• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

W chłodniejsze wieczory elektryczny ogrzewacz tarasowy może okazać się niesamowicie przydatnym i zarazem bardzo nastrojowym dodatkiem. Dzięki niemu Twoja przestrzeń zewnętrzna może stać się przytulnym miejscem spotkań i odpoczynku nawet wczesną wiosną lub późną jesienią. Technologię podgrzewaczy tarasowych możesz już znać dzięki ogródkom restauracyjnym lub saunie na podczerwień. Dowiedz się jak działają promienniki elektryczne, porównaj nowoczesne modele w naszym rankingu i sprawdź jaki ogrzewacz ogrodowy wybrać dla siebie.

Podgrzewacz tarasowy – jak działa?

Ogrzewacz tarasowy Activejet APH-1520H

Na zdjęciu przedstawiony został Ogrzewacz tarasowy Activejet APH-1520H

Promienniki (ogrzewacze) uwzględnione w naszym rankingu zapewniają ciepło tuż po włączeniu dzięki technologii podczerwieni krótkofalowej. W przeciwieństwie do podczerwieni o średnich i długich falach – krótkie fale nie są podatne na ruch powietrza. Wnikają w powietrze, ale nie ogrzewają go, dzięki czemu zatrzymują ciepło wokół siebie. Podobnie jak ciepło słońca, ciepło wytwarzane przez ogrzewacze tarasowe na podczerwień ogrzewają bezpośrednio przedmioty, powierzchnie i ludzi, niezależnie od wiatru.

Promienniki tarasowe mogą być zasilane gazem lub energią elektryczną. Nowoczesne ogrzewacze tarasowe najczęściej posiadają zasilanie elektryczne, ale dostępne na rynku modele zasilane gazem także są już dość bezpieczne. Posiadają rozwiązania, które zapobiegają ulatnianiu się gazu nawet w momencie przewrócenia czy przypadkowego zgaśnięcia płomienia. Tak czy inaczej warto monitorować ich działanie, a przede wszystkim – ich szczelność. Gazowe promienniki tarasowe to najczęściej parasole grzewcze, do których niezbędna jest butla z gazem i zabudowanie jej w podstawie promiennika.

Nowoczesny ogrzewacz tarasowy – jaki wybrać? Elektryczny czy gazowy?

Ogrzewacz Activejet APH-2070H – 1 miejsce w rankingu

Na obrazku znajduje się Ogrzewacz Activejet APH-2070H.

Prócz konieczności uważnej eksploatacji, do wad zasilanych gazem ogrzewaczy tarasowych trzeba zaliczyć także emisję dwutlenku węgla. Dlatego jako rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne i energooszczędne – polecamy nowoczesne ogrzewacze tarasowe z zasilaniem elektrycznym. Dodatkową zaletą elektrycznego ogrzewacza jest łatwy montaż i obsługa – nie potrzebujesz zbiornika gazu i możesz używać urządzenia także w pomieszczeniach bez wentylacji. W przypadku ogrzewacza gazowego nie ma możliwości palenia tytoniu, ani odpalenia świeczki, podczas gdy ogrzewacz elektryczny może być traktowany jak każde inne urządzenie domowe.

Ogrzewacze elektryczne dzielą się na promienniki halogenowe i promienniki z włóknem węglowym. Pierwsze sprawdzą się w miejscu, gdzie można zachować większą przestrzeń pomiędzy urządzeniem, a ludźmi ze względu na wysoką temperaturę wydzielanego ciepła. Ogrzewacze z włóknem węglowym dają łagodniejszy efekt ocieplania przestrzeni więc mogą znajdować się bliżej. Niezależnie od tego które wybierzesz – możesz cieszyć się świeżym powietrzem, bez dymu, zapachu i hałasów. Brak wzmożonej cyrkulacji powietrza jest też dobrą informacją dla alergików – kurz i pyłki nie są wzbijane w powietrze. Samo promieniowanie podczerwone jest korzystne dla naszego organizmu, o czym świadczy jego wykorzystanie w dermatologii, lecznictwie i salonach spa.

Ogrzewacz tarasowy – wiszący, stojący czy naścienny?

Ogrzewacz tarasowy wiszący – SUNRED Sirius CE09

Na zdjęciu znajduje się Ogrzewacz tarasowy wiszący - SUNRED Sirius CE09.

Skoro wiesz już które rodzaje podgrzewaczy będą najbardziej praktyczne – pozostaje wybrać miejsce, gdzie ogrzewacz będzie się znajdował. Do wyboru mamy bowiem modele wiszące, stojące i ścienne. Ogrzewacze stojące, mające najczęściej postać masztów, parasoli lub lamp, mogą zostać postawione gdziekolwiek w obrębie kabla zasilającego. Ich mobilność jest niewątpliwie zaletą, póki nie mówimy o niewielkich powierzchniach balkonowych, gdzie po prostu skradną przestrzeń. Wiszące ogrzewacze tarasowe będą stanowiły idealne rozwiązanie dla zadaszonych tarasów i balkonów. Z kolei ogrzewacze naścienne będą odpowiedzią na problem małej, niezadaszonej przestrzeni.

Ogrzewacz tarasowy elektryczny – ranking 2022

Nazwa Cena Moc Element grzejny
Activejet APH-2070H 749,00 zł 2100 W halogen
Activejet APH-2070S 1 479,00 zł 2100 W halogen
Activejet APH-1520H 819,00 zł 2500 W halogen
SUNRED Sirius CE09 1 149,99 zł 2100 W halogen
Home Select SH16 269,00 zł 1600 W włókno węglowe

Jaką moc powinien mieć podgrzewacz tarasowy? To zależy od powierzchni, która ma być ogrzewana. Najczęściej bierze się pod uwagę obszar do 10 m2, który mieści małą grupę osób. Dla takiej powierzchni najlepiej wybrać urządzenie o mocy wyższej niż 1500 W. Jeśli przestrzeń jest otwarta – przyda się większa moc.

Ogrzewacze tarasowe ActiveJet

Ogrzewacz tarasowy stojący – Activejet APH-2070S

Na zdjęciu znajduje się podgrzewacz tarasowy stojący - Activejet APH-2070S.

Ogrzewacze ogrodowe ActiveJet to definitywnie najciekawsze propozycje pośród urządzeń tego typu. Loftowa stylistyka idzie w parze ze świetną jakością i wydajnością. Żywotność promienników ActiveJet została określona na minimum 5000 h (ponad 200 dni ciągłej pracy). Elementy grzewcze są  wykonane z karbonu i zapewniają praktycznie 100% efektywności podczas przemiany energii w ciepło – nie ma żadnych strat. Regulator mocy daje możliwość ustawienia jednego z trzech dowolnych trybów pracy zależnie od tego jakiej intensywności ciepła oczekujemy.

Podgrzewacze ActiveJet póki co mają stosunkowo niewielką konkurencję – na rynku jest sporo urządzeń na gaz i mało ogrzewaczy elektrycznych. Te są jednak świetnym przykładem rozwiązania czystego,  ekologicznego i sensownie dopracowanego. Świadczy o tym także fakt zastosowania gładkich reflektorów parabolicznych, które umożliwiają maksymalnie równomierne rozprowadzanie ciepła w otoczeniu. Z kolei ciepła barwa światła dodaje uroku tarasowej atmosferze.

Najlepszy podgrzewacz tarasowy?

Najlepszy ogrzewacz tarasowy to ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Mamy nadzieję, że powyższy ranking przybliżył Ci dostępne na rynku rozwiązania. Teraz pozostaje dopasować odpowiedni model do przestrzeni, którą posiadasz. Jeśli chcesz, by ogrzewacz stanowił wyraźny element dekoracyjny na tarasie lub ogrodzie o większym metrażu – Activejet APH-2070S może być rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli dysponujesz małą powierzchnią tarasową lub balkonową – montując ogrzewacz na zadaszeniu lub ścianie oszczędzisz przestrzeń.

Sprawdź również: Inteligentna doniczka – jak wybrać? Polecane modele

5/5 - (2 votes)