• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Kiedyś każdy miał dobrą maszynę do szycia w domu. Być może dlatego, że nie istniało zjawisko szybkiej mody masowej i staraliśmy się naprawiać ubrania zamiast je zastępować. Jeszcze niedawno wydawało się, że maszyny do szycia odejdą w niepamięć jako przeżytek.

Tymczasem dzięki inspirującej modzie na upcykling urządzenia wracają do łask. Coraz więcej osób korzysta z nich, żeby przerabiać swoje ubrania i odróżnić je od sklepowych, produkowanych “na jedno kopyto”.  Część z tych ludzi zakłada własne biznesy, by produkować modę w rytmie slow, inni szyją łóżeczka i ubranka dla psów.

Singer Starlet 6680

Maszyna do szycia otwiera drogę do wielu branż rynku, które zaczynają rozkwitać. Nie jest to już zwykłe urządzenie do cerowania skarpet i naszywania łat na dziury. Choć oczywiście dalej może realizować te pragmatyczne zadania.

Jaka będzie najlepsza maszyna do szycia dla początkujących? Jak wybrać dobrą maszynę do szycia w domu dla osoby, która zna się na szyciu nie od dziś? Sprawdź nasze zestawienie.

Dobra maszyna do szycia w domu – Ranking [TOP 10]

Model Liczba ściegów Regulacja długości ściegu Prędkość szycia Gdzie kupić?
Minerva Decor Professional 400 0 - 4.5 mm 810 obr/min
Łucznik Patrycja 2090 198 0 - 4.5 mm 750 obr/min
Singer Starlet 6680 80 b.d. 750 obr/min
Minerva MC90C 90 0 - 7 mm 850 obr/min
Singer 8280 7 0.5 - 4 mm 900 obr/min
Minerva Next 421A 21 0 - 4 mm 850 obr/min
Łucznik Milena 419 22 b.d. 700 obr/min
Janome Juno J15 15 0 - 4 mm 860 obr/min
Łucznik Lena 2019 16 b.d. 350 obr/min
Singer SMC 1409/­00 9 4 mm b.d.

najlepsza maszyna do szycia dla początkujących

Minerva DecorProfessional

Pośród droższych, ale i niezawodnych modeli wyróżnia się także Minerva DecorProfessional. Dla wielu to najlepsza maszyna do szycia w domu, wyróżniająca się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką mocą silnika i łatwością obsługi.

Dzięki chwytaczowi rotacyjnemu oferuje cichą pracę, a dodatkowo ma łatwy start, automatyczny docisk stopki i ograniczenie maksymalnej prędkości szycia, co przyda się początkującym. Bardziej zaawansowanych ucieszy szeroka gama ściegów ozdobnych.

Z maszyną Minerva DecorProfessional możesz wyszywać litery i cyfry w dwóch rodzajach czcionek, a ich kombinacje ustawisz dzięki 4 programom pamięci po 20 ściegów każdy. Wykonywanie dziurek na guziki jest możliwe w 9 wzorach.

Łucznik Patrycja 2090

Na wysokie miejsce w rankingu maszyn do szycia zasługuje także Łucznik model Patrycja 2090. To wysokiej jakości maszyna elektroniczna, dysponująca najświeższymi rozwiązaniami technologicznymi oraz konstrukcyjnymi.

To model, który pozwoli doskonalić umiejętności krawieckie – mnogości funkcji i udogodnień, a także domyślne ustawienia przyspieszają wszelkie operacje, jak i samo programowanie maszyny. Obsługę, kontrolę i regulację ułatwia dodatkowo intuicyjne menu z wyświetlaczem LED.

198 ściegów obejmuje zarówno ściegi użytkowe, w tym overlockowe i elastyczne, oraz ściegi ozdobne. Możliwe jest także wyszywanie 194 estetycznych znaków – liter, cyfr czy też znaków interpunkcyjnych.

Łucznik Patrycja 2090 umożliwia programowanie kolejności wykonania poszczególnych ściegów (tzw. pamięć ściegów). 4 moduły umożliwiają zapisanie do 20 jednostek ściegów, co sprawia, że ta maszyna jest nieoceniona do oznaczania wyrobów własnym monogramem.

Nie brakuje tu także takich udogodnień jak przycisk automatycznego podnoszenia igły, przycisk automatycznego blokowania (który pozwala maszynowo zapętlać początek i koniec ściegu), przycisk trybu podwójnej igły. Miłym dodatkiem jest także 9 programów automatycznego obszywania dziurek na guziki.

Singer Starlet 6680

Singer Starlet 6680, podobnie jak pozostałe topowe modele z naszego rankingu maszyn do szycia, jest propozycją dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Oferuje bowiem mnogość funkcji, przy jednoczesnej uniwersalności zastosowań.

Wyraźne oznaczenia poszczególnych ściegów ułatwiają pracę, maszyna radzi sobie również z różnorodnymi tkaninami – zarówno cieńszymi, jak i grubszymi jak jeans. 80 typów wbudowanych ściegów obejmuje m.in. elastyczny, prosty, gałązkowy, ukośny, zygzakowy czy też kryty.

Nie brak tu także wygodnego mechanizmu obszywania dziurek na guziki, który przyda się szczególnie wtedy, gdy zależy nam na samodzielnym szyciu pościeli oraz odzieży. Wbudowana lampa LED zapewnia energooszczędność i długą żywotność, a panel sterujący LCD nie tylko ułatwia obsługę, ale i pozwala na pełną wizualizację przyjętego trybu pracy.

Minerva MC90C

Prosta w obsłudze Minerva MC90C posiada jednocześnie bardzo dużo funkcji, które czynią szycie przyjemnym i łatwym dla każdego. Wydajną pracę gwarantuje moc 70 W oraz prędkość szycia sięgająca 850 obr/min.

90 programów ściegów można dowolnie ustawiać i zmieniać na wygodnym w obsłudze panelu. Regulacji podlega zarówno szerokość ściegów (w zakresie od 0 do 7 mm), jak i ich długość (od 0 do 4.5 mm). Do wyboru są takie ściegi jak: owerlokowy, prosty, ozdobny czy też zygzakowaty.

W zestawie z urządzeniem prócz stopki uniwersalnej znajduje się stopka do przyszywania guzików i stopka do wszywania zamków. Wolne ramię pozwala z kolei na łatwe szycie niewielkiej odzieży oraz wykańczanie mankietów i nogawek. Do dyspozycji jest także funkcja szycia wstecz, automatyczna regulacja naprężenia nici czy też możliwości zastosowania podwójnej igły.

Stopka docisku materiału jest regulowana, zastosowano tu także automatyczny nawlekacz. Praca bez używania rozrusznika nożnego jest możliwa za naciśnięciem jednego przycisku na przednim regulatorze.

dobra maszyna do szycia w domu

Singer 8280

Szukasz znacznie tańszej, a jednak sprawdzonej, dobrej maszyny do szycia w domu? Do najpopularniejszych sprzętów należy także Singer 8280.

7 sciegów w tym ściegi kryte i ścieg wsteczny, 22 funkcje użytkowe, płynna regulacja długości (max. 45 mm) oraz szerokości ściegu (max. 55 mm), a także dwa położenia igły – to niepozorne urządzenie oferuje dużą wygodę i elastyczność użytkowania.

System mocowania stopek jest zatrzaskowy, użytkownik ma też do dyspozycji automatyczny nawijacz szpuleczki, automatyczne obszywanie dziurki na guziki i elktroniczny regulator obrotów.

Konstrukcja uwzględnia wbudowaną rękojeść do przenoszenia, jak i pojemnik na wyposażenie. Wznios stopki sięga 6 mm.

dobra maszyna do szycia ranking

Minerva Next 421A

Kolejna dobra maszyna do szycia w domu? Minerva Next 421A. Solidna i funkcjonalna, pozwoli podjąć się każdego wyzwania.

Oferuje 36 programów ściegowych, w tym ściegi użytkowe, elastyczne, owerlokowe oraz ozdobne. Długość oraz szerokość ściegów można swobodnie regulować, podobnie jak docisk stopki. Nie brakuje także wolnego ramienia do obszywania węższych elementów.

Wysoka moc idzie w parze z cichą i szybką pracą. Wszelkie zadania są łatwe i przyjemne, także dzięki funkcji automatycznego obszywania dziurek na guziki, automatycznemu nawlekaczowi igły i bocznemu obcinaczowi nici.

W zestawie z maszyną znajdziesz między innymi stopkę uniwersalna, do zamków, do obszywania dziurek na guziki, do przyszywania guzików, jak i miękki pokrowiec, olejarkę, dodatkowe 3 igły, płytkę do cerowania, haftu i monogramów czy rozpruwacz z pędzelkiem.

najlepsza maszyna do szycia w domu ranking

Łucznik Milena 419

Legendarna i nie za droga – Łucznik Milena 419 to polska, bardzo dobra maszyna do szycia w domu. Posiada wysięgowe ramię do szycia nogawek, mankietów czy kapeluszy, a także wbudowane oświetlenie.

O jej funkcjonalności świadczy także 4-etapowe obrzucanie dziurek oraz bogaty zestaw ściegów do łączenia oraz wykańczania. 22 programy szycia uzupełnia szeroki zakres funkcji dodatkowych, w tym na przykład niewidoczne podwijanie brzegów, ścieg trykotowy czy wszywanie zamków błyskawicznych.

W modelu zastosowano automatyczne wyłączenie po nawinięciu nitki na szpulkę, łatwą regulację długości i szerokości ściegu, pozycjonowanie igły, także opcję szycia wstecz. W zestawie z tym niezwykle popularnym modelem znajdziesz między innymi miękki pokrowiec, olej do konserwacji, dodatkowy trzpień szpulki, przecinak, trzy szpulki oraz stopki.

dobra i tania maszyna do szycia ranking

Janome Juno J15

Janome Juno J15 to kolejna bardzo popularna, dobra maszyna do szycia w domu. Z uwagi na łatwą i przyjemną obsługę, można wręcz powiedzieć, że to najlepsza maszyna do szycia dla początkujących.

15 programów ściegowych pozwala na realizację większości najczęstszych zadań. Model umożliwia łączenie materiałów, obszywanie dziurek, wykańczanie krawędzi, dekorowanie za pomocą podwójnej igły, przyszywanie guzików i aplikacji oraz pikowanie.

Pokrętła wyboru ściegu i jego regulacji są czytelnie oznaczone. Na wygodę użytkowania tego modelu wpływa też zatrzaskowy uchwyt mocujący stopki i możliwość skorzystania z wolnego ramienia.

W maszynie zamontowano też specjalną osłonę, która zabezpiecza przed przypadkowym wsunięciem palca pod igłę.

dobra maszyna do szycia dla dzieci

Łucznik Lena 2019

Inny godny polecenia, popularny model spod polskiego szyldu Łucznik to Lena 2019. Specjalne zabezpieczenie w postaci osłonki otaczającej igłę z każdej strony sprawia, że jest to dobra maszyna do szycia w domu także dla najmłodszych.

Maszyna oferuje 16 różnych ściegów, chwytacz rotacyjny i prędkość 350 obr/min. Możliwości sterowania suwakiem na obudowie sprawia, że nie trzeba używać regulatora nożnego.

To model tani, dobry, lekki i kompaktowy. Przenoszenie jest komfortowe także z uwagi na wygodną rączkę i mini szufladkę na akcesoria, w której mieszczą się dodatkowe szpulki, nici, stopka do obszywania dziurek, nawlekacz igły i zapasowa igła. Obcinacz nici w postaci szczelinki umiejscowiono po boku.

Singer SMC 1409/­00

Singer Promise SMC 1409/00, wyposażone w 4 stopki, wolne ramię i wygodne pokrętła pozwalające na ustawianie 9 wzorów ściegów, to urządzenie łatwe w obsłudze, zachęcające do eksperymentów z szyciem. Możliwe jest także ustawianie długości i szerokości szwów, a także naprężenia nici.

Wbudowane ściegi obejmują 6 podstawowych ściegów i 2 ściegi dekoracyjne, a dodatkowo 4-stopniową dziurkę z wyborem ściegu i regulowaną długością ściegu.

Z tą maszyną rozwiniesz swoje umiejętności nie tylko w zakresie standardowego szycia, ale także wszelkich dodatkowych czynności, takich jak przyszywanie guzików, cerowanie, wszywanie suwaków, naszywanie aplikacji, haftowanie czy pikowanie. Łatwe nawlekanie gwarantuje automatyczny nawijacz szpulki dolnej.

Łatwe do wykonania instrukcje pozwalają na użytkowanie tej maszyny nawet przez osoby zupełnie początkujące. Lekka i kompaktowa, a za razem wytrzymała konstrukcja, a także wygodne przechowywanie akcesoriów w dedykowanej szufladzie to kolejne zalety tego modelu.

Szycie w domu - jak zacząć

Szycie w domu – jak zacząć?

Choć może się wydawać, że szycie w domu jest trudne i skomplikowane, jeśli zaczniemy od małych kroków, wszystko szybko stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Po rozpakowaniu swojej nowej maszyny (albo wyciągnięciu jej ze strychu), warto dokładnie przeczytać instrukcję.

Choć modele elektryczne czy komputerowe, takie jak Minerva DecorProfessional, są łatwiejsze w obsłudze, i tak wymagają od nas umiejętności nawlekania i wiedzy odnośnie rodzajów ściegów maszynowych.

Pierwsze użycie maszyny

Nawlekanie powinno zawsze odbywać się na wyłączonym sprzęcie. Szczególnie pierwsze kroki z maszyną wiążą się ze zwiększonym ryzykiem błędów, które mogą kosztować nas przykry wypadek.

W pierwszej kolejności, po precyzyjnym i równomiernym nawinięciu nitki na plastikową szpulkę, umieszczamy ją pod stopką maszyny zgodnie z instrukcją. Następnie musimy nawlec nitkę górną tak, żeby przeszła przez wszystkie punkty nawleczenia. Szczególną uwagę zwracamy na szarpak, o którym jest mowa w instrukcji. Ze szpulki wrzuconej do koszyka wyciągamy nitkę tak, żeby wyszła bezpośrednio pod stopką.

Po zakończonym procesie nawlekania czas podłożyć materiał pod stopkę, tak, żeby igła mogła się w niego wkłuć. Warto wyrobić sobie nawyk podnoszenia i opuszczania stopki, bo maszyna wykonuje prawidłowo ścieg tylko wtedy, kiedy stopka jest opuszczona.

Po drodze z pewnością spotkasz wiele problemów – ścieg nie będzie wychodził dobrze, igła się złamie, materiał nie będzie chciał się przesuwać. Jeżeli przytrafią Ci się jakiekolwiek problemy, warto od razu opisać problem w internecie, który szybko podpowie co jest nie tak (za mocne naprężenie nitki, nieodpowiednia igła itd.).

Dlatego tak ważne jest, żeby zapoznać się z budową maszyny, wiedzieć gdzie znajdują się konkretne elementy, do których w którymś momencie będziemy musieli się dostać i wiedzieć w jakim zakresie instrukcja jest w stanie nam pomóc.

Minerva MC90C

Jak ćwiczyć się w szyciu?

Żeby szybko dojść do wprawy i mieć największą radość z szycia w domu, wystarczy wyposażyć się w maszynę, kartkę w kratkę i tkaninę, która nie będzie się rozciągała (może być stara pościel czy materiał z second handu).

Szycie na kartce może nauczyć nas szycia w linii prostej – wzdłuż, wszerz – i tworzenia prostych wzorów. Szycie na materiałach warto zacząć od praktykowania kratki (kilku linii prostopadłych i kilka równoległych), którą następnie możemy przecinać liniami pod skosem. Fale, kąty, okręgi i zygzaki to kolejny krok – pisakiem przygotuj swój wzór i staraj się szyć po jego śladzie.

Kolejny istotny krok w praktyce szycia to ćwiczenie mocowania ściegu, czyli zabezpieczania przed pruciem. W instrukcji szukamy informacji, czy nasza maszyna wymaga użycia dźwigni szycia wstecz czy mamy do dyspozycji prosty przycisk. Tworzymy proste ściegi, a na końcu każdego z nich staramy się zrobić tzw. ryglowanie, czyli szycie przód-tył.

Jako pierwsze projekty warto wykonywać łatwe rzeczy – woreczki, poszewki na poduszki, apaszki. Przyjdzie czas na trudniejsze zadania – żeby jednak nie zniechęcić się tą nienajłatwiejszą sztuką, warto dać sobie na początku fory. Mniejsze rzeczy i tak sprawiają dużą satysfakcję.

Akcesoria do szycia – niezbędnik krawiecki

Niezbędnik krawiecki obejmuje nie tylko tkaniny, ale i akcesoria do szycia. Ktoś, kto – tak jak ja – dopiero zaczyna swoją przygodę z szyciem, będzie potrzebował konretnej listy rzeczy.

W co musimy się wyposażyć?

  • Dobre żelazko – większość z nas ma je w domu – będzie nam potrzebne do zaprasowania ściegów i wygładzania materiału.
  • Centymetr krawiecki – tani, a zarazem najwygodniejszy w użytkowniu – pozwala wykonywać precyzyjne pomiary.
  • Nożyczki krawieckie, taki jak na przykład Kai N5165 – w przeciwieństwie do zwykłych nożyczek równo tną materiał i nie strzępią go.
  • Prujka – to kolejny tani element wyposażenia, który jest jednocześnie wyjątkowo przydatny – ten ostry ząbek radzi sobie z każdym krzywo zszytym szwem.
  • Kreda krawiecka albo mydło do pisania – to kolejne akcesoria, w które warto wyposażyć się przy okazji zakupów krawieckich. Pozwalają wyznaczać linie na materiale, nie pozostawiając trwałych śladów.
  • Pod ręką warto też mieć szpilki, agrafki i poduszkę do szpilek – nie ma lepszego sposobu, żeby na przykład spiąć kilka warstw tkaniny. Jako poduszkę można wybrać wygodną bransoletę magnetyczną.
  • Zapasowe szpulki (tzw. bobinki) – pozwalają nam uniknąć notorycznego zwijania i nawijania nowych kolorów nici.
  • Sensownie jest też wyposażyć się w zapasowe igły o różnorodnej grubości – potrafią łatwo wyginać się i łamać.
  • Wybierając nici warto od razu zwracać uwagę na ich trwałość.

Prócz wymienionych w niezbędniku podstawowych akcesoriów, warto dodatkowo zapewnić sobie dobre doświetlenie miejsca pracy, czyli na przykład wyposażyć się w lampkę na biurko albo przynajmniej dobrać żarówki o większej intensywności i chłodnej kolorystyce do oświetlenia głównego. Zapewni nam to bowiem większe bezpieczeństwo. Można też pomyśleć o jakimś organizerze albo kufrze na akcesoria.

Jeśli chodzi o tkaniny, na początku najlepiej szukać takich, które nie ślizgają się i nie rozciągają. Bawełna i tkaniny bambusowe będą jak najbardziej odpowiednie. Później, do konkretnych projektów, będziesz mogła lub mógł używać nawet tkanin z własnym nadrukiem.

Minerva DecorProfessional najlepsza maszyna dla początkujących

Minerva DecorProfessional

Dlaczego warto umieć szyć?

Uczenie się nowych umiejętności ma ogromne znaczenie dla aktywności i sprawności mózgu, a zarazem ma przełożenie na nasze dobre samopoczucie. Co więcej, manualne zajęcia, takie jak szycie, odprężają, wciągają i uwalniają od natłoku myśli.

Szycie w domu może być też drogą do zrobienia czegoś dobrego. Satysfakcja płynie z nadawania starym rzeczom nowego życia w duchu zero waste, jak i możliwości szycia łóżeczek dla schronisk. Każdy może przerodzić tą pasję w coś pięknego, co sprawi mu dodatkową radość.

Maszyna może nauczyć nas cierpliwości, dokładności i systematyczności, a więc i kształtować charakter.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)