• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Szukacie dobrego prezentu dla dziecka? Podpowiadamy jaka przenośna konsola do gier będzie najlepsza dla dzieci.

Czy konsola do gier to dobry prezent dla dziecka?

Przenośna konsola do gier dla dzieci

Granie w gry wideo jest z pewnością owiane bardzo złą sławą. Wiele słyszymy przecież o uzależnianiach, problemach z agresją czy nawet zwyczajnie o pogorszeniu wyników w nauce. Wielu psychologów niezależnie od siebie dowiodło już jednak, że w zdecydowanej większości przypadków są to tylko mity i chwytliwe nagłówki w gazetach.

Gry wideo są niezwykle rozwijającą rozrywką, znacznie pożyteczniejszą niż oglądanie kreskówek czy YouTube’a. Powód jest bardzo prosty – rozwijają one u dzieci kluczowe umiejętności, które okażą się niezwykle użyteczne w przyszłości, a których nie do końca można nauczyć się w szkole. Oczywiście mowa tutaj o szybkim podejmowaniu decyzji, ocenie ryzyka, koordynacji ręka-oko (bezcenne dla przyszłych kierowców!) oraz o myśleniu przestrzennym.

Dodatkowo, granie w gry wideo rozwija niezwykle skutecznie kreatywność oraz myślenie logiczne. To wszystko niezwykle ważne umiejętności, mające realny wpływ na dorosłe życie. Oczywiście, kluczem jest tutaj umiar i odpowiednie dopasowanie treści w stosunku do wieku. Gry absolutnie nie są szkodliwe, jeśli rodzic będzie kontrolował w co i ile gra jego dziecko. Konsola do gier będzie w tym przypadku doskonałym prezentem, którym naprawdę warto się zainteresować.

Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku konsoli bardzo łatwo kontrolować jest treści, które przyswaja nasze dziecko. Musimy przecież sami kupić im daną grę. W przypadku komputerów z dostępem do internetu będzie to znacznie bardziej skomplikowane zadanie.

Jaka konsola do gier dla dziecka będzie najlepsza? Przenośna czy stacjonarna?

Kolejnym dylematem może być to, jaki rodzaj konsoli warto kupić. Czy lepiej sprawdzi się model przenośny czy może jednak stacjonarny, podłączany do telewizora? W tej kwestii nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi i należy dokładnie rozważyć wady oraz zalety takiego rozwiązania.

Przede wszystkim, przenośna konsola do gier dla dzieci zapewnia nam znacznie większą mobilność. Można zabrać ją na wakacje, do samochodu czy nawet poczekali u lekarza. To wszystko momenty, w których trudno nie zauważyć, że dzieci po prostu się nudzą. Konsola do gier zapewnia wtedy świetną i bardzo rozwijającą rozrywkę. Dodatkowo, dziecko może grać na niej w momencie, w którym my oglądamy film na telewizorze.

Stacjonarna konsola ma natomiast inne zalety – przede wszystkim, jest znacznie wydajniejsza. Dzięki temu nie ma żadnych przeszkód, aby rodzice grali na niej w nieco bardziej dorosłe gry. Może stać się ona prawdziwym domowym centrum rozrywki. Dodatkowo, generuje ona obraz lepszej jakości i nieco mniej obciąża wzrok.

Przenośna konsola do gier dla dzieci – jaki model warto wybrać?

Wiecie już, że przenośna konsola do gier dla dzieci to doskonały pomysł na prezent. Jaki konkretnie model warto jednak wybrać?

Nintendo Switch Lite

Switch Lite

Nintendo Switch Lite to konsola przenośna produkowana przez znaną na całym świecie firmę Nintendo. Na ich grach wychowały się całe pokolenia graczy a absolutnie każdy kojarzy tytuły takie jak Pokemon, Super Mario czy Zelda. Jest to nieco ulepszona, ale równocześnie też nieco osłabiona wersja zwykłej wersji konsoli Nintendo Switch.

Została ona zaprojektowana specjalnie do gry w trybie przenośnym. Konsola Nintendo Switch Lite nie ma możliwości podłączenia do telewizora ani odłączanych kontrolerów JoyCon pozwalających na wspólną grę. Ma za to większy akumulator niż oryginalna Nintendo Switch, dzięki czemu można grać przez dłuższy czas bez konieczności ładowania, a to bez wątpienia spory atut. Dodatkowo, jest przy tym również nieco tańsza.

Nintendo Switch Lite to dobra opcja dla osób, które lubią grać w gry przenośne i szukają kompaktowej konsoli z długim czasem pracy na baterii. Idealnie sprawdzi się zatem jako konsola przenośna dla dzieci. Jeśli interesują was jednak gry na dużym ekranie lub chcesz grać z innymi osobami przez Internet, lepszą opcją może być zwykła wersja Nintendo Switch.

Steam Deck

Steam Deck

Steam Deck to najnowsza konsola przenośna of Valve, czyli firmy znanej głównie ze swojej platformy Steam. Tak naprawdę, jest to po prostu miniaturowy komputer oparty na systemie Linux z dość imponującymi parametrami i bardzo zaskakującą jak na jego rozmiary wydajnością.

Za pomocą konsoli Steam Deck odpalimy niemal każdą grę dostępna w serwisie Steam, w tym również tytuły klasy AAA. Na szczęście, na platformie znajdziemy również bardzo dużo gier dla dzieci oraz tytułów czysto edukacyjnych.

Mimo wszystko, nie polecamy tej konsoli dla najmłodszych dzieci. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się ona dla wczesnych nastolatków – 12 lat powinno być tutaj dość rozsądna granicą. Jej obsługa nie jest aż tak oczywista i może sprawdzić lekkie problemy najmłodszym.

Dodatkowo, problemem jest dystrybucja – możemy zamówić ją tylko i wyłącznie ze sklepu Steam a na wysyłkę trzeba trochę poczekać – zainteresowanie jest po prostu ogromne!

Nintendo 3DS? PS Vita? Tych konsol lepiej unikać!

PS Vita

Wybierając konsole przenośną możecie natknąć się również na Nintendo 3DS oraz na PS Vita. Niestety, nie będą one zbyt dobrym wyborem. Powód jest bardzo prosty – są one bardzo przestarzałe a producenci dawno zakończyli już większość wsparcia.

Oznacza to, że możemy mieć spory problem z kupnem nowych gier, które stają się już coraz trudniej dostępne na rynku. Szczególnie trudna jest sytuacja właśnie na naszym rynku – obie konsole nie były zbyt popularny i rynek wtórny nie jest zbyt przyjazny.

W obu przypadkach możemy co prawda próbować emulatorów i specjalnych kartridżów pozwalających na pobieranie gier z nielegalnych źródeł, ale zdecydowanie nie jest to polecany sposób.

Zobacz też:
Najlepsze gry na Nintendo Switch. Ranking TOP 10
Słuchawki gamingowe – ranking 2022 [TOP 17]

#materiałreklamowy

Oceń ten post