Standardowe jednodrzwiowe lodówki są stale modernizowane, oferując użytkownikom coraz większą funkcjonalność i wygodę. Jednak nawet najnowocześniejsze i najładniejsze modele nie wpasują się w aranżację kuchni tak dobrze, jak lodówki przeznaczone do zabudowy.
Jak jednak wybrać dobrze, by móc cieszyć się najnowszymi udogodnieniami oraz estetycznym designem? Jak wybrać sprzęt, który bez awarii posłuży wiele lat? Te kwestie poruszymy w poniższym materiale.
Spis treści
Co wyróżnia bardzo dobre lodówki do zabudowy?
Lodówki do zabudowy są co do zasady droższe niż klasyczne modele. Na rynku są tańsze lodówki z tej kategorii, ale wymagają one od użytkownika sporych kompromisów – zaakceptowania głośności pracy urządzenia, niższej wydajności zarządzania energią, a nawet niższej skuteczności chłodzenia.
Bardzo dobre lodówki do zabudowy łączą w sobie kilka kluczowych zalet. Po pierwsze, są pojemne (głównie dlatego, że są wysokie). Najlepsze modele mierzą powyżej 185 cm i są wyposażone w topowe technologie.
Sprawdzone technologie utrzymywania stabilnej temperatury, dobry kompresor i elektronika, a także energooszczędność – takie połączenie zalet spotykasz tylko w najlepszych lodówkach do zabudowy.
Podstawą wygodnego użytkowania jest także pełny No Frost, który działa zarówno w części chłodziarki, jak i zamrażarki. Dlatego w poniższym zestawieniu uwzględnialiśmy przede wszystkim rozwiązania, które oferują tą technologię.
Najlepsze lodówki do zabudowy No Frost – Ranking [TOP 10]
Samsung BRB30715DWW
Samsung BRB30715DWW to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najlepszych lodówek do zabudowy. Wyróżnia ją doskonały stosunek ceny do jakości, a także wymiary. Jest to bowiem model mierzący 194 cm wysokości.
Zmieścisz w niej 298 litrów, z czego 224 litry wejdą do chłodziarki, a 74 litry do zamrażarki. Rozkład jest bardzo praktyczny i elastyczny, a dodatkowo do dyspozycji jest strefa Cool Select +, która oferuje 4 różne tryby pracy (w tym nawet tryb zamrażania!), szuflada Optimal Fresh dla mięs, kiełbas i ryb oraz szuflada Humidity Fresh, oferująca idealną wilgotność do przechowywania warzyw i owoców.
Jednym z aspektów, które wyróżniają dobre lodówki do zabudowy jest zawsze metalowa tylna ściana, która wspomaga utrzymywanie jednolitej temperatury. W modelu Samsung BRB30715DWW także mamy z nią do czynienia. O równomierne rozprowadzanie powietrza i stabilną temperaturę dba jednak głównie niezawodny system Twin Cooling Plus™.
Podobnie jak konkurencyjne, najlepsze lodówki do zabudowy model ma też funkcję Power Freeze, czyli szybkiego zamrażania, jak i opcję Wakacje, która utrzymuje funkcję zamrażania, ale podnosi temperaturę w lodówce, co pozwala na oszczędność energii.
Samsung BRB26705CWW
Samsung BRB26705CWW to równie dobra propozycja co wspomniany wyżej model BRB30715DWW. Jest nieco droższy, ale oferuje wyższą klasę energetyczną (C). Jednocześnie w dalszym ciągu pozostaje jedną z najlepszych lodówek do zabudowy, o najkorzystniejszym stosunku ceny do jakości.
Mamy tu do czynienia z tym samym rozkładem – włącznie z szufladami Optimal Fresh i Humidity Fresh – a także z systemem Twin Cooling Plus™, który zapewnia optymalną wilgotność i temperaturę w obu częściach urządzenia.
Nie brakuje oczywiście także opcji Cool Select +, która pozwala Ci wybrać czy chcesz korzystać z funkcji chłodziarki czy zamrażarki, ani dodatkowych funkcji takich jak Power Freeze czy Wakacje. Przy czym tu dodatkowo mamy do dyspozycji opcję Power Cool.
O wysokiej jakości wykonania tej lodówki świadczy też energooszczędny i wydajny kompresor Digital Inverter, na który producent daje aż 10 letnią gwarancję, a także metalowe wykończenie tylnej ściany (Metal Cooling).
Minusem jest mniejsza pojemność niż w BRB30715DWW, wynosząca łącznie 264 litrów – z czego 190 litrów mieści chłodziarka, a 74 litrów zamrażalnik. Tu przewagą może być jednak wspomniana wyżej opcja Cool Select +, która pozwoli maksymalnie funkcjonalnie zorganizować przechowywanie.
Electrolux ENC8MD19S
Choć lodówka Electrolux ENC8MD19S jest jedną z najdroższych w tym rankingu, ma naprawdę sporo do zaoferowania.
Zacznijmy od tego, co posiadają wszystkie najlepsze lodówki do zabudowy, a mianowicie: optymalnej pojemności. Dzięki temu, że ten model jest dość wysoki, ma też wysokie półki, na których zmieszczą się długie butelki czy słoiki.
Niezawodny jest także sam system chłodzenia – Cooling 360°, którego skuteczność podwyższa wnętrze ze stali nierdzewnej premium.
W modelu nie brakuje możliwości zamiany zamrażarki MultiSwitch w chłodziarkę. Wygodę i elastyczność zapewnia też unikalny system pojemników CustomFlex na drzwiach chłodziarki. Można je konfigurować w setki aranżacji.
Co wyjątkowo ciekawe, 70% wnętrza lodówki Electrolux ENC8MD19S jest wykonane z plastiku z recyklingu. Co więcej, model ma wbudowany wskaźnik ECOMeter, który pozwala monitorować czy wybrane parametry pracy są ekologiczne. Dzięki temu użytkownik może zadbać nie tylko o swoje rachunki, ale i o środowisko.
Poza tym lodówka ma oczywiście szufladę GreenZone dedykowaną do przechowywania warzyw i owoców, z kolei w szufladzie ExtraChill możesz spokojnie przechowywać mięsa, wędliny i sery. Skorzystasz także z funkcji Intensive Cooling, Super Freeze oraz Holiday.
Electrolux LNS9TD19S
Tańszym modelem marki Electrolux, który warto rozważyć jako jedną z najlepszych lodówek do zabudowy, jest LNS9TD19S. Posiada ona taką samą pojemność (łącznie 269 litrów), tą samą klasę energetyczną (D), jak i równie niezawodne systemy, co model ENC8MD19S.
Dzięki technologii dwóch niezależnych obiegów chłodzących TwinTech NoFrost, a także systemowi DynamicAir, w lodówce panuje stabilna temperatura i zachowany jest odpowiedni poziom wilgotności, który przekłada się na dłuższą świeżość produktów.
Dodatkowo Extra Chill, czyli szuflada z aktywną cyrkulacją chłodnego powietrza i niższą temperaturą, pozwala dłużej cieszyć się świeżym smakiem serów i wędlin.
Pośród dodatkowych funkcji, w tym modelu skorzystamy też z Action Freeze, Frostmatic oraz Action Cool, dzięki którym lodówka może szybko osiągać optymalną temperaturę. Jest to przydatne na przykład podczas wypakowywania zakupów.
Podczas wakacji możemy z kolei uruchomić funkcję Holiday, która zminimalizuje zużycie energii urządzenia, zapobiegając jednocześnie rozwojowi pleśni czy nieprzyjemnych zapachów. Zadba o to filtr CleanAir z wkładem węglowym.
Jak każda dobra lodówka do zabudowy, Electrolux LNS9TD19S jest wyposażona w przenośne pojemniki CustomFlex i połówkową szklaną półkę FlexiShelf, którą można wysunąć całkowicie, jedynie do połowy lub przesunąć w tył.
Siemens iQ500 KI86NADD0
Bardzo dobre lodówki do zabudowy ma w swojej ofercie także marka Siemens. Model iQ500 KI86NADD0 jest dostępny w niewygórowanej cenie i oferuje wysoką efektywność pod względem utrzymywania świeżości przechowywanych produktów.
Zapewniają to niezawodne systemy i technologie, w tym system autoAirflow oraz Intelligent Inverter Compressor, który stale pracuje z optymalną prędkością, dostosowując temperaturę wnętrza lodówki do warunków.
Producent zadbał też o to, by mięso i ryby można było przechowywać w wydzielonej komorze HyperFresh z własnym dopływem zimnego powietrza. Przemyślane jest nawet zamykanie drzwi. W modelu zastosowano jedno z wygodniejszych rozwiązań, charakterystycznych dla droższych modeli, a mianowicie system Soft closing.
Nie brakuje tu także takich funkcji jak superchłodzenie, które pozwala bardzo szybko obniżyć temperaturę chłodziarki do 2°C. Jest także funkcja supermrożenia, która obniża na chwilę temperaturę do –30°C.
Dopełnieniem udanego modelu są szklane półki wykonane z mocnego szkła i takie udogodnienia jak alarm otwartych drzwi czy sensownie umiejscowione oświetlenie LED.
Whirlpool WHC20 T573 P
Spora pojemność (280 litrów), wysoka klasa energetyczna (D) i korzystna cena – to tylko kilka zalet, które łączy w sobie model Whirlpool WHC20 T573 P.
W lodówkach Whirlpool do monitorowania stabilności temperatury stosuje się Technologię 6. Zmysł, z kolei za efektywność chłodzenia i minimalizację decybeli generowanych podczas pracy urządzenia odpowiada Technologia ZenInverter.
W tym modelu znajdziemy najbardziej komfortowy dla użytkownika system rozmrażania obu komór, czyli Total No Frost z Metal Multiflow, a także inne udogodnienia. Pośród nich warto wymienić:
- MultiFresh Box z możliwością ustawienia temperatury dla ryb i mięsa (+/-1°C), owoców i warzyw (+/-3°C) lub nabiału (+/-2°C),
- Flexi Shelf+ z trzema dostępnymi konfiguracjami, w tym składaniem półek na pół,
- Deli box, czyli szuflada chroniąca świeżość najdelikatniejszych produktów, dzięki specyficznej wilgotności i temperaturze.
Nawet otwieranie drzwi lodówki zostało precyzyjnie przemyślane pod kątem wygody użytkowania. Wystarczy bowiem lekko nacisnąć powierzchnię drzwi, by lodówka się otworzyła.
Whirlpool WHC18 T574 P
Whirlpool WHC18 T574 P to kolejna dobra lodówka do zabudowy, która jest dostępna w niewygórowanej cenie i oferuje najważniejsze funkcje. Technologia ZenInverter ma za zadanie zapewniać cichą pracę i wysoką efektywność chłodzenia. Nie brakuje oczywiście także systemu Total No Frost z Metal Multiflow, czyli metalowej tylnej ściany, która wspiera równy rozkład chłodnego powietrza.
Użytkownik ma do dyspozycji MultiFresh Box, z trzema dedykowanymi ustawieniami temperatury, jak i możliwość elastycznego ustawiania półek (Flexi Shelf+), by móc komfortowo mieścić także duże naczynia. Największą ciekawostką w tym modelu jest system otwierania drzwi Push to Open. Odbywa się ono bowiem za jednym dotknięciem powierzchni drzwi.
O to, by był to dobry model, godny polecenia, dba niezawodna Technologia 6. Zmysł, która na bieżąco monitoruje wszelkie wahania temperatury i je wyrównuje. Zapewnia to optymalną temperaturę dla najduższego utrzymania świeżości przechowywanej żywności.
Beko BCNE400E50SHN
Producent Beko w większości przypadków konkuruje na rynku ceną. Tymczasem model BCNE400E50SHN jest zupełnie inny. W jego przypadku ewidentnie postarano się, by był to produkt wysokiej jakości i oferujący maksymalną funkcjonalność.
Tym samym Beko wyróżnia się na tle najlepszych lodówek do zabudowy nie tylko dość atrakcyjną ceną, ale i naprawdę ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi. Mamy tu do czynienia na przykład z innowacyjną technologią kolorów HarvestFresh, która ma za zadanie utrzymywać takie witaminy jak A i C w owocach i warzywach na jak najdłużej. Umożliwiać ma to niebieskie, zielone i czerwone światło imitujące 24-godzinny cykl słońca.
Ważniejsza jest jednak dla nas skuteczność systemu chłodzenia. Opracowany przez Beko AeroFlow™ radzi sobie całkiem nieźle z minimalizowaniem wahań temperatur. Ważny jest też fakt, że mamy tu do dyspozycji pełny No Frost i metalową ścianę.
Grundig GKNI56930FN
Bezpośrednią konkurencją dla modelu Beko BCNE400E50SHN jest Grundig GKNI56930FN. Oferuje on tak samo imponującą pojemność (370 litrów), wysoką klasę energetyczną (D) oraz wszelkie niezbędne dla komfortowego, codziennego użytkowania funkcje.
Zastosowano tu metalową tylną ścianę (Metal Wall), która pomaga utrzymywać niską temperaturę wewnątrz urządzenia, wpływając tym samym na efektywność zarządzania energią. Nie brakuje oczywiście także kompresora inwerterowego, który aktualnie jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem w kwestii zużycia energii i kultury pracy. Lodówka generuje podczas swojego działania niski poziom hałasu, sięgający maksymalnie 34 dB.
Idealną i stabilną temperaturę, jak i najlepszą wilgotność do przechowywania produktów spożywczych zapewniają także dwa osobne systemy chłodzenia. Optymalnie zaprojektowane przepływy powietrza zapobiegają jednocześnie powstawaniu szronu, dzięki czemu model jest jednym z tych, które mogą poszczycić się pełnym systemem No Frost.
Model GKNI56930FN wyróżnia szczególnie jedna rzecz, a mianowicie technologia stymulacji warzyw i owoców światłem LED RGB. Dzięki temu, że szuflada VitaminZone jest wyposażona w diody RGB, witaminy zawarte w żywności (szczególnie witaminy A i C), mają zostać zachowane na znacznie dłużej. Dostępna jest także szuflada FullFresh+ ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi.
Bosch KIN86ADD0
Pośród najlepszych lodówek do zabudowy nie mogło zabraknąć modelu marki Bosch. Producent zazwyczaj wypuszcza na rynek porządne sprzęty, cieszące się opiniami bezawaryjnych. Podobnie jest z modelem KIN86ADD0, który – choć nie należy do najtańszych – wyróżnia się wysoką kulturą pracy i skutecznymi technologiami.
Zastosowana w modelu inteligentna technologia inwerterowa ma przełożenie na niskie zużycie energii, a zarazem stabilną temperaturę w każdych warunkach.
Do zalet lodówki Bosch KIN86ADD0 można bez wątpienia zaliczyć także przestronną strefę VitaFresh XXL 0°C. W jednej przegrodzie mamy do dyspozycji niższą temperaturę dla mięsa i ryb, a w drugiej wyższą wilgotność, jakiej potrzebują warzywa i owoce.
Największą wadą tego modelu jest fakt, że No Frost jest tylko w zamrażarce. Nasz ranking udowadnia, że bardzo dobre lodówki do zabudowy No Frost można znaleźć na rynku nawet w znacznie niższych cenach. Stąd – choć Bosch bez wątpienia oferuje wiele – uważamy, że w tym segmencie zwyczajnie się nie postarał.
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy