W poprzednim materiale, dotyczącym dronów o wadze poniżej 250 gramów, sprecyzowaliśmy jakie zasady obowiązują operatorów dronów bez uprawnień. Okazuje się, że nie trzeba spełnić wielu wymogów, by móc cieszyć się sprzętem z całkiem dobrej jakości kamerą.
Jeśli jednak planujesz kupić drona do użytku profesjonalnego, na pewno już wiesz, że do filmowania najlepiej nadają się urządzenia o wadze większej niż 250 g. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie pozycjonowanie, które uzyskują wyłącznie cięższe modele.
Spis treści
Profesjonalne drony do filmowania – jakie uprawnienia trzeba mieć?
Prócz tego, że – podobnie jak operator drona o wadze niższej niż 250 g – musisz zarejestrować się na stronie ULC, a każdy lot musisz zgłaszać na Check-In PANSA, musisz także przejść szkolenie oraz zaliczyć test (online).
O ile użytkowanie drona bez zezwolenia umożliwia latanie zgodnie z ograniczeniami kategorii A1, tak kupno drona o wadze wyższej niż 250 g, wymaga uprawnień do korzystania z podkategorii A3. Takie zasady obowiązują od 1 stycznia 2024 roku.
Przy czym Urząd Lotnictwa Cywilnego jasno określa, że żadna z kategorii nie pozwala nam:
- wlatywać nad zgromadzenia osób,
- latać poza zasięgiem widoczności wzrokowej pilota lub obserwatora,
- latać w odległości większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi.
Jako że nadchodzi koniec roku, formalne przygotowanie do obsługi cięższego drona warto zaplanować już wyłącznie według nowych zasad, które będą obowiązywały od początku 2024 roku.
W chwili obecnej nie ma dronów latających w podkategorii A2, więc operatorzy wszelkiego rodzaju dronów o wadze wyższej niż 250 g muszą mieć kompetencje pilota A1/A3. Niezbędne szkolenie online oraz test online są bezpłatne i dostępne na stronie ULC.
Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
Ranking profesjonalnych dronów do filmowania [TOP 10]
DJI Mavic 3 Cine Premium Combo
DJI Mavic 3 Cine Premium Combo to zdecydowany numer jeden w rankingu dronów profesjonalnych. To, co wyróżnia go na tle najlepszych dronów z kamerą to m.in. system trzech kamer – jedna z nich to kamera Hasselblad z matrycą CMOS 4/3, która pozwala nagrywać filmy 5.1K, a pozostałe dwie to kamery Tele z matrycą CMOS 1/2″. Wystarczy jeden dotyk wyświetlacza, by przełączać ogniskowe.
Dron pozwala tworzyć 12-bitowe zdjęcia RAW i filmy 5.1K/50FPS z doskonale odwzorowaną kolorystyką. Co więcej, do dyspozycji masz także 7-krotny zoom optyczny i 28-krotny zoom hybrydowy.
Inteligentne funkcje obejmują: MasterShots, QuickShots oraz tryb Panorama. Dostępne są także tryby śledzenia FocusTrack i High-Speed Quick Transfer, który usprawnia przesył nagrań i zdjęć na smartfon. Ta ostatnią funkcję dodatkowo ułatwia możliwość połączenia drona z aplikacją LightCut. Sterowanie odbywa się za pomocą wygodnej aparatury sterującej z wyświetlaczem o jasności 1000 nitów.
8 szerokokątnych czujników wizyjnych pozwala wykrywać przeszkody ze wszystkich kierunków. Obsługę drona ułatwia też zaawansowane RTH, a także tempomat oraz funkcja Waypoint Flight, dzięki którym nie musisz już stale naciskać drążków aparatury sterującej. Wyznaczone punkty waypoints tworzą automatyczne trasy lotu.
DJI Mavic 3 Enterprise
DJI Mavic 3 Enterprise to jeden z niewielkich dronów komercyjnych, wyposażony w mechaniczną migawkę i kamerę 12 MP z 56-krotnym zoomem. Wyposażając się w opcjonalny moduł RTK można zapewnić sobie centymetrową precyzję mapowania.
Nadaje się do pracy także w gorszych warunkach oświetleniowych dzięki inteligentnemu trybowi słabego oświetlenia, szerokokątnej kamerze i pikselom 3,3 μm. Poczwórna antena O3 Enterprise Transmission gwarantuje z kolei szybkie i stabilne połączenie niemal w każdych warunkach. Transmisja obrazu 1080p/30FPS jest możliwa na odległość do 8 km.
Szerokokątne soczewki ze wszystkich stron umożliwiają wielokierunkowe wykrywanie przeszkód. Dodatkowo można regulować drogę wytracania prędkości i alarmy zbliżeniowe. Zaawansowane oprogramowanie umożliwia nie tylko gromadzenie danych i tworzenie map, ale i zarządzanie flotą.
Pośród najciekawszych funkcji warto wymienić Subject Circling, która sprawia, że nagrywanie podczas okrążania ludzi jest jeszcze łatwiejsze. Subject Tracking pozwala podążać za obiektami z zachowaniem pełnej stabilności, a dzięki 3D 360 Roll pokochasz tworzenie dynamicznych ujęć z obrotami o 360°.
Dodatkowe funkcjonalności znajdziesz w aplikacji Ronin – skorzystasz z Timelapse, Track czy Panoramy. Innymi słowy, Mavic 3 Enterprise nadaje się nie tylko dla doświadczonych użytkowników, ale i dla operatorów początkujących.
DJI Air 3 Fly More Combo
Air 3 Fly More Combo to kolejny godny polecenia model marki DJI w naszym rankingu dronów profesjonalnych. Lekki, a dzięki składanej konstrukcji także kompaktowy, wyposażony w dwie wysokiej klasy kamery (szerokokątną i ze średnim teleobiektywem oraz 3-krotnym bezstratnym zoomem optycznym), stworzy spektakularne ujęcia w każdych warunkach.
Tym bardziej, że dysponuje także wielokierunkowym wykrywaniem przeszkód (system APAS 5.0) i transmisją wideo O4 (do 10 km). Dzięki kamerze szerokokątnej dobrze uchwycisz rozległe krajobrazy, z kolei dzięki kamerze ze średnim teleobiektywem możesz uzyskać unikalną perspektywę.
Obie kamery mają Dual Native ISO i umożliwiają nagrywanie filmów 4K/100FPS albo 4K/60FPS HDR bez kadrowania. Obsługiwane tryby kolorów to 10-bit D-Log M oraz 10-bit HLG.
Pośród systemów bezpieczeństwa warto wymienić Smart RTH i Advanced RTH, dzięki którym dron może automatycznie planować trasę powrotu, bez przerywania funkcji wykrywania przeszkód.
Nie brakuje także trybów QuickShots (w tym Rocket, Circle, Dronie, Helix, Boomerang i Asteroid), Night Mode, SmartPhoto 3.0, MasterShots do skomplikowanych manewrów, 2.7K Vertical Shooting do filmowania w pionie czy trybów śledzenia FocusTrack. Dodatkowo nowością w tym modelu była funkcja Waypoint, która pozwalała na planowanie ujęć i tras lotu z wyprzedzeniem.
DJI Mavic 3 Classic
DJI Mavic 3 Classic także dysponuje kamerą Hasselblad, która została zaprojektowana specjalnie do tego modelu. Dzięki szwedzkiemu producentowi, w urządzeniu udało się umieścić profesjonalną matrycę CMOS 4/3, która oferuje 12-bitowy RAW i 20 MP.
Ostrość obrazów zapewnia regulowana przysłona f/2.8-f/11, a także technologia VDAF. Naturalną kolorystykę gwarantuje z kolei rozwiązanie Hasselblad – Natural Color Solution. Filmy w jakości 5.1K/50FPS wzbogacą ujęcia slow-motion HD. Tryb Night Shots umożliwia z kolei nagrywanie materiałów w słabym świetle i trudnych warunkach, dzięki redukcji szumów.
Mimo że DJI Mavic 3 Classic jest topowym produktem w naszym ranking dronów profesjonalnych, ma prosty interfejs i posiada najważniejsze systemy wspierające sterowanie. System APAS 5.0 wykrywa przeszkody we wszystkich kierunkach i umożliwia ich płynne omijanie. Zaawansowana funkcja RTH umożlwia z kolei bezpieczny, automatyczny powrót do punktu startu.
Jest to więc jeden z najlepszych dronów z kamerą, który sprawdzi się nawet u początkujących użytkowników. Oferuje nawet funkcję tempomatu i redukowanie wstrząsów kamery podczas ręcznego sterowania. Ponadto gwarantuje wysoką precyzję pozycjonowania z decymetrową dokładnością.
Nie brakuje tu także takich inteligentnych funkcji jak ActiveTrack 5.0, High-Speed Quick Transfer, Hyperlapse, funkcji Panoramy ani trybów QuickShots i MasterShots, które najbardziej docenią początkujący operatorzy.
Autel EVO Lite+ Premium
Autel EVO Lite+ Premium to kolejny godny polecenia model, który musiał znaleźć się w naszym rankingu dronów profesjonalnych. Regulowana przysłona f/2.8-f/11 umożliwia zmiany ekspozycji i głębi ostrości obrazów bardziej zaawansowanym użytkownikom. Z kolei cztery tryby fotografowania ułatwią pracę początkującym operatorom.
Na łatwość obsługi wpływa także automatyczne ustawienie obiektywu, funkcja automatycznego rozmycia tła, a także zaawansowana funkcja śledzenia obiektu z precyzyjnym autofokusem. 3-osiowy gimbal pozwala nagrywać filmy w pionie, co – wraz z gotowymi filtrami w aplikacji Autel Sky – ułatwia udostępnianie materiałów w mediach społecznościowych.
Funkcja omijania przeszkód obejmuje pole widzenia w zakresie 150 stopni. Dzięki inteligentnemu algorytmowi światła księżyca, materiał nagrywany w nocy ma niski poziom szumów. Kamera posiada także funkcję przywracania naturalnych kolorów w przypadku prześwietlenia albo niedoświetlenia, a także dysponuje trybem przeciwmgielnym.
Autel EVO II Dual 640T Enterprise V2 – dron z termowizją
Za ciekawą propozycję w naszym rankingu dronów profesjonalnych uznaliśmy także Autel EVO II Dual 640T Enterprise V2. Wyróżniają go 2 kamery, które nie tylko umożliwiają nagrywanie filmów i robienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości (do 8K), ale też pozwalają na śledzenie źródeł ciepła i mierzenie ich temperatury.
8-krotny, cyfrowy zoom wspierany przez opcję 4-krotnego, bezstratnego zbliżenia pozwala wykonać wysokiej jakości ujęcia bez konieczność podlatywania blisko celu. Dołączony do zestawu reflektor może okazać się pomocny podczas nocnych sesji fotograficznych.
W modelu nie brakuje wielokierunkowego systemu sensorów antykolizyjnych ani funkcji dynamicznego śledzenia. Dron tropi poruszające się cele, analizuje ich położenie i prędkość, a nawet prognozuje ich trajektorię. Dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji, identyfikuje do 64 różnych obiektów i wyznacza trasę, która ogranicza zużycie energii.
Odbiornik ADS-B, czyli system dozorowania ruchu lotniczego, odbiera sygnały samolotów załogowych ostrzegając operatora drona o konieczności zmiany kursu. Dodatkowo można dokupić moduł RTK, który dostarcza dane pozycjonowania na poziomie centymetra (w czasie rzeczywistym) i redukuje wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne.
Choć nie każdy będzie potrzebował rozbudowanych funkcjonalności EVO II Dual Enterprise V2, ten model może sprawdzić się wszędzie tam, gdzie przydatna będzie opcja badania termowizyjnego budynku. Nada się także do zadań związnych z fotogrametrią, a nawet jako wsparcie dla straży pożarnej czy inspekcji bezpieczeństwa (np. linii energetycznych).
Autel EVO MAX 4N
Najlepsze, profesjonalne drony do filmowania obejmują także takie modele jak Autel EVO MAX 4N. To aktualnie jedyny dostępny komercyjnie dron, łączący tradycyjny system obrazowania stereoskopowego z technologią radaru nadającego milimetrowe fale. EVO MAX 4N może więc nie tylko dostrzegać obiekty z dokładnością do 12,7 mm, ale i eliminować wszelkie martwe punkty, nawet w warunkach słabego oświetlenia czy deszczu.
Co więcej, model posiada zaawansowane moduły sterowania lotem oraz algorytmy do przeciwdziałania oddziaływaniom elektromagnetycznym, radiowym, a nawet fałszowaniu sygnałów GPS. to pozwala mu wykonywać loty także w okolicy linii energetycznych, obiektów infrastruktury krytycznej czy w terenie o specyficznym ukształtowaniu. Możliwości są tym większe, że konstrukcja jest odporna na wszelkie warunki pogodowe.
Technologia sieci mesh (A-Mesh 1.0) umożliwia autonomiczną komunikację między dronami i ich współpracę jako flota. Dzięki temu drony znajdującesię w pobliżu mogą też pełnić rolę przekaźników danych, zwiększając tym samym możliwość zastosowania poza zasięgiem widzenia.
Na wyposażeniu pokładowym do dyspozycji mamy kamerę szerokokątną z trybem nocnym. Dla odmiany w modelu Evo MAX 4T mamy kamerę z 10-krotnym zoomem optycznym w rozdzielczości 8K i 160-krotnym zoomem cyfrowym.
Autel EVO MAX 4N umożliwia planowanie z użyciem map 3D, wykonywanie lotów ręcznie albo półautonomicznie, tworzenie “szybkich misji” cząstkowych, jak i łączenie ich w całość operacyjną. Ponadto możemy dodawać punkty orientacyjne, punkty graniczne, obszary lotu (spiralne, kwadratowe) czy automatycznie dopasować wysokość drona do terenu.
Tym samym model sprawdzi się w wielu różnorodnych zastosowaniach – od zadań związanych z inspekcją energetyczną, bezpieczeństwem publicznym, poprzez mapowanie, nadzór nad ruchem drogowym, aż po działania ratunkowe czy walkę z ogniem.
DJI Avata Pro-View
DJI Avata Pro-View to wyjątkowa ciekawostka w kategorii dronów. Drona DJI Avata przychodzi do nas bowiem z goglami DJI Goggles 2 i ulepszonym kontrolerem DJI RC Motion 2, które zapewniają niezwykłe wrażenia z lotu.
Zmiana toru lotu, dzięki nowemu joystickowi, jest możliwa już za delikatnym obrotem nadgarstka. Gogle oferują możliwość spojrzenia z lotu ptaka i przeżycie na własnej skórze dreszczyku emocji związanego z przemierzaniem przestworzy.
Zabawa z goglami to jednak nie wszystko. DJI Avata umożliwia ultraszerokokątne nagrywanie 4K z przysłoną f/2.8. Pole widzenia 155° jest bliskie temu, co widzimy własnymi oczami, a dzięki trybowi D-Cinelike możemy też cieszyć się naturalną, żywą kolorystyką.
W modelu mamy wbudowane technologie elektronicznej stabilizacji obrazu RockSteady 2.0 i HorizonSteady. Nie brakuje nawet trybu Turtle, dzięki któremu Avata radzi sobie z wywrotką do góry nogami.
Ten dron nadaje się nawet do wnętrz budynków i wąskich przestrzeni, na przykład między gałęziami. Dzięki wbudowanej osłonie śmigieł, jeśli się z czymś zderzy, po prostu się odbija i leci dalej.
Wady? Dość krótki czas lotu (18 minut), transmisja wyłącznie na odległość 2 km i możliwość wykrywania przeszkód wyłącznie za pomocą dolnego systemu wizyjnego oraz czujnika ToF. Mimo to nie znam nikogo, kto nie byłby zainteresowany możliwością sprawdzenia obrazu z lotu z dwóch ekranów HD micro OLED wbudowanych w gogle.
DJI Mavic Air 2S Fly More Combo
DJI Air 2S to jedyny model tego producenta w naszym ranking dronów profesjonalnych, który nie posiada wbudowanego wyświetlacza w aparaturze sterującej. Mimo to, jest to jeden z najlepszych dronów z kamerą, który dodatkowo jest dostępny w korzystnej cenie.
1-calowa matryca gwarantuje wykonywanie bardzo dobrej jakości zdjęć 20 MP i filmów 5.4K/30 FPS albo 4K/60 FPS. Opcje śledzenia: ActiveTrack 4.0, Point of Interest 3.0, Spotlight 2.0, a także 4-kierunkowe wykrywanie przeszkód (APAS 4.0) i system AirSense (odbierający sygnały ADS-B), ułatwiają zarówno poruszanie się dronem, jak i kręcenie świetnych ujęć, nawet będąc początkującym operatorem.
Sensowną jakość możemy uzyskać nawet w słabych warunkach oświetleniowych. 10-bitowy profil kolorystyczny Dlog-M zapisuje nawet miliard odcieni. Zdjęcia możemy zapisywać w formacie RAW, co jest jedną z kluczowych kwestii w przypadku profesjonalnych dronów do filmowania.
Inteligentnej technologii HDR zawdzięczamy automatyczne łączenie kilku ujęć, co pozwala na uzyskanie maksymalnie dużej ilości detali i głębi. Z tym urządzeniem bez problemu stworzysz także ujęcia Hyperlapse i panoramy (Wide Angle, 180° i Sphere). Oczywiście nie brakuje także znanych i docenianych przez użytkowników QuickShots i MasterShots, takich jak Portrait, Proximity czy Landscape.
DJI FPV Combo
DJI FPV Combo to jeden z tańszych modeli w naszym rankingu dronów profesjonalnych, który jednak w dalszym ciągu ma wiele do zaoferowania. Zacznijmy od tego, że do dyspozycji masz Gogle V2 oraz szerokie pole widzenia DJI FPV 150°.
Transmisja wideo sięga 120 FPS, dzięki czemu podgląd lotu w czasie rzeczywistym jest płynny. Zabawę ułatwiają 3 intuicyjne tryby lotu i nowy kontroler ruchu DJI, który opiera się o naturalne ruchy dłoni. W kryzysowej sytuacji zawsze można wykorzystać funkcję awaryjnego hamowania i zawisu.
Bezpieczeństwo lotu zapewniają standardowe funkcje, takie jak powrót do miejsca startu czy przednie i dolne wykrywanie przeszkód. Ponadto model zapewnia stabilizację RockSteady i korekcję dystorsji.
Wbudowany system Automatic Dependent Surveillance-Broadcast (ADS-B) zbiera informacje odnośnie obecności jednostek załogowych w obrębie lokalizacji lotu i wyświetla stosowne ostrzeżenia w Goglach V2.
Nagrywanie filmów jest możliwe w jakości 4K/60FPS z bitratem sięgającym 120 MB/s. Pośród trybów fotografii mamy w opcji tylko pojedyncze zdjęcia.
Sprawdź również: Najlepsze drony z kamerą do 250 g – uprawnienia i warunki użytkowania
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.