• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Domowe generatory mogą stanowić zabezpieczenie przed przerwami w dostawach prądu, tym bardziej, że mogą być zasilane zarówno benzyną, olejem napędowym, jak i gazem. Dobry agregat prądotwórczy to jednak nie tylko podstawowe zabezpieczenie przed brakiem prądu. To urządzenie, które może przydać się przede wszystkim na działce, w garażu czy na budowie.

Jak wybrać dobry agregat prądotwórczy, taki, który spełni potrzeby domostwa? Podpowiadamy w poniższym materiale.

Czytaj także: Ranking czujników jakości powietrza do domu [TOP 3 detektory cząstek PM]

Najlepsze agregaty prądotwórcze – czym są zasilane?

Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie które z domowych generatorów prądu są najbardziej ekonomiczne, odpowiedź jest prosta. Na pierwszym miejscu plasują się agregaty z silnikami diesla, które potrafią spalać nawet połowę mniej paliwa niż te benzynowe.

Wśród benzynowych agregatów prądotwórczych do domu najlepiej sprawdzają się te z silnikami czterosuwowymi, nieco mniej wydajne będą silniki dwusuwowe. Najbardziej paliwożerne są z kolei agregaty zasilane gazem, ale z drugiej strony aktualnie jest to paliwo zdecydowanie najtańsze.

Na rynku dostępne są również agregaty, które działają dzięki energii zgromadzonej wcześniej w akumulatorach. O ile takie rozwiązanie może być dobrą propozycją na wspomnianą wcześniej działkę czy biwak, tak w przypadku potencjalnego odcięcia prądu to urządzenie raczej nie będzie stanowiło wystarczającego zabezpieczenia dla domu.

Najlepsze agregaty prądotwórcze – Ranking [TOP 15]

Model Moc Silnik Ilość gniazd Cena Gdzie kupić
Daewoo GDA 3500 3,2 kW spalinowy czterosuwowy 2 3654 zł
Honda Eu32I 2,6 kW spalinowy 3 13550 zł
Honda EP10000E 9 kW spalinowy 2 21530 zł
Atlas Copco P2000i 2,3 kW spalinowy 1 4699 zł
MAX MXGG20 2,5 kW spalinowy czterosuwowy 3 527 zł
Atlas Copco P 3500I 3,0 kW spalinowy 3 7870 zł
Könner & Söhnen KS7000E 5,0 kW spalinowy czterosuwowy 2 2875 zł
Könner & Söhnen KS8100HDE 6,0 kW diesel czterosuwowy 3 5599 zł
Pramac PX4000 2,7 kW spalinowy 3 2590 zł
Pramac EM4100 3,1 kW spalinowy b.d. 5598 zł
Smart 013600A 2,6 kW spalinowy 2 1549 zł
Yato YT-85453 2,5 kW spalinowy czterosuwowy 2 999 zł
Pezal PGG3100X 3,3 kW spalinowy 1 1599 zł
Konner & Sohnen Basic 12I S 1,2 kW spalinowy 1 1310 zł
Kaltmann K-AK 2200S 2,3 kW 4-suwowy OHV 1 1097 zł

Daewoo GDA 3500

Daewoo GDA 3500 to  agregat z serii Master Line. Został wyposażony w powiększony zbiornik paliwa (18l) i woltomierz do monitorowania napięcia wyjściowego. Dzięki niemu użytkownik zapobiegnie uszkodzeniom, które mogłyby wynikać z odchyleń napięcia od wartości znamionowej.

Wszystkie modele agregatów spod szyldu Daewoo można śmiało wliczyć do grona najlepszych agregatów prądotwórczych. Ten producent po prostu oferuje rozwiązania niezawodne, a przy tym łatwe w obsłudze.

Każdy silnik Daewoo jest opatrzony numerem seryjnym, który umożliwia kontrolę jakości na każdym z etapów produkcji. Zaawansowany system filtracji zapewnia długą żywotność silnika, ponieważ chroni go nie tylko przed przegrzaniem, ale i przed zanieczyszczeniami. Z kolei licznik motogodzin nie pozwala zapomnieć o terminowej obsłudze technicznej.

Na komfort użytkowania ma wpływ z kolei wielofunkcyjny wyświetlacz. Znajdziesz na nim informacje o aktualnym napięciu, natężeniu, obciążeniu, częstotliwości prądu i czasie pracy silnika. Każde urządzenie jest wyposażone w automatyczny stabilizator napięcia i czujnik poziomu oleju.

Honda Eu32I

Honda Eu32I to stosunkowo nowy produkt na rynku, a jednocześnie jeden z najdroższych. Jego elegancko zaprojektowana obudowa skrywa sporą moc (3200 watów) i oferuje ciągłą wydajność. Ten model wyróżnia także fakt, że jest to w praktyce pierwsza taka integracja wysokowydajnego silnika z przenośnym inwerterowym generatorem z wtryskiem paliwa.

Ciekawostką jest także fakt, że ten agregat można obsługiwać dedykowaną aplikacją na smartfona. Wystarczy łączność Bluetooth, by można było monitorować stan generatora i zdalnie nim sterować.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości prądu wyjściowego, cichej pracy i małej wadze w stosunku do generowanej mocy, nie ma lepszego wyboru niż Honda Eu32I. Warto też wiedzieć, że użytkownik ma możliwość autosynchronizacji, czyli równoległego połączenia dwóch generatorów EU22i, by podwoić moc wyjściową. W opcji jest także tryb pracy ekonomicznej (ECO), który w sposób inteligentny zmniejsza zużycie paliwa, dostosowując je do wielkości obciążenia.

Honda EP10000E

Generatory marki Honda nie należą do najtańszych, czego potwierdzeniem jest także model EP10000E. Są to jednak agregaty wyposażone w sprawdzone i niezawodne technologie, dzięki czemu zapewniają najdłuższą żywotność.

Generator jednofazowy EP10000E AVR jest wyposażony w stabilizację napięcia i dwa gniazda 230V, sprawdzające się do zasilania odbiorników jednofazowych, czułych na jakość parametrów elektrycznych.

Prądnicę napędza nowy silnik Honda GX630, oferujący mniejsze zużycie paliwa i zmniejszoną emisję spalin. Jest on sterowany za pomocą panelu kontroli z licznikiem motogodzin, alarmem olejowym, dźwignią ssania oraz stacyjką.

Komfort użytkowania zapewnia także 20 litrowy kanister zbiornika paliwa, rozrusznik elektryczny i akumulator. Poziom głośności sprawia jednak, że jest to agregat przeznaczony do zabudowy.

Atlas Copco P2000i

Atlas Copco P2000I to agregat prądotwórczy jednofazowy (230V). Choć został opracowany z myślą o profesjonalistach, z powodzeniem służy także w domostwach prywatnych. Solidne wykonanie, wydajne zużycie paliwa i kompaktowe rozmiary to tylko kilka cech, które sprawiają, że ten model znajduje się pośród polecanych agregatów prądotwórczych.

Osiągnięcie wydajnej mocy przy najniższym zużyciu paliwa jest możliwe dzięki inteligentnej regulacji prędkości obrotowej w połączeniu z funkcją pracy w układzie równoległym. Emisja akustyczna także zasługuje na uwagę. Generatory iP wyznaczają w tej kwestii nowe standardy.

Atlas Copco P2000I oferuje gwarancję działania przez długi czas, nawet w bardzo trudnych warunkach eksploatacji. Nasz ranking agregatów prądotwórczych to nie jedyne miejsce, w którym ten model uzyskuje wysoką ocenę. Atlas Copco oferuje bardzo dobre agregaty prądotwórcze, które cieszą się dużą popularnością na rynku.

MAX MXGG20

Dla kontrastu, tuż po droższym Atlas Copco P2000i, w naszym rankingu agregatów prądotwórczych postanowiliśmy umieścić model MAX MXGG20. Ten generator z 4-suwowym silnikiem OHV także oferuje bardzo dobre parametry, niezawodność i wielofunkcyjność.

Dysponuje trzema dobrze zabezpieczonymi gniazdami: 2x 230V, 1x380V, a dodatkowo wyjście na 12V umożliwia użycie go w roli prostownika. Model posiada także wbudowany voltomierz i wyłącznik instalacyjny, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania.

Moc maksymalną alternatora wynosi 2,5kW, a średnie zużycie paliwa w tym modelu wynosi 2,7 l/h. Długotrwałą pracę urządzenia zapewnia 13-litrowy zbiornik paliwa. Jako model z niższej kategorii cenowej, posiada rozruch ręczny za pomocą startera.

Atlas Copco P 3500I

Atlas Copco P 3500i z AVR to jeden z przenośnych generatorów opracowanych z myślą o profesjonalistach i firmach wykonawczych. Model zapewnia niezawodne źródło mocy w trakcie pracy, a dzięki trwałemu wykonaniu gwarantuje niezawodne działanie w długoterminowym horyzoncie użytkowania, w tym także w najtrudniejszych warunkach.

Jak przystało na jeden z najlepszych generatorów, model ma wbudowane funkcje bezpieczeństwa i jest łatwy w obsłudze. Dzięki temu sprawdzi się nie tylko w przypadku firm z branży budowlanej, ale także do użytku jednoosobowego, bez względu na rodzaj i miejsce realizowanych zadań.

Könner & Söhnen KS7000E

Jeśli chcesz kupić dobry agregat prądotwórczy o dużej mocy i potwierdzonej niezawodności, Könner & Söhnen KS7000E z pewnością spełni Twoje oczekiwania z nawiązką. Innowacyjny system zmiany faz (VTS) pozwala uzyskać tą samą moc z jednej lub trzech faz.

Możliwość przełączania trybów to jednak nie jedyna funkcja, która wyróżnia ten model. Generator został stworzony z dbałością o żywotność – silniki są zamontowane na gumowych poduszkach, podobnie stalowa rama została wyposażona w gumowe wsporniki, które minimalizują wpływ wibracji i korozji.

Silniki Könner & Söhnen to nie tylko rozwiązania niezawodne i wydajne. Jako jedne z niewielu mogą pochwalić się faktem, że spełniają wszystkie światowe i europejskie normy jakości, w tym najnowszą normę emisji spalin EURO V. Dodatkowo oferują łatwy rozruch i generują niski poziom wibracji.

Wygodny panel sterowania z monitorem LED zapewnia łatwą obsługę i dostarcza wszelkich kluczowych informacji odnośnie pracy urządzenia. Dzięki systemowi uproszczonego startu generator uruchomisz elektronicznie. Stalowy zbiornik paliwa o pojemności 25 litrów zapewnia długi czas pracy, a umieszczony na nim wskaźnik poziomu paliwa pozytywnie wpływa na wygodę użytkowania.

Gdyby nie fakt, że najczęściej decydujemy się na zakup najbardziej ekonomicznego rozwiązania, ten model bez wątpienia mógłby zająć pierwsze miejsce w naszym rankingu generatorów prądu. Jeśli jednak nie należysz do większości i szukasz produktów z najwyżej półki i o najwyższej mocy – ten model może być dla Ciebie.

Könner & Söhnen KS8100HDE

Könner & Söhnen ma w ofercie również dobry agregat prądotwórczy z silnikiem diesla. KS8100HDE to najdroższy model w naszym rankingu generatorów prądu, który jednak oferuje wszechstronne zastosowanie. Skorzystasz z niego zarówno w domu, domku letniskowym, jak i na budowie, kempingu, działce, łodzi czy w warsztacie. Nadaje się zarówno do prac z elektronarzędziami, elektroniką, pompami, jak i oświetleniem.

Podobnie jak w przypadku wspomnianego wyżej modelu KS7000E, KS8100HDE również dysponuje niezawodnym, wydajnym i ekonomicznym silnikiem. Jego żywotność przekracza 3000 motogodzin, co sprawia, że generator jest przystosowany do długotrwałej pracy. Dodatkowo, ten model z serii Heavy Duty ma funkcję podgrzewania przedstartowego (Preheater) więc możesz łatwiej uruchamiać go nawet w zimie.

Łatwą obsługę urządzenia umożliwia wygodny panel sterowania i nowoczesny wyświetlacz LED. Z kolei na bezpieczeństwo użytkowania wpływa system AVR, który chroni urządzenie przed przeciążeniem i zwarciem.

 

Pramac PX4000

Przenośny agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym, Pramac PX4000, oferuje 2 gniazda schuko 230 V 16 A IP54, oraz gniazdo 2P+T CEE 230V 16A IP44. Pośród najlepszych agregatów prądotwórczych wyróżnia się solidną ramą i dużym metalowym zbiornikiem paliwa o pojemności 18,5 l.

Urządzenie posiada także synchroniczny alternator z AVR. Panel kontrolny ma wbudowany ciekłokrystaliczny licznik godzin, miernik częstotliwości oraz woltomierz. PX 4000 ma możliwość pracować przez ponad 19 godzin, przy założeniu 75% obciążenia i z pełnym zbiornikiem paliwa. Rozruch w tym modelu jest ręczny, ale wpływa to korzystnie na jego cenę.

Pramac EM4100

Pramac EM4100 to model benzynowy, równie godny polecenia, a zarazem jeden z najlepszych agregatów prądotwórczych. Posiada wbudowany system stabilizacji napięcia i sprawdzi się nawet do intensywnych zastosowań. Zasotosowano w nim silnik Honda GX200 oraz rozruch ręczny.

 

Smart 013600A

Smart 013600A to agregat jednofazowy, który umożliwia zasilanie odbiorników na napięcie 230 V. Zasługuje na swoje miejsce w naszym rankingu generatorów prądu, ponieważ oferuje zabezpieczenie termiczne, czujnik oleju, który przy niedoborze oleju wyłącza silnik, a także dwa gniazda 230 V.

Stabilizacja napięcia AVR umożliwia używanie tego modelu do urządzeń domowych. Smart 013600A jest kompatybilny z czułymi odbiornikami, takimi jak komputery, telewizory czy telefony. Zbiornik na paliwo ma optymalną pojemność 15 litrów, a rozruch odbywa się za pomocą linki.

 

Najlepsze agregaty prądotwórcze

Yato YT-85453

Yato YT-85453 także musiał znaleźć się w naszym rankingu generatorów prądu. Nie tylko ze względu na niską cenę, ale przede wszystkim ze względu na swoją popularność. Podobnie jak generator od Blaupunkt, Yato także został wyposażony w stabilizację napięcia AVR, dzięki czemu wszelkie podpięte do niego urządzenia elektryczne są chronione przed uszkodzeniem.

Posiada także taki sam stopień ochrony (IP23), dzięki czemu bez obaw możesz przechowywać go na zewnątrz. Pojemność zbiornika, która wynosi 3,6 litra, wystarcza na około 8 godzin pracy.

Pezal PGG3100X

Dobrym agregatem prądotwórczym z niższej kategorii cenowej jest także Pezal PGG3100X. Jest wyposażony w niezawodny silnik benzynowy z dobrą wibroizolacją, która skutecznie tłumi drgania, co przekłada się z kolei na wydłużoną żywotność.

Model ma też system stabilizacji napięcia AVR, miedziane uzwojenie prądnicy, licznik motogodzin, a także zabezpieczenie przed przeciążeniem poprzez wyłącznik termiczny, czujnik ciśnienia oleju oraz pojemny zbiornik paliwa dla maksymalnie wydłużonej pracy.

Ten jednofazowy agregat prądotwórczy dysponuje maksymalną mocą 3.3 kVA / 3.3 kW i posiada ręczny system rozruchu.

Konner & Sohnen Basic 12I S

Konner & Sohnen Basic 12I S to jeden z najtańszych modeli spod szyldu tej marki. Charakteryzuje go wytwarzanie prądu elektrycznego z czystą sinusoidą. Posiada wbudowany moduł elektroniczny sterowany mikroprocesorem, który precyzyjnie kontroluje pracę generatora, zapewniając jednocześnie maksymalną stabilną częstotliwość 50 Hz i napięcie 230 V.

Z silnika – który spełnia wszelkie europejskie standardy jakości, w tym nowoczesny standard środowiskowy EURO V – można korzystać także w trybie oszczędnym, czyli na małych obrotach, co pozwala obniżyć zużycie paliwa nawet o 50%.

Ten wielofunkcyjny agregat pozwala monitorować aktualny stan pracy, automatycznie wyłącza bezpiecznik w przypadku przeciążenia albo zwarcia, a ponadto ma wskaźnik niskiego poziomu oleju, przycisk Reset oraz wznawiania zasilania.

Praktycznym rozwiązaniem jest złącze do równoległego podłączenia generatorów, dwa wyjścia USB (5V/1A, 5V/2.1 A), a także gniazdo 12V, pozwalające na podłączanie różnorodnych akcesoriów samochodowych czy też ładowanie akumulatora.

Sensownie dopracowana, wyciszająca obudowa zapewnia obniżony poziom hałasu (62 dB Lpa 7 m), komfort użytkowania i wygodny transport.

Kaltmann K-AK 2200S

Kaltmann K-AK 2200S Euro 5 to nie za drogi, a dobry agregat prądotwórczy. Nada się do warsztatu, gospodarstwa, a także domku letniskowego – wszędzie tam, gdzie możesz potrzebować prądu, także w razie awarii.

To model mobilny, łatwy w obsłudze, o średnim zużyciu paliwa na poziomie 1,6 l/h. Przy pełnym zbiorniku paliwa urządzenie może pracować przez około 3,5 godziny.

dobre agregaty prądotwórcze

Ile mocy powinien mieć generator prądu do domu?

Co do zasady, moc agregatu powinna przewyższać łączną moc urządzeń, które chcemy nim zasilać o co najmniej 20%. Wynika to ze zwiększonego poboru mocy podczas rozruchu silnika elektrycznego. Z drugiej strony warto pamiętać, że większa moc wiąże się z wyższą ceną zakupu i wyższym zużyciem paliwa, więc warto ograniczyć ilość urządzeń do niezbędnego minimum.

Jak obliczyć moc potrzebną do awaryjnego zasilania gospodarstwa domowego? Przejdź się po domu i sprawdź moc maksymalną na tabliczkach znamionowych urządzeń, które uważasz za niezbędne do funkcjonowania w kryzysie. Podsumuj je i pomnóż przez 1,2.

Jeśli chcesz przygotować się na odcięcie prądu, zapewniając sobie możliwość podłączenia podstawowych urządzeń domowych, takich jak lodówka, laptop czy kuchenka elektryczna, wystarczy Ci agregat jednofazowy (230 V). Trójfazowe generatory (400 V) to dobre rozwiązanie na budowę, ale raczej mało adekwatne względem potrzeb domu jednorodzinnego.

W większości przypadków do zaspokojenia kryzysowych potrzeb domowych wystarczą modele o mocy 2-3 kW. To aktualnie najchętniej wybierane urządzenia, co jednocześnie wpływa na ich niską dostępność na rynku.

Sprawdź również: Ranking lodówek turystycznych [TOP 7]

Domowe generatory prądu, a akcesoria dodatkowe

Nawet najlepsze agregaty prądotwórcze nie zawsze są wyposażone w pakiet niezbędnych akcesoriów. Tak jest choćby w przypadku generatorów prądu marki Daewoo czy Könner & Söhnen, które nie są wyposażone w kółka. Dlatego decydując się na model, który nie jest z natury mobilny, a dla Twoich potrzeb być powinien – warto żebyś zaopatrzył się w dedykowany zestaw transportowy. Tego typu akcesoria najczęściej nie wiążą się z dużym wydatkiem, bo najczęściej nie przekraczają 200 zł.

Jeżeli w zestawie nie ma oleju do silnika, jest to kolejna rzecz, w którą możesz się wyposażyć kupując model, który wybrałeś pośród polecanych domowych generatorów prądu.

Jeżeli chcesz zapobiec degradacji paliwa i mieć pewność, że urządzenie będzie gotowe do pracy w każdym momencie, możesz zastosować dodatek do paliwa, który będzie zapobiegał tworzeniu się osadów i biologicznych zanieczyszczeń. O ten produkt najlepiej pytać na stacjach benzynowych.

agregaty prądotwórcze - jak wybrać

Co trzeba wiedzieć kupując domowy agregat prądotwórczy?

Decydując się na zakup generatora prądu do domu warto wiedzieć, że nie jest to urządzenie, które może przez długi czas stać nieużywane. Agregat powinno się uruchamiać co najmniej raz na trzy miesiące.

Agregaty spalinowe z oczywistych względów nie nadają się do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Co więcej, miejsce ich przechowywania powinno być zadaszone, chyba, że producent wyraźnie wskazał inaczej.

Choć ryzyko przerw w dostawach prądu, podyktowanych warunkami gospodarczo-politycznymi, wydaje się być mało prawdopodobne, chwilowe obszarowe blackouty zawsze mogą mieć miejsce w wyniku trudnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji łatwo stracić zapasy w lodówce, możliwość ładowania samochodu elektrycznego czy korzystania z komputera, który stanowi narzędzie pracy.

Dobry agregat prądotwórczy pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych z brakiem prądu, zwiększy poczucie bezpieczeństwa, a nawet może uratować życie któregoś z domowników jeśli ten korzysta na co dzień ze sprzętu medycznego.

Najlepsi producenci agregatów prądotwórczych

Wśród najlepszych producentów agregatów prądotwórczych wyróżnia się się kilka marek. Większość z nich znalazła się w powyższym rankingu agregatów prądotwórczych.

Könner & Söhnen bazuje na wieloletnim doświadczeniu niemieckich specjalistów. Generatory tej marki były opracowywane z myślą, by oferować „technologie dla ludzi”. Urządzenia miały stać się synonimem jakości i dostępności dla kupującego. Inną godną polecenia niemiecką marką jest Scheppach. Jest to jeden z głównych producentów maszyn budowlanych w tym kraju.

Atlas Copco to szwedzkie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją m.in. urządzeń z zakresu budownictwa i techniki przemysłowej. Kraft&Dele może pochwalić się 25-letnim doświadczeniem i co do zasady stara się oferować budżetowe produkty, które są jednocześnie solidnie wykonane.

Wśród polecanych agregatów prądotwórczych znajdziesz także propozycje od takich producentów jak Tagred, Daewoo czy Blaupunkt. Każdy z nich oferuje wysoką jakość i niezawodność.

Ile trzeba zapłacić za dobry agregat prądotwórczy?

W naszym rankingu agregatów prądotwórczych znajdziesz modele już od 2 tysięcy złotych. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od tego ile mocy potrzebujesz dla swojego gospodarstwa domowego albo na placu budowy. Dobre agregaty prądotwórcze o dużej mocy mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w obecnym sezonie jesienno-zimowym ceny mocno szybują w górę. Poszczególne modele drożeją nawet dwukrotnie w skali kilku miesięcy. Wynika to z podwyższonego popytu. Właściciele domów martwią się o blackout i wykupują najlepsze agregaty prądotwórcze. W wyniku małej ilości dostępnych na rynku urządzeń, ceny rosną.

Mimo to w dalszym ciągu można znaleźć urządzenia w korzystnych, niewygórowanych cenach. Wśród polecanych agregatów prądotwórczych z naszego rankingu znajdziesz na to wiele przykładów.

Sprawdź również: Ranking grzejników olejowych [TOP 20]

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

3.7/5 - (3 votes)