• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Rowery składane, zwane również składakami, są obecnie niezwykle chętnie wybieranymi pojazdami – szczególnie w miejskich warunkach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż warianty te okazują się wyjątkowo praktyczne oraz funkcjonalne. Są one bowiem lekkie, poręczne i łatwe do przenoszenia lub nawet transportowania komunikacją miejską. Co więcej, nie zajmą również zbyt dużo miejsca podczas przechowywania, a jednocześnie dają możliwość komfortowego dojechania do szkoły, pracy, czy też na zakupy.

Czym jednak cechuje się dobry składak? Jak wybrać możliwie najlepiej dopasowany pojazd z tej kategorii? Odpowiedzi na te, a także pozostałe pytania dotyczące rowerów składanych, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?

Jak działa rower składany?

Jak działa rower składany?

W odróżnieniu od klasycznych rowerów, rama w składaku posiada specjalny system, który umożliwia szybkie i sprawne złożenie jednośladu. Proces składania roweru okazuje się całkowicie bezproblemowy, gdyż opiera się zasadniczo na pojedynczej dźwigni, której użycie w odpowiedni sposób umożliwia złożenie całej konstrukcji. Co więcej, użytkownicy przeważnie posiadają również możliwość obniżenia siodełka oraz kierownicy, przez co składak zyskuje jeszcze bardziej kompaktowe rozmiary.

Wśród charakterystycznych cech składanych rowerów należy wyróżnić takie aspekty, jak chociażby niewielkie koła. W składakach mają one bowiem maksymalną wielkość na poziomie 20 cali, przy czym klasyczne jednoślady osiągają rozmiary kół w przedziale od 26 do 29 cali. Ponadto znacznie mniejsza jest również rama.

Tego typu modele posiadają także wysoko umieszczone siodełko i kierownicę, przez co jazda z ich użyciem okazuje się zasadniczo tak samo wygodna, jak w każdym innym przypadku. Warto jednak zaznaczyć, że składak nie jest rowerem do pokonywania długich tras – o wiele lepiej odnajdzie się on przy codziennych dojazdach do pracy lub szkoły.

Najważniejsze cechy składaków – na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze cechy składaków – na co zwrócić uwagę?

Choć rowery składane nie należą do nadmiernie skomplikowanych sprzętów, przed zakupem danego modelu zdecydowanie warto zwrócić zwiększoną uwagę na kilka cech, które wywierają bezpośredni wpływ zarówno na komfort jazdy, jak i zadowolenie z jednośladu. Wśród nich wyróżnia się chociażby:

  • Koła – prawdopodobnie najlepszym wyborem dla osób dorosłych okażą się 20-calowe koła wyposażone w aluminiowe obręcze, gdyż zapewnią one komfort jazdy, a przy tym będą również wytrzymałe i lekkie. Mniejsze koła dobrze sprawdzą się u młodszych użytkowników, jednak uznaje się, iż jazda może wówczas być nieco mniej wygodna.
  • Materiał wykonania ramy – to cecha wywierająca wpływ na takie aspekty składaka, jak wytrzymałość oraz waga. Użytkownicy przeważnie mogą wybierać spośród wariantów stalowych oraz aluminiowych. Te pierwsze są przede wszystkim odporne na uszkodzenia, a zarazem nieco tańsze. Niestety, są one również ciężkie, ale i podatne na rdzewienie. Ramy aluminiowe natomiast, poza trwałością, gwarantują również niską wagę. Mogą one jednak być droższe.
  • Waga – składaki ważą przeważnie około 13 kg, jednak na rynku dostępne są również nieco lżejsze oraz cięższe warianty. Przed zakupem wybranego modelu z pewnością warto więc spojrzeć na ten aspekt i stwierdzić, czy waga składanego roweru jest odpowiednia dla danego użytkownika.
  • Dodatkowe udogodnienia – w tym chociażby oświetlenie i odblaski, błotniki, bagażnik, czy specjalnie zaprojektowane siodełko.

Składak klasyczny czy elektryczny?

Składak klasyczny czy elektryczny?

Rowery składane mogą występować w dwóch wariantach napędowych – klasycznym, napędzanym siłą mięśni użytkowników, a także elektrycznym, który do swojej pracy wykorzystuje niewielki silnik. Każdy z tych wariantów posiada zarówno swoje wady, jak i zalety, przez co wybór powinien odbywać się z uwzględnieniem zarówno indywidualnych preferencji, jak i potrzeb oraz własnych możliwości. Warto jednak zaznaczyć, że składaki elektryczne będą znacznie droższe niż modele w wersjach klasycznych. Nieraz więc może to być stosunkowo duży wydatek (np. rzędu 4-5 tysięcy złotych).

Jaki rower składany wybrać? Ranking [TOP 3]

Model Napęd Rozmiar ramy Rozmiar kół Cena Gdzie kupić?
KS Cycling Cityfold cpx.42 Klasyczny 11" 20" 1 149,00 zł
Nilox X0 Klasyczny 11" 20" 999,00 zł
Zundapp Z110 Elektryczny 12" 20" 4 199,00 zł

Rower składany KS Cycling Cityfold cpx.42

Rower składany KS Cycling Cityfold cpx.42

Model Cityfold cpx.42 niemieckiej marki KS Cycling to propozycja dla każdego, kto ceni sobie praktyczne i niezawodne rozwiązania. Składak ten cechuje się bowiem solidną i trwałą konstrukcją, a także możliwością łatwego i szybkiego złożenia, gdy zajdzie taka potrzeba. Sprzęt posiada również szereg udogodnień, wśród których należy wyróżnić między innymi praktyczne błotniki, bagażnik, czy też przednie i tylne oświetlenie, które zwiększa widoczność po zmroku.

Rower składany Cityfold cpx.42 został wyposażony w 6-biegową przerzutkę Shimano, która umożliwia płynną jazdę nawet w przypadku rozmaitych wzniesień. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak chociażby 20-calowe koła z aluminiowymi obręczami, wydajne hamulce V-brake, czy też możliwość regulacji siodełka z zakresie od 61 do 84 cm.

Nilox X0

Nilox X0

Nilox X0 to kompaktowy rower składany o wadze wynoszącej zaledwie 12 kg, nawet pomimo stalowej ramy. Model ten jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na możliwości sprawnego i komfortowego przemieszczania się po mieście.

Składak posiada niezawodne hamulce V-brake, 20-calowe koła, a także wygodne siedzisko, które zapewnia możliwość regulacji wysokości w zakresie od 65 do 106 cm. Dzięki temu rower sprawdzi się zarówno u niższych, jak i wyższych użytkowników.

Ponadto warto również wspomnieć, że sam proces składania roweru jest zasadniczo banalnie prosty, przez co poradzą z nim sobie nawet całkowicie niedoświadczone osoby.

Rower składany Zundapp Z110

Rower składany Zundapp Z110

Zundapp Z110 to propozycja elektrycznego składaka, który doskonale odnajdzie się wśród użytkowników zobowiązanych do pokonywania dłuższych dystansów na porządku dziennym. Ten e-rower jest łatwy w prowadzeniu, a także składaniu, gwarantując jednocześnie dużą wygodę.

Napęd znajdujący się na tylnym kole wspomaga pedałowanie do prędkości sięgającej 25 km/h. Ponadto wydajna bateria umożliwia pokonanie nawet 60 km na jednym ładowaniu, co czyni rower niezwykle praktycznym. Czas ładowania akumulatora wynosi natomiast 6 godzin.

Warto wspomnieć, że Zundapp Z110 oferuje bogate wyposażenie dodatkowe, w skład którego wchodzą błotniki, bagażnik i gumy zabezpieczające, dzwonek, a także oświetlenie. Plusem jest również aluminiowa rama, która cechuje się wytrzymałością i trwałością. Niestety, waga roweru wynosi aż 25 kg, przez co jego przenoszenie w wielu przypadkach może okazać się problematyczne.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post