politowania leżąc na zwykłym biurku.

Poza standardowymi przyciskami, Aurora ma dodatkowo wbudowane pokrętło, za pomocą którego możemy sterować głośnością i podświetleniem i 3 klawisze funkcyjne. Oprócz tego, możemy samodzielnie rejestrować nią polecenia macro i programować poszczególne przyciski – to bardzo wszechstronne urządzenie.

Jeśli mielibyśmy doszukać się na siłę jakiejś wady tej klawiatury, to będą to zapewne same przełączniki – brązowe KRGD. Jest to po prostu mało znany klon popularnych switchy Cherry MX. Tak naprawdę jednak, pomimo tego, że jest to mało znana marka, to same urządzenia są naprawdę świetne. Jedyny minus to to, że wymagają stosunkowo dużo siły nacisku do aktywacji – 60g.

Jeśli weźmiemy pod uwagę jej cenę, to Aurora K-3 jest absolutnym zwycięzcą tego rankingu. To tania klawiatura mechaniczna z prawdziwego zdarzenia, nie odstępująca zbytnio swoim droższym odpowiednikom.

Cena: 140 zł (!)

Zobacz też:
Mysz gamingowa – Razer, Logitech, SteelSeries, ranking
Jak zdiagnozować komputer – dysk twardy, pamięć RAM i bateria laptopa

Oceń ten post