• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Monitor gamingowy 144 Hz to bardzo ważne urządzenie dla wszystkich graczy. Umożliwia on rozgrywkę na znacznie lepszym poziomie płynności niż tradycyjne modele. Bardzo łatwo pogubić się w jednak w ogromie ofert od różnych producentów. Podpowiadamy więc jakimi konkretnie warto się szczególnie zainteresować.

Bardzo często w Internecie możemy znaleźć pytanie, czy monitor gamingowy 144 Hz ma sens. Nic w tym dziwnego, urządzenia z mniejszą częstotliwością odświeżania ekranu są znacznie tańsze. Niestety, nie są w stanie zaoferować nam tego samego.

Po co nam monitor gamingowy 144 Hz?

Oczywiście, monitor 144 Hz nie będzie nam zbytnio potrzebny, jeśli nie planujemy używać go do gier. Są to już urządzenia typowe gamingowe. Do pracy biurowej, z grafiką, czy nawet do okazjonalnego zagrania w starsze tytuły w zupełności wystarczy nam nawet 60 Hz.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa z nowymi grami, szczególnie klasy AAA. Tradycyjny monitor okazuje się wtedy zupełnie niewystarczający. Gra może zacinać się i nie chodzić tak płynnie jakbyśmy tego chcieli. Nawet najlepszy komputer gamingowy nie pomoże nam, jeśli monitor nie będzie w stanie wyświetlić odpowiedniej liczby klatek na sekundę.

Właśnie dlatego, jeśli kompletujemy prawdziwy sprzęt do gier najwyższej klasy, monitor gamingowy 144 Hz będzie dla nas po prostu niezbędny. Dodatkowo, jeśli gramy na profesjonalnym, lub po prostu poważnym poziomie zwiększy on też nasze wyniki w grze. Płynny obraz wpływa rewelacyjnie na nasz czas reakcji. Na wysokim poziomie rozgrywki jest to absolutnie niezbędne.

Jeśli czujecie się już przekonani, że warto zainwestować w monitor gamingowy 144 Hz, zobaczcie koniecznie wybrane przez nas polecane modele:

5. ASUS ROG STRIX XG32VQR

Monitor gamingowy 144 Hz ASUS ROG STRIX XG32VQR

ASUS ROG STRIX XG32VQR już samym wyglądem wyraźnie mówi nam, że jest to sprzęt przeznaczony właśnie dla graczy. Zakrzywiony ekran świetnie łączy się z jego nieco futurystyczną obudową.

Najciekawszy gadżet to jednak wbudowany w nóżkę monitora miniaturowy projektor. Pozwala on na wyświetlenie wybranej przez nas prostej grafiki na naszym biurku, tuż pod samym urządzeniem. Czy to potrzebna funkcja? Absolutnie nie. Czy wygląda świetnie? Zdecydowanie tak!

Zobaczmy jednak samą specyfikację:

Przekątna ekranu: 31,5”
Rozdzielczość: 2560 x 1440px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 4ms

Oczywiście, w tym akurat rankingu nie będziemy pisali zbyt dużo o samej częstotliwości odświeżania ekranu. Wszystkie modele mają przecież ten parametr na dokładnie identycznym poziomie.

Niestety, czas reakcji matrycy pozostawia tutaj wiele do życzenia. 4ms mogą nie zagwarantować nam idealnej płynności, jaką chcielibyśmy uzyskać grając w szczególnie wymagające tytuły.

Bardzo dużym plusem pod kątem samego gamingu jest jednak rozdzielczość – ASUS ROG STRIX XG32VQR jest monitorem w standardzie WQHD. W połączeniu z jego zakrzywieniem, daje to naprawdę świetne efekty – kąt widzenia jest niesamowity.

Cena: 2300 zł

Na plus: świetna rozdzielczość, bardzo interesujący design
Na minus: Bardzo słaby czas reakcji matrycy

4. Samsung Odyssey C32G55TQWRX

Samsung Odyssey C32G55TQWRX

Samsung przyzwyczaił nas do raczej wyważonych i bardziej biurowych designów. Odyssey C32G55TQWRX udowadnia jednak, że firma doskonale czuje się też w sprzęcie typowo gamingowym.

Postawiono tutaj na bardzo solidną i nieco futurystyczną obudowę. Monitor od razu rzuca się w oczy, ale jednocześnie mógłby spokojnie zająć miejsce na biurku roboczym nie wzbudzając uśmiechów politowania od współpracowników.

Spójrzmy jednak na jego parametry:

Przekątna ekranu: 32”
Rozdzielczość: 2560 x 1440px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Samsung Odyssey C32G55TQWRX jest kolejnym już w tym rankingu monitorem w rozdzielczości WQHD. Nie jest ona co prawda tak świetna jak 4K, niemniej w dalszym ciągu zapewnia aż 1,7 razy większą gęstość pikseli niż tradycyjne Full HD.

Dość sporą wadą urządzenia Samsung może być jednak jego jasność – to tylko 250 cd/m2. Zwykle, w monitorach gamingowych za standard przyjmuje się raczej wyniki na poziomie 300 kandeli na metr kwadratowy. Może okazać się to dość kłopotliwe, jeśli będziemy chcieli używać go w nieco jaśniejszych miejscach (np. przy oknie).

Sporym udogodnieniem jest za to zastosowanie technologii Flicker Free i filtra światła niebieskiego. Dzięki nim nasze oczy nie będą się zbytnio męczyły przy dłuższych sesjach przed komputerem.

Cena: 1699 zł

Na plus: świetne parametry, dobra rozdzielczość
Na minus: niska jasność

3. Monitor gamingowy PHILIPS LED 27″ 272E1GAEZ

PHILIPS LED 27" 272E1GAEZ

Marki Philips nie kojarzymy raczej zbytnio ze sprzętem gamingowym. A to spory błąd, ich monitor 272E1GAEZ to urządzenie typowo dla graczy.

Jego wygląd co prawda tego nie sugeruje. Dostajemy bardzo elegancką konstrukcję, przypominającą wręcz nawet mały telewizor a nie monitor. Efekt wyszedł naprawdę ciekawy, nadaje się doskonale na każde biurko.

Zobaczmy jednak, czy same parametry są już gamingowe:

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 1920 x 1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

272E1GAEZ wykorzystuje dość klasyczną kombinację przekątnej ekranu 27” z rozdzielczością Full HD. To bardzo sprawdzone i dobre rozwiązanie, pozwala na obraz naprawdę świetnej jakości z mnóstwem szczegółów.

Czas reakcji matrycy na poziomie 1ms z pewnością umożliwi rozgrywkę bez niemal żadnych opóźnień. Sprawdzi się więc nawet w nieco bardziej wymagających pod tym względem tytułach.

Na pierwszy rzut oka, martwi nieco zastosowanie matrycy VA. Producent postarał się za to o bardzo dobrą jasność – 350 cd/m2 i wykorzystał technologię SmartContrast. Nie powinniśmy mieć zatem żadnych problemów ze zbyt ciemnymi miejscami na ekranie.

Cena: 940 zł

Na plus: Wysoka jasność, dobre parametry
Na minus: matryca VA

2. Acer Predator XB273GPBMIIPRZX

Acer Predator XB273GPBMIIPRZX

Acer Predator to jedna z bardziej znanych serii monitorów dla graczy. Nic dziwnego zatem, że XB273GPBMIIPRZX ma typowo gamingowy design.

Już na pierwszy rzut oka widzimy futurystyczną i dynamiczną konstrukcję. Trzeba przyznać, że producent bardzo dobrze połączył estetykę typowo gamingową z całkiem eleganckim designem.

Przyjrzyjmy się jednak samym parametrom:

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 1920 x 1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Monitor gamingowy 144 HZ Acer Predator XB273GPBMIIPRZX to dość typowy model w tym segmencie cenowym. 27 calowa przekątna ekranu, w połączeniu z rozdzielczością Full HD powinna nam w pełni wystarczyć do niemal każdej gry – widoczność będzie znakomita.

Acer Predator ma certyfikat VESA DisplayHDR 400, zapewnia on doskonałą gamę kolorów i głębie bitową. W połączeniu z wykorzystaną w nim matrycą IPS otrzymujemy więc naprawdę świetny obraz.

Sporym plusem dla użytkowników podzespołów Nvidia będzie też niewątpliwie zastosowanie technologii G-Sync. Pozwala ona na synchronizację obrazu generowanego przez nasz komputer z tym wyświetlanym na monitorze.

Cena: 1499zł

Na plus: świetna jakość obrazu
Na minus: Mimo wszystko jedynie Full HD

1. Monitor gamingowy 144 Hz MSI Optix G271

Monitor gamingowy 144 Hz MSI Optix G271

MSI wielokrotnie już udowodniło, że ich monitory potrafią świetnie łączyć eleganckie wzornictwo z typowo gamingowym designem. Nie inaczej jest w modelu Optix G271.

Świetne wrażenie robi też jego niemal bezramkowa konstrukcja. Dzięki niej, możliwe będzie ustawienie dwóch lub nawet więcej monitorów tuż obok siebie, bez istotnych przerw w obrazie.

Przyjrzyjmy się jednak specyfikacji:

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 1920 x 1080 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Jeśli chodzi o same najważniejsze dla nas parametry, to MSI Optix G271 wypada naprawdę znakomicie. Czas reakcji matrycy na poziomie 1ms pozwoli cieszyć nam się każdą grą praktycznie bez żadnych opóźnień.

Nieco niepokojąca może okazać się na pierwszy rzut oka jasność – jest na poziomie jedynie 250 cd/m2. Producent wyposażył jednak urządzenie w technologię Night Vision – czyli inteligentny system rozjaśniania ciemnych obszarów na ekranie. Problem jasności jest więc tak naprawdę w pełni pomijalny. Dodatkowo, monitor wypada dzięki temu znacznie lepiej jeśli chodzi o zużywanie prądu.

Gracze z pewnością docenią też możliwość wyboru trybu pracy monitora, spośród licznych dostępnych presetów udostępnionych przez producenta. Wśród nich znajdziemy między innymi profile gier FPS, wyścigowych, RPG, ale też tryb designer i kinowy.

Najbardziej z MSI Optix G271 skorzystają jednak użytkownicy podzespołów firmy AMD – jest on wyposażony w technologię FreeSync, pozwalają na synchronizację obrazu generowanego przez podzespoły, z tym wyświetlanym na monitorze.

Same parametry są naprawdę rewelacyjne, monitor staje się jednak nieporównywalnie atrakcyjniejszy, kiedy weźmiemy też pod uwagę cenę. Kosztuje niecały tysiąc złotych! Ciężko sobie wyobrazić co jeszcze powinno mieć urządzenie w tym segmencie cenowym.

Oczywiście, MSI nie zapomniało też o użytkownikach podzespołów firmy Nvidia. W sprzedaży dostępny jest również bliźniaczy model – Optix G272. Ma dokładnie identyczne parametry co model G271 i dostaniemy go w tej samej cenie. Zamiast AMD FreeSync używa jednak technologii Adaptive Sync.

Cena: 999zł

Na plus: świetne parametry, niesamowicie atrakcyjna cena
Na minus: Niestety tylko Full HD

Zobacz też nasze inne rankingi:
Tanie monitory gamingowe
Monitor gamingowy do 1500zł

Oceń ten post