• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Kurtyny grzewcze do domu to stosunkowo świeży temat, ponieważ większość tego typu urządzeń dotychczas była stosowana raczej w galeriach handlowych i restauracjach. Tam, gdzie zamontuje się kurtynę powietrzną, pełni ona funkcję wiatrołapu.

Może być przydatna zarówno w lecie, jak i w zimie tworząc blokadę dla gorącego lub zimnego powietrza. Pytanie brzmi czy jest to rozwiązanie energooszczędne, które może stanowić alternatywną lub dodatkową metodę ogrzewania mieszkania?

Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym materiale, a także porównamy najciekawsze modele na rynku tworząc ranking kurtyn grzewczych do domu.

najlepsze kurtyny grzewcze

Jak działa kurtyna powietrzna?

Choć z wyglądu przypomina klimatyzator, kurtyna grzewcza działa na nieco innej zasadzie. Jest wyposażona w wentylatory, które generują strumień powietrza zapobiegający przedostawaniu się mas powietrza z zewnątrz pomieszczenia. Ze względu na specyfikę działania kurtynę montuje się najczęściej bezpośrednio nad drzwiami.

Tworząca się dzięki wentylatorom ściana może chronić przez stratami ciepła w okresie grzewczym, a jednocześnie pomagać w utrzymywaniu chłodu podczas upałów. Co warto wiedzieć, kurtyna chroni także przed różnorodnymi owadami i częścią zanieczyszczeń z powietrza.

Ranking kurtyn grzewczych 2022 [TOP 5]

Model kurtyny grzewczej Regulacja mocy Przepływ powietrza Głośność pracy jednostki wewnętrznej Cena Gdzie kupić?
N'oveen HC2200 2 stopniowa 120 m³/h 45 dB 419,00 zł
N'oveen HC2100 2 stopniowa 110 m³/h 45 dB 429,00 zł
Optimum KP-1000 2 stopniowa b.d. 35 dB 310,00 zł
Adler AD 7714 2 stopniowa b.d. 53 dB 225,00 zł
Volteno VO0443 b.d. b.d. 35 dB 249,00 zł

ranking kurtyn grzewczych

N’oveen HC2200

N’oveen HC2200 to jedna z najlepszych kurtyn powietrznych pod względem stosunku ceny do jakości. Oferuje możliwość wyboru mocy pomiędzy 1000 W i 2000 W, a także trzy tryby nawiewu: powietrze zimne, ciepłe i gorące.

Przepływ powietrza wynosi 120 m³/h, co wiąże się z faktem, że kurtyna powinna być zainstalowana na minimalnej wysokości 1,8 m. Element grzejny jest wykonany z ceramiki. Mamy tu także zabezpieczenie przed przegrzaniem i automatyczne wyłączanie zasilania.

24-godzinny programator czasowy umożliwia wcześniejsze zaprogramowanie czasu pracy urządzenia. Wyświetlacz LED pozwala łatwo monitorować bieżącą pracę kurtyny, podczas gdy funkcja SWING (ruch oscylacyjny łopatek) ułatwia rozprowadzanie powietrza po wnętrzu pomieszczenia.

kurtyny grzewcze ranking

N’oveen HC2100

Alternatywą dla wspomnianego wyżej modelu może być N’oveen HC2100. Oba produkty to godne polecenia, dobre kurtyny powietrzne. Mają bardzo podobne specyfikacje zarówno pod względem wyboru trybów mocy (2) jak i temperatury powietrza (zimne / ciepłe / gorące).

Czym zatem się różnią? N’oveen HC2100 ma w zestawie pilot zdalnego sterowania, który ułatwia obsługę urządzenia. Ta kurtyna grzewcza została także wyposażona w nieco inny stylistycznie wyświetlacz LED. Wydajność (110 m³/godz) i wysokość montażu (1,8 m) pozostają porównywalne.

jakie kurtyny grzewcze są dobre

kurtyna grzewcza - jak wybrać

Optimum KP-1000

Pośród tanich i dobrych kurtyn powietrznych warto wyróżnić model Optimum KP-1000, który jest wyposażony z ceramiczny element grzejny i termostat. Użytkownik ma do wyboru dwa tryby grzania: 1000 W i 2000 W. Model jest wyposażony w zautomatyzowany system, który włącza urządzenie gdy temperatura spada poniżej 3˚C.

Dodatkowo sterowanie pracą urządzenia, także na przestrzeni poszczególnych dni, ułatwia timer wbudowany w wyświetlacz LCD.

Kurtyna powietrzna Optimum KP-1000 ma wbudowaną nie tylko ochronę przed przegrzaniem, ale także zabezpieczenie przed dziećmi w postaci blokady rodzicielskiej. Mamy tu do dyspozycji również funkcję SWING, czyli funkcję ruchu kratki wylotowej powietrza.

najlepsze kurtyny grzewcze w 2022

dobra kurtyna grzewcza

Adler AD 7714

Adler AD 7714, podobnie jak większość modeli, która znalazła się w naszym rankingu kurtyn grzewczych, oferuje dwa tryby mocy do wyboru. Urządzenie automatycznie kontroluje temperaturę w pomieszczeniu i uruchamia się, jeśli spadnie ona poniżej 10°C.

Kurtyna powietrzna posiada wbudowany zegar i timer, oferuje również możliwość zaplanowania grzania na poszczególne dni tygodnia. Sterowanie jest tym łatwiejsze, że w zestawie znajduje się pilot.

ranking kurtyn grzewczych

Volteno VO0443

Volteno VO0443 wyróżnia się w naszym ranking kurtyn grzewczych przede wszystkim niską ceną i niską głośnością pracy (przynajmniej według deklaracji producenta).

Podobnie jak w większości polecanych dobrych kurtyn powietrznych element grzejny stanowią tu ceramiczne płytki, a samo urządzenie oferuje wybór trzech trybów pracy: zimny, ciepły i gorący.

Wyświetlacz LCD ma wbudowany zegar i timer, do zestawu dołączony jest także pilot zdalnego sterowania. Użytkownik może programować pracę kurtyny powietrznej nawet na poszczególne dni tygodnia.

najlepsze kurtyny grzewcze ranking

Jak wybrać dobrą kurtynę grzewczą?

Chcąc wybrać dobrą kurtynę grzewczą do swojego mieszkania lub domu trzeba uwzględnić przede wszystkim odpowiednią wielkość urządzenia. Żeby stworzyć skuteczną ścianę powietrza, kurtyna powinna być nieco szersza niż drzwi. Jeśli wejście jest wyjątkowo szerokie, kurtyny można łączyć w zestawy.

Trzeba powiedzieć otwarcie, że kurtyny grzewcze nie są najbardziej ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi i raczej nie przebiją grzejników olejowych, elektrycznych czy klasycznych farelek (termowentylatorów). Sporo zależy jednak od rodzaju urządzenia i jego zasilania. Najlepsze kurtyny grzewcze, z punktu widzenia łatwości instalacji, mają za źródło ciepła elektryczną nagrzewnicę. Jednocześnie są najdroższe w użytkowaniu. Niektóre modele można jednak podpiąć pod domową instalację CO i to rozwiązanie wydaje się być najtańszym w eksploatacji jak na obecne czasy. Trudno jednak je kupić.

Kolejną z najważniejszych kwestii przy wyborze dobrej kurtyny powietrznej jest przepływ powietrza i zasięg urządzenia. Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie było naddatków wydajności, ponieważ wiąże się to nie tylko z wyższymi kosztami zakupu, ale z późniejszymi nadmiernie wysokimi kosztami eksploatacji. Niestety nie każdy z producentów udostępnia takie dane.

Wady i zalety kurtyn grzewczych

W porównaniu na przykład z klimatyzacją, kurtyny grzewcze potrafią być głośne. Podczas swojej pracy generują hałas na poziomie około 45-55 dB, co stanowi tylko nieco lepszy wynik niż to, co oferują klimatyzatory przenośne. Jak już wspomnieliśmy w akapicie powyżej, kurtyny są także stosunkowo kosztowne w użytkowaniu. Tu jednak warto podkreślić, że największe koszty generuje samo grzanie, a wentylacja (na przykład latem) stanowi zaledwie około 10% rocznych kosztów pracy urządzenia.

Komu zatem przyda się dobra kurtyna grzewcza do domu? Wszystkim tym, którzy nie chcą tracić ciepła lub chłodu niezależnie od pory roku, a nie mają możliwości dobudowania wiatrołapu. Ci którzy zdecydują się na instalację tego urządzenia skorzystają z jego zalet. Ostatecznie kurtyny powietrzne są tanie, chronią przed insektami i częścią zanieczyszczeń z powietrza.

Mogą w znaczącym stopniu wesprzeć oszczędność energii, jednak przede wszystkim w przypadkach, w których drzwi często są otwierane, a ogrzewana powierzchnia jest duża. Ostatecznie nie bez powodu te urządzenia są najchętniej używane w lokalach gastronomicznych, galeriach czy budynkach użyteczności publicznej.

Jeśli po przeczytaniu naszych wskazówek uważasz te urządzenia za odpowiednie dla pomieszczeń, które chcesz zabezpieczyć przed utratą ciepła lub chłodu, nasz ranking kurtyn grzewczych powinien pomóc Ci podjąć dobrą decyzję.

#materiałreklamowy

Oceń ten post