Potrzebna ci darmowa muzyka do filmów, które nakręciłeś? Nic trudnego! Polecamy kilka miejsc, które zapewniają ścieżki audio. Zobacz wszystkie.
Darmowa muzyka do filmów? Da się ją znaleźć, ale trzeba zrozumieć zasady działania poszczególnych licencji. Jest to ważne z prawnego punktu widzenia. Czasami bowiem konkretny utwór wymaga pewnego pozwolenia lub zapłaty, podczas gdy inny możesz wykorzystywać dowolnie, ale do użytku prywatnego. Chcesz zarabiać na danym filmie i szukasz do niego muzyki? Wtedy potrzebujesz licencji komercyjnej. Mamy dla ciebie krótkie omówienie wszystkich popularnych licencji. Warto przeczytać, bo odpowiednia licencja da ci pewność podczas korzystania z danego podkładu muzycznego do wideo, że faktycznie możesz (lub nie) go używać.
Ranking: Mysz gamingowa
Spis treści
Darmowa muzyka? Tak, ale dużo zależy od licencji
Darmowe (royalty free): muzyka bez tantiem daje użytkownikom prawo do korzystania z muzyki chronionej prawami autorskimi, bez konieczności płacenia “tantiem” za powtarzające się korzystanie z treści. Innymi słowy, muzyka bez tantiem pozwala kupującemu zapłacić za licencję tylko raz i korzystać z muzyki tak długo, jak chce. Royalty Free są często mylone z “darmową” muzyką. Zanim pobierzesz, doczytaj jakie są warunki.
Domena publiczna (public domain): wszystkie prace, które nie są chronione prawem autorskim i mogą być wykorzystywane bez pozwolenia lub bez konieczności płacenia oryginalnemu autorowi/artyście to właśnie licencja o oznaczeniu “domena publiczna”. Zasadniczo zapewnia bezpłatne korzystanie z muzyki w sposób, w jaki użytkownik uzna za stosowne. Treści należące do domeny publicznej mogą być kopiowane, rozpowszechniane, interpretowane i wyświetlane publicznie za darmo, tak jakby należały do wszystkich.
Creative Commons: jedna z kilku publicznych licencji praw autorskich, które umożliwiają bezpłatną dystrybucję dzieła chronionego prawami autorskimi. U podstaw licencji Creative Commons leży idea, że każda licencja CC gwarantuje, że licencjodawcy otrzymają uznanie za swoją pracę, na jaką zasługują. To standardowy sposób przyznawania praw autorskich do ich twórczości. W polecanych witrynach można zauważyć, że wiele utworów jest chronionych na podstawie różnych licencji Creative Commons. Artyści zazwyczaj przesyłają swoje prace i określają, co i jak trzeba zrealizować, aby korzystać z ich muzyki. Zwykle chodzi o to, aby zamieścić na filmie informację o autorze muzyki, ale nie zawsze – przykładowo czasami nie możesz użyć danej ścieżki do zastosowań komercyjnych.
Darmowa muzyka do filmów – najlepsze serwisy
1. Epidemic Sound
Epidemic Sound to jedno z naszych ulubionych miejsc, w których można znaleźć wysokiej jakości podkład muzyczny do wideo. Łatwa w użyciu funkcja wyszukiwania i oferta muzyczna należą do najlepszych w branży, dzięki czemu bardzo łatwo znajdziesz odpowiednią muzykę do twojego filmu. Licencje? Przede wszystkim bez tantiem.
Ceny: od 13 euro/mc
Adres URL: zobacz
2. Audio Library na YouTube
Kanał na YouTube, który udostępnia muzykę bez tantiem i często bez praw autorskich. Ot, bierzesz, co chcesz. Kiedy używasz muzyki z kanału, musisz jednak zamieścić w opisie filmu informacje o autorze muzyki i kanale. Muzyka jest też do używania w serwisie YouTube. Jeśli chcesz z niej skorzystać poza YouTube, powinieneś uzyskać zgodę autora/kanału.
Ceny: za darmo
Adres URL: zobacz
3. AudioJungle
Jeśli kiedykolwiek szukałeś w internecie motywu WordPress, prawdopodobnie natknąłeś się na ThemeForest w Envato Market. Envato Market zawiera ponad 3 miliony produktów cyfrowych stworzonych przez globalną społeczność współpracowników. To jest coś! Nic więc dziwnego, że można tu również znaleźć najwyższej klasy podkład muzyczny do filmów. AudioJungle oferuje twórcom ponad 1,5 mln utworów, od muzyki pop, przez heavy metal, po zestawy muzyczne i efekty dźwiękowe. Bez względu na to, jakiego stylu muzyki szukasz, znajdziesz go w AudioJungle.
Ceny: utwory zaczynają się od 1 dol.
Adres URL: zobacz
4. Free Music Archive
Free Music Archive to jedna z najbardziej popularnych witryn internetowych, w której można znaleźć szereg wyselekcjonowanych podkładów muzycznych i dźwięków dla wszystkich rodzajów treści. Jest tu nawet gatunek “Spoken Word” (wymawiane wyrazy) i wszystkie utwory MP3 na FMA są wstępnie wyczyszczone i legalne do wykorzystania w różnych sytuacjach, które w innym przypadku byłyby ograniczone przez prawa autorskie.
Zobacz: Przesyłanie dużych plików
FMA oferuje ponad tysiące utworów z domeny publicznej (licencjonowanych do użytku komercyjnego), a także tysiące innych na licencji Creative Commons, dając marketerom i twórcom mnóstwo opcji. Plus: jest opcja premium za 5 dol./mc, zapewniająca jeszcze większy wybór.
Ceny: za darmo, lub od 5 dol./mc
Adres URL: zobacz
5. SoundCloud
Szukasz niesamowitego wyboru podkładu muzycznego do wideo, który brzmi bardziej jak prawdziwa muzyka? SoundCloud jest dla ciebie idealną opcją. Większość, jeśli nie cała muzyka na SoundCloud, jest objęta licencją Creative Commons. Oznacza to, że możesz swobodnie korzystać z utworów, o ile postępujesz zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez artystę (więcej na temat licencjonowania przeczytasz na początku artykułu).
Wyszukuj muzyki za pomocą wyszukiwarki serwisu. Jest bardzo dobrze zaprojektowana i łatwo znajdziesz to, na czym ci zależy.
Ceny: za darmo
Adres URL: zobacz
6. Freeplay Music
Freeplay Music jest jedną z droższych opcji pod względem usług muzyki w tle, ale strona internetowa jest na najwyższym poziomie. Można znaleźć kilka świetnych perełek, a ponadto, jeśli używasz serwisu tylko do użytku osobistego na YouTube, będziesz mieć dostęp do prawie wszystkich utworów za darmo.
Dla firm z różnorodnymi potrzebami muzycznymi, takimi jak wideo, reklama, prezentacja, film, gra wideo, a nawet pokaz mody, jest to idealne miejsce na świetną muzykę. Ale też kosztowne.
Ceny: bezpłatnie (do użytku osobistego) lub 0,99 dol. i więcej (do użytku komercyjnego)
Adres URL: zobacz
7. Amazon Music
Amazon ma ponad 56 tysięcy darmowych utworów i ścieżek dźwiękowych, które możesz łatwo dodać do swojego wideo. Utwory są dobrze uporządkowane według gatunku, dzięki czemu bardzo łatwo znaleźć określoną melodię. Jedyną małą wadą, jeśli chodzi o Amazon Music, jest ograniczona możliwość funkcji wyszukiwania. Dodatkowo wszystkie utwory są do użytku osobistego, niekomercyjnego.
Ceny: niektóre utwory bezpłatne, a premium zaczynają się od 0,99 dol.
Adres URL: zobacz
#materiałreklamowy