• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

Wszelkiego rodzaju gry, to doskonały sposób na ćwiczenie naszej pamięci, szybkiego myślenia czy nawet liczenia. Wcale nie musimy jednak ograniczać się jedynie do tych komputerowych. Gry bez prądu mogą okazać się świetną rozrywką, pozwalająca nam odpocząć trochę od ekranu. Prezentujemy więc wam najlepsze gry planszowe, które trafią idealnie w gusta graczy komputerowych.

Jak wybrać odpowiednią grę planszową? Czy gry bez prądu muszą być nudne?

Czasy, kiedy Monopoly było najciekawszą grą planszową w naszej szafce już bezpowrotnie przeminęły. Obecnie, twórcy dbają o to, żeby ich gry bez prądu były angażujące, elegancko wykonane i co najważniejsze ciekawe pod względem mechaniki.

Tak naprawdę, niektóre planszówki biją już na głowę gry komputerowe pod względem złożoności i skomplikowania rozgrywki. Jedyny minus to oczywiście dość słaba grafika i brak animacji. Ale cóż, mamy od czegoś wyobraźnię, prawda?

Wybierając grę planszową powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, czego po niej oczekujemy. Miłośnicy długiego planowania swoich ruchów nie będą raczej zadowoleni z gry opierającej się na dużej losowości. Niektórych znudzi za to bardzo szybko ogrom zasad i zbyt długi czas rozgrywki. Najważniejsze, to wybrać coś co idealnie trafi w nasze gusta (i osób z którymi chcemy grać, nie zapominajcie o tej dość ważnej rzeczy!). W naszym rankingu przedstawimy wam więc parametry takie jak losowość, czas rozgrywki, poziom trudności i oczywiście jej rodzaj.

Jakie są rodzaje gier planszowych?

No właśnie, rodzaj? To gry planszowe mają w ogóle jakieś podkategorie? Oczywiście, że mają, a ich znajomość bardzo łatwo ułatwi nam wybór idealnej gry dla nas. Omówmy więc główny podział: na eurogry i ameritrashe.

Co to są eurogry (gry typu euro)?

Gry bez prądu: eurogry

Eurogry, zwane też czasami grami niemieckimi to jeden z dominujących obecnie nurtów gier planszowych. Za pierwszą z nich uznaje się symbolicznie Osadników z Catanu, czyli jeden a najpopularniejszych tytułów na świecie.

Główna cechą gier typu euro jest bardzo ograniczona interakcja z innymi graczami. Nie znajdziemy w nich możliwości na zaatakowanie przeciwnika naszą armią czy zniszczenia jego budynków. Zamiast tego skupimy się na zdobywaniu punktów, czy powolnym budowaniu naszego imperium.

Eurogry starają się również maksymalnie wyeliminować (na tyle na ile to oczywiście możliwe) współczynnik losowości. Całość opiera się raczej na naszej strategii i odpowiednim planowaniu tur. To doskonały wybór dla miłośników raczej spokojniejszego pogrania ze znajomymi.

Co to są ameritrashe, czyli gry amerykańskie?

W opozycji do eurogier stoją gry amerykańskie, czyli ameritrashe. Ich główną cechą jest bardzo silne osadzenie w danym świecie i wysoki nacisk na fabułę. W odróżnieniu do gier europejskich, współczynnik losowości jest tutaj bardzo wysoki, a negatywna interakcja z innym graczami jest kluczem do naszego zwycięstwa.

Wśród tytułów z tego gatunku znajdziemy większość gier bitewnych, strategicznych czy wojennych. To świetny wybór, jeśli nasze ulubione gry komputerowe to RTSy czy inne strategie. Pamiętajcie jednak, że ameritrashe to bardzo surowe gry bez prądu – możemy odpaść z nich przed zakończeniem rozgrywki.

Gry hybrydowe

Oczywiście, opisany wyżej podział nie zawsze ma sens bytu. Znaczna część obecnie wydawanych gier planszowych łączy w sobie kilka cech obu gatunków. Mówimy wtedy o grach hybrydowych. To dość dobry wybór dla niezdecydowanych – możemy dokładnie spróbować, które mechaniki najbardziej nam pasują. W tym rankingu postaramy się jednak zakwalifikować omawiane przez nas gry bez prądu do jednej z dwóch poprzednich kategorii.

Ranking gier planszowych – najlepsze gry bez prądu

Skoro mamy już podstawy teoretyczne, to przejdźmy do samego rankingu. Poniżej przedstawimy wam dziesięć naszym zdaniem najciekawszych planszówek, które spodobają się miłośnikom gier komputerowych.

Wsiąść do Pociągu i Wsiąść do Pociągu: Europa

Gry bez prądu: wsiąść do pociagu

Wsiąść do Pociągu to bez wątpienia najstarszy tytuł na tej liście. Pomimo tego, że został wydany jeszcze w 2004 roku to ani trochę nie stracił jednak na jakości i dalej przyciąga do siebie setki tysięcy graczy na całym świecie.

Cała mechanika jest banalnie wręcz prosta. Wsiąść do Pociągu to modelowa wręcz gra typu euro. Przed graczami stoi bardzo ważne zadanie – połączyć wylosowane dworce kolejowe siecią pociągów. W każdej turze możemy wykonać jedną akcję: dobrać nowe karty pociągów, które pomogą zrealizować nam połączenie, stworzyć trasę, lub dobrać nowe cele. Twórca gry, twierdzi, że zasady są na tyle proste, że można zapisać je na… bilecie kolejowym!

Zastanawiacie się którą z wielu wersji należy wybrać? Spokojnie! Różnią się od siebie tylko mapą. Szczególnie polecamy jednak wersję Europa – łatwiej połapać się w niej na planszy, w końcu to “nasze podwórko”.

Rodzaj: eurogra
Trudność: łatwa
Czas rozgrywki: 30 – 60 minut
Liczba graczy: 2-5
Losowość: niska

Cena: 120 zł

Zaginiona wyspa Arnak
Arnak

Lubicie klimat Indiany Jonesa, archeologów dzielnie odrywających nowe lądy czy nawet King Konga? Zaginiona wyspa Arnak to idealny tytuł dla was! Wcielicie się w niej w rolę badaczy, szukających śladów starej, wielkiej cywilizacji.

Pod względem samej rozrywki, to bardzo klasyczna, choć dość mocno rozbudowana eurogra. W każdej turze musimy przydzielić nasze pionki w wybrane przez nas miejsca na planszy. Kluczową rolę pełni tutaj dokładnie zaplanowanie każdej tury, kontrolowanie dostępnych zasobów i próba odkrycia co planują inni gracze. Gra wykorzystuje też nietypową mechanikę – zużyte przez nas karty będą do nas wracały co turę.

Największym plusem Zaginionej wyspy Arnak jest zdecydowanie to, że rozgrywka jest bardzo dynamiczna, a opcji na rozegranie swojej tury jest tak wiele, że gra nie znudzi nam się nawet po kilkudziesięciu partiach.

Rodzaj: eurogra
Trudność: średnia
Czas rozgrywki: 45 – 120 minut
Liczba graczy: 2-4
Losowość: niska

Cena: 160 zł

Gra o Tron – gra planszowa
Gra o tron gra planszowa

Jesteście rozczarowani zakończeniem Gry o Tron? Najwyższa pora wziąć sprawy we własne ręce i samodzielnie napisać historię Westeros. W tej grze planszowej, możecie poprowadzić swój ród prosto do zwycięstwa i zajęcia miejsca na żelaznym tronie.

Gra o Tron – gra planszowa to bardzo interesująca gra strategiczno-wojenna z kategorii ameritrashy. Ma jednak jedną cechę zupełnie nie pasującą do tej kategorii – prawie całkowicie pomija elementy losowe. Liczy się tylko i wyłącznie nasza strategia i odpowiednie planowanie ruchów. Poważnie, nie rzucicie w niej nawet raz kością!

Tak jak w serialu, możemy zawiązywać sojusze z innymi graczami, podbijać ich tereny czy niszczyć ich wojska. Cel jest jeden i jest bardzo prosty: zapewnić sobie dominację na planszy, dzięki swojej armii. To pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Georga R.R. Martina!

Jeśli spodoba się wam Gra o Tron – gra planszowa, to zastanówcie się również nad świetnym dodatkiem Matka Smoków. Wprowadza on kilka ciekawych mechanik i umożliwia rozgrywkę aż do 8 graczy. No i nareszcie są w nim smoki.

Rodzaj: ameritrash
Trudność: wysoka
Czas rozgrywki: 120 – 240 minut
Liczba graczy: 3-6
Losowość: bardzo niska

Cena: 220 zł

Na Skrzydłach

Na Skrzydłach

Po ciężkich wojennych klimatach pora na coś znacznie przyjemniejszego. W Na Skrzydłach wcielimy się w rolę hodowców ptaków, a wygra ten, kto przyciągnie do swojego rezerwatu najpiękniejsze okazy.

Na Skrzydłach to przepięknie wykonana gra typu euro. W każdej turze możemy wykonać jedną z czterech rodzajów akcji, a każdy wybór będzie miał olbrzymi wpływ na naszą dalszą grę. Nie ma też tutaj żadnego zjawiska negatywnej interakcji pomiędzy graczami. To świetny tytuł do relaksu, ale jednocześnie dość wymagający pod kątem strategicznym.

Dość sporą wadą Na Skrzydłach jest jednak to, że tytuł bardzo dużo zyskuje na swoim dodatku Ptaki Oceanii. Niektórzy gracze twierdzą wręcz, że bez niego cała gra jest zwyczajnie słaba. Na szczęście jest łatwo dostępny i nie kosztuje zbyt dużo (80 zł).

Rodzaj: eurogra
Trudność: średnia
Czas rozgrywki: 40 – 70 minut
Liczba graczy: 1-5
Losowość: średnia

Cena: 160 zł

Everdell
Everdell

Everdell niewątpliwie swój sukces zawdzięcza w pewnej mierze artystom, którzy stworzyli do niej ilustracje. Całość jest po prostu prześliczna i doskonale wykonana. Na szczęście, pod względem mechaniki i rozgrywki również wypada rewelacyjnie.

Dla wielu graczy dość sporym atutem Everdell będzie to, że łączy ona w sobie ogrom różnych mechanik. Bardzo ciężko się tutaj nudzić, co chwila będzie działo się coś nowego. Na szczęście, zasady nie są wcale skomplikowane, 20 minut wystarczy na ich pełne zrozumienie.

Everdell jest też grą zwyczajnie miłą. Nie istnieje tutaj żadna negatywna interakcja między graczami – każdy w spokoju buduje swoje małe leśne miasto. Ba, możemy nawet dostawać punkty za dzielenie się z innymi naszymi surowcami. Niemniej, zwycięzca będzie oczywiście jeden i będzie nim ten, kto lepiej zaplanuje swoje ruchy.

Rodzaj: eurogra
Trudność: średnia
Czas rozgrywki: 50 – 80 minut
Liczba graczy: 1-4
Losowość: średnia

Cena: 170 zł

Brass: Birmingham

Gry bez prądu: Brass

Brass: Birmingham to pozycja dla wszystkich miłośników serialu Peaky Blinders i ogólnych klimatów rewolucji przemysłowej. Wcielimy się w niej w rolę przedsiębiorcy próbującego zbudować swoje własne imperium.

Gra ma na pozór bardzo łatwy trzon rozgrywki – budujemy przedsiębiorstwa, sprzedajemy je i łączymy miasta w sieć handlową. Niech was to jednak nie zwiedzie, bardzo łatwo pogubić się w licznych drobnych regułach i zasadach.

Brass: Birmingham nie jest raczej grą polecaną dla początkujących. Wymaga naprawdę solidnego pogłówkowania i bardzo przemyślanej strategii. Każdy błąd, nawet na samym początku rozgrywki jest bardzo kosztowny i może przekreślić nasze szanse na zwycięstwo. Jeśli lubicie jednak sporo myślenia i skomplikowane tytuły strategiczne to jest to idealna pozycja dla was!

Rodzaj: eurogra
Trudność: wysoka
Czas rozgrywki: 60 – 120 minut
Liczba graczy: 2-4
Losowość: niska

Cena: 209 zł

Teototihuacan: Miasto Bogów

Teotihuacan: Miasto bogów

Bo nieco mrocznych czasach rewolucji przemysłowej przeniesiemy się dość mocno w przeszłość, a konkretniej do czasów świetności imperium Azteków. W Teototihuacan: Miasto Bogów naszym celem będzie zbudowanie pałaców i świątyń, które zadowolą groźnie spoglądające na nas bóstwa.

Teototihuacan wykorzystuje szereg bardzo interesujących mechanik, takich jak korzystanie z kości jako pionków czy budowanie piramidy w stylu Mahjonga. W swojej turze musimy umieścić naszego robotnika na wybranym przez nas miejscu, aby wykonać akcje. Możemy budować nowe rzeczy, zbierać surowce, czy nawet złożyć go w ofierze.

Miasto Bogów to pięknie wykonana i bardzo ciekawie zbudowana planszówka. Przypadnie natychmiast do gustu wszystkim miłośnikom łamigłówek i logicznego myślenia. Niestety, zasady są dość skomplikowane, to może nie być najlepszy wybór dla początkujących.

Rodzaj: eurogra
Trudność: wysoka
Czas rozgrywki: 90 – 120 minut
Liczba graczy: 1-4
Losowość: bardzo niska

Cena: 130 zł

Nemesis

Nemesis

Nemesis zasługuje na wyjątkowo szczególną uwagę w tym rankingu. To jedyna produkcja z tej listy stworzona przez Polaków! W dodatku, wyszła im naprawdę niesamowicie dobrze.

W Nemesis wcielimy się w rolę załogi tytułowego statku, która napotkała na swojej drodze niesamowicie poważną przeszkodę. Konkretniej chodzi tutaj o grupę niezbyt sympatycznych i piekielnie niebezpiecznych kosmitów, którzy mają tylko jeden cel – jak najszybciej nas wyeliminować.

Teoretycznie, w Nemesis powinniśmy współpracować ze sobą jako jedna drużyna. Każdy gracz ma jednak kilka ukrytych celów, które musi zrealizować. To gra pełna łamanych sojuszy, kłamania sobie prosto w oczy i spektakularnych zdrad. Jeśli odnajdujecie się dobrze w grach takich jak blef czy mafia, ale macie jednocześnie ochotę na coś bardziej skomplikowanego, to jest to idealny wybór dla was. Jedyny problem to cena, która bardzo skutecznie zwala z nóg! Niemniej – warto!

Rodzaj: ameritrash
Trudność: średnia
Czas rozgrywki: 90 – 180 minut
Liczba graczy: 1-5
Losowość: wysoka

Cena: 440 zł

Eclipse: Drugi świt galaktyki

Eclipse

Skoro jesteśmy już w temacie kosmitów to nie sposób nie wspomnieć o Eclipse: Drugi świt galaktyki. To obowiązkowa wręcz pozycja dla wszystkich fanów gier wojennych i strategicznych. Szczególnie zachwyceni będą miłośnicy tytułów studia Paradox takich jak chociażby Stellaris.

W Eclipse wcielamy się w rolę całej rasy kosmitów mających przed sobą jeden bardzo ważny cel – dominację galaktyki. W tym celu musimy oczywiście zgromadzić odpowiednio duże wojsko, surowce i opracowywać nowe technologie, które zwiększą naszą przewagę nad przeciwnikami.

Rozgrywka jest tutaj bardzo dynamiczna, już po kilku turach powinny rozpocząć się pierwsze potyczki i walki o dominację na planszy. Spora losowość powoduje za to, że nigdy nie możemy czuć się zbyt pewnie. Nigdy nie wiadomo na kogo stronę przechylą się losy walki.

Rodzaj: ameritrash
Trudność: średnia
Czas rozgrywki: 90 – 200 minut
Liczba graczy: 1-6
Losowość: wysoka

Cena: 460 zł

Terraformacja Marsa

Terraformacja Marsa

Kto z nas nie chciałby poczuć się choć przez chwilę jak Elon Musk? Terraformacja Marsa daje nam ku temu doskonałą okazję. Wcielimy się w niej w zarządcę gigantycznej korporacji, która razem z innymi firmami zmieni Czerwoną Planetę w miejsce nadające się do życia. Niech was nie zwiedzie jednak pozorna współpraca – zwycięzca będzie tylko jeden.

Terraformacja Marsa to bardzo klasyczna eurogra typu ekonomicznego. Interakcja z innymi graczami schodzi tutaj na dalszy plan, absolutną podstawą jest zadbanie o surowce i nasz własny rozwój na planszy. Chcecie budować wielkie miasta? Sadzić lasy? Tworzyć nowe oceany? Wybór należy do was!

Zdecydowanie największym plusem Terraformacji Marsa jest bardzo dynamiczna i niepowtarzalna pomiędzy partiami rozgrywka. Możemy śmiało zagrać w nią nawet 30 razy i za każdym razem trafimy na coś nowego. A to jakby nie patrzeć olbrzymi atut – niektóre gry bez prądu mogą się bardzo szybko znudzić i kurzyć się na półce. W razie czego możemy też z czasem dokupić parę dodatków – jest ich dostępnych naprawdę sporo.

Rodzaj: eurogra
Trudność: średnia
Czas rozgrywki: 90 – 120 minut
Liczba graczy: 1-5
Losowość: niska

Cena: 120 zł

Oceń ten post