Wydawać by się mogło, że zakup czajnika elektrycznego to rzecz banalnie prosta. Jednak jeżeli zależy Ci na tym, żeby urządzenie łączyło w sobie takie cechy jak energooszczędność, trwałość, cicha praca, duża wydajność i niska cena – decyzja staje się znacznie trudniejsza.
Biorąc pod uwagę specyfikacje i opinie użytkowników przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże Ci w zakupie. Nasz ranking najładniejszych czajników elektrycznych w stylu retro skierowany jest szczególnie do tych użytkowników, którzy cenią sobie walory estetyczne urządzeń domowych.
Czytaj również: Jak wybrać cichy czajnik elektryczny? Porównanie czajników, które generują najmniej decybeli
Spis treści
- 1 Czajniki elektryczne w stylu retro – ceramiczne czy stalowe?
- 2 Tani czajnik elektryczny retro – czy warto oszczędzać?
- 3 Najładniejsze czajniki elektryczne w stylu retro – Ranking [TOP 10]
- 4 Czy warto kupić czajnik z regulacją temperatury?
- 5 Dodatkowe funkcje czajników elektrycznych
- 6 Najlepszy czajnik elektryczny w stylu retro
Czajniki elektryczne w stylu retro – ceramiczne czy stalowe?
Czajniki stalowe z założenia nie należą do najcichszych. Droższe urządzenia mogą jednak posiadać podwójną ściankę, która w pewnym stopniu tłumi hałas. Taka ścianka dodatkowo zapobiega nadmiernemu rozgrzewaniu się urządzenia.
Wśród zalet stalowych czajników należy wymienić fakt, że ciężko będzie je zarysować, podczas gdy model z ceramiki raczej nie będzie zbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Jednak z drugiej strony – to właśnie czajniki ceramiczne wyróżniają się elegancją. W związku z tym bardzo często mają klasyczny, przypominający imbryk kształt, który dodaje uroku całej kuchni. Niektórzy twierdzą także, że czajnik ceramiczny zapewnia najlepszy smak wody i jest najzdrowszy do codziennego użytkowania.
Na pewno nie nagrzewa się aż tak jak model stalowy. Wadą jest jednak niewątpliwie waga urządzenia z ceramiki. Taki czajnik po prostu musi swoje ważyć.
Tani czajnik elektryczny retro – czy warto oszczędzać?
Wybór czajnika o mniejszej mocy mógłby wydawać się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak jest wręcz przeciwnie – im większa moc, tym krótszy czas gotowania wody i większa oszczędność.
Najbardziej efektywne są urządzenia o mocy wyższej niż 2000 W. Wyższa cena wiąże się także z lepszą jakością wykonania. Co więcej, tanie czajniki elektryczne retro mogą wręcz nadawać wodzie plastikowego lub metalicznego posmaku. Będą też z pewnością bardziej podatne na awarie i uszkodzenia mechaniczne.
Kolejną kwestią jest głośność pracy urządzenia. Jeśli kiedykolwiek kupiliście tani czajnik z marketu – wiecie jak uciążliwy może być hałaśliwy sprzęt tego typu. Producenci niechętnie określają głośność pracy wypuszczanych na rynek czajników, dlatego ciężko jest zdobyć tego typu informacje odnośnie konkretnych modeli. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie wybór droższego modelu.
Przy wyborze czajnika elektrycznego nie należy zapominać o pojemności. Standardem jest 1,7 l, ale zdarzają się także wersje znacznie mniejsze – na przykład litrowe. Taki czajnik może okazać się niewystarczający, szczególnie w przypadku większej rodziny.
Najładniejsze czajniki elektryczne w stylu retro – Ranking [TOP 10]
Nasz ranking czajników w stylu retro jest skierowany szczególnie do osób, które cenią sobie estetykę przedmiotów codziennego użytku. Ponadto uwzględniliśmy także wszystkie cechy, które powinien mieć dobrej jakości sprzęt. Możesz zatem bezpiecznie wybierać spośród najładniejszych egzemplarzy dostępnych na polskim rynku.
Swan SK19020GN
Swan SK19020GN to czajnik elektryczny w stylu retro kultowej brytyjskiej marki AGD. Dzięki eleganckiej konstrukcji pasuje do każdej kuchni, a jednocześnie idealnie komponuje się z retro akcesoriami. Także tymi spod szyldu Swan.
Tu warto wspomnieć, że marka oferuje wiele akcesoriów kuchennych utrzymanych w stylistyce retro. W naszym rankingu mikrofalówek znalazł się nawet model z tej samej serii co czajnik powyżej.
Choć zielony czajnik z serii Retro Jug Kettle jest jednym z najładniejszych, dostępne są także modele w innych pastelowych kolorach: m.in. żółtym, błękitnym, różowym, ale i klasycznym czarnym oraz szarym.
Morphy Richards Accents Rose Gold
O ile czajniki retro Swan należą do trudniej dostępnych, czajnik elektryczny Morphy Richards Accents Rose Gold kupisz z łatwością. Oba porównywane czajniki mają podobną pojemność, a nawet kształt.
Model Morphy Richards posiada wyjmowany filtr antyosadowy i podświetlany przycisk on/off. 360 stopniowa bezprzewodowa podstawa sprawia, że użytkowanie tego czajnika jest wygodne i intuicyjne.
Model MR-102105 INOX to tylko jedna z kilku propozycji czajników elektrycznych w stylu retro od tego producenta. W dalszej części naszego rankingu najładniejszych czajników elektrycznych spotkasz jeszcze dwa inne ciekawe modele.
Berdsen Retro White
W tej samej stylistyce co model omawiany wyżej, jest utrzymany czajnik elektryczny Berdsen Retro. Różnice pomiędzy tymi dwoma modelami są tak znikome, że łatwo uznać je za twór jednego producenta. Mimo tego, że różnice stylistyczne obejmują głównie kolor podstawy i design pokrywki, jest to zupełnie inna marka, która oferuje inne specyfikacje.
Berdsen Retro White jest znacznie tańszy niż czajnik retro od Morphy Richards. Mimo to oferuje wbudowany termometr i większą pojemność (1,7 l) przy tej samej mocy (2200 W).
Choć jest to zdecydowanie mniej popularna – przez co i mniej sprawdzona – marka, Berdsen zdecydowanie zasługuje na uwagę. Czajnik elektryczny Retro wyróżnia się nawet spośród najbardziej oryginalnych czajników elektrycznych.
MPM MCZ-98
Jak przystało na porządny czajnik elektryczny retro, MPM MCZ-98 także jest wyposażony w wygodną, obrotową podstawę i wskaźnik poziomu wody z podziałką. Komfortu użytkowania dopełnia wyjmowany filtr antywapienny, który znacznie ułatwia czyszczenie i pozwala utrzymywać czystość wody na bieżąco.
Oryginalna pokrywka, kształt oraz srebrne wykończenia sprawiają, że MPM MCZ-98 idealnie wkomponuje się w każdą stylistykę kuchni.
MPM MCZ-87
Inną propozyjną marki MPM, która znalazła się w naszym zestawieniu, jest czajnik elektryczny retro MPM MCZ-87. To jeden z niewielu modeli czajników retro z czujnikiem temperatury. Jeśli jesteś fanem lub fanką różnorodnych herbat i chcesz zaparzać je według zaleceń, szybko docenisz zalety wbudowanego termometru.
Podobnie jak pozostałe polecane czajniki elektryczne retro, MPM MCZ-87 posiada wyjmowany filtr antywapienny. Obudowa ze stali nierdzewnej zapewni świetny wygląd urządzenia na długie lata, a dzięki optymalnej mocy nigdy nie będziesz czekać zbyt długo na zagotowanie wody.
Swan Retro Jug SK31040CN
MPM MCZ-87 nie jest jednak jedynym czajnikiem elektrycznym retro, który ma wbudowany termometr. Taką funkcję posiada też Swan Retro Jug, choć warto zauważyć, że oferuje ją w prawie dwukrotnie wyższej cenie.
Z czego wynika ta cena? Wbrew pozorom nie tylko z renomy producenta, ale także z jakości wykonania, wygłuszenia i mocy (3000 W), która wpływa na sprawną i ekonomiczną pracę.
W serii Retro Jug znajdziesz także takie kolory jak na przykład: pastelowo zielony, żółty, jaskrawy fioletowy czy błękitny. Marka Swan potrafi zaskakiwać kolorystyką produktów z serii retro. Szkoda że nie wszystkie modele są dostępne do kupienia w Polsce.
Ariete Moderna 2854/02
Ariete Moderna 2854/02 to kolejna propozycja pośród czajników elektrycznych w stylu retro wyposażonych w termometr. Model jest dostępny w podobnej cenie co kultowy Retro Jug wspomniany wyżej. Choć marka sama w sobie może nie porywa aż tak jak asortyment Swan, w cenie otrzymujemy praktycze funkcje, których w powyższej propozycji brakuje.
Mamy tu na myśli przede wszsytkim podwójny system filtracji zakończony filtrem antywapiennym, który jest wykonany z metalowej siateczki. Łatwo go wyciągnąć i umyć, dzięki czemu znacznie łatwiej zachować higienę wody wewnątrz urządzenia.
Ariete Moderna 2854/02 może pochwalić się także większą pojemnością (porównywalną z MPM MCZ-87 – 1,7 l), ale już niestety nie większą mocą. Dysponuje bowiem mocą 2000 W, co jest najniższym wynikiem pośród trzech czajników retro z termometrem, które znalazły się w naszym zestawieniu.
Morphy Richards Evoke
Czajnik elektryczny w stylu retro Morphy Richards Evoke to tak naprawdę model z edycji specjalnej, występujący także pod nazwą Evoke Pyramid. Filtr antyosadowy skutecznie zapobiega przedostawaniu się osadu kamiennego do Twojej szklanki, a praktyczny wskaźnik poziomu wody pozwala zawsze monitorować poziom wody w urządzeniu.
Tak samo jak pozostałe modele w naszym rankingu czajników w stylu retro, Evoke jest wyposażony w antypoślizgową podstawę, automatyczny wyłącznik i schowek na przewód zasilający w podstawie.
Jest do kupienia także w wersji białej, choć naszym zdaniem w tej kolorystyce traci nieco swojego retro uroku.
Swan SK34010COPN
Swan SK34010COPN to ostatni model marki Swan, który chcielibyśmy przedstawić w naszym rankingu czajników w stylu retro. Podobnie jak pozostałe polecane czajniki retro tej marki, model SK34010COPN dysponuje dużą mocą 3000 W, posiada automatyczny wyłącznik i zabezpieczenie przed uruchomieniem „na sucho”.
Pośród innych modeli czajników Swan wyróżnia się jednak oryginalną kolorystyką i większą pojemnością (1,7 l w porównaniu do 1,5 l w modelach z serii Retro i Retro Jug). Na wygodę użytkowania wpływa także wyjmowany i łatwo zmywalny filtr.
Morphy Richards Evoke Jug
Morphy Richards Evoke Jug to już ostatni model tej marki, który zdecydowaliśmy się umieścić w naszym rankingu czajników w stylu retro. Podobnie jak model omawiany wyżej, Evoke Jug posiada łatwy w czyszczeniu filtr antywapienny, bezprzewodową obrotową podstawę i podświetlany włącznik.
Ciekawie prezentuje się także wersja brązowa i bordowa.
Czy warto kupić czajnik z regulacją temperatury?
Regulacja temperatury w czajniku elektrycznym ma znaczenie szczególnie jeśli jesteś smakoszem herbaty. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać – ani kawy, ani herbaty nie powinno się zalewać wrzątkiem.
Co więcej, praktycznie każdy napój ma inną zalecaną temperaturę zaparzania. Przykładowo yerbę zalewa się wodą o temperaturze 70-80°C, podobnie jest z herbatą białą i żółtą. Herbaty owocowe, ziołowe i czarne można zalewać wodą 90-95°C, ale już na przykład w przypadku zielonych herbat japońskich możemy spotkać zalecenia, by zalewać je wodą o temperaturze 60-70°C.
Wszystko zależy więc od tego co pijasz i czy dbasz o zachowanie pełni właściwości ulubionych napojów. Zbyt wysoka temperatura zaparzania może na przykład psuć smak kawy lub pozbawiać herbatę zieloną bogactwa antyoksydantów.
Alternatywnym rozwiązaniem jest posiadanie osobnego termometru, jednak możliwość regulacji w panelu czajnika jest definitywnie najwygodniejszą opcją. Niestety czajniki wyposażone w regulację temperatury to często nowoczesne pod względem designu modele.
Znalezienie czajnika, który posiadałby tą funkcję, a jednocześnie byłby utrzymany w stylistyce retro jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Nasz ranking najładniejszych czajników elektrycznych obejmuje zresztą kilka ciekawych modeli tego typu.
Dodatkowe funkcje czajników elektrycznych
Jeżeli należysz do grupy bardziej wymagających konsumentów możesz zwrócić uwagę na kilka dodatkowych funkcji czajników elektrycznych. Niektóre modele oferują takie opcje jak na przykład timer. Pozwala on na zaprogramowanie godziny, w której czajnik sam ma się włączyć.
Ponadto wybrane czajniki są wyposażone w dotykowy panel sterowania, tłumik, który minimalizuje głośność gotowania, a także funkcję podtrzymywania temperatury.
Najbardziej praktyczne opcje dodatkowe to na przykład czujnik braku wody. Jeśli czajnik będzie pusty, a naciśniemy przycisk uruchamiający – urządzenie automatycznie się wyłączy. Zapobiega to awarii, a nawet ewentualnemu pożarowi.
Co więcej, funkcjonalne zastosowanie ma także niepozorna gumowa rączka – zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu się czajnika z dłoni. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie warto dotykać obudowy czajnika. Jeśli jednak masz małe dzieci – powinieneś upewnić się, że czajnik ma nienagrzewającą się powierzchnię zewnętrzną.
Najlepszy czajnik elektryczny w stylu retro
Wybór czajników elektrycznych w stylu retro jest dość spory. Wiesz już jednak na co zwrócić szczególną uwagę i wybrać mądrze. Oczywistym jest, że w przypadku czajników retro główny nacisk kładzie się na design, ale nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z udogodnień i praktycznych funkcji.
Choć najładniejsze czajniki najczęściej nie posiadają nowatorskich rozwiązań technologicznych, nie jest to zasadą. Niezależnie od pozostałych czynników zawsze warto wybierać sprawdzonych producentów i nie oszczędzać na tego typu sprzęcie.
Różnice w cenach najtańszych i najdroższych czajników elektrycznych nie są duże. Lepiej kupić urządzenie za 100 – 200 zł, które posłuży długie lata niż tani czajnik za 50 zł, który trzeba będzie wymienić po kilku miesiącach. Tym bardziej, że tanie urządzenia gotują dłużej, przez co pobierają więcej prądu, więc może się okazać, że wcale nie są opcją oszczędną.
Sprawdź również: Retro AGD – pomysł na prezent
#materiałreklamowy