Wielkimi krokami zbliża się lato. Niesie ono za sobą zwiększoną ilość opadów, które przyczyniają się do znacznego zwiększenia wilgotności domów i mieszkań. Nadmierne zawilgocenie niesie za sobą wiele niepożądanych konsekwencji, nie tylko w kwestii utrzymania jakości wyposażenia pomieszczeń, ale również zdrowia i samopoczucia mieszkańców budynku.
Zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniach czy też domach może bowiem przyczyniać się nawet do powstawania grzybów i pleśni. Rozwiązaniem może okazać się dobry osuszacz powietrza, którego zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza przez cały rok.
Poniższy ranking osuszaczy powietrza prezentuje najskuteczniejsze modele dostępne na rynku, które sprawdzą się w każdym domu.
Spis treści
Ranking osuszaczy powietrza 2023 [TOP 10]
Wydajny osuszacz powietrza – Welltec DHN50
Zdecydowanie jest to model, który zachwyca ilością oferowanych funkcji oraz swoją skutecznością. Wyposażony został bowiem w niezwykle mocny wentylator, osiągający nawet 450 m³/h prędkości przepływu powietrza.
Sprzęt osadzony jest na kółkach, ułatwiających jego transport i przestawianie między pomieszczeniami. W jego górnej części znajduje się panel sterowania oraz wyświetlacz, pokazujący aktualną wilgotność oraz temperaturę.
Odpowiednio poprowadzony wężyk odpływowy umożliwia ciągłą pracę urządzenia, bez konieczności opróżniania zbiornika.
Co ciekawe, produkt ten występuje w różnych wariantach wydajnościowych. Przedział ten zaczyna się od 20l/h, a kończy na 50l/h. Dzięki temu możliwe jest idealne dopasowanie do powierzchni, którą będzie on osuszał. Najbardziej wydajny model może być stosowany w pomieszczeniach sięgających nawet 100 m².
Urządzenie posiada specjalny moduł umożliwiający komunikację z urządzeniem z wykorzystaniem sieci WiFi w połączeniu z aplikacją mobilną.
Tani osuszacz – Eldom Columbia Vac OPC1000N
Model ten cechuje się cichą i wydajną pracą. Do dyspozycji użytkownika dostępne są trzy programy pracy, w których skład wchodzą:
- Automatyczny – utrzymujący optymalną wilgotność powietrza przez cały czas swojej pracy. W momencie jej wzrostu, urządzenie rozpoczyna osuszanie.
- Ciągły – doskonale sprawdzający się do suszenia prania. W tym trybie produkt pracuje nieustannie, bez względu na obecną wilgotność powietrza.
- Nocny – cechujący się niższą prędkością pracy. Wyłączane są wszelkie sygnały dźwiękowe. Sprzęt na bieżąco kontroluje wówczas wilgotność powietrza, rozpoczynając pracę gdy przewyższa ona optymalny poziom.
Pojemność zbiornika na skropliny wynosi w tym przypadku 2l, jednak odpowiednie poprowadzenie wężyka umożliwia ciągłą pracę urządzenia, bez zaangażowania człowieka.
Wydajność sięga 12l/h, dlatego też powyższy osuszacz najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, których powierzchnia nie przekracza 25 m².
Haus & Luft HL-OS-20
Haus & Luft HL-OS-20 daje możliwość osuszania powietrza w zakresie 35-80 % RH, a dodatkowo nadaje się do walki z bakteriami i roztoczami. Konstrukcja obejmuje bowiem lampę UV we wnętrzu urządzenia, dzięki której wypuszczane powietrze jest pozbawione pleśni, grzybów, a nawet nieprzyjemnych zapachów.
Wydajność osuszania (20 litrów na dzień) i optymalnej wielkości pojemnik na skroploną wodę (4 l) sprawiają, że jest to dobry osuszacz powietrza, godny polecenia.
Automatyczne funkcje bezpieczeństwa uruchamiają funkcję defrost, jeśli temperatura otoczenia drastycznie spada. Ponadto użytkownik ma możliwość monitorować wskaźnik poziomu wilgoci, regulować poziom osuszenia oraz czas pracy za pomocą timera.
Master DH 720
Jest to model kondensacyjny, który odbiera wilgoć z powietrza poprzez schładzanie jej poniżej temperatury rosy, co powoduje skraplanie. W związku z tym, wydajność jego pracy jest mocno powiązana z temperaturą oraz wilgotnością w danym momencie. Sprzęt ten może skraplać 20l/24h, jednak tylko przy temperaturze 30 °C wilgotności powietrza na poziomie 80%. W innych warunkach wydajność będzie znacznie niższa.
Urządzenie charakteryzuje się cichą pracą i łatwą obsługą, która odbywa się za pomocą elektronicznego panelu umieszczonego na górze.
Co więcej, produkt wyposażony został w higrostat oraz aktywny filtr węglowy pochłaniający nieprzyjemne zapachy znajdujące się w danym pomieszczeniu.
Przezroczysty zbiornik na skropliny umożliwia bieżące kontrolowanie stanu napełnienia. W momencie, gdy stan ten będzie dochodził do maksimum, sprzęt powiadomi o tym użytkownika.
Blaupunkt ADH501
Za bardzo dobry osuszacz powietrza wielu użytkowników uznaje także model Blaupunkt ADH501. Opinie konsumentów wskazują, że ten model oferuje nie tylko estetyczny, nowoczesny design. Ci, którzy zdecydowali się na ten model chwalą sobie także jego głośność i efektywność pracy, a także jakość wykonania.
Blaupunkt ADH501 sprawdza się podczas remontowania wnętrz, domków letniskowych, wszelkiego rodzaju pomieszczeń po zalaniach, a także zawilgoconych piwnic i komórek. Sterowanie elektroniczne ułatwia jego obsługę, podobnie jak wyświetlacz LED, na którym można monitorować poziom wilgotności powietrza.
Jak większość modeli, które polecamy w naszym rankingu osuszaczy powietrza, Blaupunkt ADH501 także ma funkcje automatycznego odmrażania i wyłączenia w razie przepełniania. O tym, że może to być urządzenie całkowicie bezobsługowe świadczy tez fakt, że zostało ono wyposażone w funkcję ciągłego odpływu kondensatu, co pozwala na podłączenie przewodu odprowadzającego wodę bezpośrednio do kanalizacji.
Berdsen Bd-521
Berdsen Bd-521 także zasłużył na miejsce pośród najlepszych modeli w naszym rankingu osuszaczy powietrza. Ten kompresorowy model pracuje z maksymalną wydajnością 12 000 ml/dobę, skutecznie skraplają nadmiar wilgoci z powietrza.
Zastosowany czynnik chłodzący R290 ma niski potencjał ODP, co oznacza, że jego wpływ na środowisko (a właściwie na warstwę ozonową) jest zminimalizowany. Pod względem efektywności chłodzenia nie ustępuje o jednak w niczym starym czynnikom.
Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji nowoczesny panel sterowania z systemem soft touch, który pozwala regulować wszystkie parametry pracy. Wyświetlacz LCD na bieżąco informuje o aktualnej wilgotności w pomieszczeniu oraz wybranych funkcjach.
Do wyboru jest pięć trybów pracy, możliwe jest także regulowanie prędkości wentylatora. Model posiada także wbudowany timer i higrostat, a dzięki rurce w zestawie mamy dodatkowo opcję stałego odprowadzania wody.
Honeywell TP Compact
Podobną wydajność co Berdsen Bd-521 oferuje Honeywell TP Compact (12 l/24h). Model wyposażono w intuicyjny panel sterowania z czytelnym wyświetlaczem LED i 24-godzinnym programatorem czasowym.
Podczas swojej pracy generuje około 43 dB, a dodatkowo producent zadbał o to, by jego przemieszczanie było łatwe. Nie brakuje także funkcji samoodszraniania, automatycznego wyłącznika czy automatycznego restartu w przypadku awarii zasilania.
Inteligentny system sterowania humidistat (cyfrowy rodzaj higrostatu) automatycznie wykrywa podwyższony poziom wilgotności powietrza i aktywuje funkcję osuszania, która działa aż do momentu uzyskania docelowego poziomu wilgotności.
Stadler Form Theo
Stadler Form Theo to kolejny dobry osuszacz powietrza, który sprawdzi się w każdym domu. Model posiada inteligentny system sterowania oraz higrostat, który automatycznie kontroluje poziom wilgotności powietrza.
Wbudowany timer pozwala dodatkowo zaprogramować czas działania od 1 do 7 godzin. Co więcej, dzięki dołączonemu wężowi do odprowadzania wody, osuszacz można bez obaw pozostawić w domu bez nadzoru. Wydajność tego modelu sięga 10 l/dobę.
Meaco DD8L
Choć Meaco DD8L z pewnością nie jest liderem pod względem stosunku ceny do wydajności, w naszym rankingu osuszaczy powietrza jest jednym z bardziej energooszczędnych, a zarazem cichych modeli.
To osuszacz powietrza ze sprężarką, pochłaniający do 8 litrów wody na dobę. Wyposażony jest dodatkowo w filtr antybakteryjny z nanosrebrem, który ma za zadanie oczyszczać powietrze z pleśni, grzybów i bakterii.
Panel kontrolny jest łatwy w obsłudze, a higrostat automatyzuje sposób pracy osuszacza. Dodatkowo do dyspozycji jest timer, tryb “suszenie prania”, automatyczny wyłącznik, a także opcja pracy w trybie ciągłym.
Energooszczędny osuszacz powietrza – Ecoair DD1 Classic
Jest to model przeznaczony do pomieszczeń, których powierzchnia nie przekracza 45m2. Do dyspozycji użytkownika dostępne są trzy programy osuszania powietrza – Auto, Economy oraz High.
Co więcej, sprzęt ten daje możliwość suszenia prania. Może więc okazać się niezwykle przydatny w przypadku dużej ilości domowników. Ciekawym okazuje się również fakt, że po podłączeniu specjalnego wężyka do odpływu, urządzenie jest w stanie pracować bez przerwy.
Ponadto w momencie, w którym powietrze staje się zbyt suche, osuszacz przechodzi w tryb czuwania, zatrzymując cały proces.
Wydajność wynosi w tym przypadku 7l/24h, nawet przy niskich temperaturach (od 0°C). Głośność pracy to zaledwie 34 dB, przez co sprzęt ten sprawdzi się nawet w przypadku posiadania małych dzieci, nie zakłócając jednocześnie ich snu.
Pojemność zbiornika na skropliny wynosi 2l. Element ten znajduje się z boku urządzenia, przez co jest łatwy do zdemontowania i opróżnienia. W momencie, gdy będzie on pełny, specjalny wskaźnik poinformuje o tym użytkownika.
Wilgotność powietrza – wszystko co trzeba wiedzieć
Wilgotnością nazywana jest zawartość pary wodnej w powietrzu. Parametr ten najczęściej wyrażany jest w procentach, a jego optymalna wartość w domu powinna znajdować się w przedziale od 40% do 60%.
W momencie, gdy wilgotność powietrza jest niższa niż 40%, możliwe do zauważenia są objawy takie jak nadmierne wysychanie spojówek, przesuszona skóra, a nawet trudności z oddychaniem u osób zmagających się z problemami górnych dróg oddechowych. Wówczas warto zainwestować w nawilżacz powietrza.
Wartości powyżej 60% przyczyniają się natomiast do powstawania wspomnianych grzybów oraz pleśni, które z kolei najbardziej niebezpieczne okazują się w przypadku dzieci. Mogą bowiem wywoływać u nich alergie, a w najgorszych przypadkach astmę.
Bardzo duży wpływ na wilgotność powietrza ma temperatura – w zimnych pomieszczeniach znacznie łatwiej zaobserwować problem nadmiernej wilgoci. Znaczenie ma także pora roku oraz panująca obecnie pogoda. Zimą wilgotność powietrza z reguły jest niezwykle niska (nawet 20%). Latem natomiast, szczególnie podczas deszczowej pogody, wartości te mogą sięgać nawet 90%!
W większości przypadków problem nadmiernej wilgotności zauważa się dopiero w momencie wystąpienia widocznych znaków, takich jak pleśń na ścianach. Wówczas podjęcie odpowiednich kroków będzie znacznie bardziej skomplikowane, dlatego też warto temu zapobiegać.
Jak rozpoznać nadmierne zawilgocenie w domu?
Zbyt duża wilgotność powietrza jest możliwa do rozpoznania gołym okiem. Wiąże się ona bowiem z powstawaniem mokrych plam oraz nieestetycznych osadów. Nieraz da się również dostrzec pierwsze oznaki powstającej pleśni – najczęściej będą to małe i ciemne plamki, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach.
Zawilgocenie można zmierzyć przy pomocy elektronicznego miernika, możliwego do kupienia w większości sklepów AGD. Jeśli wartość przekracza 60%, wówczas należy podjąć odpowiednie kroki.
Osuszacz powietrza – jak działa?
Osuszacz to urządzenie służące do zbierania i niwelowania wody znajdującej się w powietrzu. Dzięki temu pomieszczenia stają się znacznie mniej zawilgocone, co z kolei niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Sprzęt zasysa powietrze, a następnie para wodna jest skraplana w jego wnętrzu, po czym odprowadzana do specjalnego zbiornika. Zbiornik ten może znajdować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz danego modelu.
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych osuszaczy, różniących się od siebie sporą ilością parametrów czy też funkcji. Działanie urządzenia zależy od jego rodzaju oraz wydajności. Lepsze modele są w stanie zaabsorbować nawet kilka litrów wody z powietrza w krótkim czasie. Nie należy jednak mylić ich z pochłaniaczami, które są znacznie mniej skuteczne.
Osuszacz powietrza – jaki wybrać?
Zasadniczo wyróżnia się dwa główne rodzaje tych urządzeń.
Pierwszym z nich jest osuszacz kondensacyjny, który swoją budową może w pewnym stopniu przypominać lodówkę. Woda skraplana jest w tym przypadku za pomocą efektu rosy. Modele kondensacyjne wymagają jedynie czyszczenia filtra powietrza.
Ich skuteczność jest bardzo wysoka, aczkolwiek najlepiej sprawdzają się w optymalnych dla ich działania warunkach, czyli przy temperaturze około 30℃ oraz zawilgoceniu wynoszącym 80%. Nie będą to więc urządzenia do pracy w niskich temperaturach.
Drugi rodzaj nosi nazwę osuszacza absorpcyjnego. Najważniejszym elementem tych urządzeń jest rotor, zbierający osadzającą się na nim wilgoć, która w następnym kroku jest skraplana i odprowadzana do zbiornika. Osuszacze absorpcyjne posiadają nieco mniejszą wydajność niż modele kondensacyjne, jednak ich praca nie jest w żadnym stopniu uzależniona od temperatury i wilgotności.
Sprawdzą się więc w każdych warunkach, bez względu na porę roku czy pogodę za oknem. Co więcej, urządzenia te są w stanie dodatkowo usuwać kurz, eliminować roztocza oraz nawilżać powietrze tak, aby było ono optymalne do funkcjonowania.
Jak wybrać dobry osuszacz powietrza?
Po dokonaniu wyboru w kwestii rodzaju osuszacza powietrza, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych parametrów, które mają bezpośredni wpływ na pracę danego modelu. Należą do nich:
- Sprawność – jest ona podawana w litrach na godzinę lub litrach na dobę pracy. Świadczy przede wszystkim o skuteczności i wydajności podczas oczyszczania.
- Przepływ powietrza – parametr podawany w metrach sześciennych na godzinę. Aby dany model był odpowiedni do wybranej przestrzeni, wartość przepływu powietrza należy podzielić przez objętość pomieszczenia. Im wyższy będzie uzyskany wynik, tym lepiej urządzenie będzie się sprawdzać.
- Pobór mocy – w dużej mierze zależy on od wydajności danego sprzętu. Na rynku dostępne są średniej jakości modele, przy których wartość ta wynosi, na przykład, 20 W. Jeśli natomiast mówimy o lepszej klasy sprzętach, pobór mocy może sięgać nawet 800 W.
- Głośność pracy – przy większości osuszaczy generowany hałas waha się w granicach 45-60 dB. Można również napotkać ciche modele, przy których wartość ta będzie wynosiła poniżej 40 dB.
- Wielkość zbiornika – w tej kwestii zasada jest bardzo prosta. Mianowicie, im większa pojemność, tym rzadziej występuje konieczność opróżniania zbiornika.
- Sterowanie – może odbywać się w sposób manualny lub elektroniczny. Wybór uzależniony jest tylko i wyłącznie od preferencji, jednak sterowanie elektroniczne wydaje się wygodniejszą opcją.
Gdzie najlepiej umieścić osuszacz powietrza?
Problemem często występującym po zakupie wybranego osuszacza jest miejsce, w którym powinien on stanąć. W większości przypadków nie są to urządzenia małych rozmiarów, dlatego też powinny zostać umieszczone tam, gdzie nie będą przeszkadzały w codziennych czynnościach domowników.
Należy również pamiętać o tym, że każdy osuszacz potrzebuje dostępu do gniazdka elektrycznego. Ponadto dostęp do urządzenia powinien być łatwy i bezproblemowy – co jakiś czas trzeba bowiem opróżniać zbiornik.
Co więcej, głośniejsze modele mogą zakłócać sen. Dlatego też sypialnia czy jej bliska okolica nie będzie najlepszym miejscem.
Pomieszczeniami, które w największym stopniu narażone są na nadmiar wilgoci, są:
– łazienki,
– kuchnie,
– pralnie i suszarnie.
Większa wilgotność powietrza obserwowana jest również w starych budynkach, w których brakuje odpowiedniej wentylacji lub izolacji.
Czytaj także: Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem – Ranking 2023
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy