Rowery składane, zwane również składakami, są obecnie niezwykle chętnie wybieranymi pojazdami – szczególnie w miejskich warunkach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż warianty te okazują się wyjątkowo praktyczne oraz funkcjonalne. Są one bowiem lekkie, poręczne i łatwe do przenoszenia lub nawet transportowania komunikacją miejską. Co więcej, nie zajmą również zbyt dużo miejsca podczas przechowywania, a jednocześnie dają możliwość komfortowego dojechania do szkoły, pracy, czy też na zakupy.
Czym jednak cechuje się dobry składak? Jak wybrać możliwie najlepiej dopasowany pojazd z tej kategorii? Odpowiedzi na te, a także pozostałe pytania dotyczące rowerów składanych, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?
Spis treści
Jak działa rower składany?
W odróżnieniu od klasycznych rowerów, rama w składaku posiada specjalny system, który umożliwia szybkie i sprawne złożenie jednośladu. Proces składania roweru okazuje się całkowicie bezproblemowy, gdyż opiera się zasadniczo na pojedynczej dźwigni, której użycie w odpowiedni sposób umożliwia złożenie całej konstrukcji. Co więcej, użytkownicy przeważnie posiadają również możliwość obniżenia siodełka oraz kierownicy, przez co składak zyskuje jeszcze bardziej kompaktowe rozmiary.
Wśród charakterystycznych cech składanych rowerów należy wyróżnić takie aspekty, jak chociażby niewielkie koła. W składakach mają one bowiem maksymalną wielkość na poziomie 20 cali, przy czym klasyczne jednoślady osiągają rozmiary kół w przedziale od 26 do 29 cali. Ponadto znacznie mniejsza jest również rama.
Tego typu modele posiadają także wysoko umieszczone siodełko i kierownicę, przez co jazda z ich użyciem okazuje się zasadniczo tak samo wygodna, jak w każdym innym przypadku. Warto jednak zaznaczyć, że składak nie jest rowerem do pokonywania długich tras – o wiele lepiej odnajdzie się on przy codziennych dojazdach do pracy lub szkoły.
Najważniejsze cechy składaków – na co zwrócić uwagę?
Choć rowery składane nie należą do nadmiernie skomplikowanych sprzętów, przed zakupem danego modelu zdecydowanie warto zwrócić zwiększoną uwagę na kilka cech, które wywierają bezpośredni wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i zadowolenie z jednośladu. Wśród nich wyróżnia się chociażby:
- Koła – prawdopodobnie najlepszym wyborem dla osób dorosłych okażą się 20-calowe koła wyposażone w aluminiowe obręcze, gdyż zapewnią one komfort jazdy, a przy tym będą również wytrzymałe i lekkie. Mniejsze koła dobrze sprawdzą się u młodszych użytkowników, jednak uznaje się, iż jazda może wówczas być nieco mniej wygodna.
- Materiał wykonania ramy – to cecha wywierająca wpływ na takie aspekty składaka, jak wytrzymałość oraz waga. Użytkownicy przeważnie mogą wybierać spośród wariantów stalowych oraz aluminiowych. Te pierwsze są przede wszystkim odporne na uszkodzenia, a zarazem nieco tańsze. Niestety, są one również ciężkie, ale i podatne na rdzewienie. Ramy aluminiowe natomiast, poza trwałością, gwarantują również niską wagę. Mogą one jednak być droższe.
- Waga – składaki ważą przeważnie około 13 kg, jednak na rynku dostępne są również nieco lżejsze oraz cięższe warianty. Przed zakupem wybranego modelu z pewnością warto więc spojrzeć na ten aspekt i stwierdzić, czy waga składanego roweru jest odpowiednia dla danego użytkownika.
- Dodatkowe udogodnienia – w tym chociażby oświetlenie i odblaski, błotniki, bagażnik, czy specjalnie zaprojektowane siodełko.
Składak klasyczny czy elektryczny?
Rowery składane mogą występować w dwóch wariantach napędowych – klasycznym, napędzanym siłą mięśni użytkowników, a także elektrycznym, który do swojej pracy wykorzystuje niewielki silnik. Każdy z tych wariantów posiada zarówno swoje wady, jak i zalety, przez co wybór powinien odbywać się z uwzględnieniem zarówno indywidualnych preferencji, jak i potrzeb oraz własnych możliwości. Warto jednak zaznaczyć, że składaki elektryczne będą znacznie droższe niż modele w wersjach klasycznych. Nieraz więc może to być stosunkowo duży wydatek (np. rzędu 4-5 tysięcy złotych).
Jaki rower składany wybrać? Ranking [TOP 10]
Rower składany KS Cycling Cityfold cpx.42
Model Cityfold cpx.42 niemieckiej marki KS Cycling to propozycja dla każdego, kto ceni sobie praktyczne i niezawodne rozwiązania. Składak ten cechuje się bowiem solidną i trwałą konstrukcją, a także możliwością łatwego i szybkiego złożenia, gdy zajdzie taka potrzeba. Sprzęt posiada również szereg udogodnień, wśród których należy wyróżnić między innymi praktyczne błotniki, bagażnik, czy też przednie i tylne oświetlenie, które zwiększa widoczność po zmroku.
Rower składany Cityfold cpx.42 został wyposażony w 6-biegową przerzutkę Shimano, która umożliwia płynną jazdę nawet w przypadku rozmaitych wzniesień. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak chociażby 20-calowe koła z aluminiowymi obręczami, wydajne hamulce V-brake, czy też możliwość regulacji siodełka z zakresie od 61 do 84 cm.
Nilox X0
Nilox X0 to kompaktowy rower składany o wadze wynoszącej zaledwie 12 kg, nawet pomimo stalowej ramy. Model ten jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na możliwości sprawnego i komfortowego przemieszczania się po mieście.
Składak posiada niezawodne hamulce V-brake, 20-calowe koła, a także wygodne siedzisko, które zapewnia możliwość regulacji wysokości w zakresie od 65 do 106 cm. Dzięki temu rower sprawdzi się zarówno u niższych, jak i wyższych użytkowników.
Ponadto warto również wspomnieć, że sam proces składania roweru jest zasadniczo banalnie prosty, przez co poradzą z nim sobie nawet całkowicie niedoświadczone osoby.
Rower składany Zundapp Z110
Zundapp Z110 to propozycja elektrycznego składaka, który doskonale odnajdzie się wśród użytkowników zobowiązanych do pokonywania dłuższych dystansów na porządku dziennym. Ten e-rower jest łatwy w prowadzeniu, a także składaniu, gwarantując jednocześnie dużą wygodę.
Napęd znajdujący się na tylnym kole wspomaga pedałowanie do prędkości sięgającej 25 km/h. Ponadto wydajna bateria umożliwia pokonanie nawet 60 km na jednym ładowaniu, co czyni rower niezwykle praktycznym. Czas ładowania akumulatora wynosi natomiast 6 godzin.
Warto wspomnieć, że Zundapp Z110 oferuje bogate wyposażenie dodatkowe, w skład którego wchodzą błotniki, bagażnik i gumy zabezpieczające, dzwonek, a także oświetlenie. Plusem jest również aluminiowa rama, która cechuje się wytrzymałością i trwałością. Niestety, waga roweru wynosi aż 25 kg, przez co jego przenoszenie w wielu przypadkach może okazać się problematyczne.
I-bike Fold 21
Model I-bike Fold 21 to przystępny cenowo rower elektryczny z możliwością łatwego i bezproblemowego składania w momencie, gdy zajdzie taka konieczność. Dzięki temu sprawdzi się on zasadniczo w każdej sytuacji – zarówno przy okazji przemieszczania się w mieście, jak i w trakcie rozmaitych wycieczek.
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, rower I-bike Fold 21 okazuje się wygodny, a jazda na nim jest w pełni komfortowa. Został on bowiem wyposażony w 20-calowe koła, które umożliwiają bezproblemowe pokonywanie zakrętów i sprawne manewrowanie pojazdem. Co więcej, model ten posiada również amortyzowany widelec, który skutecznie redukuje różnego rodzaju wstrząsy i wyłapuje nierówności na trasie.
Rower wzbogacono przy tym w bezszczotkowy silnik umieszczony w tylnej piaście. Jest on w pełni zintegrowany z intuicyjnym wyświetlaczem LED, który znajduje się na kierownicy. Dzięki temu użytkownicy są w stanie sprawnie regulować poziom wspomagania w trakcie jazdy. Producent zaznacza jednocześnie, że na jednym ładowaniu możliwe jest przejechanie około 30 km.
Rower składany Dallas Bike Alu
Dallas Bike Alu to jakościowy, a zarazem w pełni funkcjonalny rower miejski wyposażony w składaną ramę. Dzięki temu jego przechowywanie, a także transportowanie, okazuje się nie tylko wygodne, ale i całkowicie bezproblemowe, gdyż model ten zajmuje wówczas mało miejsca.
Do zalet propozycji marki Dallas zdecydowanie warto zaliczyć takie cechy, jak chociażby solidna konstrukcja, klasyczny wygląd, ale i szereg praktycznych udogodnień. Wśród nich zaznacza się chociażby błotniki, bagażnik, dzwonek, czy też odblaski oraz oświetlenie LED. Ponadto rower posiada również osłonkę łańcucha, która zabezpiecza go przed zabrudzeniami, a także kontaktem z wodą.
I-bike ORSO
I-bike ORSO to elektryczny rower składany dedykowany przede wszystkim do jazdy terenowej. Został on bowiem wyposażony w charakterystyczne grube opony, które gwarantują doskonałą przyczepność do podłoża, a także niezawodną amortyzację. Co więcej, posiada on również solidne hamulce tarczowe gwarantujące wydajność, a także pełne bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
W ramie roweru znajduje się solidna bateria litowa, a w tylnej piaście umieszczono silnik. Użytkownicy mają przy tym możliwość bezproblemowego dostosowywania stopnia wspomagania w trakcie jazdy poprzez wybór jednego z trzech poziomów. System wspomagania można także łatwo wyłączyć przy użyciu panelu znajdującego się na kierownicy.
Jednocześnie warto wspomnieć, że po złożeniu model ORSO zajmuje wyjątkowo niewiele miejsca, przez co jego transportowanie, a nawet i przenoszenie, okazują się całkowicie bezproblemowe.
Rower składany Flebi Eolo
Rower Flebi Eolo to elektryczny składak, który cechuje się solidnym wykonaniem, atrakcyjnym designem, a także szeregiem praktycznych rozwiązań, które zwiększają komfort w trakcie jazdy.
Model ten wyposażono w silnik o mocy 250 W oraz pojemny akumulator, czyli elementy zapewniające wspomaganie podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Producent zaznacza przy tym, że w pełni naładowany akumulator umożliwi przejechanie nawet 70 km. Co więcej, rower okazuje się również wygodny, a jednocześnie nieskomplikowany w obsłudze.
Zundapp ZF20 Speed Folder
Rower składany Zundapp ZF20 Speed Folder to solidny, a zarazem wygodny model, który doskonale sprawdzi się zarówno przy okazji jazdy miejskiej, jak i rozmaitych wycieczek rowerowych.
Pojazd oferuje możliwość łatwego dostosowywania wysokości siodełka oraz kierownicy, przy czym producent dedykuje go przede wszystkim osobom, których wzrost mieści się w przedziale 150-185 cm.
Rower został dodatkowo wyposażony w praktyczne błotniki, bagażnik, odblaski, a także oświetlenie LED, które doskonale sprawdza się w trakcie jazdy po zmroku. Co więcej, złożenie całej konstrukcji zajmuje zaledwie kilka sekund – podobnie jak jej rozłożenie.
Rower składany Zundapp ZXT20
Zundapp ZXT20 to jakościowy i solidny rower składany, który dedykowany jest przede wszystkim do jazdy miejskiej. Model ten sprawdzi się jednak również w trakcie przeróżnych wycieczek, a jego użytkowanie będzie wówczas w pełni komfortowe.
Pojazd wyposażono w silnik umieszczony w piaście przedniego koła, który gwarantuje niezawodne wspomaganie do prędkości sięgającej 25 km/h. Użytkownicy mają jednocześnie możliwość bezproblemowego dostosowywania poziomu wspomagania przy użyciu kontrolera z wyświetlaczem LCD.
Model ten posiada również szereg praktycznych udogodnień, do których zalicza się chociażby błotniki, bagażnik, stopkę, dzwonek, odblaski, czy też oświetlenie LED do jazdy po zmroku. Wszystko to sprawia, że rower Zundapp ZXT20 okazuje się wysoce funkcjonalny, a przy tym gwarantuje pełną satysfakcję z jazdy.
Motus Fat Road
Motus Fat Road to składak stanowiący połączenie nowoczesnej technologii i funkcjonalnej konstrukcji. Model ten wyposażono bowiem w grube opony, które doskonale sprawdzą się nawet przy okazji jazdy po wyboistych i trudnych terenach. Co więcej, pojazd posiada również silnik o mocy 250 W, który gwarantuje odpowiednią dynamikę i siłę napędową. Producent zaznacza jednocześnie, że pojemna bateria umożliwia przejechanie nawet 65 km bez konieczności ponownego ładowania.
Do zalet roweru Motus Fat Road zdecydowanie warto zaliczyć również takie cechy, jak chociażby lekka i ergonomiczna budowa, intuicyjny układ przerzutek Shimano, czy też system wspomagania pedałowania. Model ten posiada także szereg udogodnień, wśród których zaznacza się chociażby solidne błotniki, bagażnik, stopkę, dzwonek, odblaski, ale i oświetlenie LED, które umożliwia bezproblemową jazdę po zmroku.
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy