• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Klasyczne grzejniki często stanowią nudny element pomieszczenia, który chętnie pomija się wzrokiem. A przecież rynek oferuje wiele propozycji tym, którzy cenią sobie połączenie funkcjonalności i wrażeń estetycznych. W kontraście do grzejników olejowych producenci grzejników ozdobnych mogą pozwalać sobie na wszelkie ekstrawagancje stylistyczne. Dlatego konkurują o uwagę konsumenta w zakresie kształtów, rozmiarów, kolorów i struktur.

Jaki grzejnik dekoracyjny wybrać do salonu, sypialni lub łazienki? Czym kierować się przy wyborze? Jaka moc grzejnika będzie odpowiednia dla danego pomieszczenia? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i kilka innych zagadnień. Zaprezentujemy także najciekawsze aranżacje, które mogą stanowić dla Ciebie inspiracje.

Czytaj także: Ranking grzejników konwektorowych

Grzejnik dekoracyjny Brem Slide

Brem Slide

Grzejniki dekoracyjne – jaka moc?

Jedną z kluczowych kwestii przy zakupie grzejnika jest określenie mocy niezbędnej do ogrzania pomieszczenia. Jeśli wymieniasz stary grzejnik, a budynek w międzyczasie nie został ocieplony, moc nowego grzejnika powinna być taka sama jak wymienianego. Różnica między mocą starego, a nowego modelu nie powinna być wyższa niż 5%.

To jednak nie jedyna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę szukając nowego modelu. Uwzględnić trzeba także parametry wody grzejnej, czyli temperaturę zasilania i powrotu. Jeśli wybrany przez nas grzejnik ozdobny ma inne parametry, zalecane będzie zastosować współczynniki korygujące. Ich wartości podaje producent.

Jeśli wybierasz grzejnik do nowo wybudowanego domu, moc cieplną grzejnika znajdziesz w projekcie instalacji grzewczej. Dlaczego tak ważnym jest, by prawidłowo dobrać moc grzejnika? Grzejniki o niskiej mocy na pewno okażą się niewystarczające w okresie zimowym. Z kolei grzejniki o mocy wyższej niż zalecana są zwyczajnie nieopłacalne. Mocniejszy model nie zwiększy korzyści, a na pewno będzie droższy. Jeśli jednak któryś z grzejników ozdobnych wyjątkowo Ci się spodoba, ale ma zbyt dużą moc, zakup tego modelu nie będzie wiązał się z żadnymi poważnymi konsekwencjami. Nie ma bowiem ryzyka przegrzania pomieszczenia. Dbają o to głowice termostatyczne w grzejnikach.

Terma Case Slim

Terma Case Slim

Jaki grzejnik ozdobny wybrać? Materiał wykonania.

Grzejniki ozdobne mogą, ale wcale nie muszą przypominać grzejników klasycznych swoim wyglądem. Najczęściej wykonuje się je ze stali, aluminium, stopów różnych metali albo miedzi. Warto wiedzieć, że na przykład grzejnik chromowany może być do 50% mniej wydajny niż lakierowany. Jednak jeśli określona przez producenta moc cieplna grzejnika odpowiada Twoim wymogom technicznym, nie ma przeciwskazań, by zdecydować się na ten model chromowany. Tego typu informacje mogą jednak być pomocne przy podejmowaniu świadomej decyzji zakupowej.

Decydując się na grzejnik aluminiowy trzeba mieć świadomość, że w niektórych przypadkach producenci nie udzielają gwarancji na swoje grzejniki montowane w instalacjach z miedzi. Mogą wymagać od Ciebie zamontowania przekładek na łączeniu z grzejnikiem i zastosowania inhibitorów korozji. Grzejnik ozdobny z aluminium będzie jednak sprawdzonym rozwiązaniem do łazienki. Aluminium jest z natury odporne na korozję.

Grzejnik ozdobny Jaga Heatwave w kolorze czarnym

Jaga Heatwave

Który grzejnik lepiej grzeje? To zależy od wielkości.

Wymienione wyżej materiały, z których najczęściej wykonuje się grzejniki ozdobne, dobrze przewodzą ciepło, a jednocześnie umożliwiają tworzenie różnorodnych kształtów. Lepiej będą grzały modele o dużej powierzchni. Dzięki temu, że znaczna większość emitowanego przez grzejnik ciepła jest oddawana przez promieniowanie, komfort cieplny jest wyższy.

To zjawisko dokładniej obrazuje porównanie pracy grzejników konwektorowych i olejowych. Przekazywanie ciepła do otoczenia za sprawą ruchu powietrza (np. w przypadku grzejników konwektorowych) może wzmagać suchość powietrza, wzbudzać ruch pyłów i kurzu, a także dawać poczucie ulotnego ciepła. Promieniowanie ciepła z dużej powierzchni jest odczuwalnie przyjemniejsze.

Najładniejsze grzejniki ozdobne – Inspiracje 2021

Terma Cyklon H

Terma Cyklon H

Grzejnik ozdobny Brem Egon

Brem Egon

Zehnder Fina

Zehnder Fina

Vasco Art Carre

Vasco Art Carre

Terma Ribbon

Terma Ribbon

Brem SbarraBrem Sbarra

Gorgiel Cezar I

Gorgiel Cezar I

Grzejnik ozdobny Gorgiel Cezar I

Luxrad Niagara

Czy grzejniki muszą być pod oknem?

Grzejniki montuje się pod oknem, by niwelować straty ciepła, które wydostaje się przez szczeliny. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zdecydować się na umieszczenie grzejnika w innym miejscu. Jeśli wybrany przez Ciebie model ma znajdować się na przeciwległej do okna ścianie, uwzględnij, że potrzebujesz co najmniej 10% wyższej mocy grzewczej niż określona bazowo. Jeżeli dodatkowo grzejnik ma być zawieszony bliżej sufitu, uwzględnij nawet 25% więcej mocy w nowym modelu.

Czy warto decydować się na grzejnik ozdobny?

Mimo że grzejniki dekoracyjne są znacznie droższe niż klasyczne, warto kupować je z myślą, że jest to coś, co prawie na pewno zostanie w pomieszczeniu na zawsze. Jeśli wnętrze urządzane jest w określonym stylu lub według zaplanowanej koncepcji, warto zainwestować w taki model grzejnika, który będzie stanowił jego najlepsze dopełnienie.

Aktualnie rynek oferuje tak bogaty przekrój grzejników dekoracyjnych, że z łatwością można wybrać model grzejnika, który najlepiej pasuje do stylu pomieszczenia lub nawet stylu życiu jego właściciela. Jeśli nie masz możliwości montażu ogrzewania podłogowego, a nie chcesz, by grzejniki rzucały się w oczy, rozwiązaniem dla Ciebie mogą być modele pokroju Terma Case Slim i Zehnder Fina. Te propozycje to dowód na to, że grzejnik może być praktycznie niezauważalny, a jednocześnie wielofunkcyjny.

Dla kontrastu do pragmatyzmu producenci oferują także modele z odrobiną przepychu. Takie jak utrzymany w stylu secesyjnym Jaga Heatwave czy luksusowy i wyzywający Terma Cyklon H. Vasco Art Carre i Terma Ribbon sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu retro, loftowym, a nawet w aranżacjach nowoczesnych. Z kolei modele takie jak Luxrad Niagara, Brem Egon i Brem Slide mogą stanowić idealne wypełnienie estetyczne dla niezagospodarowanych dotychczas ścian.

Sprawdź także: Ranking podgrzewaczy tarasowych 2022

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)