• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Choć kuchenki gazowe mają swoje wady, to wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań w polskich domach. Mówi się, że potrawy przygotowane na kuchence z żywym ogniem są mają pełniejszy smak. Niezależnie od tego ile w tym prawdy, do zalet kuchenek gazowych zaliczyć trzeba na pewno niższe rachunki za prąd i szybsze przygotowywanie potraw.

Szukasz odpowiedniego modelu dla siebie? Podpowiadamy na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie kuchenki gazowej oraz którzy producenci kuchenek gazowych są najlepsi. Innymi słowy – jak wybrać najlepszą kuchenkę gazową dla swoich potrzeb.

Ranking kuchenek gazowych 2021 - TOP 5

Model Cena Pojemność piekarnika Ruszt Wymiary (cm)
Bosch HXN390D50L 1 499,00 zł 66 l emaliowany 60 x 60 x 85
Gorenje K5351BRF 1 499,99 zł 70 l żeliwny 60 x 50 x 85
Amica 617GES2.33HZPTANA(BM) 1 549,00 zł 62 l żeliwny 60 x 60 x 85
AMICA 514GcEH3.33ZpTsA(XxL) 1 549,00 zł 65 l żeliwny 50 x 60 x 85
BEKO FSM 62332 DXT 1 499,00 zł 72 l żeliwny 60 x 60 x 85

Kuchenka gazowa Bosch HXN390D50L

Bosch HXN390D50L

Pierwsze miejsce w naszym rankingu kuchenek gazowych zajął model Bosch HXN390D50L. To przykład dobrej kuchenki gazowej z bardzo sensownym zestawem funkcji. Do dyspozycji użytkownika są 2 palniki standardowe, 1 oszczędny i 1 szybki (o mocy od 1 kW do 3 kW), termoobieg 3D oraz 7 funkcji pieczenia. Regulacja temperatury jest możliwa w zakresie 50-275°C. W zestawie są drabinkowe prowadnice, ruszt i brytfanka uniwersalna.

Termoobieg 3D umożliwia pieczenie na trzech poziomach jednocześnie, a łatwość obsługi zwiększa wyświetlacz LED. O bezpieczeństwo użytkowania dba z kolei zabezpieczenie przeciwwypływowe oraz system zapobiegający uruchomieniu przez dzieci. Srebrna powłoka płyty i piekarnika pozwalają na łatwe monitorowanie czystości pracy w kuchni.

Gorenje K5351BRF

Gorenje K5351BRF

Gorenje K5351BRF wyróżnia się wyjątkowo dużą pojemnością, szczególnie jak na swoje rozmiary. Kształt HomeMade Plus ma naśladować efekty, jakie gwarantują tylko tradycyjne piece opalane drewnem. A wszystko dzięki optymalnej cyrkulacji powietrza. Dodatkowo, technologia MultiAir umożliwia pieczenie na czterech poziomach jednocześnie.

Powiększona powierzchnia ogólna gotowania, a także większe odległości między palnikami mają rozpalać chęć eksperymentowania lub dać zaplecze do pracy tym, którzy już są profesjonalistami. Gładka powłoka SilverMatte jest nie tylko elegancka, ale także wyjątkowo odporna na uszkodzenia.

Kuchenka gazowa Amica 617GES2.33HZPTANA(BM)

Amica 617GES2.33HZPTANA(BM)

Elegancka, czarna kuchenka gazowa Amica 617GES2.33HZPTANA(BM) została wyposażona w stabilne, żeliwne ruszty. Żeliwo zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także wysoką estetykę wykonania. Ruszty zostały zaprojektowane tak, by można było przesuwać naczynia bez ryzyka przemieszczania samego rusztu. Jednocześnie są łatwe w demontażu i można myć je w zmywarce.

Piekarnik został wyposażony w funkcję szybkiego nagrzewania (w 4 minuty osiąga 150 stopni) i chłodny front, który tworzą 3 szyby. Posiada także funkcję czyszczenia parowego, a utrzymanie w czystości ułatwia dodatkowo emalia łatwoczyszcząca EasyClean. Zgodnie ze standardami rynku piekarnik posiada również funkcję termoobiegu i rozmrażania.

AMICA 514GcEH3.33ZpTsA(XxL)

AMICA 514GcEH3.33ZpTsA(XxL)

AMICA 514GcEH3.33ZpTsA(XxL) to alternatywa dla modelu powyżej. Jeśli zależy Ci na piekarniku o dużej pojemności, z tym modelem zyskasz dodatkowe 3 litry w obudowie węższej o 10 cm. Co najważniejsze, wszystkie funkcje i udogodnienia pozostają bez zmian.

Płyta posiada ruszty żeliwne, a wnętrze piekarnika jest pokryte łatwoczyszczącą emalią EasyClean. Piekarnik ma 10 funkcji, rozmrażanie i szybki nagrzew. Podobnie jak we wszystkich innych kuchenkach gazowych Amica, w tym modelu także zastosowano specjalny zawór odcinający dopływ gazu w momencie przypadkowego zgaśnięcia palnika.

Pod komorą piekarnika znajduje się szuflada na prowadnicach rolkowych, która ułatwi przechowywanie naczyń, garnków i patelni. Nie musisz też martwić się o gorący front, bo model został wyposażony w 3 szyby, w tym refleksyjną, która odbija ciepło.

Kuchenka gazowa BEKO FSM 62332 DXT

BEKO FSM 62332 DXT

Ranking kuchenek gazowych zamyka model BEKO FSM 62332 DXT. To kolejny przykład dobrej kuchenki gazowej multifunkcyjnej. Zgodnie ze standardami rynku, piekarnik kuchenki został wyposażony w funkcję czyszczenia parowego Simple Steam, funkcję termoobiegu i prowadnice teleskopowe.

Pieczenie 3D aktywuje wszystkie elementy grzewcze do pracy sekwencyjnej, dzięki czemu możliwe jest przygotowywanie kilku potraw jednocześnie. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całym wnętrzu.

Automatyczny system zapłonu i system przeciwwypływowego gazu zapewniają bezpieczeństwo użytkowania kuchenki, a stan nierdzewna na panelu sterującym minimalizuje zabrudzenia.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie kuchenki gazowej?

W praktyce kupując kuchenkę gazową trzeba zwrócić uwagę na te same parametry, które uwzględnialibyśmy wybierając osobno piekarnik i płytę grzewczą.

Czytaj także: Jaką płytę grzewczą najlepiej wybrać w 2021 roku?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wymiary kuchenki. Kuchenki gazowe zazwyczaj mierzą około 50-60 cm szerokości, 85 cm wysokości i 60 cm głębokości, ale można dostać także modele o nieco innych wymiarach. Kluczowym jest, by sprawdzić jaką przestrzenią dysponujesz. Kolejną kwestią jest pojemność piekarnika. Standardowej rodzinie (3-4 osobowej) wystarczy piekarnik 70 – litrowy. Jednak w przypadku większej liczby domowników można rozważyć piekarniki o większej pojemności.

Kuchenki gazowe najczęściej wyposażone są w 4 palniki. Niektóre z nich (tzw. palniki szybkogrzejne) mogą być wyposażone w podwójną potrójną koronę, która zapewnia większą moc i skraca czas podgrzewania potraw. To co różni poszczególne modele gazówek to głównie rozstaw palników. Możesz zatem uwzględnić z jakich garnków i patelni korzystasz najczęściej i dobrać najwygodniejsze rozmieszczenie palników.

Jak wybrać najlepszą kuchenkę gazową?

Wśród nowoczesnych kuchenek gazowych znajdziesz także modele bez płomieni. W tym przypadku palniki znajdują się pod płytą ceramiczną, dzięki czemu nagrzewa się pole grzewcze płyty. Kuchenki z gazem pod szkłem są droższe, ale też bardziej energooszczędne i bardziej ekologiczne, a ponadto nieporównywanie łatwiejsze w czyszczeniu.

Jeśli chodzi o materiał wykonania płyty kuchenki i rusztu, każdy rodzaj tworzywa ma swoje wady i zalety. Najtańsze kuchenki gazowe to te z płytą emaliowaną. Są najłatwiejsze do utrzymania w czystości, ale mniej odporne niż te ze stali szlachetnej. Szklane płyty gazowe, choć prezentują się estetycznie, są podane na uszkodzenia i wymagają częstego przecierania. Najczęściej wybieranymi płytami gazowymi są płyty ceramiczne, ponieważ są schludne i łatwo się je czyści.

Sprawdź również: Płyty indukcyjne dwupalnikowe – Ranking 2021

Kuchenka gazowa

Najlepsi producenci kuchenek gazowych

Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu domowego marka kuchenki gazowej ma znaczenie. Zazwyczaj kluczową kwestią przy wyborze urządzeń jest cena. Im droższy jest sprzęt, tym lepszej jest jakości i dłużej pracuje bez awarii. W tym wypadku ceny dobrych kuchenek gazowych są ujednolicone więc główną dywersyfikację stanowi charakterystyka asortymentu różnych producentów. Którzy z producentów kuchenek gazowych są najlepsi?

Najpopularniejsze wśród polskich konsumentów są kuchenki gazowe Amica. To polski producent konstruujący kuchenki łatwe w obsłudze i cieszące się opinią niezawodnych. Na popularności zyskują także kuchenki Bosch i Ravanson. Choć z zupełnie różnych powodów. Bosch produkuje kuchenki nowoczesne, często wyposażone w cały pakiet dodatkowych funkcji. Ravanson specjalizuje się w stylistyce nawiązującej do retro, dlatego to, co cechuje kuchenki gazowe tej marki to przede wszystkim duży wybór niestandardowych kolorów.

Na uwagę zasługują także kuchenki Gorenje. Opinie użytkowników wskazują na ich trwałość, wyjątkowy design i bogaty zestaw funkcji. Eleganckie czarne modele znajdą się także w ofercie marki Beco. Podobną popularnością cieszą się urządzenia takich marek jak Indesit i Electrolux.

Sprawdź także: TOP 15 piekarników parowych – Ranking 2021

5/5 - (1 vote)